FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Podwichnięcie szczytowo-obrotowe
Autor Wiadomość
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-04-29, 15:56   Podwichnięcie szczytowo-obrotowe

Chciałam zwrócić uwagę na pewne schorzenie, które występuje u naszych dzieci (choć rzadko), a które wiąże się z hipoterapią. Chodzi o podwichnięcie szczytowo-obrotowe.

:arrow: Stąd

"Ostatnimi laty dowiedziono, że bardzo poważnym schorzeniem występującym u dzieci z zespołem Downa jest podwichnięcie szczytowo-obrotowe, które może powodować zupełne porażenie kończyn, a nie leczone doprowadzić także do śmierci. Schorzenie to występuje u około 2% dzieci z zespołem Downa."

:arrow: I stąd

Bezobjawowa niestabilność szczytowo-obrotowa nie jest przeciwwskazaniem do hipoterapii. Jednak, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, hipoterapeuta musi zachować pewną ostrożność w prowadzeniu zajęć. Należy unikać zbytniego wyprostu odcinka szyjnego. Nie stosujemy kłusa, dopóki dziecko nie osiągnie pełnej kontroli nad mięśniami posturalnymi. Unikamy gwałtownych zeskoków z konia.
Od starszych dzieci i młodzieży, którym proponujemy terapeutyczną jazdę konną wymagamy zdiagnozowania braku niestabilności szczytowo-obrotowej na podstawie zdjęcia RTG i opinii ortopedy.

Objawowa niestabilność szczytowo-obrotowa jest przeciwwskazaniem do wszystkich form hipoterapii, oprócz terapii z koniem.
Objawy wskazujące na możliwy uciska na rdzeń kręgowy to: trudność w poruszaniu szyją, bolesność przy ruchach szyi, asymetryczne ustawienie głowy, mrowieniem drętwienie kończyn, nietrzymanie moczu i stolca, usztywnienie kkd.
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
maj1820 
trajkotek

Dołączyła: 09 Lut 2009
Posty: 1576
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2009-03-07, 10:25   

Witam mam pytanie,czy ktoś kto uczęszcza na zajęcia hipoterapii ze swoim dzieckiem musiał wcześniej wykonać zdjęcie RTG odcinka szyjnego kręgosłupa(niestabilność szczytowo-obrotowa)Jeśli tak to proszę napisać jak to wygląda,powiedziano mi że ponoć wykonuje się to zdjęcie dziecku przez otwartą buzię?
_________________
mama Jędrzeja 30.11.07 z ZD
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-03-07, 12:20   

My robiliśmy normalne zdjęcie jedno z przodu drugie z profilu
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
maj1820 
trajkotek

Dołączyła: 09 Lut 2009
Posty: 1576
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2009-03-07, 12:57   

Dziękuję,to mnie troszkę pocieszyłaś bo już się wystraszyłam :-)
_________________
mama Jędrzeja 30.11.07 z ZD
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2009-03-07, 19:12   

Mysmy zadnych zdjec nie robili :nie:
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-03-07, 21:16   

Ilonko bardzo ważne jest aby wykluczyć podwichnięcie szczytowo-obrotowe bo można w dobrej wierze wyrządzić dziecku krzywdę. Wprawdzie tylko 2% dzieci z zD ma tę wadę ale z drugiej strony jest to aż 2%. Nasza hipoterapeutka nawet sama prosiła żebym przyniosła jej od ortopedy że ma to sprawdzone.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-07, 22:30   

Dziewczyny, wydzieliłam posty do oddzielnego tematu.

Dorzucę tutaj jeszcze fragmenty o podwichnięciu szczytowo-obrotowym z innych miejsc w Zakątku:
Cytat:

U osób z ZD zdarza się zwichnięcie szczytowo-obrotowe, które związane jest z nadmiernym rozluźnieniem dwóch kręgów szyjnych szczytowego i obrotowego.

Szczytowo obrotowa niestabilność z uciskiem na rdzeń kręgowy (1-2% przypadków) wymagać może zabiegu chirurgicznego.

:arrow: stąd

Cytat:
Około 10-30% dzieci z zespołem Downa może wykazywać niestabilność szczytowo-potyliczną i szczytowo-obrotnikową kręgosłupa szyjnego. Z innych problemów dotyczących układu kostno-stawowo-mięśniowego należy wymienić: nadmierną ruchomość w stawach, skrzywienie kręgosłupa, dysplazję i zwichnięcie stawów biodrowych oraz złuszczenie głowy kości udowej. Niestabilność, a głównie podwichnięcie szczytowo osiowe, może prowadzić do wystąpienia objawów uciskowych rdzenia kręgowego w postaci: bólu szyi, zaburzenia czynności zwieraczy, wygórowania odruchów ścięgnistych czy wzrostu napięcia mięśni typu spastycznego. Stwierdzenie powyższych objawów wymaga niezwłocznego skierowania dziecka do neurologa.

:arrow: stąd
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2009-05-22, 20:43   

Czy wykonywaliście badanie odcinka szyjnego kręgosłupa w celu zdiagnozowania podwichnięcia szczytowo- obrotowego u swoich dzieci? Jakoś niewiele piszecie na ten temat.
Właśnie jesteśmy po wizycie u ortopedy, zrobiono małej RTG odcinka szyjnego kręgosłupa : z przodu, z boku i na leżąco z otwartą buzią. Wynik wyszedł na granicy normy. Mam skierowanie na rezonans magnetyczny . Niestety Małgosia nie będzie mogła uczestniczyć w hipoterapii na turnusie, termin badania mamy na sierpień a turnus za tydzień.
_________________
Hanka- mama Małgosi z ZD ur.23.01.2005r. i Madzi ur. 30.10.2008r.
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9666
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-05-22, 21:06   

Mi radiolog opisał, że w granicach normy i już nigdzie nie szłam dalej.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-05-22, 22:11   

Ja nie robiłam Jagodzie takiego badania.
Jak i tysiąca innych.
jestem zdrowsza,jeszcze nie siwieję ;-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-22, 22:15   

Alicja Ty nie należych do typowych, więc tu nie siej w głowach zamętu dziewczynom ;-)
hanka, gdzieś czytałam, że podobno RTG niekoniecznie może w pełni pokazać podwichnięcie. Obecnie zaleceny jest właśnie rezonans magnetyczny :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Krzysiek 
gaduła
Krzysiek

Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 253
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-05-23, 20:34   

kabatka napisał/a:
Alicja Ty nie należych do typowych, więc tu nie siej w głowach zamętu dziewczynom ;-)
hanka, gdzieś czytałam, że podobno RTG niekoniecznie może w pełni pokazać podwichnięcie. Obecnie zaleceny jest właśnie rezonans magnetyczny :tak:


niestety. jeden chirurg chciał dodatkowo rezonans, a drugi tomografię komputerową, ale typowy ortopeda wypisał nam normalne zaświadczenie.
_________________
Tata Szymka
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2009-05-23, 21:20   

Ja właśnie byłam u typowego lekarza ortopedy . Najpierw usłyszałam, że jeszcze on nie słyszał aby zdrowemu dziecku tzn. bez objawów zwichnięcia robić badania rtg i rezonans. Zlecił badanie rtg i stwierdził ,że wynik jest na granicy normy i właściwie nie może niestabilności wykluczyć. Kazał zrobić rezonans magnetyczny który na pewno wyjaśni sprawę. Powiedział też ,że jeśli badanie pokaże niestabilność to trzeba będzie to ustabilizować. Wtedy będziemy mieć skierowanie do szpitala ortopedycznego w Zakopanem. Najbardziej mnie martwi to ,że rezonans będzie w znieczuleniu ogólnym.
_________________
Hanka- mama Małgosi z ZD ur.23.01.2005r. i Madzi ur. 30.10.2008r.
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9666
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-05-23, 21:41   

Hanka, zastanów się i skonsultuj to z innym ortopedom. Gdzieś na Zakątku przeczytałam, że podwichnięcie bezobjawowe jest problemem przy bardziej skomplikowanych rzeczach a nie przy spacerach na koniu, głaskaniu i karmieniu (bo tak jest w Jadownikach). Galopować na pewno nie będziecie, stać na głowie również.

Znajdź nietypowego lekarza, który widział już w swoim życiu niejedno.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
BABCIA 
gaduła


Dołączyła: 10 Kwi 2007
Posty: 443
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2009-05-24, 11:45   

Kasia przed wyjazdem do Jadownik poprosiła o skierowanie na RTG neurologa. Lekarz popatrzył na Nią :wow: i stwierdził, że u małego dziecka z ZD ciężko jest wykonać prawidłowe zdjęcie. Napisał swoją opinię na ten temat, która brzmi:
"Brak możliwości technicznych wykonania rzetelnego badania RTG kręgosłupa szyjnego u dziecka niewspółpracującego z technikiem, a stan kliniczny nie uzasadnia badania w znieczuleniu ogólnym."
Następnie poinformował Kasię, że tylko przy źle prowadzonej terapii jest możliwość zwichnięcia.
W Jadownikach jest bardzo dobry rehabilitant , który bardzo lubi pracę z dziećmi.
_________________
Czesia-babcia Juli 11.01.2007 i Zosi 23.02.2010
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu