To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Metody rehabilitacji - gimnastyka oczu

ciborka - 2012-04-19, 15:17
Temat postu: gimnastyka oczu
nie znajduję takiego wątku a może ktoś zechciałby poradzić albo z porady skorzystać. chętnie opowiem o prostych ćwiczeniach jakie robimy z Manią, których nauczyła mnie nasza terapeutka. tylko w późniejszym terminie, bo teraz lecę do żłobka, ale też nie chciałam żeby w pośpiechu umknął mi ten pomysł.

zapraszam do podzielenia się fajnymi pomysłami na ćwiczenie oczu i wzmacnianie mięśni oka w warunkach domowych, przy wykorzystaniu prostych przedmiotów.
:-)

anna30 - 2012-04-19, 15:41

Ciborka pisz, pisz! Koniecznie. Ja na pewno też 3 grosze dorzucę :spoko:
julkakulka - 2012-04-19, 16:21

dziewczynki piszcie piszcie, czekam z niecierpliwością. :-)
effulka90 - 2012-04-19, 17:03

Ja też chętna się dokształcić, bo nigdy o takim czymś nie słyszłam a przyda się moim dziewczynom :-)
groszek - 2012-04-19, 21:39

Byla taka książkawidzieć bez okularów z ćwiczeniami oczu
Mama Ewy - 2012-04-19, 22:03

Proste ćwiczenie ,jakie polecili Ewie.
Ręka z metr przed dzieckiem i zbliżamy ją do twarzy dziecka.
Do chwili,gdy oba oczka na nią patrzą.Czasami jest tak,że jedno w ogóle nie może i ucieka.
I wszelkiego rodzaju wodzenie wzrokiem,żeby wysilać oczka,zmuszać do współpracy.
Ale Ciborka pewno coś bardziej konkretnego ma na myśli.Czekamy.

kaha - 2012-04-19, 22:09

Tak, tak , ja też chętnie poczytam :tak:
ciborka - 2012-04-21, 20:26

ćwiczenie:
(najprostsze i do wykonania wszędzie) - zwykła zabawa w a kuku! zasłaniamy oczy naprzemiennie dłonią, zasada jest taka, że najpierw patrzy oko silniejsze, potem słabsze a potem dwoje oczu. ważne żeby przytrzymać do tego momentu, aż oczko spojrzy wprost.

można w tym celu zainwestować kilka zł w okularki przeciwsłoneczne i z każdego wyjąć inną szybkę i bawić się przed lustrem. w ogóle lustro to fajna rzecz, bo podwaja odległość od punktu ;-)

ćwiczenie:
luneta z rolki po ręczniku papierowym, najpierw patrzy oczko silniejsze, drugie przysłaniamy ręką.

ćwiczenie:
zajączki na ścianie i suficie. światło najłatwiej skupia wzrok.

ćwiczenie:
kartka papieru albo tekturka, która będzie służyć za zasłonę i coś fajnego i lubianego - mała zabawka, smakołyk... siedzimy naprzeciwko, kartkę trzymamy przed sobą a za nią ukrywamy to coś, co wyskakuje raz z jednej, raz z drugiej strony. potem na górze i na dole - na tyle daleko od kartki, żeby dziecko nie musiało kręcić głową a bardziej wodziło wzrokiem.

ćwiczenie:
jeśli układamy coś na podłodze, np wieżę z klocków, to warto ich część położyć trochę dalej z lewej i prawej strony, tak żeby dziecko układając przed sobą sięgało ręką i wzrokiem na boki.

ćwiczenie:
podczas zbierania zabawek z podłogi dobrze jest żeby dziecko sięgało po nie np. na prawo a wiaderko czy pudełko miało po lewej, tak żeby pracowało na boki.

ćwiczenie:
jeśli dysponuje się huśtawką w domu - podczas bujania pokazywać i podawać coś zachęcającego, np. smakołyk. można dowolnie kierować wzrokiem dziecka podając z różnych stron, poza tym samo bujanie fajnie ćwiczy oczy skupione na przedmiocie, który się oddala i przybliża.

bawię się tak z Manią od dawna i jak lewym okiem patrzyła tylko w stronę nosa, kiedy prawe ustawiała na wprost, to po jakimś czasie lewe zwiększyło zakres na zewnątrz na maksa. to są ćwiczenia podpowiedziane przez naszą terapeutkę.
chętnie nauczę się od Was czegoś nowego :-)

Maciejka - 2012-04-22, 09:55

Do latarki przyklejamy pojemnik po jogurcie pitnym oklejonym kolorową taśmą izolacyjną. Na początek może to być białe opakowanie jogurtu oklejone czarną taśmą, powstaną biało -czarne pasy. Wpadające światło latarki powoduje koncentracje wzroku.
Przesuwając z lewa na prawo i odwrotnie, z góry w dół i odwrotnie oraz po skosach ćwiczymy oczy. Efekt możemy wzmocnić wrzucając do środka coś, co będzie wydawać dźwięki, np. groch.

|Ciborka, dziękujemy za ciekawe ćwiczenia.

Mewa - 2012-04-22, 22:18

A TU książeczka do ćwiczenia wzroku dla maluszków.
ciborka - 2012-04-22, 22:37

bardzo fajna Aniu :spoko: podobne grafiki wieszałam Mani w zasięgu wzroku w pierwszych miesiącach życia. zupełnie nie zatrzymywała wzroku na mojej twarzy a w te czarno-białe wzory patrzyła jak urzeczona :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group