FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Masaż - w czym może pomóc
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-12, 19:07   Masaż - w czym może pomóc

Dzięki masażom niemowlęta lepiej śpią i mniej płaczą
PAP
2006.11.10

Dzięki masażom ciała niemowlęta poniżej 6 miesiąca życia lepiej śpią, mniej płaczą i są ogólnie mniej zestresowane - wynika z artykułu, który ukazał się na łamach pisma "Cochrane Library", wydawanego przez międzynarodową organizację oceniającą badania medyczne.

Do takich wniosków doszli naukowcy z zespołu Angeli Underdown z University of Warwick, którzy przeanalizowali wyniki 23 różnych badań dotyczących wpływu masażu na zdrowie psychiczne i fizyczne niemowląt. Dane dotyczyły łącznie 598 dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Masaż niemowląt był wykonywany odpowiednią techniką głównie przez rodziców, którzy przeszli specjalistyczny trening pod kierunkiem pracownika medycznego.

Analiza ujawniła, że masowane dzieci mniej płakały, lepiej spały i miały niższe stężenia hormonów stresu, jak np. kortyzol, w porównaniu z rówieśnikami, których nie poddawano masażom.

Rezultaty innego studium sugerowały z kolei, że masaż niemowlęcia może pomóc w budowaniu lepszych relacji między dzieckiem a matką cierpiącą na depresję poporodową. Ale autorzy tych badań uważają, że aby potwierdzić to spostrzeżenie trzeba przeprowadzić znacznie więcej doświadczeń.

Jeszcze inne badanie w grupie sierot wskazywało, że masaż, kontakt wzrokowy i przemawianie do dziecka mogą zmniejszać jego podatność na choroby oraz częstość wizyt w placówkach medycznych. Jak podkreślają naukowcy, dotyczyło to jednak dzieci wychowywanych w wyjątkowych warunkach, tj. w sierocińcach, gdzie miały znacznie mniej kontaktu fizycznego z opiekunami, niż dzieci wychowywane w rodzinie.

:arrow: źródełko - Onet.pl
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-05, 20:38   

Masaż tajski

Możesz również nauczyć się elementów masażu tajskiego, który z powodzeniem można wykonywać również już na niemowlakach - znaczna część masażu tajskiego to masaż nóg i stopy.

Kursy masażu tajskiego są otwarte dla wszystkich, włącznie z małymi dziećmi pod opieką rodzica.

Maluch leży na pleckach i Cię widzi. Mów do niego, rób różne śmieszne miny, wygłupiaj się, nachylając się nad nim. Patrzcie sobie przy tym w oczy – taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko. To dobry wstęp do masażu nóżek.

Znajdź spokojny czas i wygodną pozycję. Usiądź na łóżku lub na podłodze i ułóż dziecko na miękkim ręczniku pomiędzy swoimi nogami lub po prostu na kolanach (wtedy Wasz kontakt jest bardziej intensywny). Możesz też masować malca na przewijaku, szczególnie na początku, jeśli czujesz się wtedy pewniej. Pora jest dowolna: dzień, wieczór, moment, gdy oboje macie ochotę na kontakt i zabawę. Nie zapomnij też o ciepłej oliwce (ogrzej ją w dłoniach)!

Możesz już masować 6–7-tygodniowe niemowlę. Wykonuj spokojne ruchy. Zakończ po około 10 minutach.

Masowanie nóżek to łatwe zadanie dla mamy-masażystki. Jeżeli miałaś kłopoty z masowaniem plecków, bo np. maluszek nie lubi leżeć na brzuszku, to właśnie dla Was są nóżki. Powodzenia!

Teoria w praktyce
Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian! Ruchy wykonuj w podanej kolejności dowolną ilość razy (jeśli nie napisaliśmy inaczej).

1. Hinduskie dojenie
Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od stóp do pośladków, na przemian jedną i drugą rękę. [odwrotny kierunek strzałki na rysunku - powinno się masować w kierunku serca].



2. Ściśnij, skręć
Chwyć nóżkę dwiema rękami, robiąc coś w rodzaju obrączki na nóżce. Wykonuj ruchy obrotowe, jak podczas otwierania lub zamykania słoika. Przesuń dłonie na łydkę i zrób to samo.

Uwaga! Nie masuj kolanka! Tylko udo i łydkę.



3. Głaskanie od spodu
Ujmij stópkę dziecka dwiema dłońmi, tak żeby Twoje kciuki znalazły się na spodzie stópki. Na przemian, lekko uciskając ją kciukami, przesuwaj palce od pięty do paluszków.



4. Skrobanie marchewki
Palcem wskazującym (możesz też każdym innym) przejedź po wewnętrznej krawędzi stópki dziecka od dużego palca do pięty.



5. Spacer po stópce
Chwyć nóżkę maluszka i opuszkami kciuków delikatnie naciskaj całą stópkę w różnych miejscach.



6. Rolowanie paluszków

Każdy paluszek z osobna chwyć dwoma palcami i masuj ruchem przypominającym nakręcanie zegarka. Jeśli malec ściśnie paluszki, delikatnie je pougniataj (jakbyś sklejała pierogi).



7. Głaskanie po wierzchu
Ujmij stópkę tak, by Twoje kciuki znalazły się na wierzchu stopy dziecka. Kciukami na przemian masuj wierzch stópki od paluszków aż do zgięcia.



8. Kółka wokół kostek
Jedną ręką przytrzymaj łydkę dziecka, a drugą rękę ułóż od strony piętki, zaś kciukiem i palcem wskazującym zataczaj kółeczka wokół kostki dziecka.



9. Szwedzkie dojenie

Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od stópki do pośladków, na przemian jedną i drugą rękę.



10. Rolowanie nóżki
Połóż obydwie dłonie na łydce malucha i przesuwaj je na przemian raz do przodu, raz do tyłu. Przełóż ręce na udko i wykonaj te same ruchy. Roluj najpierw łydkę, potem udo.



11. Kółeczka na pośladkach
Gdy wymasujesz obie nóżki, włóż ręce pod pośladki i całymi dłońmi okrężnymi ruchami głaszcz pupkę. Nie wyjmując rąk spod pupki zrób zamknięcie: przesuń powoli ręce po nóżkach w dół aż do stópek, zatrzymując się chwilę na paluszkach. Powtórz ten ruch 3–4 razy.



Rysunki Artura Wąsowskiego
Teksty Aleksandry Sobieraj

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-24, 19:12   

Strony o masażu dzieci:
:arrow: Masaż dla dzieci - uspokajająca siła dotyku
:arrow: Masaż niemowląt
:arrow: i jeszcze o masażu
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-17, 19:19   

Pomasować mózg
PAP - Nauka w Polsce

Dogmatem współczesnych neuronauk jest przekonanie o związku między procesami poznawczymi a anatomiczną organizacją mózgu. W nurt badań dotyczących tego zagadnienia wpisują się prace naukowców z Uniwersytetu Zielonogróskiego. Dr Henryk Pędziwiatr z Instytutu Pedagogiki i Psychologii UZ przeprowadził badania dotyczące wpływu terapii masażem na wybrane aspekty sprawności poznawczej.

"W świetle różnorodnych koncepcji dotyczących procesów uczenia interesująca wydaje się koncepcja miejscowo-hormonalnego i odruchowo-nerwowego działania masażu leczniczego, w myśl których możliwe są przepływy bodźca czuciowego lub dośrodkowo- wegetatywnego" - wyjaśnia dr Pędziwiatr.

Rozwinięciem tych koncepcji jest hipoteza dotyczącą miejscowego oddziaływania masażu bezpośrednio na tkankę skórną, a pośrednio na krążenie.

Oddziaływanie miejscowe masażu na krążenie jest związane wtórnie z działaniem na całe krążenie. Można więc przypuszczać, że masaż może oddziaływać na wiele funkcji ciała, uważa badacz.

"Można również postawić hipotezę, że masaż medyczny mięśni górnej części tułowia i odcinka szyjnego kręgosłupa poprzez zmianę warunków dopływu krwi do czaszki oraz zmianę napięcia mięsni tego odcinka kręgosłupa może wpływać stymulująco na procesy fizjologiczne w mózgu, a wtórnie także na procesy poznawcze - podkreśla naukowiec. - Jednak problem wpływu masażu na organizm ludzki jest dotąd mało poznany."

Dr Pędziwatr przeprowadził badania skutków masażu w aspekcie funkcji poznawczych. W badaniach wzięło udział 46 kobiet w wieku 23 - 63 lata. Do oceny zmian poznawczych zastosowano odpowiednie narzędzia psychologiczne. W grupie badanej masaże były stosowane przez 8 tygodni, 2 razy w tygodniu po 30 minut.

"Zastosowane techniki masażu obejmowały głaskania powierzchniowego i głębokiego oraz rozcierania. Masażem były objęte mięśnie obręczy barkowej i grzbietu symetrycznie po obu stronach" - wyjaśnia naukowiec.

W wyniku zastosowanej terapii masażem uzyskano zmiany w parametrach dotyczących procesów uczenia się i pamięci. Nadal jednak otwarte zostaje pytanie dotyczące jakości uzyskanych zmian oraz mechanizmów ich kształtowania. MWE

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-04-18, 23:03   

Mam sąsiadkę, która zajmuje się właśnie masażem, głównie stóp. Ja jakoś nie mogłam się do tego przekonać.....
Znajoma, której dziecko (zdrowe) długo nie mówiło, korzystała z jej usług i była bardzo zadowolona. Przyjeżdżają do niej znani ludzie z tv ;-) z różnymi chorobami, podobno jest rewelacyjna. No i zebrałam się na pierwszą wizytę - chyba (muszę sprawdzić :oops: ) 25 maja - zdam relację :spoko:
P.S. Pani ta ma swój gabinet w przychodni, do której należymy i zawsze są większe kolejki do niej niż do naszego rodzinnego lekarza - to taka ciekawostka ;-)
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16797
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-25, 14:42   Hydromasaż

Niby wanna trochę większa niż w domu, no i oczywiście bąbelki , a radości co niemiara.
Maks zorganizował sobie zajęcia z hydromasażu. :arrow:
wanna z bąbelkami
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu