FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Cholina (witamina B4)
Autor Wiadomość
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-05, 19:07   Cholina (witamina B4)

Cholina to substancja, która odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Zaliczana początkowo do witamin z grupy B (wciąż często określana jest, jako witamina B4), ostatecznie uznana została za substancję witaminoopodobną.

Cholina produkowana jest w naszym organizmie. Dzieje się to przy wsparciu witaminy B9 i B12 oraz aminokwasów – metioniny i seryny. Wytwarzane ilości są jednak zbyt małe w stosunku do zapotrzebowania. Dotyczy to szczególnie osób, które cierpią z powodu wysokiego poziomu stresu. Z tego powodu, ważne jest dostarczania tej substancji z zewnątrz – za pomocą diety lub suplementów.

Cholina (witamina B4) pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Przede wszystkim bierze udział w rozwoju mózgu i układu nerwowego u płodu i - podobnie jak kwas foliowy - zapobiega jego defektom, a w późniejszym życiu odpowiada za jego prawidłową pracę.

W organizmie człowieka cholina występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna (fosfatydylocholina) i sfingomielina. Lecytyna stanowi ponad 50 proc. fosfolipidów pełniących ważną rolę w funkcjonowaniu błon komórkowych, m.in. komórek nerwowych. Z kolei sfingomielina stanowi główny składnik mieliny (osłonka włókien nerwowych).

Cholina uczestniczy w tworzeniu oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury komórek, kontrolowaniu funkcji mięśni, układu oddechowego, czynności serca oraz pracy mózgu związanej z pamięcią. Jak wynika z badań cholina wpływa na poprawę długotrwałej pamięci. Niektórzy specjaliści przekonują, że dieta zawierającą dużą ilość przyswajalnej choliny (dieta jajeczna) może ograniczać ryzyko wystąpienia demencji, otępienia charakterystycznego dla choroby Alzheimera. Cholinie przypisuje również rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych.

Ponadto cholina bierze udział w regulacji gospodarki lipidowej. Korzystnie wpływa także na pracę wątroby. Zalecana jest szczególnie w stanach przeciążenia wątroby na skutek stosowania nieprawidłowej, ciężkostrawnej diety, alkoholu czy leków.

Cholina (witamina B4) ważna dla kobiet w ciąży i ich dziecka
Witamina B4 jest też istotna w diecie kobiet w ciąży, karmiących piersią, ponieważ:

- wspiera rozwój mózgu i rdzenia kręgowego (centralnego układu nerwowego) płodu i noworodka
- redukuje ryzyko powstawania wad wrodzonych
- poprawia przepływ krwi w łożysku i minimalizuje możliwość wystąpienia stanu przedrzucawkowego
- wspiera transport substancji odżywczych przez łożysko
- zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka cukrzycy typu II i nadciśnienia

Cholina to jeden z najważniejszych składników niezbędnych ludzkiemu organizmowi do prawidłowej pracy oraz rozwoju. Niestety w pożywaniu jest ona rzadko spotykana.
Cholina jest potrzebna przede wszystkim w tworzeniu prawidłowej budowy komórek w naszym organizmie, ponadto odpowiada za właściwą pracę mięśni, układu oddechowego, serca, czy nawet mózgu. Ponadto cholina świetnie regeneruje wątrobę.
Niedobór tego składnika może powodować rozwój chorób wątroby, miażdżycę tętnic, zaburzenia neurologiczne, nieprawidłową pracy nerek czy problemy z pamięcią długotrwałą.

Cholina jest prekursorem – a więc rozpoczyna proces powstawania – acetylocholiny. To neuroprzekaźnik, który wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Deficyt acetylocholiny jest jednym z markerów choroby Alzheimera.

Lecytyna – której składnikiem jest cholina – jest bardzo ważnym dla nas fosfolipidem. Zapobiega odkładaniu się tłuszczu w tkankach, obniża poziom złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. Ponadto podnosi poziom HDL – dobrego cholesterolu.
Cholina ochrania wątrobę przed uszkodzeniami, które wywoływane są przez: alkohol, wirusy, toksyny i niektóre leki. Wspiera również leczenie marskości wątroby, jej zapalenie i stłuszczenie.


Ponieważ jej metabolizm jest powiązany z cyklem kwasu foliowego (bez jej obecności, kwas foliowy nie będzie się prawidłowo wchłaniał), cholina wpływa korzystnie na rozwój układu nerwowego płodu.
Poza tym cholina poprawia przepływ krwi w łożysku. Dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży.
Ułatwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak: witamina A, D, E oraz K.

Jakie jest zapotrzebowanie na cholinę?
Dzienne wskazane spożycie choliny, dla osób zdrowych, opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia:

niemowlęta do do 6 m-ca życia – 125 mg/dobę,
niemowlęta między 6 a 12 m-cem życia – 150 mg/dobę,
dzieci między 1 a 3 r.ż. – 200 mg/dobę,
dzieci od 4 do 9 r.ż. – 250 mg/dobę,
dzięci pomiędzy 9 a 12 r.ż. – 375 mg/dobę,
dziewczęta między 13 a 18 r.ż. – 400 mg/dobę,
chłopcy od 13 a 18 r.ż. – 550 mg/dobę,
kobiety od 19 r.ż. – 425 mg/dobę,
kobiety ciężarne – 450 mg/dobę,
kobiety karmiące 550 mg/dobę,
mężczyźni od 19 r.ż. – 550 mg/dobę.

Gdzie znaleźć cholinę?
Jeśli chodzi o dietę, cholinę znajdziemy w:

żółtku jajka kurzego,
kiełkach pszenicy,
otrębach pszennych,
pistacjach,
orzechach ziemnych,
szpinaku,
zielonym groszku,
soi,
soczewicy,
wołowinie i kurczaku,
pomidorach,
płatkach owsianych,
kapuście,
grochu,
fasoli,
sałacie,
rybach,
mleku,
serze.
Kwas foliowy, inozytol oraz witamina A polepszają wchłanianie choliny. Alkohol, kawa, cukier i wysoka temperatura zaś, działają odwrotnie.

Niedobór i nadmiar choliny
Objawami deficytów choliny są:

stany lękowe,
rozdrażnienie,
bezsenność,
obniżona sprawność umysłowa,
ból głowy,
szum w uszach,
mdłości,
wzrost poziomu cholesterolu i trój glicerydów we krwi,
stłuszczenie i marskość wątroby,
miażdżyca tętnic,
podwyższone ciśnienie krwi,
dolegliwości sercowe,
zaburzone przyswajanie kwasu foliowego,
opóźniony rozwój u dzieci.

Na niedobory najbardziej narażeni są alkoholicy, osoby prowadzące stresujący tryb życia i chorzy, którzy żywieni są pozajelitowo.

Do tej pory nie stwierdzono toksyczności choliny. Przedawkowanie w diecie jest niemal niemożliwe. Rozpuszcza się ona bowiem w wodzie, a zatem jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Jednak preparaty zawierające cholinę – spożywane w nadmiernej ilości – mogą wywołać takie powikłania jak:
obniżone ciśnienie tętcznicze,
zaburzenia psychiczne,
mdłości,
biegunka,
wymioty,
wzmożona potliwość,
rybi zapach z ust,
niedobór witaminy B6.

Źródło: :arrow: Tu
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-05, 19:39   

Ciekawe! Do niedawna ostrzegano nas przez spożywaniem nadmiernych ilości jajek. Miały być odpowiedzialne za wysoki poziom cholesterolu, kaloryczne i niezdrowe w nadmiarze.

Dziś dietetycy zupełnie zmienili zdanie. Jajka zalecają jako źródło wielu dobrych składników odżywczych, także choliny.

Cholesterol jest organizmowi bardzo potrzebny. Służy mu min. do produkcji testosteronu, który buduje mięśnie i zapewnia optymalną dawkę energii.

Badanie przeprowadzone na University of Connecticut wykazało, że żółtko jaja zbija poziom złego cholesterolu (LDL). Według American Heart Association, dziennie powinniśmy spożywać 300 miligramów cholesterolu pokarmowego.

Oczywiście każdy kto musi uważać na wagę i ograniczenia tłuszczów, białek i cholesterolu powinien spożywać je w formie fit, czyli gotowane. Smażone z dodatkiem tłuszczu są dla szczupłych i zdrowych.

Korzyści dla zdrowia:
1. Sytość


Jaja są syte i dłużej nie będziesz odczuwać głodu po zjedzeniu jajek.
2. Problemy z żelazem

Uzupełnią braki żelaza. Żółtko jest bogatym źródłem żelaza hemowego, które odgrywa ważną rolę w układzie immunologicznym i procesie przemiany materii.

3. Uzupełnia braki witamin i kwasu foliowego.

Badania wykazały, że ludzie, którzy nie jedzą jajek mogą mieć niedobory witamin A, E i B12. Ci którzy konsumują je regularnie dostarczają sobie 10-20% kwasu foliowego, 20-30% vitamin A, E o B12.

4. Nie podnoszą ciśnienia krwi
Wiele badań udawania, że konsumpcja jaj nie przyczynia się do chorób układu sercowo-naczyniowego.

5. Sprzyjają utracie wagi
Pomagają też w budowie mięśni, największym spalaczu kalorii.

6. Zdrowy mózg

Cholina zawarta w jajach jest składnikiem odżywczym, który wpływa korzystnie na rozwój mózgu płodu, pozytywnie wpływa także na opóźnienie procesu starzenia mózgu. Dzięki niemu dłużej będziemy cieszyć się dobra pamięcią. Jedno jajo może dostarczyć nam 28% zapotrzebowania na cholinę.

7. Ochronią oczy

Ryzyko wystąpienia katarakty i zaćmy można zmniejszyć, włączając do diety szpinak, jaja i brokuły. Luteiny i zeaksantyny są bardzo ważne dla naszego wzroku. Odpowiadają za to jak widzimy nocą, a także chronią oczy przed szkodliwym działaniem słońca.

8. Dostarczą najwyższej jakości białka

Białko to podstawowy budulec naszego ciała. To ono buduje nasze mięśnie i naprawia ubytki. Białko znajdziemy w nabiale, mięsie, roślinach strączkowych, ale to jajka uważane są za jego najlepsze źródło.

9. Ochrona kości

Jaja są bogate w witaminę D, odpowiedzialną za absorbcję wapnia. Jest niezbędna do utrzymania kości w zdrowiu. Spożywanie jaj to działanie prewencyjne przed osteoporozą.

10. Poprawa stanu włosów i paznokci

Zawarte w białkach aminokwasy, siarka , minerały i witaminy, pozytywnie wpłyną na wygląd włosów i paznokci.

Jedz jaja na zdrowie!
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu