FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Co to jest wczesne wspomaganie
Autor Wiadomość
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-12, 13:27   

Chyba będą odpowiadać, bo na razie tym dziale nie ma żadnych wątków ani postów. Baza ośrodków jest rażąco niekompletna. Można też o projekcie przeczytać ciekawe rzeczy:

"Rozpoczynając edukacją szkolną na poziomie zerówki niepełnosprawne dzieci mogą już odstawać rozwojowo od swoich rówieśników. Opóźnienie w rozwoju nie musimy wynikać z niepełnosprawności intelektualnej, ale z powodu:

mniejszej stymulacji niż ta, której doświadczają sprawne (zwłaszcza zmysłowo) dzieci,
braku lub niewystarczającej rehabilitacji,
wyłączenia poza edukację przedszkolną,
izolacji społecznej,
zaniedbań wychowawczych rodziców (niepełnosprawność często idzie w parze z ubóstwem czy innymi problemami społecznymi) itp."

FIRR
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-12, 14:54   

szalotka napisał/a:
Dużo informacji na temat wczesnego wspomagania znalazłem na stronie: [...] Mają też tam forum na ten temat, gdzie eksperci z różnych dziedzin co tydzień odpowiadają na zadane im pytania.


szalotka, rozumiem ideę promowania strony i chęć jej dobrego wypozycjonowania w google, ale bez przesady...
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-08-13, 08:48   

Mewa to jest prawda co tam pisze, bardzo dużo rodziców nie ma pieniędzy na dowożenie dzieci na rehabilitację, do przedszkoli, nie ma wiedzy na temat pomocy jaką mogą uzyskać, nie ma siły walczyć z poradniami PP. Dzieci do szkoły idą zaniedbane i czasami bardziej niż to wynika z ich niepełnosprawności.

EDIT: czytam, że projekt dotyczy Podkarpacia. U nas w Dębicy nie ma wczesnego wspomagania, Poradnia wysyła mnie do Mielca - 30 km. Ponad to poradnia dębicka nawet nie potrafi zdiagnozować małego dziecka pod kątem wczesnego wspomagania. Pracują tam ignoranci, którzy wmawiają rodzicom dzieci z upośledzeniem znacznym, że najlepsza jest dla nich szkoła masowa. Oni uważają, że dziecko z zD jest dzieckiem normalnym.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
pszczóła 
gaduła


Wiek: 37
Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 212
Skąd: Elbląg/Gdańsk
Wysłany: 2011-08-13, 22:24   

Kochani, od października rozpocznę studia - Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością - także będę się dzielić wszelkimi ciekawymi informacjami jakich się dowiem i tym czego się nauczę ;-)
_________________
"Bo ja jestem Puk koleżka
We mnie wielka radość mieszka"

W. Shakespeare, "Sen Nocy Letniej" - Pieśń Puka
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-08-16, 11:41   

W moim mieście też nie ma WWRu ale w PPP trafiliśmy na bardzo fajną p. psycholog, która po dwóch badaniach, bedzie jeszcze trzecie, powiedziała nam, ze oni prowadzą w PPP zajecia dla dzieciaków coś w ramach WWR i juz nas na te zajęcia zapisała, muszę tylko jeszcze wystąpić z podaniem o te zajęcia i od września bedziemy chodzić raz w tyg.
Niewiele tego jest ale dobrze, ze jest.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
TheArt 
milczek

Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-09-27, 10:13   

Hej kochane mamy.

Czy któraś z Was znajdze chwilkę żeby opowiedzieć mi o tym WWR, mój synek ma 2 latka i uczęszczam z nim na rehabilitacje dwa razy w tygodniu. Dziś mieliśmy wizytę u lekarza i właśnie Pani doktor napomknęła coś o WWR, że z MENu można coś tam uzyskać, jakieś dodatkowe zajęcia czy inne pomoce, tam zawsze jednak dużo dzieci i mało czasu więc chciałem Was zapytać. Słyszałem też coś o możliwości ubiegania się o zwrot kosztów dowozu dziecka na rehabilitacje, choć to moim zdaniem tylko plotki.

Za wszelkie informacje będę wdzięczny.

Dzieki.
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2011-09-27, 11:02   

opowiedz coś o sobie
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-09-27, 11:19   

pszczóła napisał/a:
Kochani, od października rozpocznę studia - Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z niepełnosprawnością - także będę się dzielić wszelkimi ciekawymi informacjami jakich się dowiem i tym czego się nauczę ;-)


Pszczóła, te studia to podyplomówka?
Może poszłabym na takie studia i sama będe terapeutą od WWR dla mojego dziecka, bo to co jest u nas to porażka, właściwie to nie ma WWR a dotacja do gminy owszem szła :evil: .
Ktoś wie jak to jest z tą dotacją, ile na takie dziecko gmina dostaje? Mi ktoś powiedział , że ta dotacja wpada do ogólnego wora budżetowego na oświatę w gminie i z przeznaczaniem jej później na realizacje WWR jest różnie. Ja myślałam, że jest to konkretna dotacja celowa, że gmina musi się z niej rozliczyć dlatego nie chce mi się aż wierzyć że tak nieuczciwie to jest robione. :-(
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
TheArt 
milczek

Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-09-27, 12:32   

julkakulka napisał/a:
opowiedz coś o sobie


O mnie, raczej o synku ;).

Artuś urodził się zdrowy, przynajmniej według badań, kilka miesięcy później zaczęła się tragedia i okazało się że ma rozległe braki w mózgu. Orzeczono stopień niepełnosprawności i zapisaliśmy go na rehabilitacje. Teraz ma 2 latka i z tego co zdążyłem się dowiedzieć za rok pójdzie do szkoły specjalnej, jednak ponoć ciężko się tam dostać. Lekarka mówiła też o innych możliwych pomocach z WWR dlatego prosiłbym o informacje od osób, które z tejże korzystają. Dziękuje.
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-09-27, 13:59   

TheArt, na pierwszej stronie tego wątku Alicja wyjaśniła co to jest wczesne wspomaganie rozwoju. U nas w ramach wczesnego wspomagania dziecko ma zajęcia rehabilitacyjne (dokładnie to logopedę, psychologa, fizjoterapeutę i zajęcia grupowe przygotowujące do przedszkola). Ale z tego co sie orientuję, to my mamy więcej zajęć niż WWR gwarantuje. To wszystko zależy od ośrodka rehabilitacyjnego, od miasta. Z obserwacji moich wynika, że mniejsze ośrodki (jak nasz milicki) daje dzieciom więcej godzin w ramach WWR niż molochy w większych miastach (choćby wrocławski Promyk Słońca).
Twoje dziecko nie ma zespołu Downa jak rozumiem? Czy oprócz "braków w mózgu" ma jakieś wady? Np. serca? Rehabilitujecie się prywatnie?
Jeśli Twoje dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawnoci to przed ukończeniem trzeciego roku życia idź z Nim do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej i złóż wniosek o kształcenie specjalne. Będzie Ci łatwiej z przedszkolem integracyjnym lub specjalnym. Co do zwrotu kosztów dojazdu na rehabilitację, to pierwszy raz słyszę, wiem, że można odliczać na koniec roku od podatku, tak samo jak sprzęt rehabilitacyjny czy faktury z apteki za lekarstwa itp.
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
pszczóła 
gaduła


Wiek: 37
Dołączyła: 12 Maj 2011
Posty: 212
Skąd: Elbląg/Gdańsk
Wysłany: 2011-10-02, 21:46   

Irenka napisał/a:
Pszczóła, te studia to podyplomówka?
Może poszłabym na takie studia i sama będe terapeutą od WWR dla mojego dziecka, bo to co jest u nas to porażka, właściwie to nie ma WWR a dotacja do gminy owszem szła :evil: .
Ktoś wie jak to jest z tą dotacją, ile na takie dziecko gmina dostaje? Mi ktoś powiedział , że ta dotacja wpada do ogólnego wora budżetowego na oświatę w gminie i z przeznaczaniem jej później na realizacje WWR jest różnie. Ja myślałam, że jest to konkretna dotacja celowa, że gmina musi się z niej rozliczyć dlatego nie chce mi się aż wierzyć że tak nieuczciwie to jest robione. :-(


Irenko, ja akurat zaczynam studia magisterskie II stopnia (2-letnie), ale słyszałam, że są też podyplomówki ;-) Mogę poszukać, gdybyś była zainteresowana. Ale mam nadzieję, że wyjaśni się z dotacją i dotrzecie do specjalistów :* Poszukam w przepisach, może coś się znajdzie na ten temat w jakichś ustawach w Internecie.
_________________
"Bo ja jestem Puk koleżka
We mnie wielka radość mieszka"

W. Shakespeare, "Sen Nocy Letniej" - Pieśń Puka
 
 
flomaker 
milczek

Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 1
Skąd: Zach-pom
Wysłany: 2011-12-01, 23:33   

Witam.
Nasza Iza ma ponad 2,5 roku - nie ma zD - jest niezdiagnozowana. Jeździmy na WWR - w sumie dojazdy miesięczne na wszelkie rehabilitacje, które mamy to około 800km. W 2010 wszedł przepis, że gmina musi zapewnić dojazd na rehabilitację i opiekuja, bądź dofinansować (tego czy zawieźć, czy też zwrócić koszty nie jestem pewien bo nie widziałem przepisu) dziecka niepełnosprawnego, które skończyło 3 lata i ma odpowiednie orzeczenie lekarskie. Wcześniej był przepis, że do najbliższego, chociaż "w naszym" ośrodku dotarli do wyroku sądowego, gdzie rodzice wygrali proces z gminą. Dobro dziecka jest najważniejsze i udowodnili, że ośrodek, do którego chcą wozić jest bardziej odpowiedni niż ten wskazany przez gminę.
Tyle wiem na dziś - szukam też info o tym czy jakaś organizacja typu PFRON.
Piszę to tylko informacyjniem, by innym rodzicom było lepiej.
Pozdrawiam wszystkich i życzę radości ze swoich pociech i siły do walki o ich rozwój.
_________________
Iza - nasz bohaterski zuch
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2013-07-15, 12:53   

Nie wiem, w którym wątku to przykleić...
Pyśka miała opinię o WWR wydaną do ukończenia 5 roku życia. Teraz się ta opinia kończy (23 lipaca Pyśka kończy 5 lat), więc złożyłam wniosek w PPP o nową. Bez problemu dostałam. Ale... Po raz pierwszy się z czymś takim spotykam. Paula dostała Opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju ze sprzężeniem :wow: (z uwagi na głęboką wadę wzroku). Kształcenie specjalne też ma ze sprzężeniem. Czy ktoś się z taką opinią o potrzebie WWR spotkał? Cos mi ona daje więcej niż zwykła?
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2013-07-15, 18:59   

:wow: przecierasz szlaki, ja czegos takiego nie spotkałąm, pytanie tylko co to sprzężenie w WWR daje. :nzastanawianie:
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2458
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-07-15, 20:51   

Kalinka napisał/a:
pytanie tylko co to sprzężenie w WWR daje. :nzastanawianie:

Kase daje, kase ... Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze o pieniądze...
Pani dyrektor przedszkola do którego chodzi Igor zabiegała w PPP, aby dzieci miały zmienione opinię - właśnie na takie ze sprzężeniem. Nie mam głowy do zapamiętywania konkretnych kwot, ale kojarzę, że rozbieżność tysięcy złotych była dość znaczna.
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu