FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Projekt "Za Życiem"
Autor Wiadomość
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2016-12-22, 20:04   

Ja też dziękuję.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
pik pok 
milczek

Dołączyła: 23 Sty 2017
Posty: 1
Wysłany: 2017-01-23, 14:09   

4000zł zawsze coś
 
 
hella39 
mruczek

Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 48
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-02-17, 00:42   

Złożyliśmy wniosek. Oczywiście nie obyło się bez odsełania, bo zabrakło jakieś zdania w zaświadczeniu od lekarza (nigdzie nie ma wzoru).
_________________
mama córeczki (ur. 2016 r.) z mozaiką.
 
 
hella39 
mruczek

Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 48
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-05-10, 19:27   

Do otrzymania jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia żywego dziecka w wysokości 4000 zł, które wprowadziła tzw. ustawa „Za życiem”, potrzebne jest zaświadczenie lekarskie.

Zaświadczenie powinno zawierać informację, że lekarz potwierdza u dziecka:

ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo
nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu,

które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Kto wystawia zaświadczenie

Zaświadczenie takie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (lekarz, który pracuje w placówce finansowanej przez NFZ), który:

posiada specjalizację II stopnia lub
tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Zaświadczenie dla dzieci do 18 roku życia

Zgodnie z art. 18 ustawy:

lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ);
lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii;

może wydać zaświadczenie dla dzieci do 18 roku życia, które uprawnia do:

skorzystania z wyrobów medycznych, na zasadach określonych w ustawie,
korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.


http://www.nfz.gov.pl/dla...tawa-za-zyciem/
_________________
mama córeczki (ur. 2016 r.) z mozaiką.
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2017-05-17, 21:18   

Powiedzcie mi ludzie, powiedzcie mi wszyscy, gdzie w ustawie "Za życiem" albo w jej aktach wykonawczych jest mowa o uprawnieniu do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach??? Jakaś ślepa jestem strasznie. Czy rzeczywiście już nie czekacie ze swoimi dzieciaczkami w kolejkach do lekarzy, albo to oczekiwanie się znacznie skróciło? Czy może dotyczy to tylko niepełnosprawnych dzieci urodzonych już po wejściu w życie ustawy ?
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
kowakasia 
gaduła


Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Sie 2014
Posty: 205
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-05-17, 21:49   

Poniżej cytuję fragment ustawy za życiem - tekst pogrubiony dotyczy świadczeń udzielanych poza kolejnością, a zapis ten dotyczy wszystkich dzieci z orzeczeniem, również tych urodzonych przed wejściem w życie ustawy

Art. 18. W ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 i 1807) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 47 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Świadczeniobiorcom do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
na podstawie zaświadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii
lub pediatrii, przysługuje prawo do wyrobów medycznych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 38
ust. 4 ustawy o refundacji, na zlecenie osoby uprawnionej, o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji, do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych określonego w tych przepisach, według wskazań medycznych
bez uwzględnienia okresów użytkowania. O ilości miesięcznego zaopatrzenia w te wyroby decyduje każdorazowo
osoba uprawniona do wystawienia zlecenia, o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji.”;
[b][b]2) w art. 47c ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47
ust. 1a, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.”;
[/b][/

Ponadto na stronie MZ znalazłam co autor miał na myśli mówiąc o udzielaniu świadczeń poza kolejnością:

"Oznacza to, że:
świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia,
jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących,
w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia"
_________________
Kasia - mama Marysi 23.11.2006, Agatki 19.11.2010 i Kubusia z ZD 12.12.2014
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2017-05-17, 22:17   

Bardzo dziękuję :-) Czy w waszym przypadku to działa? Szybciej dostajecie się do lekarzy specjalistów z dzieciaczkami?
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
kowakasia 
gaduła


Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Sie 2014
Posty: 205
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-05-17, 22:44   

Niestety nie miałam jeszcze czasu pójść po zaświadczenie :-? i sprawdzić przepisy na własnej skórze
_________________
Kasia - mama Marysi 23.11.2006, Agatki 19.11.2010 i Kubusia z ZD 12.12.2014
 
 
hella39 
mruczek

Dołączyła: 16 Wrz 2016
Posty: 48
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-05-18, 19:26   

Ja też jeszcze nie testowałam, bo nie mam zaświadczenia, ale wiem od jednej z mam, ode mnie z miasta, że dwukrotnie udało jej się dzięki temu załatwić szybsze terminy wizyt dla 2 miesiecznego synka.
_________________
mama córeczki (ur. 2016 r.) z mozaiką.
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2017-05-18, 20:06   

Kowakasia, dziękuję za informacje. :* Tydzień temu dzwoniłam do lekarza w Warszawie, czy przyjmie Alę na konsultacje. Niestety odmówił mi. Do końca roku nie ma wolnych terminów. Po przeczytaniu Twojego postu zadzwoniłam dzisiaj mówiąc, ze dziecko jest niepełnosprawne. Mam umówiony termin za kilka dni. Dziękuję jeszcze raz. :)
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2017-05-18, 20:24   

My też skorzystaliśmy z ustawy Za Życiem. Termin do lekarza na koniec czerwca zamienił się w pod koniec kwietnia, mamy wreszcie wystarczającą ilość pieluch za grosze , ortezy wypisane przed upływem terminu w NFZ i to bez zbędnych komentarzy lekarza.
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2017-05-18, 21:40   

Fajnie :-)
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2017-05-19, 07:19   

Muszę i ja wypróbować. :spoko:
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
kowakasia 
gaduła


Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Sie 2014
Posty: 205
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-05-19, 09:20   

Polecam jeszcze sprawdzenie Szpitali, które realizują na waszym terenie DOK - dziecięca opieka koordynowana. Wprawdzie dotyczy to dzieci do 3 roku życia, więc tylko niektórzy z nas mogą skorzystać, ale program fajny. Na razie jeszcze niewiele szpitali to realizuje.
A to wycinek z Zarządzenia Prezesa NFZ dotyczący tej opieki:

"Celem świadczenia jest zapewnienie dzieciom, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, skoordynowanej opieki poszpitalnej obejmującej specjalistyczne poradnictwo ambulatoryjne.
Opieka realizowana jest w różnych komórkach organizacyjnych (podmiotach), zgodnie ze schematem organizacyjnym realizacji DOK, opracowanym przez podmiot koordynujący DOK.
Podmiotem koordynującym opiekę DOK jest poradnia neonatologiczna będąca w strukturze organizacyjnej szpitala posiadającego oddział neonatologiczny (co najmniej III poziom referencyjny).
Wszystkie działania nadzoruje i całością opieki zarządza podmiot koordynujący, który:
1) dokonuje kwalifikacji do objęcia opieką i przygotowuje indywidualny plan opieki;
2) wskazuje lekarza prowadzącego (specjalista w dziedzinie neonatologii lub specjalista w dziedzinie pediatrii), który współpracuje z zespołem specjalistycznym składającym się w szczególności z:
a) lekarzy specjalistów w dziedzinie – 1) neurologii dziecięcej, 2) rehabilitacji medycznej, 3) okulistyki, 4) kardiologii dziecięcej, 5) otorynolaryngologii dziecięcej i/lub audiologii, 6) ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 7) endokrynologii (endokrynologii i diabetologii dziecięcej), 8) chirurgii dziecięcej, 9) neurochirurgii oraz
b) psychologa, logopedy (neurologopedy), dietetyka, doradcy (edukatora) laktacyjnego;
3) realizuje i zapewnia szerokoprofilowe świadczenia w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego zgodnie ze wskazaniami medycznymi;
4) realizuje i zapewnia świadczenia z rehabilitacji leczniczej;
5) koordynuje cały proces opieki, w tym koordynuje czynności związane z zapewnieniem konsultacji specjalistycznych koniecznych w procesie opieki, w szczególności działania zmierzające do postawienia rozpoznania, jeśli nie zostało ono postawione w oddziale szpitalnym po porodzie);
6) we współpracy z zespołem specjalistycznym uczestniczącym w realizacji szerokoprofilowych świadczeń w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego realizuje cykliczne monitorowanie terapii i ocenę jej efektów oraz wydaje zalecenia co do postępowania diagnostycznego i terapeutycznego;
7) odpowiada za prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami;
8) współpracuje z lekarzem POZ, położną POZ, pielęgniarką POZ w miejscu zamieszkania, w tym sporządza informację dla lekarza POZ zawierającą informacje o zakresie wykonanych konsultacji specjalistycznych i badań diagnostycznych ze wskazaniem zaleceń co do diagnostyki, farmakoterapii i szczepień ochronnych, w ramach prowadzonej współpracy dopuszcza się możliwość wykorzystania wszelkich elektronicznych nośników danych;
9) dodatkowo współpracuje z podmiotem posiadającym umowę na realizację świadczeń w rodzaju rehabilitacja w ramach zakresu rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, oraz z asystentem rodziny, o którym mowa w ustawie „Za życiem”, w ramach prowadzonej współpracy dopuszcza się możliwość wykorzystania wszelkich elektronicznych nośników danych.
10) Podmiot koordynujący odpowiada za realizację świadczeń zgodnie ze standardami i warunkami określonymi w przepisach prawa, w szczególności w ustawie Za życiem, w aktualnie obowiązujących rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, a także zgodnie z zasadami dobrej praktyki medycznej.

Opieka DOK sprawowana jest do 3 roku życia dziecka, w tym po każdym roku sprawowanej opieki lekarz prowadzący w porozumieniu z zespołem specjalistycznym podejmuje decyzję o kontynuacji opieki DOK lub podejmuje decyzję o zakończeniu opieki DOK.
Do objęcia opieką w ramach świadczenia kwalifikują się dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, w tym obejmuje noworodki urodzone przedwcześnie przed ukończeniem 33 tygodnia ciąży zaliczane do kategorii noworodków z bardzo małą masą urodzeniową (noworodki VLBW (very low birth weight)).

Oczekiwane wyniki postępowania: Pełnoprofilowa opieka nad dzieckiem, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.
Skoordynowanie/zapewnienie pełnoprofilowej opieki nad dzieckiem i jego rodziną mającej na celu (w zależności od stanu klinicznego przy objęciu opieką):
1) całkowite wyeliminowanie zaburzeń i dalszy normalny rozwój lub
2) zapobieganie utrwaleniu się niepełnosprawności i dalszy, względnie prawidłowy rozwój z koniecznością tylko niewielkiej pomocy terapeutycznej lub
3) uruchomienie wszystkich potencjalnych rezerw procesu rozwojowego, u dzieci, których niepełnosprawność jest nieodwracalna – przez co ulega poprawie ich ogólny stan zdrowia oraz funkcjonowanie osobiste i społeczne pozwalające w przyszłości na uczęszczanie do placówek edukacyjnych i dające szanse przygotowania zawodowego, pracy i bardziej samodzielnego i niezależnego życia lub
4) zidentyfikowanie mocnych stron u dzieci wielorako, głęboko niepełnosprawnych, budowanie na nich satysfakcjonującego kontaktu i aktywności oraz zapobieganie pogłębianiu się deficytów, które uniemożliwiają rozwój, utrudniają opiekę i dramatycznie obniżają jakość życia tych dzieci.
Lepszy, bardziej harmonijny rozwój dziecka w pierwszych latach jego życia powoduje, iż późniejsza nauka w szkole i kontakty rówieśnicze mogą przebiegać na wyższym poziomie i dawać lepsze efekty.
_________________
Kasia - mama Marysi 23.11.2006, Agatki 19.11.2010 i Kubusia z ZD 12.12.2014
 
 
kowakasia 
gaduła


Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Sie 2014
Posty: 205
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2017-05-19, 09:28   

Na stronie NFZ w informatorze o zawartych umowach znalazłam, że powyższą opiekę sprawuje na razie 4 szpitale:
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. St. Popowskiego w Olsztynie
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim
_________________
Kasia - mama Marysi 23.11.2006, Agatki 19.11.2010 i Kubusia z ZD 12.12.2014
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu