FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Ulgi dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP
Autor Wiadomość
ikarus78
milczek

Dołączył: 14 Sty 2011
Posty: 2
Wysłany: 2011-01-16, 00:25   

Grażyna O. napisał/a:
ikarus 78 temat scaliłam z już istniejącym, :tak: poczytaj.
Zniżkę na przejazd siostra i opiekun (czyli mama) dostaną jeżeli będzie to przejazd na leczenie, rehabilitację itp.
Jeżeli ma to być wycieczka, to niestety zniżka nie obowiązuje.


no coz policyjne panstwo zaplaci 37%
dzieki Grazyna
 
 
aga.d 
gaduła


Dołączyła: 21 Sie 2009
Posty: 287
Skąd: Woj.mazowieckie
Wysłany: 2011-02-04, 23:14   

Czy dobrze rozumiem ,ze wybierając się do np.Zakopanego w ferie z Mają nie mam zniżki na bilet mój i dziecka(bo nie jedziemy na zajęcia lub do lekarza lub turnus?) :oops:
Wiem że do mojej koleżanki przyjeżdza teściowa zawsze z córką z ZD bo ma zniżkę na bilet jak jedzie z nią. :shock:
Chyba czegoś tu nie rozumiem?
_________________
Agnieszka mama Mai z ZD ur.(25 04 08)i Pauliny ur .(20 02 98)
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2011-02-05, 19:43   

Aga jak to zwykle bywa, teoria sobie praktyka sobie.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
przylepka 
milczek

Dołączyła: 07 Lut 2011
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-25, 12:03   

Witam
Proszę o pomoc, ponieważ już się pogubiłam.
Mam brata z ZD, który w tym roku kończy 25 lat. Rozumiem, że w związku z tym nie zalicza się już do zniżek 78 procent dla niego i 78 procent dla opiekuna, prawda?
Znalazłam jednak na tutaj: http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/10784
informację, że:
"Wszystkie ulgi obowiązują tylko w 2 klasie pociągów, tylko w określonych kategoriach pociągów oraz na podstawie określonych rodzajów biletów (szczegóły te zawarte są poniżej, w opisach uprawnień wyróżnionych grup). Ulgi nie dotyczą przejazdów pociągami EuroCity i InterCity w komunikacji międzynarodowej oraz przejazdów w komunikacji autobusowej ekspresowej. Pod koniec 2009 r. pociągi pospieszne przemianowane zostały na pociągi TLK (Tanie Linie Kolejowe). Należy rozumieć, że jeśli przepisy mówią o uldze w pociągu pospiesznym, dotyczy to również pociągu oznaczonego jako TLK. "

oraz:
"Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niezdolne do samodzielnej egzystencji, inwalidzi I grupy) mają prawo do:
- 49% ulgi w pociągach osobowych i autobusach PKS w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych,
- 37% ulgi w pozostałych pociągach PKP i autobusach PKS, również na podstawie biletów jednorazowych.

Do ulgi uprawnia jeden z dokumentów:
(...)
- legitymacja osoby niepełnosprawnej, stwierdzająca znaczny stopień niepełnosprawności, wystawiona przez uprawniony organ."

oraz:
"Opiekun lub przewodnik towarzyszący w podróży:
- osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności (niezdolnej do samodzielnej egzystencji, inwalidzie I grupy), lub
- osobie niewidomej,

na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych, ma prawo do 95% ulgi w pociągach PKP i autobusach PKS. Opiekun lub przewodnik, wg ustawy, musi być osobą pełnoletnią. Przewodnikiem osoby niewidomej może być też osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies - przewodnik (wtedy również za psa ponosimy ulgową opłatę).
"

W związku z powyższym, chciałabym potwierdzić (a może ktoś sam korzysta i wie), że na przejazdy (nie do szkoły/szpitala, ale takie np w celach podróżniczych) przysługuje mojemu bratu zniżka (37/49procent) oraz opiekunowi - 95 procent, tak?
i wystarczy do tego legitymacja osoby niepełnosprawnej?
Mój brat ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jednak kiedy chcemy kupić gdzieś bilet, chcą od nas stwierdzenia grupy inwalidzkiej, której on nie ma orzeczonej i której już się NIE ORZEKA. Proszę potwierdzić czy się nie mylę? Brak grupy ma tu jakieś znaczenie?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Ewa
 
 
mariola 
gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 25 Sty 2009
Posty: 249
Skąd: opolskie
Wysłany: 2011-09-25, 12:17   

Ja w tym roku na wakacjach jeździłam pociągami z Dawidem i nie było żadnego problemu, pokazywałam tylko legitymację osoby niepełnosprawnej. Można jeździć nie tylko do lekarza, byliśmy prywatnie na wakacjach, zniżki obowiązują tylko w 2 klasie, ale to i tak dużo. Jak konduktor sprawdzał bilety nigdy się nie "czepiał".
_________________
mama Dawida z zD (31.12.1993)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-04-03, 20:24   

Uprzejmie informujemy, że od 25 marca 2013 roku przy przejazdach w komunikacji krajowej pociągami EuroCity (EC) obowiązują ulgi ustawowe, w związku z powyższym:

1) żołnierze odbywający niezawodową służbę wojskową, z wyjątkiem służby okresowej i nadterminowej, oraz osoby spełniające obowiązek tej służby w formach równorzędnych,
2) dzieci w wieku powyżej 4 lat, do rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przygotowania przedszkolnego,
3) dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia gimnazjum, szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej - publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej nie dłużej niż do ukończenia 24.roku życia,
4) studenci (w tym studenci - obywatele polscy studiujący za granicą), słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz słuchacze kolegium pracowników służb społecznych - do ukończenia 26. roku życia,
5) doktoranci - uczestnicy studiów doktoranckich - do ukończenia 35 roku życia,
6) posiadacze ważnej Karty Polaka,
7) emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne,

są uprawnieni do ulgowych przejazdów w pociągach EC z zastosowaniem ulgi ustawowej w takim samym wymiarze jaki przysługuje im przy przejazdach w pociągach Ex i EIC.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2014-06-15, 23:18   

Może ktoś mi będzie umiał pomóc i powie, czy jadąc na turnus rehabilitacyjny z Alą mam zniżkę na PKP na podstawie zaświadczenia o turnusie tylko w dniu jego rozpoczęcia i zakończenia ?
Muszę pojechać dwa dni przed rozpoczęciem i wrócic dwa dni po zakończeniu, ze względu na kiepskie połączenie. Czy będzie jeszcze obowiązywała zniżka?
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
renia33 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 20 Gru 2009
Posty: 984
Skąd: okolice Chełma
Wysłany: 2014-06-16, 07:49   

A lekarz rodzinny nie może wystawić ci zaświadczenia o terminie trwania turnusu właśnie z tymi konkretnymi datami ?
Mi konduktor powiedział, że zaświadczenie o turnusie może wystawić lekarz- ale w naszym przypadku chodziło tylko o to ze, miałam samą legitymacje bez żadnych konkretów.
_________________
mama Weroniki z Z.D.(ur.17 01 2007) i Łucji (już pełnoletniej ;) )
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2014-06-16, 07:52   

Dzięki, tak zrobię, czyli pójdę do lekarza. :tak: :*
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
renia33 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 20 Gru 2009
Posty: 984
Skąd: okolice Chełma
Wysłany: 2014-06-16, 08:10   

Spróbować warto, chyba ze ktoś ma jeszcze inne doświadczenia, bo napisałam o swoim przypadku. Ale to tez było u konkretnego przewoźnika. W drugą stronę nikt nic nie mówił.
_________________
mama Weroniki z Z.D.(ur.17 01 2007) i Łucji (już pełnoletniej ;) )
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-06-16, 08:28   

Ja z Michaśkiem jak jeździłam do Kołobrzegu i do koszalina miałam wystawiane zaświadczenie na miesiąc na ulgowe przejazdy ponieważ terminy były ustalane telefonicznie i telefonicznie przekładane i niestety ale w tym momencie nie mogłabym dotrzeć do rodzinnego z dnia na dzień więc to było jakieś rozwiązanie.
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2014-06-16, 11:41   

anuszkaa napisał/a:
Dzięki, tak zrobię, czyli pójdę do lekarza. :tak: :*


Praktykuję tak od lat :tak:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-30, 18:35   Dyskusja z s-boxa, na temat zniżek w podrózy

Żeby nam nie zniknęło

[Wczoraj 17:51] Magda03: Kochani rodzice, jestem tu nowa i nie wiem gdzie umieścic swoja wiadomosc. Moja córka Magda , ma 17 la i zespół Downa. Szukałam informacji w róznych miejscach, licze na Was :) Osatnio wracałysmy z Madzia z wakacji autobusem pośpiesznym , Madzia mimo znizek i waznej legitymacji niepełnosprawnosci dostała mandat w wysokosci 200 zl. Rodzice pomózcie, walczyc o prawa dzieci niepełnosprawnych i czy orientujecie do jakich instytucji mam sie zgłaszac? Pozdrawiam
[Wczoraj 17:54] Alicja: a jaki był powód wystawienia mandatu?
[Wczoraj 17:56] Alicja: jeśli wystawiony jest niezgodnie z prawem to może warto napisać odwołanie do przewoźnika
[Wczoraj 17:59] Alicja: podt
[Wczoraj 17:59] Alicja: podrzucam wątek w ktorym możesz opisać problem https://www.zakatek21.pl/...opic.php?t=2760
[Wczoraj 18:10] Magda03: kupiłam bilet dla osoby niepełnosprawnej, mialam ze soba orzeczenie , jednak rewizor rządał zaświadczenia od lekarza , gdzie jadę i po co , czy to zgodne z prawem????
[Wczoraj 18:54] Alicja: poniewaz córka skonczyła 16 lat, jaki ma stopień niepełnosprawności?
[Wczoraj 20:21] Alicja: jesli nie jest to niepelnosprawnosc znaczna to rewizor niestety ma racje.Przejazd ze znizka nalezy sie minn jak jedzie sie na turnus, do lekarza itp
[Dzisiaj 2:17] Magda03: stopien znaczny
[Dzisiaj 9:19] Alicja: jesli nie byl to prywatny przewoznik to rewizor nie mial racji. Ja podrozuje z corka ktora ma rowniez niepel znaczna na przyslugujace znizki
[Dzisiaj 9:21] Alicja: byc moze potraktowal ja jak dziecko a nie jak wg komisji osobe dorosla
[Dzisiaj 9:45] Alicja: http://www.pfron.org.pl/e...giwPKPiPKS.html
[Dzisiaj 9:47] Alicja: ja np jadąc na turnus czy na wizyte lek i majac zaswiadczenie korzystam ze znizki dla mlodziezy niepelnosprawnej i opiekuna , bo jest wieksza
[Dzisiaj 9:48] Alicja: podpowiedziala mi to mila pani w kasie pkp
[Dzisiaj 17:43] ptaszynka44: jeżli jedzie się prywatnie i ma skierowania na turnus to ulga na osobę niepelnosprawną wynosi bodajże 47 %,,możliwe ,że Magda zakupiłła bilet z wiekszą zniżką
[Dzisiaj 17:44] ptaszynka44: nie ma skierowania :)
[Dzisiaj 17:49] Alicja: a mozesz podac link do strony z taka znizką
[Dzisiaj 18:17] ptaszynka44: http://intercity.pl/pl/do...2005%202014.pdf
[Dzisiaj 18:18] ptaszynka44: nawet jest 37 zniżki i taką miał Dominik jak jechaliśmy w tym roku nad morze prywatnie ja 95 :) punk 15 w tym linku

Niestety dwa ostatnie linki- nie istnieją :nie:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Mama Ewy 
trajkotek


Dołączyła: 15 Sty 2010
Posty: 2099
Wysłany: 2014-08-30, 18:59   

Z tego,co ja się z Ewą najeździłam ,to na ulgę zawsze musi być zaświadczenie dotyczące wyjazdu w celach rehabilitacyjnych,do lekarza,na szkolenie.
Tylko wtedy ulga obowiązuje.
_________________
Ewci z zD
 
 
ptaszynka44 
gaduła


Wiek: 29
Dołączyła: 04 Sty 2012
Posty: 205
Skąd: RYBNIK
Wysłany: 2014-08-30, 19:02   

ulgi przewozowe punkt 15. Dominik korzysta z tej ulgi jak wyjazd jest prywatny i jest to 37 %.
_________________
Ela mama Dominika ur 94r z ZD
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu