FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie badania zrobić u dziecka z zespołem Downa po porodzie?
Autor Wiadomość
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-01, 11:58   Początkowe badania - co trzeba sprawdzić

Proszę,
napiszcie dokładnie, jakie badania i przy jakich występujących objawach (i w jakim wieku) Wasze dzieci miały robione. Łukaszek ma 2,5 miesiąca. Nic się z nim nie dzieje, jedynie dość często kaszle przy jedzeniu. Do tej pory byliśmy jedynie u endokrynologa, psychologa, logopedy, audiologa i neurologa. Chodzimy na rehabilitację. Będziemy też u kardiologa. Nie chciałabym czegoś zaniedbać, a jednocześnie nie chciałabym za bardzo przesadzać i panikować.
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-11-01, 22:48   

Ania, wydaje mi się, że najważniejsze badania już "zaliczyliście". My jeszcze byliśmy u okulisty na badaniach w kierunku jaskry.

Teraz powinnaś obserwować synka i w razie problemów jak najszybciej reagować. Mogą z czasem wystąpić jakieś dodatkowe problemy, czego oczywiście Ci nie życzę, ale z tego co tu dziewczyny piszą to niektóre objawy chorobowe wychodzą później.
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-02, 13:27   

Aniu, nie chciałabym Cię niepokoić, ale piszesz, że Łukaszek kaszle przy jedzeniu. Mati też kasłała i było to (w jej przypadku) związane z wadą serca, po prostu męczyła się, dodatkowo siniały jej usta przy jedzeniu i płaczu. Ale piszesz, że wybieracie się do kardiologa, więc wszystko będzie jasne. Trzymam kciuki :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-03, 00:15   

Asiu,
dzięki za informację. Łuki miał robione ECHO po urodzeniu. Niczego nie wykryto poważnego. Ponowna wizyta u kardiologa ma być kontrolna w związku z ZD. Mam nadzieję, że dobrze odczytano ECHO w szpitalu i nic innego się nie ujawni. Sinienie nie występuje, jestem na to wyczulona. moje starszaki miały problemy z serduszkami więc już wtedy byłam wyuczona na co mam zwracać uwagę.
Wydaje mi się, że Łuki zachłystuje się mlekiem z powodu szybkiego łykania ---- oby tak było.
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-03, 09:53   

...i tak będzie :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-29, 17:27   Jakie badania zrobić u dziecka z zespołem Downa po porodzie?

Coraz częściej pojawiają się pytania od nowych mam, jakie badania zaraz po porodzie należy wykonać, co sprawdzić u dziecka.
A zatem zbierzmy informacje, które już znamy w jednym wątku.

Po porodzie należy przede wszystkim zbadać:

- serduszko - kontrolne echo serca należy wykonać zawsze przy zespole Downa. Djulia Wy macie potwierdzoną już wadę serduszka, więc na pewno po porodzie malutka będzie miała zrobione echo w kierunku ustalenia, potwierdzenia, jaka dokładnie jest to wada serca ( :arrow: tutaj możesz zadawać pytania związane z serduszkiem, w miarę naszej wiedzy postaramy się odpowiedzieć);

- wzrok i słuch - zalecane jest sprawdzenie w pierwszych trzech miesiącach życia. O typach badań słuchu można przeczytać :arrow: tutaj, natomiast o wadach wzroku piszemy w tym miejscu.

- poziom horomonów tarczycy - to badanie często robią już standardowo maluchom z zespołem (a może to ja miałam takie szczęście :-? ), no w każdym razie warto tego przypilnować, aby badanie to było przeprowadzone jak najszybciej i jeśli wyszłaby niedoczynność tarczycy, zostały zaaplikowane odpowiednie dawki hormonu. Ważne, aby krew pobierana do badania hormonów tarczycy była krwią obwodową, czyli z żyły (nie z piętki, paluszka). O :arrow: tarczycy piszemy tutaj.

- układ pokarmowy - warto, aby był także sprawdzony - nasze dzieci często mają wady wrodzone układy pokarmowego: niedrożność dwunastnicy, :arrow: choroba Hirschsprunga i inne, dlatego ulewanie, :arrow: zaparcia powinny być pod specjalnym nadzorem;

- pediatra powinien też ocenić wiotkość dziecka lub skierować do neurologa, który oceni wszystko pod względem neurologicznym, doradzi może typ rehabilitacji itd. :arrow: Tutaj można poczytać o potrzebie opieki neurologicznej u dziecka zespołem Downa.

Polecam także informator Bardziej Kochanych, w których są zebrane te i inne informacje na temat opieki medycznej i nie tylko dziecka z zD. Można także napisać do Stowarzyszenia z prośbą o przysłanie owego informatora w wersji papierowej.

:arrow: Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa. Z myślą o Tobie
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-02-04, 10:39   

Po porodzie trzeba też udać się do genetyka,aby określić kariotyp dziecka.

:arrow: TUTAJ są adresy poradni genetycznych.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-02-04, 20:28   

Posty o tarczycy zostały przeniesione :arrow: TUTAJ >>>
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
myl 
mruczek


Wiek: 44
Dołączyła: 12 Sty 2007
Posty: 81
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-07, 15:38   

kabatka napisał/a:
Od strony medycznej badaliście już malutką? [...] Zebrałyśmy tam tych specjalistów, których trzeba odwiedzić z dzieckiem po porodzie.


Serduszko w porządku, miała robione echo serca w szpitalu po urodzeniu. Mam jeszcze raz powtórzyć?
Chodzimy teraz ostatnio na badania słuchu, mozliwe, że będzie miała niedosłuch ucha lewego, ale to się wyjaśni po zrobieniu badania ABR.
Ze wzrokiem nie bylam. Poziom hormonów tarczycy miala pobrane w szpitalu i drugi raz jak już byłyśmy w domu i są w normie. Robić jeszcze raz?
Z układem pokarmowym nic nie robilam. Nie widze potrzeby ale mogę się mylić. I teraz jeszcze doszła ta wiotkość. To chyba na tyle.
Nie znoszę chodzić po lekarzach, dla mnie to katorga. Nie mam samochodu i ciężko jest mi sie przemieszczać z Małą. Cóż ale trzeba. Zawsze się boję, żę jak zacznę chodzić do jakiegoś lekarza, to on coś tam wynajdzie. W piątek idę na kontrolę bioderek i mam nadzieję, że po zrobieniu rentgena już nie będzie musiała nosić tej poduszki.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-07, 16:04   

Jeśli było wykonywane echo i wyszło w porządku, to ok, moim zdaniem nie ma co drążyć tematu.
Bardzo dobrze, że wykonacie to badanie ABR (możesz poczytać o nim :arrow: tutaj - jest nazywane także badaniem BERA, badaniem potencjałów słuchowych wywołanych).
Jesli hrmony tarczycy były robione już dwa razy, to nie trezba ich teraz juz powtarzac. Trzeba będzie je skontrolować za jakieś pół roku (dobrze mówię babeczki? poprawcie mnie ewentualnie :prosze: )
Jeśli mała Ci nie ulewa duzo przy jedzeniu, nie ma zaparć niewiadomego pocgedzenia, to chyba rzeczywiście wszystko z układem pokarmowym jest w porządku.
A wiotkością się tak nie przejmuj - nauczysz się ćwiczyć z malutką i zobaczysz, jak ładnie pokonacie obniżone napięcie mięśniowe :spoko:
Wzrok bym zbadała - takie kontrolne badanie jest zalecane u naszych maluchów.
 
 
Basia 
gaduła

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 396
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2007-02-07, 16:56   

Ja bym powtórzyła echo serduszka po jakimś czasie.

Mój Pawełek miał robione echo w 3 dobie życia i wszystko było ok.
Po 6 tygodniach powtórzono je w AM w Gdańsku, wyszło coś nie tak i miał cewnikowane serduszko. Wtedy postawiono diagnozę o nadciśnieniu płucnym :cry: .

My! życzę dużo zdrówka Twojej malutkiej.
_________________
mama Radka (11 l), Pawełka-Aniołka z zD (24.05.05-02.03.06) i Poli 02.07.07
 
 
myl 
mruczek


Wiek: 44
Dołączyła: 12 Sty 2007
Posty: 81
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-02-08, 12:35   

Dziękuje za wszystko.Nawet nie wiecie jakjest mi lżej na serduszko że interesujecie sie moimi problemami i wątpliwościami.Pozdrawiam :*
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-02-08, 12:52   

Podpisuję się pod tym co napisała Basia.
Powtórz za 3 miesiące echo i zrób ponownie poziom hormonów tarczycy.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-08, 13:21   

Ja z kolei nawet mimo braku objawów sprawdziłabym jednak ten układ pokarmowy.
Kuba nie miał też żadnych objawów: zaparć zero, w 4 mies. zaczął ulewać, stwierdzono refluks i tyle. Ganowicz chciała mimo wszystko sprawdzić ukł. pokarmowy. Mieliśmy umówiony pasaż żołądka na 11 maja 2005 r. w CZD, ale ponieważ 9 maja wypadła operacja nie zrobiliśmy go. No a Pani Dr miała nosa - Kuba miał częściową niedrożność dwunastnicy :cry:
Jak wiadć z naszych doświadczeń, w przypadku naszych dzieci lepiej być ciut bardziej wyczulonym. Ja tam przynajmniej należę do tych, co wolą sprawdzić i wiedzieć, niż odsuwać od siebie potencjalny problem albo próbować o nim nie myśleć (w moim wydaniu to niewykonalne :roll: ).
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-30, 15:58   

Gosia,Adam,Rafi napisał/a:
beda obserwowac dlaczego maly maly tak malo je ostatnio. wlasnie trzymam go na rekach bo biedactwo placze juz druga godz i ja nie mam zielonego pojecia dlaczego.



Gosiu przeczytaj powyższe posty w tym wątku. Dowiesz się, jakie badania maluch powinien mieć wykonane. Z tego co opisujesz, ja próbowałabym przekonać lekarzy głównie do diagnostyki przewodu pokarmowego: USG, pasaż żołądka, manometria (wykluczenie niedrożności dwunastnicy, choroby Hirschsprunga).
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu