FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Komputer a zdrowie
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-24, 10:09   Komputer a zdrowie

Oczy kontra komputer

Oczy kontra komputerW ciągu ośmiu godzin pracy przed monitorem Twoje oczy wykonują około 30 tysięcy ruchów. To naprawdę męczące! Zwłaszcza że zwykle nie ułatwiasz im życia. Zmuszasz je do pracy w kiepskim oświetleniu, przed ekranem ze źle ustawionymi parametrami obrazu. Zmień to wreszcie!

1. Postaw monitor na dobrym poziomie. Najlepiej, gdy znajduje się w odległości 40–75 cm od twarzy, a środek ekranu jest 10–22 cm poniżej Twoich oczu (gdy siedzisz wyprostowana, pierwszy wiersz powinien być nieco poniżej linii wzroku). Jeśli ekran jest zbyt nisko, podnieś monitor (są do tego specjalne podkładki, ale sprawdzi się też gruba książka) lub obniż krzesło – siedzenie nie może być poniżej kolan. Jeżeli ekran stoi za wysoko, podnieś krzesło, tak aby Twoje stopy dotykały podłogi.

2. Uspokój ekran. Zadbaj o to, aby wyeliminować migotanie. Jest to w dużej mierze zależne od częstotliwości odświeżania obrazu. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz. Wielu specjalistów zaleca jednak, aby zwiększyć ją do 80–85 Hz. Wyreguluj więc parametry ekranu w ustawieniach komputera.

3. Kontroluj blaski i cienie. Odblaski wywoływane przez źródła światła pogarszają widoczność obrazu i męczą oczy. Ustaw monitor tak, by promienie światła padały na jego bok, lub by tył urządzenia był skierowany do okna pod kątem 45 stopni. Nigdy nie ustawiaj monitora naprzeciwko okna lub w ten sposób, że odbija się ono w ekranie. Oczy muszą wtedy stale wyrównywać różnicę jasności między ekranem a otoczeniem, co dodatkowo je męczy.

4. Ogranicz światło. Gdy pracujesz przy komputerze, patrzysz prosto przed siebie. Światło wpada Ci bezpośrednio w oczy. To źle działa na Twój wzrok, zwłaszcza gdy jest ono zbyt jasne. Jeśli to możliwe, przytłum źródła światła. Zaciągnij żaluzje na okno. Wyłącz lampy, które Ci przeszkadzają (pamiętaj, że silniej odbija się na ekranie komputera światło jarzeniówek niż zwykłej żarówki).

5. Zmień monitor. Płaskie monitory ciekłokrystaliczne (LCD) nie migoczą, zapewniają lepszą kontrastowość obrazu i niski stopień odbijania światła. Poza tym mieszczą się nawet na zapchanych biurkach i ułatwiają zachowanie optymalnego odstępu monitora od użytkownika.

6. Nakłoń komputer do współpracy. Możesz zastosować program komputerowy, który zadba o Twoje oczy. Anti-EyeStrain pomaga rozplanować czas spędzany przed komputerem. Przypomni o przerwie, zanim poczujesz się zmęczona, i zaproponuje ćwiczenia dla oczu. EyeCare Reminder powiadamia zaś o konieczności przerwy w pracy. Pokazuje komunikat, abyś popatrzyła na daleki obiekt lub odeszła od biurka i wykonała kilka ćwiczeń.

7. Dobierz czcionkę. Jej rozmiar powinien być co najmniej o 3 punkty większy od najmniejszej, jaką możesz czytać. Jeśli patrzysz na monitor z odległości 60 cm, wysokość wielkich liter i wersalików powinna wynosić co najmniej 5,5 milimetra. Używaj w miarę możliwości prostej czcionki (im wymyślniejsza, tym trudniejsza do czytania). Korzystaj też z funkcji powiększania okna, aby zmniejszyć obciążenie wzroku.

8. Pisz czarno na białym. Zapewnisz sobie optymalny kontrast i obraz. Inne zestawienia barw są dopuszczalne, pod warunkiem że jest duży kontrast między znakami a tłem. Unikaj czarnego tła z jasnymi znakami – taka kombinacja jest szczególnie uciążliwa dla oczu podczas redagowania tekstów i częstego porównywania z wydrukiem. Ciągłe zmiany kontrastu powodują bowiem szybkie zmęczenie wzroku.

9. Nie nadużywaj kolorów. Oko musi się bardziej dostosowywać do odbioru obrazu barwnego, ponieważ światło kolorowe niejednakowo załamuje się na soczewce oka. Na przykład na barwę czerwoną oko reaguje tak, jakby patrzyło na przedmiot bardzo oddalony, a na niebieską – mocno przybliżony. Ta różnica musi być wyrównywana przez mięśnie oka, co zmusza je do dodatkowej pracy i wywołuje większe zmęczenie. Gdy tylko możesz, ograniczaj ilość kolorów na ekranie.

10. Często mrugaj. Praca przed ekranem powoduje wysychanie gałek ocznych. Bo gdy wpatrujesz się w monitor, mrugasz zdecydowanie rzadziej, pozbawiając oczy łagodzącego działania warstewki łez. Gałka oczna nie jest wtedy w naturalny sposób nawilżana i oczyszczana z kurzu. Co jakiś czas zrób przerwę w pracy i przez chwilę pomrugaj powiekami.

11. Zrób oczom gimnastykę. Twój wzrok jest przez wiele godzin ustawiony stale na tę samą odległość. Pogarsza to akomodację (zdolność dostosowywania się oka do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach), a mięśnie oka stają się mniej elastyczne i słabsze. Co jakiś czas oderwij wzrok od ekranu i popatrz w dal. Ćwicz mięśnie gałek ocznych. Zataczaj oczami ósemki w poziomie. Patrz jak najdalej w różnych kierunkach, do góry, na dół, w lewo, w prawo i po skosie.

12. Spójrz w ciemność. Zasłoń oczy środkiem dłoni (tak, by palce skrzyżowały się na czole). Jednak nie uciskaj gałek ocznych. Siedź wyprostowana z łokciami opartymi o stół. Poczekaj, aż zobaczysz kompletną czerń. Ta metoda, zwana palmingiem, to najlepszy relaks dla oczu.

13. Nakarm oczy. Witaminy: A, C i E oraz beta-karoten, a także cynk, selen, magnez, cholina, luteina i zeaksantyna pomagają utrzymywać oczy w dobrej formie i poprawiają ostrość wzroku. Najlepiej są przyswajane razem z pożywieniem. Okresowo sięgaj po preparaty zawierające np. wyciąg z borówki czernicy, które zmniejszają zmęczenie oczu spowodowane pracą przy komputerze.

14. Popatrz na stereogram. To specjalny trójwymiarowy obrazek. Oczy, aby dostrzec obraz wśród tworzących go niewyraźnych plamek, muszą rozluźniać mięśnie gałki ocznej. Dzięki temu znakomicie się relaksują i odpoczywają.

:arrow: źródełko
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-24, 12:27   

Większość punktów zgadza się, resztę spróbuję "wprowadzić w życie" :spoko:
Dzięki za namiary, to miłe Monika, ze tak dbasz o nasze oczęta :*
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-24, 12:30   

To dbanie też o swoje ;-) :lol: Taka bezinteresowana to do końca nie jestem :okular:
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-11-24, 12:42   

Ja to muszę chyba zacząć dbać o nerwy.. ;-)
ledwo mąż przyjechał i już marudzi... :roll:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
panpepe 
mruczek


Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 52
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-11-24, 13:46   Ciekawostka

Jak piszecie o oczach przed komputerem to zaciekawie :-D

Występuje często coś takiego jak Syndrom Sicca

Syndrom Sicca to
zauważalne zmniejszenie częstotliwości mrugania oczami spowodowane przez długotrwały kontakt z monitorem.
Objawy: wysychanie i wykrzywienie rogówki oraz stopniowa utrata wzroku.

W skład syndromu sicca, który często towarzyszy np. w zespole Sjorgena, wchodzą trzy objawy:

- Suche zapalenie rogówki i spojówki (keratoconiunctivitis sicca) i wysychanie oczu (xerophtalmia) jako skutek upośledzenia wydzielania łez,
- Suchość błony śluzowej jamy ustnej (xerostomia) wskutek uszkodzenia ślinianek,
- Nacieki z limfocytów w badaniu histologicznym
_________________
Płyń zawsze pod prąd rzeki, bo z prądem płyna same śmieci.
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2010-02-05, 22:51   

Kupiłam grę komputerową dla Michała ( w sumie to był tylko bonus do planszowej gry logopedycznej). Jej pierwsza strona, ostrzegawcza, mnie powaliła:

U niektórych osób, działanie światła promieniującego z monitora komputera, może wywołać atak epilepsji lub utratę świadomości. W celu zapewnienia sobie maksymalnego bezpieczeństwa, należy robić regularne przerwy w zabawie z komputerem oraz często wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się komputer. W razie stwierdzenia u siebie niebezpiecznych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.
Dzieci do lat 13 powinny korzystać z komputera pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub opiekunów.


Zastawiam się więc, czy nasze dzieci, zwykle słabe i narażone na wiele zaburzeń, w ogóle powinny ryzykować, tzn. korzystać z komputera.
Oczywiście wiedziałam coś na ten temat, ale nie wydawało mi się to specjalnie realne. ;/
 
 
zula 
trajkotek

Wiek: 44
Dołączyła: 04 Lis 2008
Posty: 1859
Wysłany: 2010-02-06, 09:32   

Znam takiego młodzieńca co właśnie reagował epilepsją na komputer.Nie wiem jak jest teraz ,ale wtedy to były jeszcze te stare monitory one najbardziej były szkodliwe.Kiedyś taka babka mi powiedziała ze mam się stanąć na końcu pokoju i popatrzyć na monitor.Dało się normalnie zauważyć ze obraz jakby lekko skakał czego nie widać jak się siedzi bezpośrednio przy nim.No ale teraz jest już nowa technologia wiec pewnie i mniejsze zagrożenie.
Mój Kamil jakos jak wytrzyma przy kompie 20 min to uważam za sukces.Chyba wdał się w tatę ;-)
_________________
Mama Kamilka (9 lat) z ZD i Agatki (6lat)
Blog Kamilka
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-02-06, 11:15   

Monitory zapewne są lepsze, ale dzieci spędzają przy nich dużo więcej czasu. Jaś ma kolegów, którzy całe ferie spędzają przed ekranem komputera. Rodzice są w pracy, więc nie upilnują, a babcia sobie nie radzi.
Znajomy neurolog powiedział, że wyodrębnił nowy rodzaj epilepsji właśnie odkomputerowej. Drżący obraz to jedno, ale do tego dźwięk pracy komputera, który słyszalny jest na początku, a potem się przyzwyczajamy i nam nie przeszkadza. Na mózg jednak wpływa.
Ma to wpływ prawdopodobnie na większą drażliwość dzieci i problemy ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem. Dużo gier komputerowych jest na czas, więc emocje skaczą. Dzieciaki nie potrafią o niczym innym myśleć. Ten kolega mojego syna miał problem z zakończeniem semestru w szkole. Jednak w domu zastosowano ostre ograniczenia i się udało. Ale to było jak regularne uzależnienie.
Natomiast nasi zespołowcy myślę, że powinni korzystać z kompa oczywiście w rozsądnych granicach. Moje chłopaki mogą dziennie grać, lub coś robić przy komputerze od 15 do 30 min. Natomiast jak jeden patrzy jak gra drugi, to sam już nie gra. Jest możliwość wyboru. :tak: Szymon się rwie jak dziki, w szkole już go na zajęcia komputerowe zaprosili. Nie ma siły tatuś informatyk... ;/
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2010-02-07, 09:55   

No to lecimy dalej z tematem ;-) : Znalazłam dziś artykuł. Myślę, że zawiera prawdę, bo z autopsji wiem, że im mniej zaglądam do kompa, tym lepiej się czuję. :-)

Internautom grozi depresja

Osoby spędzające dużo czasu na surfowaniu po internecie częściej mają objawy depresji - wynika z badań brytyjskich psychologów. Informację na ten temat publikuje pismo "Psychopathology".

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds zaobserwowali związek między uzależnieniem od internetu a depresją po przebadaniu 1.319 osób w wieku od 16 do 51 lat. 1,2 proc. z nich sklasyfikowano jako uzależnionych od sieci. Liczba ta wydaje się wprawdzie mała, ale jest dwukrotnie wyższa niż liczba uzależnionych od hazardu, podkreślają autorzy pracy.

"Internet odgrywa olbrzymią rolę we współczesnym życiu, ale oprócz korzyści ma również ciemne strony. Podczas gdy wielu z nas korzysta z niego w celu płacenia rachunków, robienia zakupów i wysyłania e-maili, niewielka część populacji ma problemy z kontrolowaniem ilości czasu spędzanego w sieci, do tego stopnia, że przeszkadza im to w codziennym życiu" - mówi główna autorka pracy dr Catriona Morrison. Ludzie ci zamieniają realne kontakty towarzyskie na portale społecznościowe, fora i czaty.

Z badań jej zespołu wynika, że osoby uzależnione od internetu spędzają proporcjonalnie więcej czasu na wertowaniu stron o tematyce seksualnej, serwisów zawierających gry oraz portali społecznościowych.

W grupie tej naukowcy stwierdzili więcej przypadków umiarkowanej lub ciężkiej depresji niż wśród zwykłych użytkowników sieci.

Większość nałogowców stanowiły osoby młode; ich średnia wieku wynosiła 21 lat.

Zdaniem dr Morrison, badania jej zespołu wskazują, że przesadne angażowanie się w Internet, które zaczyna zastępować normalne życie towarzyskie, ma związek z zaburzeniami psychicznymi, jak depresja czy uzależnienie. Naukowcy nie wiedzą jednak, co jest przyczyną, a co skutkiem. Czy to internet przyciąga ludzi z depresją czy też zbyt długie surfowanie po nim chorobliwie obniża nastrój?

"Jasne jest jednak, że w przypadku niewielkiej grupy ludzi nadmierne korzystanie z internetu może być ostrzegawczym sygnałem o skłonnościach depresyjnych" - zaznacza badaczka.

W Wielkiej Brytanii zaczęto się głębiej zastanawiać nad wpływem, jaki portale społecznościowe mogą wywierać na psychikę młodych, wrażliwych ludzi po fali samobójstw, która miała miejsce w walijskim mieście Bridgend. Od stycznia 2007 r. do grudnia 2008 samobójstwo popełniły tam 24 osoby, z czego większość stanowiły nastolatki od 13 do 17 roku życia.

Dr Morrison uważa, że niezbędne są dalsze badania, które pomogą ocenić wpływ nadmiernego korzystania z internetu na zdrowie psychiczne ludzi.

źródło>>>


A tak w ogóle, gdy wpiszemy w przeglądarkę "komputer a zdrowie", to wysypią nam się niezłe informacje. :roll:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu