FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Szkoły Podstawowe Specjalne w Gdańsku, powiecie gdańskim
Autor Wiadomość
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2015-01-27, 17:55   Szkoły Podstawowe Specjalne w Gdańsku, powiecie gdańskim

Drodzy rodzice, zakątkowicze!

Szukamy dla naszej już prawie 9-cio letniej córki z zespołem Downa koleżanek i kolegów z zespołem Downa oraz rodziców, którzy tak jak my w najbliższej przyszłości (w tym roku lub przyszłym) staną przed wyborem dla swoich dzieci szkoły specjalnej w Gdańsku lub powiecie gdańskim.

Bardzo proszę rodziców dzieci z zespołem Downa, które chodzą obecnie do szkół specjalnych w Gdańsku lub jego okolicach o opinię o szkołach swoich dzieci. Może ktoś z Was rodziców, opiekunów dzieci z zD wypowie się o gdańskich szkołach specjalnych, o tym, które szkoły warte są polecenia, oraz podpowie nam rodzicom stojącym przed wyborem szkoły specjalnej dla naszej Ani do której szkoły według Was warto posłać nasze dziecko z zespołem Downa, a gdzie się mocno zastanowić nad wyborem. Ania ma upośledzenie umiarkowane.

Szkoły specjalne gdańskie znane nam to szkoła podstawowa w SOSW Nr 2 w Gdańsku , ZSKPiG Nr 28 na ul. Karpia , Zespół Szkół Specjalnych w Warczu .

Wdzięczna byłabym także za kontakt z rodzicami dzieci z zespołem Downa w wieku przedszkolnym 7,8,9-letnich z Gdańska i okolic Gdańska a także Pruszcza Gdańskiego, Sobieszewa, którzy planują posłać swoje pociechy w tym roku (2015) lub za rok (w 2016 roku) do którejś z wymienionych wyżej szkół specjalnych.

A może coś wiecie o jakiejś innej szkole godnej polecenia.

Bardzo byśmy chcieli, by Ania w klasie miała towarzystwo innych dzieci z tego samego zespołu - to bardzo ważne dla nas rodziców i jesteśmy pewni, że dla Ani także.
Ważne to dla nas abyśmy mogli wspólnie z innymi rodzicami działać, spotykać się, by Ania miała przyjaciół.
Z góry dziękujemy.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2017-04-09, 22:23   

Chciałam uzupełnić informację o dalszych losach edukacyjnych naszej Ani.. My rodzice od samego początku wiedzieliśmy, że najlepszą szkołą dla naszego niepełnosprawnego intelektualnie dziecka z wadą genetyczną zespół Downa będzie szkoła specjalna. Zastanawialiśmy się tylko jaka? I gdzie? Chcieliśmy bardzo, by była to najlepsza z najlepszych, wyjątkowa szkoła i by pracowali w niej najlepsi nauczyciele, wychowawcy i terapeuci. Chcieliśmy, by Ania mogła w niej się czuć szczęśliwa, bezpieczna, zaopiekowana i by miała prawdziwych przyjaciół.

Nasza Ania w 2015 r. roku rozpoczęła swoją przygodę ze szkołą - szkołą specjalną.
Ja nie miałam dylematów z wyborem wiedziałam, że na pewno będzie to szkoła specjalna.
Ania wcześniej chodziła w tej szkole do przedszkola specjalnego. Znała już otoczenie, grono pedagogiczne znało ją. Mimo to wybór nie był prosty, szukaliśmy, odwiedzaliśmy inne szkoły specjalne w okolicy, i tak dowiedzieliśmy się, że w nowo powstającej u nas w Gdańsku klasie włączającej (klasa specjalna w klasie integracyjnej) pod patronatem Fundacji "Ja Też" naszej Ani nie chcieli (prezes Fundacji nie była zainteresowana naszą Anią, nasza Ania nie była dla nich zbyt dobra, Oni marzyli o chłopcu dziewczynek już mieli dość. Oczywiście rozumiemy to, że ten kto tworzy klasę ma prawo wybierać - i chce stworzyć klasę z najlepszych dzieci z zespołem Downa. Niby jeden zespół, niby wspaniała Fundacja działająca dla "wszystkich" rodziców i dzieci z zespołem Downa ale jednak nie dla wszystkich, dla wybranych, tych najlepszych, dla swoich, ....po tych przeżyciach zdecydowaliśmy nie zmieniać Ani otoczenia, budynków i nie pchać się na siłę tam gdzie nas nie chcą. Takie to życie.

Nie obyło się też bez różnych dalszych drobnych problemów u nas. Po I półroczu postanowiliśmy o przeniesienie naszej Ani do innej równoległej klasy. Dyrekcja zgodziła się na naszą prośbę i nasza Ania od II półrocza poszła do nowej klasy I, do nowych dzieci, nowej Pani. Jest dobrze. Obecnie Ania jest w II klasie i z każdym dniem jesteśmy my rodzice szczęśliwsi, że Ania chodzi do tej właśnie szkoły. To najodpowiedniejsza dla niej szkoła. Jest w niej także internat. To dla nas rodziców też ważna sprawa, jest świetlica.
Nie ma w niej dzieci zdrowych ani z niepełnosprawnością lekką. Wszystkie dzieci w szkole są prawie takie same - niepełnosprawne intelektualnie. Ania tak jak inne uczniowie tej szkoły ma sporo terapii w szkole: ma logopedię, Si, rehabilitację ruchową, hipoterapię, basen, dogoterapię. Nie ma metody krakowskiej ale to nie koniec świata a może i do nas ta terapia kiedyś dotrze.

Szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzić - bezcenne :serce:


Edukacja włączająca w Gdańsku z Fundacją "Ja Też"
Fundacja "Ja Też" rozpoczęła w 2015 r. budowę klas opartych na projekcie innowacyjnym opracowanym przez Panią Monikę Gołubiew i zaopiniowany pozytywnie przez Uniwersytet Gdański.

W 2015 r. roku w Gdańsku ruszyła zerówka oparta na innowacji. Obecnie w klasie jest 14 dzieci z czego 7 naszych i 7 ich pełnosprawnych rówieśników. Trwają prace nad uruchomieniem takiej klasy w Wejherowie.

Projekt zakłada we wczesnych latach szkolnych wspólną edukację dzieci z dodatkowymi 2 godzinami dziennie rewalidacji grupowej dla dzieci z zD. Nauka w klasie wykorzystuje Metodą Krakowską i metodę NUMICON. W późniejszych latach edukacji liczba godzin wspólnych w edukacji zmniejszy się na rzecz zwiększenia godzin rewalidacji, gdzie dzieci z zD będą wspólnie w 7 osób pracować nad własnymi ścieżkami rozwoju. Zasadniczym celem innowacji było zapewnienie dzieciom jak najdłuższej możliwości rozwoju społecznego poprzez uczenie się i przebywanie w społeczeństwie w jakim będą w przyszłości żyć a jednocześnie zapewnienie im efektywności nauki i przyjaźni dzieci zgromadzeniu ich razem większa grupą. Dzieciom pełnosprawnym chcemy zapewnić nowoczesne metody nauki i dodatkowe zajęcia z kreatywnego myślenia, matematyki i rozwoju osobistego.

"Projekt „Szkoła moim przyjacielem”, realizowany przez Miasto Gdańsk – Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną nr 1 w Gdańsku

Zadanie realizowane przez pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 1 w Gdańsku skierowane było do nauczycieli, wychowawców, uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdańsku oraz ich rodziców. Zakładało wspieranie szkoły w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego jej środowiska poprzez organizację warsztatów poszerzających wiedzę i umiejętności nauczycieli w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w tym zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub niedostosowanych), podnoszących kompetencje nauczycieli w zakresie rozwiązywania konfliktów metodami opartymi na budowaniu porozumienia, zwiększających umiejętności wychowawcze rodziców w zakresie radzenia sobie z zagrożeniem powodowanym przemocą i uzależnieniami ich dzieci i warsztatów dla uczniów. Wiedza przekazywana przez prowadzących zajęcia psychologów i pedagogów posłużyć miała szkole m.in. integracji środowisk klasowych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci przejawiających zaburzenia rozwojowe i agresję, a tym samym zniwelować trudności w funkcjonowaniu społecznym uczniów i w procesie ich edukacji.

Projekt wychodził naprzeciw celowi szczegółowemu nr 1 programu: „Kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły i placówki” i zapewniał realizację rekomendowanych zadań: „Prowadzenie zajęć integrujących w klasach, w szczególności w klasach początkowych każdego etapu edukacyjnego oraz w grupach wychowawczych”, „Upowszechnianie idei akceptacji różnorodności uczniów i wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, odmiennych kulturowo i językowo, wielojęzycznych oraz idei bezpiecznej i efektywnej edukacji włączającej uczniów i wychowanków z niepełnosprawnościami”, „Doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów i wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznymi”.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2017-04-10, 16:52   

"W klasach i oddziałach integracyjnych w szkołach całego kraju, liczba dzieci z zespołem Downa nie przekracza z reguły trojga. W Szkole Podstawowej nr 57 im. Generała Władysława Andersa w Gdańsku przy ulicy Aksamitnej będzie ich ponad dwa razy więcej. To innowacja w skali kraju.

Oddział przedszkolny powstał z inicjatywy rodziców działających w Fundacji Wspierania Rozwoju „Ja też”, przy współpracy Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 7, której dyrektor Monika Gołubiew-Konieczna wspólnie z nauczycielką z SP 57 Eweliną Michną opracowały program nauczania w oddziale przedszkolnym. Warto dodać, że Ewelina Michna jest jedną z liderek gdańskiego projektu Kreatywna Pedagogika.

- Dzieci kształcone będą tzw. metodą krakowską – podkreśla dyrektor placówki Lilianna Płoszaj. – Oczywiście na lekcjach pomagać im będzie nauczyciel wspierający.
- Projekt pilotażowo przewidziany jest na trzy lata – podkreśla dyrektor Płoszaj. – Potem będziemy realizować zapewne kolejne, wyższe klasy edukacji dla dzieci z zespołem Downa. W naszej szkole kierujemy się bowiem zasadą sformułowaną przez Isokratesa: „Rodzicom zawdzięcza uczeń tylko życie, nauczycielowi życie dobre i szczęśliwe”.

Warto podkreślić, że integracja w SP 57 trwa nieprzerwanie od 1999 roku, kiedy to 1 września powstała pierwsza klasa integracyjna w placówce. Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych objęte są pracą indywidualną, zajęciami korekcyjnymi, logopedycznymi czy gimnastyką korekcyjną. Więcej informacji: Szkoła Podstawowa Nr 57 w Gdańsku i Fundacja "Ja Też"
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu