FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla dziecka
Autor Wiadomość
kulka 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lut 2012
Posty: 2529
Wysłany: 2014-02-21, 09:39   

Orientujecie się może, czy są jakieś przepisy regulujące to, jaki czas zajęć może mieć dziecko w jednym dniu? Od dwóch miesięcy Wikol dostaje zajęcia z psychologiem na godzinę 15 a z logopedą na 16, tego samego dnia. Rozumiem zestawienie logopedy lub psychologa z fizjoterapią, ale dwie godziny pracy intelektualnej dla dwulatka???
_________________
*Nie ma przyjaciół, ani wrogów. Są tylko nauczyciele*
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-02-21, 10:29   

Ja tak dokładnie nie znam się bo to nie mój obszar zinteresowań ale wczesne wpomaganie Maks ma i w OREWIE a wiem że ma równiez zajęcia ze specjalistami co tydzień w poradni np. logopeda, pedagog, a co jeszcze to nie wiem dokładnie no i w przedszkolu też ma dodatkowe zajęcia. :]

kulka
takich rzeczy się czepiasz :okular: ;-) . ( a tak na poważnie to niewiem, może rozmowa ze specjalistami, albo twoja sugestia cos pomoże) zajecia takie dla takiego maluszka nie polegaja na takiej pracy jak z moim Bartoszem tylko przebiegaja bardziej w formie zabawy, ale porozmawiaj. ;-)
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
rayhino 
milczek

Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Lis 2008
Posty: 12
Wysłany: 2014-02-21, 14:52   ilość godzin wwr dla maluszka

Witam, jeśli dziecko jest przemęczone dwoma zajęciami pod rząd to proponuje porozmawiać z osobami prowadzącymi zajęcia i wyjaśnić, ze dla dziecka to za dużo. Jeśli mają na uwadze dobro dziecka to zaproponują jakieś inne terminy. Jeśli chodzi o możliwość powołania się na zapisy w prawie, to chwilowo będzie ciężko, bo nie ma nowego rozporządzenia w sprawie organizacji wczesnego wspomagania, a stare jest uchylone ;/ . Ale nawet w tym starym nie było konkretnie mowy o tym, że nie może być dwóch zajęć wymagajacych wysiłku umysłowego po sobie. Jest jedynie mowa, że zadaniem Zespołu organizującego wczesne wspomaganie jest "analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian w indywidualnym
programie wczesnego wspomagania, stosownie do potrzeb dziecka..." Pozdrawiam ;-)
_________________
mama Grzesia
 
 
kulka 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lut 2012
Posty: 2529
Wysłany: 2014-02-22, 10:06   Re: ilość godzin wwr dla maluszka

[quote="rayhino"] Jeśli chodzi o możliwość powołania się na zapisy w prawie, to chwilowo będzie ciężko, bo nie ma nowego rozporządzenia w sprawie organizacji wczesnego wspomagania, a stare jest uchylone ;/ . Ale nawet w tym starym nie było konkretnie mowy o tym, że nie może być dwóch zajęć wymagajacych wysiłku umysłowego po sobie. Jest jedynie mowa, że zadaniem Zespołu organizującego wczesne wspomaganie jest "analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian w indywidualnym
programie wczesnego wspomagania, stosownie do potrzeb dziecka..." [quote]

O to mi chodziło. Dzięki :prosze:
_________________
*Nie ma przyjaciół, ani wrogów. Są tylko nauczyciele*
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-02-22, 10:33   

Do dziewczyn interesujacych się wczesnym wspomaganiem w dwóch miejscach

Tak wczoraj rozmawiałam z koleżanką Maks ma zajecia w poradni ale tylko logopedę w OREWIE ma WWR a w przedszkolu ma też logopedę , terapię zajeciową, i zajecia z pedagogiem - czyli NIE może mieć 2 zajęć WWR w 2 placówkach.

Ale mozna starać się o zajęcia w poradni choć ja NIGDY z Bartoszem nie korzystałam - jak był młodszy nie wiedziałam że mamy taka mozliwość, a jak poszedł do szkoły to szkoła wszystkie terapie ,,zapewnia''. Byłam w poradni na początku roku i pytałam sie o mozliwość zajęć dla Bartosza (chodziło mi szczególnie o logopedię ) ale powiedziano mi że mógł by miec raz na 3 miesiace podziękowałam bo co to za zajęcia, raz na jakiś czas.
Podumowując Kalinka miała rację a gisik2 ( wydaje mi sie, że zajecia z zakresu wczesnego wspomagania nie mają nic do tego co dziecko ma w przedszkolu) ale mogą sie mylić, to nie na moim etapie zainteresowań :] (to tyle w temacie)
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-02-22, 16:10   

:?: :?: :?: troszkę poczytałam sobie na temat WWR z miśkiem mamy badanie w PPP 21 i 28 marca i chciałabym się dowiedzieć czy opinią z tego badania będą się również kierować specjaliści np. w OWI, czy też lekarze (neurolog, rehabilitant ) :?: A tak wogóle zastanawiam się ile godzin przysługuje nam w OWI i czy te godziny rehabilitacji ( u nas odbywają się w Pradni Rehabilitacji Neurologicznej ) będą się w te godziny wliczały :?: :?: :?:
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
emilka
nawijacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 1096
Wysłany: 2014-02-22, 20:48   

U nas opinia była tylko na papierku i na ww zrobili sobie sami wywiad i opinię.
A codo zajęć na ww to wszystko zależy co oferują. Z tego co się zdążyłam zoriętować to w każdym ośrodku jest inaczej.
Troszkę trzeba zawalczyć o swoje i dopytac co oferują. My w ramach WW mamy godzinę rehabilitacji, pół godziny logopedy i pół godziny psychologa (w tygodniu) Mogę ewentualnie tylko wnioskować aby zamienić coś na coś. Teraz już nie ma miejsca żeby Emikę wcisnąć na SI ale nanastępny rok szkolny wywalczymy ale pewnie będzie za to hehabilitacji mniej o pół godzinki.
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-02-23, 08:47   

HA HA HA Czyli możliwe że i tak zrobią z nami co zechcą... Rece opadają Wiec zapytam jeszcze raz: ile godzin przysługuje nam w OWI i czy te godziny które mamy z Misiem w por. reh. neurologii dziecięcej będą do tego wliczane :?: AHA i jeszcze prośba o więcej domowych pomysłow jak tu by rozwinąć tego mojego malucha :prosze:
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
EdytaEEE 
mruczek


Wiek: 53
Dołączyła: 17 Lut 2014
Posty: 60
Skąd: Marki pod Warszawą
Wysłany: 2014-02-23, 11:42   

Bardzo dużo piszecie o OWI i WWR. jestem zielona w tych tematach i jak na razie wiem, że ramach tych poradni nasze dziecko może być pod kontrolą specjalistów rehabilitacja, neurolog, logopeda, psycholog.
Ja zaczęłam rehabilitację z Anią w innym ośrodku niż OWI (w ośrodku rehabilitacyjno -neurologicznym . Są tam również ww. specjaliści, ale nie jestem pewna która poradnia jest lepsza. Czy OWI oferuje mi coś więcej? I jeszcze jedno pytanie, jakie zajęcia powinnam mieć z dzieckiem i w jakim wieku najlepiej je rozpocząć - który specjalista decyduje o tym?
_________________
Edyta - mama Ani z zD (11.12.13), Szymona (2000), Michała (1997)
 
 
emilka
nawijacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 1096
Wysłany: 2014-02-23, 15:07   

OWI nie wiem ile godzin a na WW Emilka ma 2 h tygodniowo rozbite na rehabilitację, logopedę i psychologa. Ale mamy dodatkowe zajęcia nie wliczone w ten czas , czyli godzinę dogoterapii i godzinka pracy metodą Weroniki Szeibal ( czy jakoś tak) ja na to mówię kocyki

U psychologa z Emilką na razie pracujemy przy muzyce i klepiemy się po brzuszku, po główce drapiemy rączki np. szczoteczką lub rękawiczką do masażu. To samo ze stopami. Puszczamy dźwięki zwierząt pokazując jednocześnie zdjęcie. Pokazujemy plansze np. czarno-białe lub czarno czerwone . Emilka rozwija się słabiej niż inne dzieciaki z ZD więc inne metody będą u niej a inne u was. Emilka słabo reaguje na otoczenie więc ma ćwiczenia wspomagające tą czynność. U logopedy mamy masaż i znów ćwiczenia z zabawkami dźwiękowymi. Tu wymuszamy łapanie zabawek, wodzenie wzrokiem wydawanie dźwięków.

Ula radziła bym Ci pojechać choć raz na turnus. Tam podpowiedzą Ci co masz robić i jak wspomagać rozwój. Można się wspomagać radami innych ale ja nie widzę twojego dzieciaka i nie powiem Ci co masz robić. Musisz sama do tego dojść lub tak jak mówię raz w roku na turnus i uczyć się pracy.


por. reh. neurologii dziecięcej jak sama nazwa wskazuje to nie jest WW więc nie wliczają się te godziny. Chyba że jest to jeden ośrodek , to pytaj . Nie umiem Ci na to odpowiedzieć. Najlepiej jest w tej poradni jak będziecie na jakichś zajęciach po prostu spytać. Tak samo na jakichkolwiek zajęciach pytaj co możecie robić w domu. Kto pyta nie błądzi.
 
 
Roksanka 
nawijacz


Wiek: 38
Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 996
Skąd: pomorskie,Kłobuczyno
Wysłany: 2014-02-23, 19:38   

My na WWR mamy też dwie godziny tygodniowo: rechabilitację, psychologa i logopedę. Dodatkowo u nas w ośrodku jest hipoterappia raz w tygodniu, a ponadto co dwa tygodnie mamy zajęcia na basenie, a po basenie wspólne zajęcia z wszystkimi dziećmi.Ogólnie jestem zadowolona z tych zajęć, a w domu to raczej bawię się z Roksanką, tzw.nauka poprzez zabawę.I ja jestem zadowolona i Mała też. Myślę że wszystko powinno być w miarę zdrowego rozsądku żeby nie przeciążyć dziecka.A dodam że też pochodzę z małej miejscowości, więc co ośrodek to inny obyczaj.
_________________
Iwona- mama Roksanki z ZD ( 04.03.2012), Nikolki(26.08.2009)oraz Kewinka(21.11.2010)
 
 
rayhino 
milczek

Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Lis 2008
Posty: 12
Wysłany: 2014-02-24, 10:07   ilość godzin wwr

Witam,
Co do ilości godzin wczesnego wspomagania, to z prawa oświata wynika że dzieciom w ramach wczesnego wspomagania rozwoju przysługuje 4-8 godzin zajęć miesięcznie. Wymiar zajęć zależy od potrzeb i możliwości dziecka. Czyli maksymalnie dziecko może mieć przyznane 2 h tygodniowo- oczywiście jeśli zajęcia trwają 30 min to oferta zajęć może być ciekawsza. WWR to zajęcia w ramach wsparcia z systemu oświaty- dlatego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wykonujemy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych podlegających oświacie.

Pamiętajcie jeszcze, że poza wwr można nasze dzieciaczki rehabilitować w oddziałam dziennych- często znajdujących się przy szpitalach. Można tam mieć terapie logopedyczną, rehabilitację, itp. zależnie od szpitala. Zajęcia te są realizowane w ramach wsparcia NFZ i trzeba mieć skierowanie od lekarza na takie zajęcia.
WWR i oddziały terapii dziennej nie wykluczają się, są finansowane niezależnie od siebie, dlatego można z nich korzystać jednocześnie.
Pozdrawiam.
_________________
mama Grzesia
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-02-24, 12:17   

:?: A czy te ośrodki dzienne przy szpitalach to coś takigo jak OWI czy OREW wiem tyle że w myśl ustawy z dnia 6 listopada 2013 wydanej przez ministerstwo zdrowia w ramach rehabilitacji leczniczej w naszym przypadku rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku lub na oddziale dziennym przysługuje do 120 dni zabiegowych I CZAS TRWANIA TEJ REHABILITACJI MOŻE ZOSTAĆ PRZEDŁUŻONY decyzją lekarza prowadzącego rehabilitację za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. :idea: Na prosty chłopski rozum wydaje misię że OWI , OREW , Ośrodek dzienny przy szpitalu czy tak jak my rechabilitację mamy w poradni rehabilitacji neurologicznej to wszystko podciąga się pod jedno :idea: :?: Błagam niech ktoś bardziej doświadczony rzuci na to okiem :cry:
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
emilka
nawijacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 1096
Wysłany: 2014-02-24, 13:54   

Nie podciąga się pod jedno. WW jest finansowane z ministerstwa edukacji i zwykle jest przy szkołach specjalnych, a poradnie rehabilitacyjne i oddziały finansuje NFZ. Zwykle rehabilitacja trwa 30-45 min. z tego co pamiętam to nie było na dni tylko na godziny, musisz policzyć ile razy jesteś w tygodniu i pomnożyć przez cały rok. Na pewno nie przekroczysz.
A jeśli chodzi o oddział rehabilitacji na NFZ z którego godziny musisz policzyć to jest taki w CZD w Warszawie.
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-02-24, 14:23   

Wiem kochana że WWR w PPP (kuratorium oświaty) czy też innych placówkach typu przedszkole specjalne,integracyjne,szkoły spec.itp.(są zobligowane do tego przez PPP tzn. muszą wyznaczyć do swoich działań tudzież opinia o wczesnym wspomaganiu rozwoju odpowiednie instytucje CZYLI PRZYDZIAŁ 4-8 GODZ. MAX) jednakże chodziło mi o OWI czy też wcześniej opisane przezemnie ośrodki dzienne przy szpitalach czy też poradnie,które finansuje NFZ ile jest w nich godzin i czy np.to się ze sobą łączy . jest też coś dla nas innego : ja od lekarza prowadzącego rehabilitację dostałam zabiegi dla Michasia aż 10 więc w myśl w/w przezemnie ustawy podlega to pod reh. w warunkach ambulatoryjnych.Więc chyba Emilko po prostu się nie zrozumiałyśmy.Jeżeli jesteś ciekawa tego co opisuję wejdz na stronę Ministerstwa Zdrowia i w załączniku 1 ustawy z 6 listopada2013 zerknij sobie.
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu