To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Dofinansowania i zasiłki - Zasiłek opiekuńczy

mafra - 2010-01-15, 11:03

beticz napisał/a:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę.

Czyli jest furtka? Jeśli mamy babcię (a że 100km dalej i bez sił, to nieważne), to nie musi lekarz się zgodzić?

nefre - 2010-01-15, 11:27

mafra, myślę, że to chodzi o członków wspólnie zamieszkujących z Tobą i dzieckiem :-)
beticz - 2010-01-15, 11:38

no też mi się wydaję, że chodzi o wspólne gospodarstwo domowe
mija - 2010-01-15, 12:52

Beticz, owszem.
Mi zawsze daje księgowa taki druk do ZUS-u, takie oswiadczenie że mąż w tych dniach , których idę na opiekę pracuje w godz .... .
Ja zawsze dopisuje ołówkiem w tym zaświadczeniu na dole, że nic jego godziny pracy nie mają do tego , gdyż w tym czasie dziecko ze mną przebywa na turnusie rehabilitacyjnym na drugim końcu Polski. I nie ma mozliwości wymieniać się opieką nad dzieckiem .

mamagugu - 2010-01-15, 12:59

Magda, a ty się nie orientujesz jak jest w Anglii? Nigel jak cos się dzieje to zawsze bierze normalny urlop i tak nam go ubywa i ubywa...
magdalenka - 2010-01-15, 13:22

Nie mam pojęcia :nie: Może trzebaby było zadzwonić do Inland Revenue i zapytać, albo zapytaj Violiny key worker ona powinna wiedzieć.
mamagugu - 2010-01-15, 14:13

Nie mamy key worker od połowy grudnia, i jeszcze przez 2 tygodnie jej nie zobaczymy. Jest chora. A ja jestem wkurzona bo miała oswajać Violę z przedszkolem, przedszkole opłacone a Viola ryczy jak dzika. Sue miała tam z nią zostać godzinę i przyprowadzać do domu. A teraz d***. :-(
Tak sobie myślę, że może taki urlop na chore dziecko istnieje ale jak oboje rodzice pracują.
Viola już tak ładnie spała, tyle nocy a dziś znów cyrk, ma biegunkę. 3 wstrętne kupska, na jedną ją posadziłam szybko na nocnik bo widziałam że się bomba zbliża, i nie przesadzam ale to było pół nocnika :-( , tego z kaczuszką. A jestem dzisiaj sama bo Nigel o 5 wyjechał na pokaz starych samochodów w Birmingham. I wróci o północy, jak coś się będzie działo to ja nawet auta nie mam. :-(

Grażyna O. - 2010-01-15, 21:20

Na portalu są nowe tematy:
:arrow: Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem
:arrow: Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do 8 lat

romaya - 2010-01-19, 14:31

Właśnie rozmawiałam z naszą pediatrą o zwolnieniu w związku z ewentualnym wyjazdem na turnus rehabilitacyjny. Powiedziała, że "opieka" nie przysługuje, bo turnusy należy odbywać w czasie urlopu. W moim przypadku, w ciągu roku szkolnego, musiałabym brać urlop bezpłatny, bo wypoczynkowy to ferie i wakacje. Dodała, że najlepiej wystawić zwolnienie "chorobowe" na mnie, z symbolem "może chodzić".
mimi3 - 2010-01-19, 15:13

Zastanawiam się właśnie,jak wygląda opieka nad tak zwanym zdrowym dzieckiem,powyżej 8r.ż, bo co z tego że nasze dzieci maja skończone 10,14 czy ileś tam lat ,skoro jest niepełnosprawne intelektualnie( i itak wymaga opieki stałej),to czy można korzystać,z opieki nad "zdrowym " 10 latkiem,skoro osoba stale się opiekująca przebywa w szpitalu np? bądz jest zaraz po porodzie ? Czy lepiej od razu załatwić opiekę nadchorym,bo urlopu troszke szkoda brać zimą,a tacierzyńskiego jest tylko kilka dni. ;-)
Jak myślicie ?

nefre - 2010-01-19, 15:32

romaya, trochę nie rozumiem tej lekarki... oczywiście, że można wystawić, trzeba tylko wykazać się odrobiną dobrej woli, czego jak widać ta pani doktor nie ma :/

mimi3, niestety w przepisach jest luka... :-( trzeba by jakąś petycję napisać do Prezydenta.

romaya - 2010-01-19, 15:58

Niestety, w myśl przepisów, na turnus nie można. A w razie kontroli lepiej mieć zwolnienie na siebie, niż na dziecko (musiałoby być wystawione na dziecko chore, a wtedy pobyt w domu albo szpitalu) - i to jest dobra wola właśnie.
krakowianka79 - 2010-02-03, 14:25

A czym sie różni zasiłek opiekuńczy od urlopu opiekuńczego? bo ja nie kumam- rozumiem, że to dwie odrębne sprawy? tylko czy urlop opiekuńczy jest płatny, bo to , e przysługuje okazjonalnie to wiem :shock:
aniak - 2010-02-03, 14:35

Jest zasiłek opiekuńczy i urlop wychowawczy. Nie ma urlopu opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy dostaje osoba, która rezygnuje z pracy ( nigdzie nie pracuje i nie ma podpisanej jakiejkolwiek umowy o pracę ) na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Urlop wychowawczy przysługuje matce lub ojcu zatrudnionemu na umowę o pracę. W trakcie urlopu wychowawczego można się starać o zasiłek wychowawczy, ale o jego otrzymaniu decyduje kryterium dochodowe. W trakcie otrzymywania zasiłku wychowawczego nie wolno podejmować jakiejkolwiek pracy.
Alicja - 2010-02-03, 14:40

aniak napisał/a:
Zasiłek opiekuńczy dostaje osoba, która rezygnuje z pracy ( nigdzie nie pracuje i nie ma podpisanej jakiejkolwiek umowy o pracę ) na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.


aniu,to o czym piszesz nazywa się -----> świadczenie pielęgnacyjne.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group