To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Dofinansowania i zasiłki - 500+ dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

groszek - 2019-06-15, 17:53
Temat postu: 500+ dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
:arrow: trwają prace nad zrownaniem świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnością a także analizy dotyczące dodatku 500 zł dla dorosłych osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

:arrow: Czy wypłaty ruszą od września?

grażyna - 2019-07-16, 13:43

Ciekawi mnie ta niezdolność do samodzielnej egzystencji. Kto to ma orzekać? Bo jak ZUS to u Anety jest tylko całkowitą niezdolność do pracy. I co dalej? Ma pisać o powtórną komisję czy co?
groszek - 2019-07-17, 18:32

Nie wiem, może wystarczy rozmowa z osobą niepełnosprawną, może opiekun ma wystąpić z wnioskiem, w którym to umotywuje?!
A może jak jest znaczne upośledzenie to przyznają to z automatu ( choć u nas to raczej wątpliwe)

iwi - 2019-07-17, 22:02

Ja gdzieś przeczytałam, że potrzebne będzie ponowne stawanie na komisję Zusowską, bo nikt na obecną chwilę nie ma wymaganego zapisu.
Tak, jak wtedy, gdy wprowadzili nowe karty parkingowe...
Oby nie było, jak przy tych kartach, niektórych uzdrawiali...

kasia551210 - 2019-07-28, 08:12

Ile to dodatkowych pieniędzy pójdzie na powtórne komisję ;/ , dodatkowo niektórzy będą uzdrowieni :maruda: . Nie wiem po co wprowadzają coś czego nie ma w zapisie :nie:
groszek - 2019-09-04, 23:05
Temat postu: można już składać wnioski o +500 ( ESUN)
:arrow: Można już do ZUS składac wniosek o Świadczenie uzupełniające ESUN

Świadczenie to jest adresowane wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Jednak dochód który osiągną z tym świadczeniem nie może przekroczyć 1600zł brutto

Co potrzebne jest do otrzymania+500

:arrow: ZUS przygotował formularz do ubiegania się o to świadczenie

Osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a chcą ubiegać się o świadczenie uzupełniające, będą musiały do wniosku o świadczenie dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku), i jeśli posiadają – dokumentację medyczną oraz inne dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej. Osoby, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny je także dołączyć do wniosku.

kasia551210 - 2019-09-05, 12:19

My z Bartoszem już złożyliśmy czekamy co będzie dalej czy powtórna komisja w ZUS czy orzeczenie bez pacjenta. :okular:
groszek - 2019-09-08, 19:07

No właśnie czytałam te zasady orzekania niesamodzielności i tak sobie myślę -nasi to powinni mieć z automatu...ale nie ma tak dobrze.
Czekam na Twoją relację.

groszek - 2020-01-03, 14:43
Temat postu: DPS może pobrać 70% z +500 ON,
Czy osoba niepełnosprawna , która ma przyznane +500 i mieszka w DPS wpłaca 70% tego zasiłku do DPS-u?

Biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada – Świadczenie uzupełniające nie jest wyłączone z dochodu mieszkańca domu pomocy społecznej przy ustalaniu opłaty za pobyt. Mieszkaniec domu ponosi opłatę ze świadczenia uzupełniającego
:arrow: Kiedy +500 wlicza się do dochodu, a kiedy nie?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group