To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek edukacyjny - Żłobek jako Integracyjny Zakład Pracy

Tin - 2013-07-31, 13:02
Temat postu: Żłobek jako Integracyjny Zakład Pracy
Muszę się z Wami podzielić niesamowitym odkryciem, którego dokonałam w Wielkiej Brytanii.

Okazuje się, że do pracy z dziećmi zarówno pełnosprawnymi jak i niepełnosprawnymi od kilku lat niektóre fundacje zatrudniają... dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną w charakterze asystentów. Do tej pory myślałam, że to jest na etapie projektów pilotażowych, ale właśnie znalazłam żłobek (tak!) w Kornwalii, który funkcjonuje w ten sposób od 17 lat.

Idea jest prosta, i niesamowita zarazem: zdrowe i niepełnosprawne dzieci integruje się z niepełnosprawnymi dorosłymi na zasadzie towarzyszenia w zabawie i wykonywania prostych czynności np. wspólnego nakrywania do stołu, sprzątania, pielęgnowania ogrodu.

Dzięki temu kadra żłobka uzyskuje dodatkowe ręce do pracy (przynoszenie pieluszek, zmywanie naczyń), a dzieci uczą się od najwcześniejszych lat tolerancji i zyskują wspaniałych towarzyszy zabawy. Oczywiście, pracownicy niepełnosprawni pracują na innych zasadach, są bardziej animatorami dobrej atmosfery niż specjalistami, ale również spełniają rolę ewidentnie pedagogiczną. Sami pracownicy niepełnosprawni zaś, poza wynagrodzeniem, uczą się odpowiedzialności, wiary w siebie, samodzielności, pracy w zespole i znajdują miejsce pełne akceptacji i radości.

Co sądzicie o takim projekcie? Czy posłalibyście swoje dziecko do takiego żłobka? Pytam poważnie, bo powoli kiełkuje we mnie pomysł stworzenia podobnego miejsca w Polsce.

Aha, żeby tego było mało: to jest żłobek-ogród. Dzieci z pracownikami wspólnie zajmują się uprawianiem warzyw i owoców, które trafiają do zaprzyjaźnionego sklepu z ekologiczną żywnością lub sprzedają je pod koniec dnia w samym żłobku. Moim zdaniem: genialne.

Link do ich strony (po angielsku, ale wystarczy obejrzeć zdjęcia!): http://www.peopleandgardens.co.uk/

Alicja - 2013-07-31, 13:14

żłobek, przedszkole- fajny pomysł!
alternatywa dla WTZów.

nefre - 2013-07-31, 13:24

Jak dla mnie bomba :spoko: :tak:
Oczywiście, że posłałabym dziecko do takiego przedszkola, czy żłobka :brawo:

mafra - 2013-07-31, 13:42

Nam 6 lat temu znajomi mówili, że w Szwecji to jest standard ;-)
Mewa - 2013-07-31, 17:08

Mi psycholog mówiła, że w Warszawie są dwa czy trzy małżeństwa niepełnosprawne umysłowo, które oprócz chodzienia do zwykłych WTZów mają wolontariat w domu dziecka. Kontakt z dziećmi pozwala chociaż w jakimś stopniu zaspokoić potrzebę rodzicielstwa i opiekuńczości. Tutaj pewnie jest podobnie.

Idea ogródka :spoko: .

Posłałabym do takiej placówki dzieci, gdyby wszystko było dobrze zorganizowane.

julkakulka - 2013-08-01, 13:35

Ja bym posłała , gdyby były to kobiety, jak panowie, głęboko bym przemyślała, i ,,zbadała,, tych panów . Jakoś tak sparzona jestem do panów z lekkim upośledzeniem , ale bym musiała z nimi porozmawiać , jakoś mi ciężko zaufać facetom jeżeli chodzi o moje dzieci.


dodam że gdyby był opiekun pan, pełnosprawny też bym ,,miała na niego oko,,

anna30 - 2013-08-01, 14:16

Idea super :spoko:
Julka, ja myślę, że te osoby to nie są takie z łapanki, że musi być nad tym jakaś kontrol, ktoś - jakaś instytucja - ludzi do takiej pracy kieruje. Chodzi tu przecież o pracę z małymi dziećmi. I pewnie to nie jest tak, że oni sami zostają z dziećmi, tylko są opiekunki, wychowawcy, jakaś piecza i oko na to jest. Mnie się ten pomysł bardzo podoba, serio :tak:

namal - 2014-10-13, 08:50

Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

kabatka - 2014-10-13, 14:32

No nie warto odwracać głowy :-)

Chciałeś coś oprócz tego w temacie dodać namal, kim jesteś :cool2: ?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group