FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie badania zrobić u dziecka z zespołem Downa po porodzie?
Autor Wiadomość
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2012-01-09, 11:23   

violissima poczytaj ten wątek :

jakie badania wykonać dziecku po porodzie

I taka dobra rada, zanim zadasz pytanie - poszperaj trochę bo tu praktycznie na wszystkie problemy odpowiedź już jest :-)

Dzięki ewelkaa :-) wątek scaliłam z istniejącym.
kabatka
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
violissima 
nawijacz


Pomogła: 4 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 1352
Skąd: okolice Rabki-Zdrój
Wysłany: 2012-01-09, 11:29   

Dzięki. Przepraszam, że tak tu mieszam. Postaram się poprawić. Dziękuję za wyrozumiałość.
_________________
Wiola - mama Igorka ur. 19. 10. 2011 r.
 
 
MAGDALENASKUBA 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2011
Posty: 1409
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2012-01-09, 19:13   

kochana nie szukaj ich bo się doszukasz :lol:
To że jest ZD nie oznacza,że muszą być dodatkowo inne dolegliwości czy wady.
tak zdecydowanie powinnaś zgłosić się do genetyka.My byliśmy jak Bartuś miał 3 miesiące (wtedy dowiedzieliśmy się jaki jest kariotyp małego)i teraz idziemy po raz kolejny na objaśnienie moich i męża wyników.W razie gdybyś nie wiedziała jakich lekarzy powinnaś odwiedzić napisz,a na pewno dostaniesz zwrotną informację.Możesz pisać na priv ;-)
_________________
kochająca mama Bartusia 22.08.2011 Bartuś
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-09, 20:51   

Magda tu się nie zgodzę - dodatkowy chromosom może namieszać ostro i najgorsze, że początkowo może nic na to nie wskazywać. Dlatego, żeby wiedzieć, na czym stoimy, na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać, trzeba dziecko zespołowe w tych aspektach zdiagnozować :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
MAGDALENASKUBA 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2011
Posty: 1409
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2012-01-09, 20:54   

kabatko zapewne masz rację,ale czy szukać jakiś wad na siłę jeśli póki co jest wszystko ok?
Na moim przykładzie-jak lekarz powiedział,że słyszy szmery na sercu zgłosiłam się do kardiologa,jak powiedzieli,że pępuszek ma odstający zgłosiłam się do chirurga itd.Ale jakoś specjalnie nie szukam u mojego syna wad lub innych powikłań sama.
A badania morfologiczne są ok.Odwiedziliśmy już okulistę,logopedę,kardiologa,chirurga,patologa,genetyka,neurologa,endokrynologa,psychologa,audiologa,USG bioderek i ciemiączka czy o czymś zapomniałam bądź jestem zbyt mało doinformowana?Jeśli tak proszę o odpowiedz :-)
_________________
kochająca mama Bartusia 22.08.2011 Bartuś
  
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2012-01-09, 20:55   

Dodatkowo ja bym i tak badania powtórzył. Zespół Downa to również cały zespół cech i wad.


EDIT. Koniecznie trzeba szukać. Lepiej nie być zaskoczonym
Stawka jest zbyt wysoka. Nie stać nas na przegraną z własnej winy.
Mam także syna który nie ma zespołu jednak i tak wszystko dokładnie sprawdzam. :tak:
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
  
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9666
Skąd: Dębica
Wysłany: 2012-01-09, 21:04   

A ja uważam, że trzeba zrobić podstawowe badania, odwiedzić kardiologa dziecięcego, zrobić EEG u neurologa, zrobić badanie słuchu, sprawdzić biodra, tarczycę itp. Na niektórych specjalistów czeka się po pół roku i nawet jak nic się nie dzieje to nie znaczy, że dziać się nie zacznie. Wówczas lepiej już w poradni mieć kartę.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2012-01-09, 21:08   

My się wcale nie doszukujemy wad, tylko sprawdzamy co trzeba kontrolować i naprawiać, a nie wszystko widać. Lepiej nie dać się zaskoczyć.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
emilka
nawijacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 1096
Wysłany: 2012-03-19, 09:11   

Skarbnica wiedzy.Przeczytałam ten wątek od samego początku i wiem wszystko. Dzięki wielkie.
 
 
Chica 
mruczek

Wiek: 41
Dołączyła: 06 Maj 2012
Posty: 117
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-08-23, 21:57   Pytań kilka...

Nam o neurologu nikt nic nie powiedział. Czy wizyta u niego jest rzeczywiście konieczna? Jeśli tak, to dlaczego?

Okulistę mamy odwiedzić, kiedy Staszek będzie miał ok. 9 miesięcy. Czemu tak późno? Czy Wasze Maluchy też były badane dopiero w tym wieku?

Czy do dentysty/ ortodonty idzie się wtedy kiedy Maluch ma już zęby?

I jeszcze jedno... wyczytałam, że w związku z większym ryzykiem białaczki u naszych Maluchów powinno się regularnie robić badanie morfologii krwi obwodowej. Nasz pediatra powiedział natomiast, że nie ma takiej potrzeby dopóki nie wystąpią jakieś niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o białaczce. Co Wy na to? Czy Wasze Dzieciaki miały takie badanie?
_________________
Karolinka kruszynka, czyli szczęśliwa żona szczęśliwego męża Wiktora-traktora (30). Szczęśliwa mama szczęśliwego Antka-trabantka (08.11.09) i szczęśliwego Staszka-fistaszka (02.02.12) z zD.

http://staszek-fistaszek.pl
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9666
Skąd: Dębica
Wysłany: 2012-08-24, 12:16   

Dobry neurolog powie Ci jak dziecko się rozwija, a bardziej jakie są nieprawidłowości w jego rozwoju. Do tego moim zdaniem obowiązkowo powinnaś zrobić EEG.

Jeżeli chodzi o okulistę to zależy czy widzisz jakieś objawy niepokojące. Zez, oczopląs. Pewnie łatwiej takiemu maluchowi zrobić badanie dan oka niż później rocznemu dziecku.

Ortodonta: zęby mogą się wyrznąć nawet w okolicy dwóch lat, więc ja bym poszła z dzieckiem bez zębów. Do płytki podniebiennej zębów nie potrzeba.


Ja badanie krwi robiłabym na Twoim miejscu regularnie co parę miesięcy, razem z TSH i całą resztą wskaźników i nie słuchała pediatry.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-08-24, 12:40   

Dopiszę do Igi zaleceń. Słuchaj Igi, rzadko kto jest tu takim ekspertem jak ona.

Iga napisał/a:
Dobry neurolog powie Ci jak dziecko się rozwija, a bardziej jakie są nieprawidłowości w jego rozwoju. Do tego moim zdaniem obowiązkowo powinnaś zrobić EEG.


Neurolog ocenia napięcie mięśniowe i w zasadzie zleca rehabilitację. Leku na tę przypadłość nie ma. Nasza jest akurat bardzo fajna i nam wiele przydatnych rzeczy poradziła.

Iga napisał/a:
Jeżeli chodzi o okulistę to zależy czy widzisz jakieś objawy niepokojące. Zez, oczopląs. Pewnie łatwiej takiemu maluchowi zrobić badanie dan oka niż później rocznemu dziecku.


Nam genetyk radziła, żeby pójść jak Marceli będzie miał trzy lata. Pediatra się za głowę chwyciła, jak to usłyszała. Poszliśmy jak miał pięć miesięcy. Od tego czasu godzinę dziennie ma nosić okulary.

Iga napisał/a:
Ortodonta: zęby mogą się wyrznąć nawet w okolicy dwóch lat, więc ja bym poszła z dzieckiem bez zębów. Do płytki podniebiennej zębów nie potrzeba.


Tylko musisz się wybrać do ortodonty, który takie płytki robi, bo większość o nich nie słyszała.


Iga napisał/a:
Ja badanie krwi robiłabym na Twoim miejscu regularnie co parę miesięcy, razem z TSH i całą resztą wskaźników i nie słuchała pediatry.


W pierwszym roku życia przynajmniej co trzy miesiące, potem można trochę rzadziej.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9666
Skąd: Dębica
Wysłany: 2012-08-24, 17:35   

Żaden ekspert, wszystko już zostało wcześniej napisane.

Chica na >>>>PORTALU są wytyczne dotyczące opieki zdrowotnej dla dzieci w poszczególnych okresach życia.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Chica 
mruczek

Wiek: 41
Dołączyła: 06 Maj 2012
Posty: 117
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-08-24, 18:25   

Dzięki :) A za badanie krwi obwodowej trzeba płacić, czy można na NFZ zrobić? Czy potrzebne jest wówczas skierowanie? Jakie są koszty takiego badania?
_________________
Karolinka kruszynka, czyli szczęśliwa żona szczęśliwego męża Wiktora-traktora (30). Szczęśliwa mama szczęśliwego Antka-trabantka (08.11.09) i szczęśliwego Staszka-fistaszka (02.02.12) z zD.

http://staszek-fistaszek.pl
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9666
Skąd: Dębica
Wysłany: 2012-08-24, 18:46   

Na część badań jak masz dobrego rodzinnego dostaniesz skierowanie. Jak nie, to ja płacę około 250 zł za komplet.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu