FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wczesne wspomaganie od wieku 0
Autor Wiadomość
albertac 
gaduła

Wiek: 48
Dołączyła: 23 Lip 2010
Posty: 178
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2011-04-18, 23:06   Wczesne wspomaganie od wieku 0

Dopisałam ten temat bo jak się okazuje w mojej okolicy Stalowa Wola,Tarnobrzeg udział dzieci mających 2,3 miesiące i dalej w takich zajęciach jest kompletnie poza wiedzą kogokolwiek.Wszystkiego dowiedziałam się na zakątku.Nie wiedzieli w ośrodku wczesnej interwencji,co wielu ludziom wydaje się tym samym.Chodziliśmy tam do logopedy,na rehabilitację ,organizowano wizyty lekarskie.Pytałam czy coś mogę zrobić dla dziecka,gdzieś się zapisać.Mówiono mi tam,że jak będzie wiek około trzech latek to będą różne zajęcia rozwijające dziecko podczas zabaw itp.Poradnia psych.pedag.-.filia Tarnobrzeg nie słyszała o czymś takim,żeby kilkumiesięczne dzieci uczestniczyły w takim programie.Nie wyszłam,uparłam się i mówiłam o rozporządzeniu ministra,o koleżankach z Warszawy,że uczestniczą 2 miesięczne maluchy."Pomyliła sobie coś pani,ja mam niepełnosprawne dziecko to wiem"-mówiła jedna z pracownic.Wobec mojego uporu wykonano telefon do matecznej placówki w Nowej Dębie.Zdziwienie,jest coś takiego,są ulotki.Powinni je rozdawać w szpitalach i przychodniach,bo pani doktor grzecznie wypisała oświadczenie o stanie dziecka ale spytała,co to znowu sobie wynalazłam.Nie miała żadnej wiedzy o wczesnym wspomaganiu.
Złożyliśmy wniosek,dostaliśmy decyzję o ww,mamy dużo różnych zajęć dzięki temu.Naprawdę warto,w naszym rejonie mimo,że o malutkich uczestnikach ww mało się słyszy placówek prowadzących jest sporo .
_________________
Jonatan 1.06.2010
 
 
Malaga 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 23 Sie 2009
Posty: 1551
Skąd: Okolice Siedlec
Wysłany: 2011-04-20, 07:30   

Dobrze, że nie dałaś się zbyć :brawo: :brawo: Smuci fakt, że tylko dzięki uporowi i wielkiej determinacji można coś wskórać. Dużo siły do przecierania szlaków. Innym maluszkom może będzie już łatwiej :spoko:
_________________
Mama Kasia + Wera(2001), Kinga z zD(09.03.2003) , Domcia(2008)
Kinga i jej sukcesy
 
 
sabina216 
gaduła

Wiek: 43
Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 232
Skąd: Krościenko Wyżne
Wysłany: 2011-04-20, 13:23   

Proszę napisz mi do kogo składałaś pismo i jakimi posługiwałaś się uchwałami i kto realizuje WWR w waszym przypadku. Ja tez jestem pierwsza i przecieram szlaki u siebie, oj ciężko!
_________________
Mama Aleksandra ur. 03.07.2003 r. Juliana z zd ur. 16.02.2010 r. i Franciszka ur. 09.04.2015 r.
 
 
albertac 
gaduła

Wiek: 48
Dołączyła: 23 Lip 2010
Posty: 178
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2011-04-20, 23:14   

http://www.kuratorium.krakow.pl/user/1/kpr1.pdf czyli Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
Dz. U. Nr 68, poz. 587

Chyba to o to chodzi..U mnie wyglądało to tak.Wypełniłam wniosek o kształceniu specjalnym/skreślono to i napisano wczesne wspomaganie/,wypełnił lekarz i złożyłam pismo w poradni psychologiczno-pedagogicznej/oni mi dali ten druk/.Czekałam na telefon około 2 tygodni,umówiono mnie z psychologiem i dwoma paniami,które obejrzały dziecko,zbadały co umie.Następnie po paru dniach komisja stwierdzała czy przyznać dziecku.
Jeśli chodi o ośrodki prowadzące wwr to wyszukałam w internecie.wpisujesz;zespoły wczwsnego wspomagania i województwo.Pojawia się lista , wybierasz i już.
_________________
Jonatan 1.06.2010
 
 
Effcik 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-09, 13:11   

Kochani, Antoś ma 2 tygodnie i zaczęliśmy rundkę po lekarzach, zależy mi na wczesnym wspomaganiu i wyczytałam na Zakątku, że muszę mieć orzeczenie o niepełnosprawności, ale tak naprawdę co potem z nim zrobić???? Czy może najpierw poszukać poradni psychol.-pedagogicznej?
Gubię się w tym okrutnie :(((((

Na wniosku o orzeczenie trzeba zakreślić, czy chcę zasiłek czy inną kasę, ale tak naprawdę, nie chodzi mi o pieniądze tylko możliwości wspomagania rozwoju, czy to orzeczenie jest mi faktycznie do tego niezbędne?! ratunku ;/
_________________
Ewa - mama Jasia (ur. 02.05.2010) i Antka z ZD (ur. 26.04.2011)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9666
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-05-09, 13:31   

Bez orzeczenia mało co załatwisz.
Orzeczenie będzie Ci potrzebne do przedszkola, dofinansowań, OWI itp. Mało komu chodzi w tym przypadku o pieniądze :-D zasiłek pielęgnacyjny to 153 zł
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2011-05-09, 14:37   

Effcik, orzeczenie o niepełnosprawności będzie Ci potrzebne –to pewne, do załatwiania wielu formalności, czy nawet dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny, to w przyszłości. Ale dziwi mnie, że teraz jest potrzebne do wczesnego wspomagania. Antek miał 3 miesiące jak pierwszy raz byliśmy w OWI i jeszcze nie miał orzeczenia, tylko skierowanie od swojego lekarza, oczywiście orzeczenie było doniesione, ale liczył się czas, żeby jak najwcześniej zacząć. Czy coś się zmieniło przez ten czas?
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
Bataga 
nawijacz
Agata


Wiek: 49
Dołączyła: 07 Maj 2007
Posty: 1189
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2011-05-09, 14:41   

Do zajęć w OWI nie jest potrzebne orzeczenie, wystarczy skierowanie od lekarza chyba rodzinnego (myśmy mieli od lekarza rehabilitacji). Orzeczenie jest potrzebne do Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej żeby dostać orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
_________________
Agata mama Juli z zD (ur. 20.04.2007) i Łukasza (ur. 25.10.2011)
Foteczki Juli
Sukcesy Juli
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2011-05-09, 17:42   

Effcik napisał/a:
... zależy mi na wczesnym wspomaganiu i wyczytałam na Zakątku, że muszę mieć orzeczenie o niepełnosprawności, ale tak naprawdę co potem z nim zrobić???? Czy może najpierw poszukać poradni psychol.-pedagogicznej?
Gubię się w tym okrutnie :(((((

Na wniosku o orzeczenie trzeba zakreślić, czy chcę zasiłek czy inną kasę, ale tak naprawdę, nie chodzi mi o pieniądze tylko możliwości wspomagania rozwoju, czy to orzeczenie jest mi faktycznie do tego niezbędne?! ratunku ;/


Effcik orzeczenie o niepełnosprawności Twojego dziecka jest bardzo ważne i od niego koniecznie zacznij!
Najpierw trzeba złożyć podanie z załącznikami, wnioskiem lekarza, dołączasz też wszystkie możliwe zaświadczenia od innych lekarzy np. z porodówki, badania, wyniki i wtedy czekasz na komisję lekarską ( u nas czas oczekiwania to na chwilę bieżącą 3 miesiące) w międzyczasie weź od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie na rehabilitację do OWI i ustal termin wizyty.
W OWI pracuje zespół psychologów, pediatrów (neurologów i psychiatrów dziecięcych),
fizjoterapeutów, logopedów, pedagogów.

Zapewniam Cię, że wszystko będzie trwało w czasie.

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności jest bardzo ważne, pozwala korzystać z różnych form pomocy oraz uprawnień, jest swoistym "dowodem osobistym" osoby niepełnosprawnej, który uprawnia do:

- ulg podatkowych, komunikacyjnych, ... itp.,
- w zakresie rehabilitacji: możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej, rehabilitacji
- zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne ( wózki, foteliki, ), środki pomocnicze (np. przedmioty higieny osobistej pieluchy) oraz pomoce techniczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie (komputer)
- usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne, rehabilitacyjne świadczone przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń (np. dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością, świadczenia pielęgnacyjnego - gdy zrezygnujesz z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym dostaniesz wtedy ok 500 zł a czas liczy Ci się do lat pracy, przy tym świadczeniu nie ma progu).

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności powinno również zawierać wskazania do szeroko pojętej rehabilitacji. Wskazania te mają pomóc ukierunkować działania nam rodzicom, opiekunom dzieci niepełnosprawnych.
Zgodnie z ustawą wskazania te powinny dotyczyć m.in.:

- konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,
- konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
- prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju (dla określenia normatywnego metrażu w trakcie ubiegania się o dodatek mieszkaniowy).
- karty parkingowej,
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Effcik 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-09, 19:39   

Bardzo Wam dziękuję, powoli zaczyna mi się wszystko rozjaśniać, w OWI na razie nie pytali o orzeczenie, ale jestem w szoku, że oczekiwanie na komisję trwa aż tak długo :(
_________________
Ewa - mama Jasia (ur. 02.05.2010) i Antka z ZD (ur. 26.04.2011)
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2011-05-09, 20:15   

Effcik, a wiesz, że w Na Tak jest wczesne wspomaganie? Wejdź na ich stronkę, tam jest napisane co i jak.
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-05-09, 20:45   

Effcik, spokojnie, Antonio ma dopiero dwa tygodnie.

W najbliższym czasie, tzn. w pierwszych miesiącach życia to on będzie potrzebował rehabilitacji ruchowej. Możesz to załatwić na NFZ ze skierowaniem w kilku placówkach albo prywatnie, nawet są tacy rehabilitanci, którzy do domu przyjeżdżają. Ja nie korzystałam, ale pewnie jest to wygodna opcja.

Przydałyby się też konsultacje u logopedy raz na jakiś czas. My byliśmy u pani Ani Kielin z Na Tak - bardzo polecam. W miejscach gdzie jest prowadzona rehabilitacja często są też logopedzi. W Centrum Montessori przyjmuje na prywatne konsultacje pani Strzelczak. Pani Maja Szwanka mogłaby Ci się spodobać - przyjmuje gdzieś za Swarzędzem.

Możesz się pokusić o wizytę u prof. Matthews-Brzozowskiej jak Mały będzie miał ok. trzech miesięcy w celu zrobienia płytki podniebiennej do ćwiczenia języka.

WWR kojarzy mi się raczej z zajęciami dla troszkę starszych dzieci, np. z psychologiem, pedagogiem, logopedą, itp. Pewnie jest też możliwe załatwić rehabilitację ruchową w ramach WWR, ale wydaje mi się, że rehabilitanci z poradni mają większe doświadczenie w pracy z małymi dziećmi niż rehabilitanci ze przedszkoli czy szkół (to takie placówki organizują WWR).

Ja wiem, że na początku człowiek się boi, że coś przeoczy albo zrobi za późno, ale naprawdę możesz się najpierw spokojnie rozejrzeć za rehabilitantem, a potem za logopedą, a to zaświadczenie o niepełnosprawności, żeby dostać WWR, to się tak bardzo chyba nie pali. Trzymaj się dzielnie :spoko:
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-05-09, 21:05   

Efcik tyle dziewczyny już napisały ale jak się wczytasz w zakątek to dowiesz się, że nie polecają WWR na Polnej a zwłaszcza jednej pani psycholog ;-)
życzę dużo siły i buziaki dla Maluszka :spoko:
Może uda nam się spotkać w Poznaniu :papa:
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-05-09, 21:19   

plaza, ja akurat jedną panią rehabilitantkę z Polnej bardzo polecam :tak: Tylko to nie WWR, to przychodnia oceny rozwoju w ramach NFZ. Do rehabilitantki dodatkowo jeździmy prywatnie.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
Effcik 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-13, 22:40   

Myślałam o WWR przy "Na Tak", ale jak macie inne pomysły w Poznaniu chętnie posłucham!!!
Jak rodziłam na Polnej i pytałam o poradnię, to na oddziale nikt o takowej nie słyszał, ciekawe...

Plaza, chętnie się spotkam :-D
_________________
Ewa - mama Jasia (ur. 02.05.2010) i Antka z ZD (ur. 26.04.2011)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu