To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Metody rehabilitacji - Od kiedy zacząć rehabilitację?

albapuella - 2010-11-18, 13:27
Temat postu: wielka niewiadoma - jak mam zacząć pracę z dzieciątkiem?
Hej wszystkim,
jestem od 2 miesięcy mamą Oleńki z zD i szczerze powiedziawszy na razie mam wielki zgryz bo nie za bardzo wiem jak mam z Małą zacząć pracować, by wspomagać jej rozwój. Malutka ma wadę serduszka, na razie nie mamy wyznaczonej daty operacji (póki co przyjmujemy leki, wolno przybieramy na wadze, biegamy od lekarza do lekarza).
Nie chciałabym zmarnować żadnej chwili jaką spędzam z Malinką. Wizytę w poradni oceny rozwoju mamy dopiero po nowym roku, więc wtedy zapewne powiedzą mi jak rehabilitować i pobudzać do rozwoju córeczkę, a do tego czasu co radzicie mi robić :?:

ciborka - 2010-11-18, 13:41

przede wszystkim kochać ;-) a co za tym idzie tulić, głaskać, mówić etc.
może w zależności od możliwości finansowych szukać pomocy prywatnie. ja bym biegła do rehabilitanta od NDT, żeby nauczył mnie po prostu właściwej pielęgnacji. z własnego podwórka powiem Ci tyle, że choć z dziećmi w rodzinie miałam do czynienia od zawsze, to dopiero kiedy trafiłam na dobrego rehabilitanta dowiedziałam się, że podnoszenie, przewijanie i karminie dziecka z obniżonym napięciem mięśni wygląda zupełnie inaczej. a przecież właściwa pielęgnacja to początek i podstawa rehabilitacji.
poza tym Zakątek i internet w ogóle to skarbnica wiedzy, więc czytać, pytać i poszukiwać :-)

kabatka - 2010-11-18, 14:13

albapuella przeniosłam Twój post do właściwego wątku. Przeczytaj go od początku. Zajrzyj także do tematu :arrow: pt. Rehabilitacja a wada serduszka :-)
Mewa - 2010-11-19, 09:50

albapuella, odpowiedziałam Ci wczoraj na priva, ale teraz trochę szerzej napiszę dla następnych rodziców, którzy mogą być zainteresowani początkami rehabilitacji w Poznaniu.

Jeżeli Poradnia Oceny Rozwoju, w której masz termin, to ta na Polnej, to świetnie trafiłaś. Tam są świetne rehabilitantki i logopedka, która dużo przydatnych rzeczy Ci poradzi, z tymże konsultacje w tej poradni odbywają się mniej więcej raz na trzy miesiące.

Nasze dzieci raczej potrzebują regularnej rehabilitacji dwa razy w tygodniu, więc warto zapisać się do Bartka na Piastowskim - to specjalne przedszkole i poradnia, albo do poradni Stowarzyszenia na Tak na ul. Chełmońskiego, albo Ośrodka Wczesnej Interwencji na Szczepana. Jest poradnia podobna do Bartkowej chyba na Zwycięstwa (Winogrady albo Piątkowo), Siloe na Wildzie albo nowa poradnia na Bułgarskiej (gdzieś w wątku o rehabilitacji w Poznaniu jest o niej mowa.

Odnośnie prawidłowej opieki nad dzieckiem, poczytałabym książkę Zawitkowskiego "Co nieco o rozwoju dziecka".

Logopeda (a właściwie neurologopeda) na razie pewnie wystarczy raz na jakiś czas. Niech pokaże jak masować buzię, a potem jak karmić i poić.

Acha, poszłabym jeszcze do ortodonty prof. Matthews-Brzozowskiej do Centrum Stomatologii na Bukowskiej, żeby zrobić dziecku płytkę podniebienną jak tylko skończy trzy miesiące. W tym wieku najłatwiej będzie dziecko przekonać do ćwiczenia z płytką. Potem jest coraz trudniej, a jak wyrosną zęby, to się w ogóle nie daje tej płytki dobrze założyć ;/

albapuella - 2010-11-26, 18:57

Dzięki za moc informacji. Przydadzą się. Choć póki co rehabilitacja ruchowa nie za bardzo wchodzi w grę, zdaniem lekarzy mamy się oszczędzać do operacji.
Póki co czekamy na kontrolne badania 1 grudnia u kardiologa (może wtedy się coś konkretnego okaże).

Effcik - 2010-12-22, 22:36

hej, :)
poniewaz miałam tę szansę i możliwość dowiedzieć się o ZD mojego syna jeszcze w ciąży (obecnie 23 tc) chciałabym móc się dobrze przygotować na jego przyjście na świat, w związku z tym mam pytanie dotyczące wczesnego wspomagania:
od kiedy należy pracować z dzieckiem w obecności neurologa, psychologa, logopedy
jacy specjaliści jeszcze sa konieczni
skąd mam zaczerpnąć wiedzę o masażach okolic ust i języczka

nie chcę, żeby mnie coś ominęło, na razie jestem w temacie rehabilitacji zielona...
please, help :prosze:

Effcik - 2010-12-22, 22:41

oj :oops: , chyba nie trafiłam w odpowiedni topic, za link będę wdzięczna niezmiernie...
Alicja - 2010-12-23, 08:46

Effcik,scaliłam temat z istniejącym już wątkiem.
Zanim zadasz pytanie skorzystaj proszę z zakątkowej wyszukiwarki i rozejrzyj się po forum.
Znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania ,które zadałaś :tak:

aaa i jeszcze sprawa techniczna: nie piszemy postów jeden pod drugim,jest czas na edycję- guzik po stronie prawej z napisem "edytuj".

mona31 - 2011-10-27, 12:39

kabatka napisał/a:
Bea, wg metody Bobath jak najbardziej możesz malucha pielęgnować już teraz. Najlepiej, gdyby pokazał Ci jakiś instruktor, jak to zrobić.
Poniżej zamieszczam link do poradnika, w którym masz pokazane na zdjęciach, jak nosić, jak przewijać itd.
:arrow: poradnik w formacie *.pdf.
Możesz też masować maluszkowi buziaka :arrow: tu jest opisane, jak masować>>> - choć to też najlepiej, aby pokazał na początku logopeda.


super ten poradnik mój ma 2 m-ce i na razie nie chodzę na rehabilitację bo był po operacji ale część tych rzeczy robię w domu

ancorek - 2011-10-28, 10:08
Temat postu: książka
ja kupiła książkę P. Zawitkowskiego " mamo tato co ty na to". do książki jest dołączone CD z 3 godzinnym filmem jak pielęgnować malucha polecam bo bardzo fajne.
http://mamotatocotynato.pl/

dianusia - 2011-12-13, 10:21
Temat postu: prosze o pomoc
witam wszystkich Mieszkam w Norwegii i bardzo interesuje mnie jak wyglada sprawa rechabilitacji naszych dzieci w Polsce wogóle od czego zacząć, czytałam o jakis orzeczeniach poradniach czy w pierwszej kolejnosci lekaz rodzinny czy jak to wyglada itp czy ktos mógłby mi to wszystko poukladać. z góry dziekuje
ciborka - 2011-12-13, 10:37

tutaj poczytasz o badaniach, jakie należy zrobić dziecku,
tutaj o rehabilitacji a tu o tym jak i po co starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. nie wiem jak to wszystko przekłada się na norweskie realia, ale od czegoś trzeba zacząć, więc czytaj, czytaj, czytaj i pytaj dalej :spoko:

dianusia - 2011-12-13, 10:44

ciborka napisał/a:
tutaj poczytasz o badaniach, jakie należy zrobić dziecku,
tutaj o rehabilitacji a tu o tym jak i po co starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. nie wiem jak to wszystko przekłada się na norweskie realia, ale od czegoś trzeba zacząć, więc czytaj, czytaj, czytaj i pytaj dalej :spoko:


dziekuje bardzo

eelusiaa - 2011-12-13, 11:04

I najlepiej zamów sobie ten bezpłatny :arrow: poradnik . Można też ściągnąć go w formie elektronicznej. Do pobrania :arrow: tutaj

edycja:
okazuje się, że jest jeszcze taki bezpłatny :arrow: poradnik

sylek868 - 2012-01-04, 13:48
Temat postu: No i się za czeło
Zaczynamy pierwsze rehabilitacje cieszę się,bo Nadia ma już 5 miesięcy skończone i na razie nic się nie dzieje rozwija się bardzo dobrze,ale najgorsze przed nami będziemy mieli wszystkie badania od początku pierwsze mamy EKG.Znowu jestem w strachu już chcę mieć to za sobą,ale to wszystko przed nami!!!!!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group