FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
badania komórek rozrodczych
Autor Wiadomość
złośnica 
milczek

Wiek: 40
Dołączyła: 10 Lis 2010
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-01-20, 11:01   badania komórek rozrodczych

Witam, zostaliśmyz mężem skierowania na badanie kariotypu, może ktoś się orientuję czy jest mozliwość zbadania komórek rozrodczych,gdzie trzeba sie strarac o takie badanie?
_________________
złośnica,mama Anieli z ZD (07.10.2010)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-20, 11:21   

Ale badanie kariotypu określa się z krwi pobranej jak do zwykłego badania morfologii. Co chciałabyś się dowiedzieć po zbadaniu komórek rozrodczych?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
złośnica 
milczek

Wiek: 40
Dołączyła: 10 Lis 2010
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-01-20, 16:56   

moje pytanie wynika z tego, ze przeciez kobieta rodzi się z pełnym zestawem komórek jajowych, które moge ulec jakims mutacją juz podczas życia np w związku z działaniem toksyn lub promieniowania, dlatego chciałabym miec przebadane również komórki jajowe.
_________________
złośnica,mama Anieli z ZD (07.10.2010)
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2011-01-20, 17:15   

Złośnico, tyle że jajeczek masz wiele, a uszkodzone mogą być nieliczne, przypadkowe. Do tego, najczęstsze mutacje/aberracje powstają dopiero w fazie podziału komórki już po zapłodnieniu. Takie badanie wiąże się z hormonalną stymulacją jajników i pobraniem jajeczek w taki sposób, jak w przypadku procedury in vitro. I raczej badanie wykonane zostanie tylko w klinikach leczenia niepłodności, za słoną opłatą.
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-20, 18:51   

A do tego przebadanie szczegółowe komórki jajowe wiąże się z jej zniszczeniem. Dlatego nie możliwe jest zapobieganie np zD przy procedurze in vitro.
Ja nie słyszałam o badaniach, o które pytasz. Można jedynie przypuszczalnie (statystycznie) określić szkodliwość warunków w jakich żyjesz, pracujesz, wypoczywasz. :papa:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
aniamamajulci 
nawijacz


Dołączyła: 18 Kwi 2008
Posty: 861
Wysłany: 2011-01-22, 10:54   

Nie wiem w kierunku jakiej choroby chcesz badać swoje komórki rozrodcze (pewnie ZD) ale to bardzo skomplikowana sprawa. JA też zastanawiałam się nad tym badaniem. Moja córka była chora na chorobe genetyczną a my z mężem nie. Robilismy takie same badania z krwi. Jej wyszła mutacja nam nie. Laboratorium w USA (w Polsce nie robią badań w kierunku "naszej choroby" nie dało nam gwarancji że następne dziecko, mimo naszych dobrych wyników będzie zdrowe. Problem polegał właśnie na mutacji gonadalnej (mozaikowatość - być może tylko nasze gonady są zmutowane) a robienie badań jajeczek było wg nich bezsensu. Trudność nie polegała nawet na pobraniu materiału co na możliwości, że komórka pobrana może być ok ale to nie oznacza, że inne będą ok. Nie wiadomo która w danym cyku będzie doba. To samo dotyczy plemników.
Powiedzli nam jednak, że możliwość wystąpienia takiej mutacji (w gonadach) jest niezwykle mało prawdopodobne. Zaryzykowaliśmy. I się udało.
 
 
złośnica 
milczek

Wiek: 40
Dołączyła: 10 Lis 2010
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-01-22, 11:37   

dzięki wielkie za te informacje,jakoś wydawało mi się, że jest szansa na dokładniejsze badania, ale jak nie no to nie :-D
_________________
złośnica,mama Anieli z ZD (07.10.2010)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu