FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Nasza misja
Autor Wiadomość
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-12-10, 23:16   Nasza misja


Narodziny dziecka z zespołem Downa są dla rodziców ogromnym wstrząsem psychicznym. Brak dostatecznej informacji oraz poczucie osamotnienia potęgują ból i lęk przed niewiadomym, utrudniając zaakceptowanie nowonarodzonego dziecka. Właśnie, dlatego powstało Stowarzyszenie SZANSA.

Otaczając opieką rodziny, w których przyszło na świat dziecko z zespołem Downa staramy się przekazać im nasze doświadczenia oraz przekonać ich, iż posiadanie dziecka z tą wadą genetyczną nie musi być tragedią. Pomagamy rodzicom odzyskać równowagę psychiczną oraz podjąć konkretne działania zmierzające do wspomagania rozwoju dziecka od pierwszych dni jego życia.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "SZANSA" powstało we wrześniu 2000 roku, natomiast osobowość prawną uzyskaliśmy w marcu 2001 roku. Od marca 2006 roku jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Obecnie członkami stowarzyszenia są rodziny ponad 70 dzieci z zespołem Downa.

Naszym głównym celem jest niesienie wszechstronnej pomocy dzieciom z zespołem Downa oraz ich najbliższym. W ramach naszej działalności organizujemy:
  • spotkania dla rodziców dzieci z zespołem Downa, na których wymieniamy
    wzajemne doświadczenia dotyczące opieki oraz rehabilitacji naszych dzieci,
  • spotkania ze specjalistami, którzy doradzają nam jak najlepiej pomóc dzieciom w pokonywaniu różnych trudności rozwojowych,
  • Grupy Wsparcia,
  • warsztaty i szkolenia mające na celu poprawę funkcjonowania w roli rodzica dziecka niepełnosprawnego,
  • wspólne wyjazdy i imprezy okolicznościowe,
  • ogólnorozwojowe zajęcia dla dzieci: m.in. logorytmika, hipoterapia, zajęcia z logopedą, gimnastyka korekcyjna, terapia logopedyczna, glottodydaktyka, terapia pedagogiczna itp.
    wsparcie psychologiczne, emocjonalne, informacyjne.

Dla potrzeb rodziców nowonarodzonych dzieci napisaliśmy poradnik pt.:"Gdy rodzi się dziecko z zespołem Downa..." zawierający podstawowe informacje na temat dzieci z zespołem Downa oraz kilka porad jak przetrwać ten pierwszy najtrudniejszy okres.
Wydaliśmy również plakaty informacyjne dotyczące wspomagania rozwoju mowy
dziecka. Co roku wydajemy kalendarz ze zdjęciami dzieci z zespołem Downa

Główne cele naszej działalności to:
  • udzielenie wszechstronnego wsparcia rodzinom dzieci z zespołem Downa, otaczanie ich efektywną opieką medyczną, psychologiczną, socjalną i prawną, integracja ze społeczeństwem, działanie na rzecz ich fizycznego, psychicznego oraz intelektualnego rozwoju,
  • pomoc rodzicom w dotarciu do Ośrodków i Punktów Wczesnej Interwencji naszego województwa oferujących m.in. specjalistyczną pomoc pediatry, rehabilitanta, logopedy, pedagoga, psychologa, neurologa itp.,
  • psychiczne wsparcie rodziców poprzez przynależność do wspólnoty rodziców dzieci z zespołem Downa,
  • umożliwienie dostępu do fachowej literatury oraz prasy poświęconej tematyce opieki nad dziećmi z zespołem Downa,
  • rozpowszechnianie w społeczeństwie wiedzy na temat zespołu Downa, oraz wspomaganie procesu ich akceptacji poprzez wydawanie ulotek i broszur informacyjnych poruszających tematykę niepełnosprawności.
Spotkania

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkania Stowarzyszenia, które odbywają się w każdy drugi piątek miesiąca o godz. 17.30 w Ośrodku Rehabilitacyjno - Oświatowym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Katowicach przy ul. Ułańskiej 5a (oś. 1000-lecia).
Adres naszej strony: http://www.szansa.katowice.pl[/center]
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
kasiazy 
nawijacz

Wiek: 46
Dołączyła: 16 Lip 2008
Posty: 653
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2008-08-02, 23:38   

Czy istnieje podobne stowarzyszenie w częstochowie
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-09-02, 00:09   

Ja nie słyszałem. Spotykałem natomiast w Sosnowcu :arrow: w gabinecie dr Matyji ludzi z Częstochowy, którzy w poszukiwaniu odpowiedniego w ich mniemaniu rehabilitanta jechali taki kawał drogi na ćwiczenia 2 razy w tygodniu.
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu