To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Stowarzyszenie "Zakątek 21" - Pażdziernik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa

groszek - 2018-10-08, 11:31
Temat postu: Pażdziernik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa
Myślę o artykule na Portal
Jakieś sugestie?

co powinno się powiedziec osobom, które nie mają pojecia o zD (w punkatach)

1) zespól Downa to nie choroba - to inna forma ludzkiej egzystencji
2)?

Natomiast na instagram mam już pomysł....

Rafał - 2018-10-08, 19:27

Myślę że każdemu coś innego zależnie od tego komu się mówi i w jakim kontekście. Pomyślę może coś mi wpadnie konkretnego do głowy.
Marzenia - 2018-10-09, 07:39

2. Zespół Downa nie jest karą, wyrokiem ani końcem świata. Osoby dotknięte tymi wadami żyją prawie tak samo długo, jak ludzie zdrowi. Na początku życia wymagają szczególnej opieki, ale z czasem zaczynają być mniej zależni od najbliższych. Problemy zdrowotne, są w większości uleczalne albo dają się kontrolować za pomocą farmakoterapii, czasami potrzebna jest operacja np. serca, jelit... Większość wad współistniejących (np. wada serca) wykrywana jest już w badaniach prenatalnych dziecka. Wczesna diagnostyka, terapia, rehabilitacja, przedszkole, szkoła, zabawa, miłość rodziców wspomagają rozwój dziecka dziecka z zespołem Downa.
groszek - 2018-10-09, 18:43

Marzeniu super, tylko wiesz na Instagram musi być krótko i zwięźle!
groszek - 2018-10-10, 18:12
Temat postu: poznaj zespół Downa
Mój zamysł jest taki:
21 cytatów z książek o zespole Downa w miesiącu październiku

Dziś pierwszy!
"Zespół Downa nie jest chorobą, ale naturalną formą ludzkiej egzystencji o odmiennym przebiegu rozwoju niż większość genetyczna z 46 chromosomami"
prof. Alina Midro
i do tego fotka książki, z której pochodzi

baronek - 2018-10-11, 05:36

Fajny pomysł :spoko:
groszek - 2018-10-11, 19:00
Temat postu: poznaj zespół Downa
Dzień drugi
"W przepisie na ciasto są produkty, a w przepisie na dziecko są chromosomy. Każdy człowiek nawet taki zupełnie malutki, ma ich 46, inne dzieci, które mają trisomię mają o jeden więcej, czyli 47, bo w przepisie był jakiś mały błąd."
Małgorzata Martyniak


groszek - 2018-10-12, 20:00
Temat postu: poznaj zespół Downa
Dzień trzeci.
"To prawda, że Antoś inaczej wygląda, mówi niewyraźnie i trzeba do niego mówić powoli, i czasem zapomina schować język do buzi albo iść na czas do łazienki. Może tym wszystkim można się zarazić?"
Monika Krajewska


groszek - 2018-10-13, 19:10

Dzień czwarty

"Jak Pani wie, Capucine jest już dwa lata do tyłu. Za kilka miesięcy nie będzie w stanie nadążyć za klasą. Rozumie Pani, że nie możemy spowalniać programu całej klasy, tylko ze względu na nią".
J.Taninguchi, J-D.Morvan


groszek - 2018-10-14, 16:05
Temat postu: poznaj zespół Downa
Dzień piąty:
"Ina was naśladuje. I robi to najlepiej, jak umie, czyli z całych sił!"
Eliza Piotrowska


groszek - 2018-10-15, 15:37
Temat postu: poznaj zespół Downa
Dzień szósty

"Anka pokazała wszyskim, że jest gdzieś wyspa mojej siostry i że nie zamieszkują jej ludożercy. Że mówi się tam obcym językiem, który bez trudu można zrozumieć i nawet się go nauczyć- jeżeli tylko się tego zechce."
Katarzyna Ryrych



groszek - 2018-10-16, 18:30
Temat postu: poznaj zespół Downa
Dzień siódmy

"Jako rodzice denerwujemy się czasami, gdy ludzie uważają, że wszystkie dzieci z zespołem Downa są takie same. Tymczasem zewnętrzne podobieństwa okazują się złudne. Możemy zaświadczyć, że każde z tych dzieci ma własne indywidualne cechy, jest bardziej podobne do swoich rodziców aniżeli do innych dzieci z zespołem Downa".
Caroline Philips


groszek - 2018-10-17, 17:36
Temat postu: poznaj zespół Downa
Dzień ósmy:
"Trudna i inna jest dorosłość osób z zespołem Downa, specyficzna i niepełna, bo przecież nigdy nie staną się zupełnie samodzielne, odpowiedzialne i niezależne".
Krystyna Rożnowska


groszek - 2018-10-18, 16:27
Temat postu: poznaj zespół Downa
Dzień dziewiąty

"Zauważyłam plamkę na prawym przedramieniu Nelli. Był to mały siniak, nie większy niż grosz, składający się z maleńkich czerwonych punkcików lub wybroczyn, jak nazywają to podręczniki medyczne. Serce zamarło mi ze strachu. Kilka tygodni wcześniej czytałam o rocznej dziewczynce z zespołem Downa, u której zdiagnozowano białaczkę, a wszystko zaczęło się od tego, że jej mama zauważyła - zgadnijcie co - małe wybroczyny na jej ręce."
Kelle Hampton


baronek - 2018-10-19, 08:51

Wyjątkowo mi ta książka nie podeszła. Gdybym ją czytała na samym początku oswajania zD, rozszrapałabym ją na strzępy (ksiażkę, nie autorkę). Maskarycznie przesłodzona, amerykańska i nie w moim klimacie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group