To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Formalności nie tylko prawne po 18 roku życia

magda - 2022-01-10, 17:54
Temat postu: Formalności nie tylko prawne po 18 roku życia
Jeżeli twoje dziecko zbliża się do dorosłości przygotuj się do załatwiania formalności.
1. Orzeczenie o niepełnosprawności po 16 roku życia.
2. Warto pomyśleć już o koncie. Będzie potrzebne ( choć nie konieczne) do pobierania renty socjalnej.
3. Miesiąc przed ukończeniem 18 roku życia możesz złożyć już wniosek o rentę socjalną i o świadczenie uzupełniające dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
4. Pamiętaj o dowodzie osobistym. Teraz nie musisz czekać do 18 lat. Dowody wydane przed 18 rokiem życia podtrzymują swoją ważność.
5. Jeżeli nie ubezwlasnowalniasz swoje dziecko postaraj się podpisać u notariusza pełnomocnictwo do działania w jego imieniu.
6. U mężczyzn czeka cię jeszcze komisja wojskowa 😉

magda - 2022-01-10, 17:58

Do złożenia wniosku o rentę będziesz potrzebować:
1. Wnioski ZUS
2. Dowód osobisty
3. Zaświadczenie lekarskie
4. Nr konta bankowego
5. Opinie psycholog, pedagog i kartotekę lekarską jeżeli jest historia chorób.
6. Zaświadczenie o statusie ucznia

aniak - 2022-01-10, 19:48

Dzięki Magda :-)
groszek - 2022-01-10, 20:29

Wygląda nieskomplikowanie, choć na pewno w rzeczywistości łatwo nie będzie.
Tym bardziej że trudno o notarialne poświadczenie dla osoby niemówiącej...

boszka59 - 2022-01-15, 13:28

My już mamy ubezwłasnowolnienie.Upraszcza to am wiele spraw.
groszek - 2023-02-15, 11:42
Temat postu: Wyrobienie paszportu
Dziś poszliśmy zrobić Maksowi paszport. I miło się zdziwiłam, że niepotrzebne są papierowe wnioski :wow:
Podpis na wniosku Maks ćwiczył wczoraj, żeby litery nie dotknęły ramki we wniosku, a dziś - trzeba się było podpisać się inaczej -na śliskim tablecie.
Tak więc nowe wyzwanie- ćwiczenia podpisu na tablecie.
Za pięć lat kończy się Maksowi dowód osobisty. I jak widać trzeba podpisywać się na tabletach, a rzadziej na papierze.

baronek - 2023-02-15, 16:29

Na tablecie rysik ślizga się po monitorze. Nie lubię w ten sposób składać podpisu.
Maria74 - 2023-02-15, 20:16

Ja mam trudności z pisaniem tym rysikiem.
groszek - 2023-02-16, 10:52

Mary przyniosła mi wczoraj rysik z takim silikonowym przezroczystym kółeczkiem nad końcówką, która zwiększa tarcie i Maks podpisał się tym na ekranie swojego telefonu.( jest taki program, który sprawia, że można rysować na ekranie swojego smartfona rysikiem)

Czyli można ułatwić podpisywanie się na tablecie , jest taka możliwość, jeśli ktoś się wysili i ma odpowiednie narzędzie.
Mój podpis na tablecie, też jest mało powtarzalny



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group