FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Podwichnięcie szczytowo-obrotowe
Autor Wiadomość
basi-a 
gaduła

Wiek: 46
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 248
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-19, 15:57   

Byłyśmy dziś z Kamilą u ortopedy.
Cel -otrzymać kolejne skierowanie na zbadanie stabilności szczytowo -obrotowej odcinka szyjnego kręgosłupa. W lipcu badanie rtg się nie powiodło, Kama odstawiła taki cyrk, że hej- odpuściliśmy.
Dzisiaj lekarz wykluczyła robienie rezonansu z powodu braku wskazań medycznych (tłumaczenie: rezonans robi się tylko w szczególnych okolicznościach, np. przed operacjami). Na ponowne rtg dostałam skierowanie bez problemu.

Rozumiem taką argumentację, że rezonansu nie robi się od tak, ale co mnie zastanowiło i doprowadziło do dłuższej dyskusji w gabinecie to pytanie pani doktor "po co w ogóle robić badanie stabilności szczytowo -obrotowej? Jaki jest cel?" No wbiło mnie w krzesło...i zaczęłam, że zD...że ja dla swojego spokoju chcę wiedzieć, skoro czytam i słyszę, że bezpieczniej jest wiedzieć...że inni specjaliści (rehabilitanci) wymagają takiej informacji itd.

Pani doktor uważa, że potwierdzenie lub wykluczenie niestabilności szczytowo -obrotowej niczego nie zmienia, bo tego się i tak nie leczy i na każde dziecko -z zD czy bez zD- trzeba uważać.

A w przedszkolu wymagają ode mnie świstka przed rozpoczęciem zajęć z gimnastyki korekcyjnej (mogę z niej zrezygnować, tylko czy muszę bo nie mam info?)...w przyszłości przed hipoterapią też sobie zażyczą...

Pozostaje zrobić to rtg z otwartą buzią, choćby siłą....
_________________
Basia, mama Kamili z zD (ur. 14.03.2003)
 
 
Wronek 
nawijacz


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Paź 2007
Posty: 848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-02, 22:18   

Pani z Jadownik poinformowała mnie, że jeśli chce aby Oliwka miała na turnusie hipoterapię to muszę mieć prześwietlenie odcinka szyjnego kręgosłupa z dokładnym opisem. I tylko na podstawie tego badania Oliwka będzie miała na turnusie te zajęcia. Powiedziała mi że naszym dzieciom może brakować jakiegoś kręgu i w takim przypadku hipoterapia jest wręcz przeciwwskazaniem i szkodzi a nie pomaga :-( Powiedziała że jeśli nie będziemy mieli tego badania, to na moją odpowiedzialność, po podpisaniu deklaracji Oliwka będzie mogła skorzystać z hipoterapij.
W związku z tym mam pytanie, czy ktoś z Was spotkał się już z czymś takim?? I czy robił dziecku to prześwietlenia?
Nie wiem czy to jest konieczne, i nawet nie wiem czy z tym zdążę...no chyba że zrobimy prywatnie...
Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej kwestii to napiszcie :prosze:

EDIT

Już sobie odnalazłam... nie wiedziałam że to się tak skomplikowanie nazywa :shock:
_________________
Mama Oliwki ur 12.07.2005 z zD, Nikodema ur.15.04.2009 i Nataniela ur. 31.10.2011
 
 
mago 
mruczek


Dołączyła: 23 Paź 2008
Posty: 113
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-05-02, 23:03   

Ja chodzę z Asią na hipoterapię w Sopocie.
Próbowałam zrobić to prześwietlenie, o którym piszesz, ale odmówili mi w Akademii Gdańskiej. Jest to prześwietlenie kręgu szczytowo-obrotowego, na którym trzyma się głowa. Problem polega na tym, że prześwietlenie to robi się przez jamę ustną. Pacjent musi przez jakiś czas nie ruszać się i mieć w buzi aparat do prześwietlenia.
Pani na RTG powiedziała, że ona nie jest w stanie wykonać tego u małego dziecka bo i u dorosłego to dość trudne - i po prostu odmówiła - powiedziała - "Jak Pani to sobie wyobraża".

Maja rehabilitantka od hipoterapii ma mi powiedzieć gdzie mogę to wykonać. Moja znajoma z Bydgoszczy mówiła, że u nich zamiast zdjęcia przez jamę ustną wykonuje się zdjęcie szyi przy odwiedzeniu głowy do tyłu i to wystarcza do korzystania z hipoterapii.

Sama hipoterapia nie stanowi problemu o ile koń się nie potknie. Wówczas głowa dziecka gwałtownie poleci ( nie wiem czy do tyłu czy do przodu). Myślę, że to samo stanie się w samochodzie przy wypadku samochodowym - ale tu nie wymagają prześwietleń.

Czytałam kiedyś jakieś posty na zakątku - i ktoś o tym już pisał - chyba w wątku o Jadownikach, ale nie jestem pewna
_________________
Małgosia mama Asi z zD (24.02.2009) oraz dwóch przystojnych chłopaków
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-03, 16:45   

Dziewczyny Wasze posty scaliłam z odpowiednim wątkiem :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wronek 
nawijacz


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Paź 2007
Posty: 848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-04, 00:09   

A czy skierowanie na to zdjęcie musi być od ortopedy, czy normalny pediatra też może go napisać? Czy miał ktoś z Was skierowanie od pediatry?
_________________
Mama Oliwki ur 12.07.2005 z zD, Nikodema ur.15.04.2009 i Nataniela ur. 31.10.2011
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2010-05-04, 07:17   

Ja miałam od pediatry.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Wronek 
nawijacz


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Paź 2007
Posty: 848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-04, 09:57   

Dzięki Iga to ja też pójdę do pediatry, zanim dostałabym się do ortopedy to wieki by minęły, a potem na RTG też trzeba pewnie czekać w kolejce jak wszędzie :-x
_________________
Mama Oliwki ur 12.07.2005 z zD, Nikodema ur.15.04.2009 i Nataniela ur. 31.10.2011
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2010-05-04, 10:32   

Ja na RTG po znajomości ;/ normalnie jak bym się ustawiła w kolejce, to nawet by mi tego nie zrobili, bo oni nie widzą potrzeby.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Wronek 
nawijacz


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Paź 2007
Posty: 848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-04, 17:26   

Zobaczymy jak to będzie u nas, bez znajomości...jak nam nie zrobią to trudno pewnie dam sobie spokój i może spróbujemy prywatnie zrobić ;/
_________________
Mama Oliwki ur 12.07.2005 z zD, Nikodema ur.15.04.2009 i Nataniela ur. 31.10.2011
 
 
djulia 
nawijacz


Wiek: 42
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 927
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2010-05-05, 11:09   

Robiłam Kindze RTG odcinka szyjnego przed turnusem w Jadownikach, teraz chodzimy na hipoterapię w innej części Polski i pani również chciała takie prześwietlenie
_________________
Julia- mama Kingi z zD 07.03.2007 i Kuby 28.03.2013
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2010-09-17, 13:30   

a my w środę byliśmy u lekarza... chirurga dziecięcego po skierowanie na RTG. Pani doktor nie wiedziała jakie to badanie ma mi zlecić (mimo iż mówiłam, że do hipoterapii potrzebuję). Pamiętałam tylko, że chodzi o niestabilność kręgu szyjnego CT1.. i coś szczytowo obrotowe ;-)
No w końcu napisała coś na skierowaniu i poszłam...

A w pracowni RTG rejestratorka wyskoczyła na mnie, że co ze mnie za matka, by bezpodstawnie narażać 2-letnie dziecko na naświetlenie, że se hipoterapię wymyśliłam (dosłowne słowa: patrz {mówi do drugiej rejestratorki} - hipoterapię se wymyśliła, to już nie ma normalnych ćwiczeń?) , dodała jeszcze, że na pewno to badanie nie wyjdzie bo dorosłym rzadko kiedy wychodzi i ona chce to widzieć :wow:
w dość ciężkim szoku byłam :lol:

poszłam mimo wszystko pod gabinet (po niepotrzebnej dyskusji z panią rejestratorką.....)
i zrobiliśmy badanie, przez otwartą buzię (bo mały płakał ;-) ) i z boku. We dwójkę z teściową Natiego trzymaliśmy, ale się udało.

Potem jeszcze wróciłam z tym badaniem do lekarki i powiedziała, że jest w porządku...
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2010-09-17, 14:06   

no popatrz, aleś wyrodna matka po co Ty się temu dziecku poświęcasz i wymyślasz cos więcej niż zwykła rehabilitacja :lol:

A nawet jak ma to tylko przyjemność sprawiać dziecku to dlaczego nie ;-)
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-04-01, 09:55   

Na dzień dzisiejszy popieram Alicję ;-) .
Czy na zakątku jest może jakieś dziecko u którego stwierdzono takie podwichnięcie? Chodzi mi o to, czy to w jakiś inny sposób się objawia.
Trzeba coś z tym robić, oprócz zakazu hipoterapi?
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2011-04-02, 16:25   

:cool2:

Graża,to podwichnięcie występuje wg badań u 2% dzieci.Ale tych zagranicznych ,nie polskich ;-) przecież nikt u nas takich badań nie robi :roll: lekarze nawet średnio kumają co to takiego to podwichnęcie.
Rozmawiałam z hipoterapeutą na temat podwichnięcia:jeśli dziecko ma podwichnięcie to zaszkodzić mu może rehabilitacja,zajęcia na piłce,skakanie,bieganie i ... galop na koniu.
Stęp,a w takim chodzie jest prowadzona hipoterapia nie zaszkodzi
a ile przyjemności dla dziecka :roll:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
ewelin27 
złotousty
Ewelina mama Kuby(03.07.2004)


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Kwi 2010
Posty: 3650
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-02-20, 19:29   

Odświeżam
Mój Kuba w ramach projektu ze szkoły ma mieć hipoterapię i w związku z tym poproszono mnie o zrobienie rtg kręgosłupa szyjnego.
Zrobiliśmy i taki mamy oto wynik :
Poszerzenie szpary stawu szczytowo-obrotowego do 6 mm - niestabilność szczytowo-obrotowa.
Linijna szczelina lewego łuku kręgu C2 tuż przy zębie obrotnika.

Czy ktoś miał podobne wyniki i coś z tego wszystkiego wynikało :?:
Miał ktoś ostatnio zlecone może takie badania :?:
_________________
Kiedyś chciałam mieć wszystko a teraz nie mam nic.
Dookoła mnie śmiech i radość, a u mnie cisza i spokój.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu