FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Nowa metoda reanimacji
Autor Wiadomość
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-15, 10:10   Nowa metoda reanimacji

Nowa metoda reanimacji zwiększa szanse przeżycia o 300 procent
źródło: PAP
2006.11.15
Po ustaniu bicia serca można zwiększyć szanse przeżycia o 300 procent, rezygnując ze sztucznego oddychania metodą usta-usta na rzecz stałego, rytmicznego uciskania klatki piersiowej.
O nowej metodzie resuscytacji poinformowali naukowcy z University of Arizona Sarver Heart Center podczas zjazdu American Heart Association w Chicago.

Oprócz większej skuteczności, nowa technika jest chętniej stosowana przez ratujących życie, ponieważ nie wymaga budzącego opory oddychania usta-usta.

Aktualne wytyczne American Heart Association zalecają dwa oddechy metodą usta-usta po każdych 30 uciśnięciach klatki piersiowej. Ucisk wywierany na serce powoduje ruch krwi, przenoszącej tlen.
:arrow: czytaj dalej
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
  
 
 
GRADKA12 
nawijacz

Wiek: 48
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 863
Skąd: legnica
Wysłany: 2006-11-15, 12:39   

Bardzo ciekawe rzeczy piszecie :-)
_________________
MAMA MICHAŁKA 25.05.2005 zD, Dominika i Bartosza
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-11-15, 12:56   

Może też przy okazji warto zapoznać się lub przypomnieć o :arrow: Zasadach udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-11-15, 21:59   

Miałam wczoraj wstępne szkolenie BHP w nowej pracy i wyobraźcie sobie,
że prowadzący też o tym mówił!
Jak to miło, że miał aktualną wiedzę :-)
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-18, 14:23   

Metoda usta usta nie zawsze uratuje życie
i. r.
źródło: Rzeczpospolita nr 065

Pierwsza pomoc nie powinna zaczynać się od sztucznego oddychania - przekonują naukowcy, podważając dotychczasową praktykę

W wielu przypadkach należy zacząć od masażu serca - wskazują wyniki badań Japończyków z Surugadai Nihon University Hospital w Tokio. Naukowcy opublikowali wyniki swoich analiz w najnowszym numerze specjalistycznego magazynu "Lancet".

Zespół pod kierownictwem Kena Nagao doszedł do tego wniosku, zebrawszy informacje o ponad 4 tys. pacjentów, u których atak serca nastąpił na ulicy. 18 proc. z nich otrzymało pomoc w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR) polegającej na sztucznym oddychaniu i ucisku serca. 11 proc. udzielono pomocy polegającej tylko na tej drugiej czynności. W rezultacie u 19 proc. osób z tej grupy zawał nie dokonał zniszczeń w mózgu. Podobnie stało się w przypadku 11 proc. osób, którym udzielono pomocy w formie CPR.

Naukowcy tłumaczą, że jeśli człowiek traci przytomność z powodu choroby serca, w jego organizmie znajduje się na tyle dużo powietrza, że powinno go wystarczyć jeszcze na kilka minut, zanim serce znowu zacznie bić. Tymczasem, robiąc w pierwszej kolejności sztuczne oddychanie, kradnie się czas, który powinien być przeznaczony na masaż tego organu.

Z badań wynika również, że od udzielenia pomocy wielu przechodniów odstręcza wizja przeprowadzenia sztucznego oddychania. Ludzie obawiają się, że w ten sposób mogliby się zarazić jakaś groźną chorobą.

Sztuczne oddychanie powinno być przeprowadzane w przypadkach utonięć, przedawkowania lekarstw czy dłuższej utraty przytomności z powodu chorób serca -przypominają lekarze.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2010-11-26, 12:37   

Pozwolę sobie nieco odgrzać temat, zwłaszcza, że mamy 2010 rok - ale o tym za chwilę.

Każdy chyba pamięta, że po 3-4-5 minutach niedotlenienia mózgu, dochodzi w nim do nieodwracalnych zmian neurologicznych - krótko mówiąc, mózg umiera.
Każda minuta zwłoki przy udzielaniu pierwszej pomocy osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia zmniejsza jej szanse na przeżycie o 10%. Rachunek jest prosty: generalnie po 10 minutach właściwie nie ma kogo ratować, a raczej próby te są raczej skazane na porażkę. Jak zatem można pomóc osobie znajdującej się w stanie zagrożenia życia wywołanym nagłym zatrzymaniem krążenia?

Europejska Rada Resuscytacji (ERC) co 5 lat wydaje uaktualnione "Wytyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej" (RKO, ang. CPR). Poprzednie wytyczne pochodzą z 2005 roku i można się z nimi zapoznać na stronie internetowej Polskiej Rady Resuscytacji w dziale Wytyczne 2005.
Aktualnie obowiązujące wytyczne ogłoszono 18 października 2010 r. o godz. 6:30 - na razie można pobrać wersję angielską oraz niemiecką, trwa tłumaczenie "Wytycznych 2010..." na język polski, zapewne PRR wkrótce opublikuje polską wersję :arrow: tutaj.

Parę słów w kwestii nazewnictwa: to, co każdy z nas może zrobić u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia (NZK), bez wdrażania tleno- i farmakoterapii, defibrylacji to resuscytacja (ang. BLS), czyli zespół zabiegów, których zadaniem lub skutkiem jest przywrócenie podstawowych funkcji życiowych, tj. co najmniej krążenia krwi i oddychania. Nazywana jest także podstawowym podtrzymaniem życia (PPŻ). Jak widać, niekoniecznie w tym przypadku mówi się o powrocie świadomości/przytomności. Jeśli do dyspozycji jest zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny i wiemy jak się nim posłużyć, to możemy mówić o BLS-AED.

Reanimacja z kolei to zespół zabiegów, których celem jest doprowadzenie nie tylko do przywrócenia krążenia i oddychania, ale także do powrotu czynności OUN (ośrodkowego układu nerwowego) łącznie z powrotem do świadomości.

Chciałbym zwrócić uwagę na różnicę między resuscytacją u osób dorosłych i dzieci.
U nieprzytomnej osoby dorosłej, jeśli nie stwierdzamy prawidłowego oddechu (czyli wyczuwamy mniej niż 2 oddechy w ciągu 10 sekund po udrożnieniu dróg oddechowych), wzywamy pomoc i rozpoczynamy RKO w sekwencji 30:2 (uciśnięcia klatki piersiowej:oddechy), starając się zachować tempo ok. 100 ucisków na minutę. Możemy zrezygnować z oddechów ratowniczych i wykonywać wyłącznie uciski, jeśli mamy opory przed kontaktem z poszkodowanym.
Ściągawka - dorośli

W przypadku dzieci, jeśli stwierdzamy brak reakcji na głos, dotyk, wzywamy pomoc, udrażniamy drogi oddechowe i w przypadku braku prawidłowego oddechy zaczynamy od 5 oddechów ratowniczych (tzw. oddechów życia). Jeśli dziecko nadal nie oddycha prawidłowo, stosujemy sekwencję 15:2 (uciski klatki piersiowej:oddechy). Nie będzie jednak błędem stosowanie stosunku 30:2, zwłaszcza przez laików. Możemy zrezygnować z oddechów ratowniczych i wykonywać wyłącznie uciski, jeśli mamy opory przed kontaktem z poszkodowanym dzieckiem.
Ściągawka - dzieci

Dlaczego u dzieci stosuje się 5 wstępnych wdechów? Ponieważ najczęściej przyczyną NZK u dzieci są problemy oddechowe (np. zadławienie: zablokowane drogi oddechowe prowadzą do zatrzymania akcji serca), u dorosłych zwykle jest odwrotnie: problemy kardiologiczno-naczyniowe powodują ustanie oddychania.
W zależności od wieku dziecka, RKO wykonujemy dwoma palcami (noworodki, niemowlęta) w tempie ok. 100-120 ucisków na minutę, jedną dłonią u dzieci starszych. Można przyjąć, że dziecko powyżej 8 r.ż lub z widocznymi cechami dojrzewania może być traktowane jak osoba dorosła (czyli sekwencja 30:2).

Na koniec przypomnę, że przy udzielaniu pierwszej pomocy najważniejsze jest własne bezpieczeństwo - udzielając pomocy obowiązkowo założyć jednorazowe rękawiczki, a sztuczne oddychanie prowadzić przez maseczkę bądź zrezygnować z oddechów ratowniczych wyłącznie na rzecz pośredniego masażu serca.
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
 
 
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2012-09-04, 12:41   

Aktualne Wytyczne Resuscytacji 2010 do pobrania jako pliki pdf.
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu