FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Płytka stymulacyjna
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-16, 22:57   Płytka stymulacyjna

Cytat:
Integralną częścią terapii według Castillo−Moralesa jest leczenie czynnościowe płytką stymulacyjną. Możliwe jest także zastosowanie innych aparatów ortodontycznych. Celem leczenia ortodontycznego jest wyeliminowanie zaburzeń funkcji języka oraz usprawnienie niewydolnego mięśnia okrężnego ust. Uzyskuje się dzięki temu poprawę ssania, połykania, artykulacji, oddychania przez nos oraz uaktywnienie mięśni mimicznych twarzy. Aparat jest wykonany na indywidualnym modelu gipsowym, składa się z cienkiego korpusu akrylanowego, na którym jest wykonany element stymulacyjny w postaci cylindra o średnicy 4–5 mm.

:arrow: z tego wątku

O płytce wypowiadała się także Elżbieta Radwańska na jednej z konferencji Bardziej Kochanych (Magda - Stępowska na pewno miała na myśli właśnie Radwańska).


Elżbieta Radwańska
Krakowska Poradnia Stomatologiczna
Kraków, ul. Lipińskiego 15


Płytka stymulacyjna stosowana w rehabilitacji zaburzeń ustno-twarzowych u dzieci z zespołem Downa


Współczesne metody rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych wymagają udziału wielu specjalistów: neurologa, pediatry, psychologa, logopedy i stomatologa, a szczególnie ortodonty. Zaburzenia czynności i budowy układu stomatognatycznego są charakterystyczne dla poszczególnych zespołów upośledzeń, a leczenie wymaga znajomości fizjologii tego układu. Prawidłowa czynność układu stomatognatycznego i motoryka ustno-twarzowa są kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie w pierwszym roku życia. Jest ona niezbędna dla dalszego prawidłowego funkcjonowania nie tylko układu stomatognatycznego, ale całego organizmu, stąd bowiem biorą początek łuki odruchowe czynności ssania, gryzienia, połykania, oddychania i mowy. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje zaburzenie nie tylko fizycznego, ale również społecznego rozwoju dziecka.
Objawy zaburzeń w obrębie układu stomatognatyczego u dzieci niepełnosprawnych są często we wczesnej diagnostyce i terapii niezauważane lub pomijane z powodu ważniejszych, bardziej obciążających organizm zaburzeń ogólnych, a także przez ograniczoną dostępność do specjalisty ortodonty lub nie przygotowanie lekarza stomatologa do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym.
Do gabinetu w Krakowskiej Poradni Stomatologicznej trafiają dzieci w pierwszych tygodniach życia. Na tym etapie kładziemy nacisk na uświadomienie rodzicom konieczności wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy. Prowadzimy również rehabilitację ustno-twarzową, której celem jest wytworzenie prawidłowych lub zbliżonych do prawidłowych łuków odruchowych warunkujących harmonijny rozwój czynności układu stomatognatycznego, a co za tym idzie prawidłowej budowy.
Rehabilitacja ustno-twarzowa została opracowana przez Rodolfo Castillo-Morales i stosuje się ją od pierwszych dni życia dziecka. Zawiera ona w sobie elementy rehabilitacji ogólnej, ćwiczeń logopedycznych, leczenia ortodontycznego i stymulacji mięśni układu stomatognatycznego wewnątrz jamy ustnej i zewnątrz twarzy w siedmiu punktach. Po wstępnej stymulacji dla dalszej poprawy czynności układu stomatognatycznego zostaje wprowadzona do jamy ustnej i założona na szczękę płytka akrylanowa. Płytka stosowane jest zarówno u niemowląt jak i u dzieci z uzębieniem. Punkt stymulacyjny w części podniebiennej (dobierany jest przez lekarza i logopedę ) powoduje iż język kieruje się do tego punktu i cofa w głąb jamy ustnej. Wzmożenie napięcia mięśniowego prowadzi do zamknięcia ust, a ćwiczenia języka i mięśni policzków poprawiają sposób połykania. Leczenie płytką nie jest samodzielnym, izolowanym leczenie, ale częścią całej rehabilitacji i przebiega równocześnie ze stymulacją mięśni, terapią logopedyczną i psychologiczną.
Obserwacje prowadzone w Krakowskiej Poradni Stomatologicznej omawiana metodą wykazały u dzieci z zespołem Downa znaczną poprawę zgryzu, napięcia mięśniowego ( zwarcie szpary ustnej, sposobu połykania, oddychania, mowy).
Leczenie stomatologiczne powinno stanowić stały element rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, a optymalne wyniki osiąga się rozpoczynając ją w najwcześniejszym możliwym okresie życia.

:arrow: źródełko

_______________________

Czy ktoś z Was używał owej płytki, rozważał jej zastosowanie? Asia pytałaś się logopody, co sądzi o zastosowaniu płytki przy podniebieniu gotyckim?
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2007-03-30, 21:38   Płytka stymulacyjna

Płytkę stymulacyjną stosowałam ,zakładałam ją przez 5 miesięcy.Efekty są !!!!!!!
.Jeżeli ktoś będzie tym tematem zainteresowany chętnie napiszę.
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2007-03-30, 22:45   Re: Płytka stymulacyjna

hanka napisał/a:
Płytkę stymulacyjną stosowałam ,zakładałam ją przez 5 miesięcy.Efekty są !!!!!!!
.Jeżeli ktoś będzie tym tematem zainteresowany chętnie napiszę.


Pisz więc pisz, chętnie poczytamy. Wszystko dokładnie poproszę a te "efekty" najbardziej mnie interesują. :-)
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-31, 12:40   

Ja nie stosowałam u Szymona takiej płytki, bo wynaleziono ją trochę za późno. Ćwiczyłam jednak konsekwentnie jego język. Pocieszam więc tych, których dzieci nie chcą tego trzymać w buzi, można a nawet trzeba ćwiczyć!
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-04-01, 20:10   

Moja logopedka namawia mnie na wizytę u Pani doktor.
Hanka napisz proszę jak sie to odbywa ?
Jaka jest ta doktorka i czy Bianka nie jest już za "stara" ?
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 57
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-04-01, 22:44   

Do pani doktor Radwańskiej można umówić się telefonicznie. Niestety terminy są dość odległe. Ja zapisałam Anię na 23 maja.
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Jołaśka 
mruczek

Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 97
Wysłany: 2007-04-02, 10:37   

We Wrocławiu też robią płytki, na AM na Krakowskiej.
_________________
Kasia zD 30.06.2000r. i Ola 06.02.2002r.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-04-02, 11:07   

Czy ktos ma namiary na ta Krakowska poradnie? moze udaloby umowic spotkanie w czasie kiedy bedziemy w Jadownikach? bo ja do Krakowa nie latam wcale a to bylaby okazja.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-02, 11:12   

dr. n. med. Elżbieta Radwańska - konsultant naukowy. Posiada specjalizację z ortodoncji. Członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Autorka licznych publikacji w prasie specjalistycznej. Wybitny specjalista w leczeniu ortodontycznym dzieci niepełnosprawnych.

Krakowska Poradnia Stomatologiczna
ul. Lipińskiego 15
30-349 Kraków
osiedle Ruczaj (obok Tesco)

tel. 012 267 07 10
faks 012 269 63 10
e-mail: rejestracja@stomatologia-krakow.pl

czynne codziennie 8.00 - 20.00
sobota 9.00- 12.00

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-04-02, 12:16   

Magda, może razem z dziećmi byśmy tam pojechały ?
Co o tym myslisz ? Moze zamówimy wizytę na 2 osoby ?
( Biankę i Kaja )
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-04-02, 18:13   

dziewczyny napiszcie jeśli wiecie gdzie we wrocławiu jest dobry specjalista w tym zakresie aby się tam wybrać
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-04-02, 20:48   

Mija no pewnie ze jedzmy razem,z tym ze mi sie zdaje ze pierwsza wizyte trzebaby umowic na np. 14 czerwca,w dzien rozpoczecia turnusu,zebysmy nie tracily innych dni a poza tym nie wiadomo czy np. na pierwszej wizycie nie pobieraja odcisku szczeki czy podniebienia,bo taka plytke pewnie robia na miare.
No i mozliwe ze trzeba bedzie jechac na druga wizyte,wiec czym wczesniej zamowimy pierwsza tym wieksze szanse ze zalapiemy sie na druga.
Mija a bylabys tak dobra i zadzwonilabys i popytala co i jak, Tobie wyjdzie taniej niz mi dzwonic z Londynu :prosze:
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-04-02, 20:51   

Magda.
Jutro z pracy dzwonię i umawiam skoro jesteś zainteresowana
i od razu Cię powiadomię o tym.
Rozumiem, że jakby nie dało sie w tym czasie turnusu to Ciebie nie umawiać ?
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-04-02, 20:57   

No niestety nie,bo my jestesmy w Polsce od 12 czerwca wieczorem do 27 czerwca wieczorem, wiec tylko w tym terminie.
Dzieki wielkie mija ,buzka :*

(mija ale nagadaj tam przez sluchawke ze to gosc specjalny z zagranicy ;-) ,kto wie moze podziala)
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-04-03, 07:20   

Magda, zamierzałam tak własnie nagadać,
gdyby były jakieś problemy z dogodnym terminem...
Wybacz.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu