FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Leczenie aminokwasami
Autor Wiadomość
Artha 
gaduła


Wiek: 52
Dołączyła: 23 Maj 2010
Posty: 208
Skąd: Wrocław - Oława
Wysłany: 2010-05-23, 11:34   Leczenie aminokwasami

Witam serdecznie,
jestem tu zupełnie nowa mama chociaż mój Maxio ma juz 10 miesięcy:)
Chciałam zapytać czy wiecie coś drodzy rodzice o leczeniu aminokwasami?
Max od 7 miesiąca życia cierpi z powodu padaczki- dokładnie zespołu Westa. Szukając dla niego pomocy trafiłam na klinikę Primavera Medica w Pradze - klinika ta specjalizuje się w leczeniu różnych schorzeń i dysfunkcji centralnego układu nerwowego przy pomocy aminokwasów. Poszukuje rodziców, którzy mają tą terapię za sobą.
Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Juz odszukałam dwie mamy , które zdecydowały sie na to leczenie i są zadowolone z postępów ale chcę mieć więcej danych.
W załączeniu podaję plik z artykułem o tej metodzie.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Mama Maxia (z zD 04.07.2009) oraz trzech córek:)
Paula 22 l,Dominika 12 l, Wiktoria 9 l.
______________________________________
www.maxgudaniec.pl
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-24, 20:32   

Artha podrzucam link do wątku o zespole Westa :arrow: klik.

Jak chciałaś załączyć plik - poprzez forum? Nie da się :nie: Chyba że masz go gdzieś na serwerze i podasz nam tu linka do pliku. W każdym razie - nic się nie załączyło w Twoim poście. Polecam używanie guzika Podgląd - możesz wszystko sprawdzić przed wysłaniem (także wyłapać literówki i błędy i je poprawić :tak: ).
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Artha 
gaduła


Wiek: 52
Dołączyła: 23 Maj 2010
Posty: 208
Skąd: Wrocław - Oława
Wysłany: 2010-05-24, 21:14   

Kabatko,
Bardzo dziękuję,:) muszę się nauczyć posługiwania forum:)
mam nadzieję, że niebawem mi się uda.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Mama Maxia (z zD 04.07.2009) oraz trzech córek:)
Paula 22 l,Dominika 12 l, Wiktoria 9 l.
______________________________________
www.maxgudaniec.pl
 
 
Dedi 
gaduła

Wiek: 39
Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 195
Wysłany: 2010-05-26, 09:05   

Ja z tą metodą spotkałem się 4 lata temu. Nawet wysyłałem zapytania w różnych językach i próbowałem się z nimi skontaktować. Po znajomości udało mi się zainteresować tą sprawą odpowiednie osoby w Czechach i wynik był taki że nawet ich strona internetowa została czasowo zawieszona. Artha zapytaj Jarka o to bo on to wszystko organizował ze 3 lata temu. Jak pamiętam to koszt kuracji był przeogromny. Jak dla mnie to to wygląda na naciągactwo.
 
 
ukk33
mruczek


Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 95
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-10-07, 11:46   Aminokwasy

Witam , czy ktoś może zna bliżej temat "terapia aminokwasami" w internecie jest bardzo mało informacji a słyszałam że wspomaga nasze dzieci?
Pozdrawiam
_________________
ula (mama Kasiuni z ZD ur. 15.04.10),Kamilka 10lat, Karoli 16 lat
 
 
zodiakus 
milczek

Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 13
Skąd: Krakow
Wysłany: 2011-11-20, 00:35   

chciaabym Ci w skrócie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Istnieją 3 popularne formuły włączające aminokwasy MSB Plus, NuTriVene-D oraz Haps Caps. Ten rodzaj suplementacji oparty jest na badaniach osób dorosłych z zespołem Downa opublikowanych w 1992 przez Jerome Lejeune. Badania te wskazywały na stały deficyt seryny (część kazeiny w mleku) oraz nadmiar cysteiny i lizyny, które według Lejeune są efektem nadekspresji pewnych genów w 21 chromosomie. Postulował suplementację aminokwasów, sprzężoną z badaniem krwi, która to “wyprowadzała” biochemię ciała do normy.

Zwolennicy tej suplementacji twierdzą, że nadekspresja genu CBS powoduje funkcjonalne deficyty kwasu foliowego, przy których poziomy surowicy utrzymują się w normie. Jednakże organizm nie może go wykorzystać i jest przez to niezdolny do naprawy uszkodzonego DNA. Suplementacja prawdopodobnie osłabia ten skomplikowany problem. Teoria ta była już przedmiotem badań naukowych, począwszy od 1997 roku pod nadzorem organów rządu USA, jednakże konkluzje badań nie są jednak ostateczne.

Innym aminokwasem promowanym w formułach jest tryptophan, który używany jest do syntezy serotoniny. Spadek jej poziomu w surowicy został stwierdzony w badaniach u osób z zespołem Downa. Jest jednak tutaj jedno zastrzeżenie: nie umiemy badać poziomu seretoniny w mózgu, stąd nie wiemy tak naprawdę czy poziom seretoniny jest niski, czy też normalny.

Doustne podawanie 5-hydroxytryptophan, składnika którego organizm używa do syntezy seretoniny, nie zaprezentowało szczególnych efektów.

Czyli tutaj występuje wyraźnie sceptyczne podejście do tematu aminokwasów w terapii zaburzeń w zespole Downa


Przesyłam Ci jednak następny tekst, ktory osobiście także popieram, z ktorego wynika jasno, ze terapia ta jest wyarźnie wspomagająca rozwój dziecka z zD.

Tłumaczenie jest robocze.

Centrum Terapii Yris Lara `s w przeszłości intensywnie pracowała z chorymi na raka za pomocą aminokwasów i stawów przy użyciu DMSO. Doctors and hospitals both in Santiago, Chile and in Argentina have fully developed protocols, using amino acids and DMSO, to successfully treat Down Syndrome patients. Lekarze i szpitale, zarówno w Santiago, Chile i Argentyna są w pełni rozwinięte protokołów, przy aminokwasów i DMSO, aby skutecznie leczyć pacjentów z zespołem w dół. With our seventeen years of direct experience with amino acids and DMSO we were able to readily acquire the expertise to treat Down Syndrome patients. Z naszych siedemnastu lat bezpośrednie doświadczenie z aminokwasami i DMSO byliśmy w stanie łatwo zdobyć doświadczenie w leczeniu pacjentów z zespołem Downa. Remarkably all the really significant and vital information on Down Syndrome research initiates from Santiago, Chile and from Buenos Aires, Argentina. Co ciekawe wszystkie naprawdę istotne i ważne informacje na dół badań zespół rozpoczyna od Santiago, Chile i od Buenos Aires, Argentyna. Doctors in Santiago, Chile found that their therapy helped: Lekarze w Santiago, Chile, że ich terapia pomogła:

1. 1. Visomanual Coordination, 2. Visomanual Koordynacja, 2. Dynamic coordination, 3. Dynamiczne koordynacji, 3. Postural control, 4. Kontrola postawy, 4. Control of the body itself, 5. Kontrola samo ciało, 5. Perceptive coordination, 6. Spostrzegawczy koordynacji, 6. Language age, 7. Wieku Język, 7. Dynamic coordination of the hand, 8. Dynamiczne koordynację ręka, 8. General dynamic coordination, 9. Ogólne dynamiczny koordynacji, 9. Static coordination, 10. Static koordynacji, 10. Speed, 11. Prędkość, 11. Space organization, 12. Przestrzeń organizacji, 12. Temporal structure. Czasowej struktury.

If the therapy is done before age 6, the structure of the face and upper body often changes remarkably from down syndrome to normal. Jeśli terapia jest przeprowadzana przed 6 lat, struktura twarzy i górnej części ciała często zmienia się bardzo z zespołem Downa do normy. No doctor to date knows why this happens. Żaden lekarz do tej pory nie wie, dlaczego tak się dzieje. Our research staff while in Santiago, Chile, received valuable help from the family of Dr. Nicholas Weinstein, the pioneer of amino acid-DMSO therapy. Nasz personel badania, podczas gdy w Santiago, Chile, otrzymał cenną pomoc z rodziny dr Nicholas Weinstein, pionier aminokwas-DMSO terapii. Treatment consists of five fourty day sessions of inter-muscular injections(every other day) with 30 day intervals in between at all times. Leczenie składa się z pięciu czterdzieści dni sesji zastrzyków między mięśni (co drugi dzień) z 30 dni przerwy pomiędzy cały czas. Only the first five days of treatment need to be done at the clinic under the direct supervision of our medical staff. Tylko pierwsze pięć dni leczenia muszą być wykonane w klinice pod bezpośrednim nadzorem naszych pracowników medycznych. Good results are seen very, very rapidly with "Merinex". Dobre wyniki są widoczne bardzo szybko z "Merinex".


DMSO Aminoacid Therapy for Trisomic Children DMSO aminokwasów Terapia Trisomic dzieci

Medical teams working in clinical and pharmacological research from Canada, the United States, Mexico, Argentina, and Chile use DMSO aminoacid therapy in ongoing search for new means to fight mental retardation. Zespołów medycznych pracujących w badaniach klinicznych i farmakologicznych z Kanada, USA, Meksyku, Argentynie, Chile i używać DMSO terapii aminokwasów w ciągłe poszukiwanie nowych środków do walki z upośledzeniem umysłowym. The combination of ingredients is not yet approved by the Federal Food and Drug Administration and any physician who employs the compound in this country risks a lot personally and professionally. Połączenie tych składników nie jest jeszcze zatwierdzony przez Federal Food and Drug Administration i każdego lekarza, który zatrudnia związku w tym kraju ryzyko dużo osobistego i zawodowego. Parents don't risk much because the medicine has been proved safe after years of clinical trials, and the parents have hardly any other hope of restoring their trisomy children to near normality. Rodzice nie ryzykujesz dużo, ponieważ leku zostało udowodnione bezpieczne po latach badań klinicznych, a rodzice mają prawie żadnych innych nadziei na przywrócenie ich dzieci trisomia prawie do normalności.

An experiment was carried out with a group of 18 children suffering from trisomy 21. Doświadczenie przeprowadzono w grupie 18 dzieci chorych na trisomii 21. While they showed marked differences on an intellectual level, they were pathogenically homogeneous, as they all had the typical symptoms. Podczas gdy wykazała wyraźne różnice na poziomie intelektualnym, były pathogenically jednorodne, jak wszyscy mieli typowe objawy. The results obtained with this experimental group were checked against those of a control group of 91 children of similar physical and mental ages who had Down's syndrome. Wyniki uzyskane w tej grupie eksperymentalnej zostały sprawdzone pod względem tych z grupy kontrolnej 91 dzieci z podobnych fizycznych i psychicznych wieku, którzy zespołem Downa.

Chief of research was Lydia F. De Corint, MD, Assistant Head of the Neurological Service of the Municipal Pediatric Hospital, Buenos Aires, Argentina, who is also President of the Argentine Association for the Scientific Study of Mental Retardation. Szef badań była Lidia F. De Corint, MD, zastępca szefa neurologiczne usług Szpitala Miejskiego Pediatric, Buenos Aires, Argentyna, który jest również przewodniczącym argentyńskie Stowarzyszenie Badania naukowe upośledzenia umysłowego. Dr De Coriat used an evaluation technique on the children that covered four levels: Dr De Coriat stosowane techniki oceny na dzieci, które objęte czterech poziomach:

1. Impression of the child's parents regarding behavior at home, degree of integration and language organization, and general deportment. Wrażenie rodziców dziecka dotyczące zachowania w domu, stopnia integracji i organizacji języka i manier ogóle.
2. The personal impression of the physician regarding clinical changes in the patient including his or her general aspect, muscular tone, psychomotor activity, appearance, and expression. Osobowych wrażenie lekarzem w sprawie zmiany kliniczne u pacjenta w tym jego ogólny wygląd, dźwięk mięśni, aktywność psychomotoryczną, wygląd i wyraz.
3. A psychological evaluation made by comparing the IQ in repeated psychometric tests. Oceny psychologicznej przez porównanie IQ w powtarzanych testów psychometrycznych.
4. An evaluation of side effects, laboratory assays, and other supplementary tests for the medication. Oceny skutków ubocznych, testów laboratoryjnych i innych dodatkowych testów na leki.

For psychometric control of the development of the Down's syndrome babies, the Gesell test for child development was used. Dla psychometrycznych kontroli rozwoju dzieci zespół Downa, test Gesell dla rozwoju dziecka była używana. The Therman-Merril test was used for older subjects. Therman-Merril zastosowano test dla osób starszych. The neurological maturity of the 109 children of both sexes, aged between two months and five years, was recorded. Neurologicznych dojrzałości 109 dzieci obojga płci, w wieku od dwóch miesięcy do pięciu lat, został nagrany. They had been subjected to early stimulation since babyhood. Zostały one poddane wczesnej stymulacji od niemowlęctwa. Each child was studied and examined for six consecutive months. Każde dziecko było badane i weryfikowane przez sześć kolejnych miesięcy. Only the 18 children of the group received treatment with DMSO aminoacid therapy. Tylko 18 dzieci w grupie otrzymało leczenie DMSO aminokwasów terapii. It included the intramuscular injection into each child of five series of twelve ampoules of the Dmso aminoacid compound every other day. Obejmowały wstrzyknięcie domięśniowe każde dziecko z pięciu serii dwunastu ampułki związku DMSO aminokwasów co drugi dzień. Additionally, the rhythm of stimulation and specialized learning for all babies and children were maintained at previously determined levels. Dodatkowo, w rytm stymulacji i nauki specjalistycznych dla wszystkich niemowląt i dzieci zostały utrzymane na wcześniej ustalonych poziomów. The diet was kept at an optimum, and psychopharmacological and aminoacid oral treatments were continued where necessary. Dieta był na optymalnym i psychofarmakologiczne i aminokwasów ustnej leczenia były kontynuowane w razie potrzeby. The 91 children in the control group received only basic treatment, no DMSO aminoacid therapy. 91 dzieci w grupie kontrolnej otrzymywali tylko podstawowe leczenie, nie DMSO terapii aminokwasów. The injections for Down's syndrome children in the experiment were supplemented by daily oral administration of one to three capsules containing the DMSO compound for 180 days. Zastrzyków dla dzieci z zespołem Downa w eksperymencie były uzupełniane przez codzienne doustne podawanie 02:59 kapsułek zawierających związek DMSO przez 180 dni.

Analysis of the results demonstrated a tendency towards accelerated maturity in the children treated, with marked progress in language integration; this could be established in statistically significant degrees in the children treated, reported Dr. DeCoriat. Analiza wyników wykazała tendencję do przyspieszonego dojrzewania w dzieci leczonych z znaczny postęp w integracji języka może to być ustalone w istotny statystycznie stopni leczonych dzieci, poinformował dr DeCoriat. The side effects observed were minimal and did not make it necessary to suspend treatment, save in the case of one child, with probable allergic exanthema (Exanthema is a skin eruption.) Zaobserwowanych skutków stronie były minimalne i nie sprawiają, że konieczne zawieszenie leczenia, z wyjątkiem jednego dziecka, z prawdopodobnym wysypki alergiczne (wysypka to wykwity skórne).

The researchers considered the results of this experiment positive and pointed to the DMSO aminoacid therapy as a useful addition to conventional treatments of Down's syndrome. Naukowcy za wyniki tego eksperymentu pozytywne i wskazał na terapii aminokwasów DMSO jako przydatne uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia zespołu Downa.

The DMSO Aminoacid Formula DMSO Formuła aminokwasów

The DMSO aminoacid therapy used in this research in commencially available under the name "AKRON" in Argentina and "MERINEX" in Chile. DMSO terapii aminokwasowych stosowanych w tym badaniu w commencially pod nazwą "Akron" w Argentynie i "MERINEX" w Chile. The amino acids in these products are agents for the resupply of the nervous cells and are considered indispensable for the biochemical process that controls the cerebral metabolism. Aminokwasów w tych produktach są środki do zaopatrzenia z komórek nerwowych i są uważane za niezbędne dla proces biochemiczny, który kontroluje metabolizm mózgu. The products have been used for the treatment of depressive neurosis, anxiety, psychic disorders connected with menopause, apathy and fatigue of geriatrics, and poor intellectual performance in children. Produktów zostały wykorzystane w leczeniu nerwicy depresyjne, lęk, zaburzenia psychiczne związane z menopauzą, apatia i zmęczenie geriatrii i biednych intelektualnych u dzieci. With assistance from DMSO, the amino acids penetrate the brain and activate the neuronal function, which is suppressed in many syndromes of mental retardation. Z pomocą DMSO, aminokwasy wnikają do mózgu i uaktywnić funkcję neuronów, które jest tłumione w wielu zespołów upośledzenia umysłowego. The earlier this DMSO therapy is begun, the greater the possibility of achieving patient improvement, since the neuronal change is then in full development. Wcześniej w tym terapii DMSO została rozpoczęta, tym większa możliwość osiągnięcia pacjenta poprawa, ponieważ neuronów zmiany jest wówczas w pełni rozwoju.

Neurologists and pediatricians in various Latin American and European countries have taken advantage of the Chilean and Argentine investigations and now use the products in mentally retarded and mentally deficient patients. Neurolodzy i pediatrów w różnych krajach Ameryki Łacińskiej i Europy skorzystało z badań Chile i Argentyny, a teraz korzystać z produktów u chorych umysłowo i upośledzone umysłowo. The amino acids comprising the DMSO formula are gamma-aminobutyric acid (GABA), gamma-amino-betahydroxybutyric acid (GABOB) and acetylglutamine. Aminokwasy zawierające formuły DMSO kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), gamma-amino-betahydroxybutyric kwasu (GABOB) i acetylglutamine. Five milliliter ampoules are supplied for intramuscular injection, and there are capsules manufactured for oral administration. Pięć ml ampułki są dostarczane do wstrzykiwań domięśniowych, a są produkowane kapsułki do podawania doustnego.

The pharmaceutical researchers involved with DMSO aminoacid therapy seem unable to entirely explain how it actually works to alter complications connected with the patient's extra chromosome. Farmaceutycznych naukowców zaangażowanych w DMSO aminokwasów terapii nie są w stanie w pełni wyjaśnić, jak to faktycznie działa do zmiany powikłań związanych z pacjenta dodatkowy chromosom. All they know is what they've observed in one clinical trial after another. Wiadomo tylko, co już zaobserwowano w jednym badaniu klinicznym po drugim.
_________________
... nagle spostrzeglam, ze swiat ma jeszcze inny wymiar.. .. ze inne sa prawdziwe radosci... i ze smutek takze moze dac sile...
 
 
zodiakus 
milczek

Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 13
Skąd: Krakow
Wysłany: 2011-11-20, 00:41   cd

a tj może bardziej zrozumiałe;


Podawanie kompleksów aminokwasowych u dzieci z Zespołem Downa przynosi pozytywny wynik we wszystkich przypadkach. U dzieci poprawia się wymowa, funkcje poznawcze, rozwój fizyczny i zachowania społeczne. W wielu przypadkach po podaniu aminokwasów u chorych dzieci, mniej uzewnętrznia się wyraz twarzy typowy dla tego upośledzenia. Wszystkie dzieci, którym podaje się długoterminowo aminokwasy, korzystają z jednostek edukacyjnych jak dzieci bez tego upośledzenia.

Upośledzenie w przypadku Zespołu Downa jest bardzo zmienne ze względu na jego powagę. U wszystkich dzieci obserwujemy różne poważne opóźnienia rozwoju funkcji mowy, rozwoju intelektualnego i fizycznego. W wieku niemowlęcym czy okresie raczkowania jednakże trudno określić i odgadnąć czy upośledzenie będzie bardzo poważne – dziecko nie będzie nigdy mówić i będzie miało poważne upośledzenie intelektu. U niektórych dzieci objawy mogą być bardzo łagodne a dzieci rozwijają się pomyślnie.

Leczenie animokwasami we wczesnym wieku - w wieku niemowlęctwa lub okresie raczkowania - może prowadzić dziecko do zdrowszego, szczęśliwszego i bardziej niezależnego życia. Dzieci leczone kompleksami aminokwasowymi zwykle uczęszczają do zwykłej szkoły, mają dobre kontakty z innymi dziećmi i można je zaszeregować pomiędzy dzieci bez tego upośledzenia. Uprawiają sport, dobrze rozwijają się fizycznie a niektóre z nich wykazują tylko minimalne upośledzenie związane z Zespołem Downa.
_________________
... nagle spostrzeglam, ze swiat ma jeszcze inny wymiar.. .. ze inne sa prawdziwe radosci... i ze smutek takze moze dac sile...
 
 
Artha 
gaduła


Wiek: 52
Dołączyła: 23 Maj 2010
Posty: 208
Skąd: Wrocław - Oława
Wysłany: 2011-12-09, 10:49   

Super to brzmi... u jakiego lekarza, specjalisty czy kogoś innego można się zaopatrzyć w wiedzę na temat stosowania, dawkowania, doboru, ect oraz w same aminokwasy?

Pozdrawiam serdecznie
Dorota
_________________
Mama Maxia (z zD 04.07.2009) oraz trzech córek:)
Paula 22 l,Dominika 12 l, Wiktoria 9 l.
______________________________________
www.maxgudaniec.pl
 
 
ukk33
mruczek


Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 95
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-12-24, 22:45   

dzięki za informacje
_________________
ula (mama Kasiuni z ZD ur. 15.04.10),Kamilka 10lat, Karoli 16 lat
 
 
adam08 
cichosza


Dołączył: 06 Sty 2012
Posty: 20
Wysłany: 2012-01-07, 21:55   

Wdzięczni byśmy byli o jakieś bliższe dane( adresy, kontakty )
 
 
ukk33
mruczek


Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 95
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2012-01-10, 23:21   

http://www.padaczka-epile...nia-preparatow/
konsultacje będą we Wrocławiu :-)
_________________
ula (mama Kasiuni z ZD ur. 15.04.10),Kamilka 10lat, Karoli 16 lat
 
 
marta1980
milczek

Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 7
Wysłany: 2012-02-10, 15:50   

Czy opisane wyżej DMSO to jest to samo co leczenie aminokwasami w Pradze? Czy ktoś już tego próbował? Jakie są rezultaty?
 
 
linka_ns 
nawijacz

Wiek: 40
Dołączyła: 18 Lis 2011
Posty: 837
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2012-02-10, 22:29   

Czy ktoś się wybiera do Łodzi? Dzwonił ktoś pod podany numer telefonu?
 
 
marta1980
milczek

Dołączył: 08 Lut 2012
Posty: 7
Wysłany: 2012-02-11, 12:02   

Ja napisałam maila. Poinformowano mnie, ze takie spotkanie się odbędzie i dostałam kartę zgłoszeniową. Mam tylko pytanie, czy ktoś już tego próbował? Czy daje to takie efekty jak opisują na swojej stronie internetowej? Czy jest to to samo co DMSO?
 
 
violissima 
nawijacz


Pomogła: 4 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 1352
Skąd: okolice Rabki-Zdrój
Wysłany: 2012-03-17, 21:53   

Kochane, czy ktoś wybiera się do Łodzi na konsultację w związku z kuracją aminokwasami?
_________________
Wiola - mama Igorka ur. 19. 10. 2011 r.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu