FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie o niepełnosprawności
Autor Wiadomość
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2020-02-06, 15:25   

Koleżanki nie wiem czy wiecie, by dostać świadczenie pielęgnacyjne wcale nie trzeba mieć 7 punktu czyli znacznego stopnia niepełnosprawności przyznawane przez Powiatową Komisje do spraw Orzekania. Sprawa dotyczy osób dorosłych jeśli macie z ZUS orzeczoną całkowitą (nie jestem pewna czy przy częściowej) niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji czyli przyznane 500 + to na podstawie tych dwóch dokumentów przysługuje nam z OPS świadczenie pielęgnacyjne. Mało osób o tym wie bo wśród osób i środowisk osób z niepełnosprawnościami krąży informacja i przekonanie że tylko osoby ze znacznym (dorośli) rodzice \opiekunowie mogą otrzymać świadczenie pielęgnacyjne .


WAŻNE!!! DLA OSÓB ORZECZONYCH PRZEZ ZUS DO 500+ DLA ON!!!
NASZE DOROSŁE DZIECI ORZECZONE PRZEZ ZUS ( PO 18 rz ) JUŻ NIE MUSZĄ MIEĆ ZNACZNEGO ORZECZENIA Z MIEJSKIEGO ZESPOŁU DS ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI BY OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE
orzeczenie Zus o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji ( czyli orzeczenia potrzebne do tzw.500+ dla ON ) jest równoznaczne z ORZECZENIEM ZNACZNYM ( wydawanym przez Miejskie zespoły ds orzekania o niepełnosprawności )!!!
na podstawie takiego orzeczenia z Zus przysługują wszystkie ulgi, zasiłki, dofinansowania itd dla niepełnosprawnych ze znacznym stopniu niepełnosprawności.
Te orzeczenie uprawnia także do świadczenia pielęgnacyjnego w wys.1830 zł m-cznie z tytułu rezygnacji z zatrudnienia.By otrzymać to świadczenie na osobę po 16 rż sam stopień znaczny uprawnia do świadczenia pielęgnacyjnego. nie ma konieczności posiadania w orzeczeniu z MZON punktu 7.
Dz.U. 2003 Nr 228 poz. 2255
U S T AWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
Art. 17. 1. Świadczenie pielęgnacyjnez tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
ta sama ustawa mówi o równoznaczności orzeczeń. w opisywanej sytuacji jest to punkt b poniżej
Dz.U. 2003 Nr 228 poz. 2255
U S T AWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
21) znacznym stopniu niepełnosprawności – oznacza to:
a) niepełnosprawność w stopniu znacznym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
b) całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
c) stałą albo długotrwałą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji albo trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji, orzeczoną na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu uzyskania świadczeń określonych w tych przepisach,
d) posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
e) niezdolność do samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników;
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-07, 09:37   

Dzięki Kasiu :*
Jak widać zawsze coś trzeba mieć w papierach, na skośne oczy nie dają :-D
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-07, 09:58   

Wioletta napisał/a:
Czy może udać się na jakąś konsultację w spr. stanu dziecka, tylko do jakiego specjalisty. Może by mi któraś z Was coś mądrego podpowiedziała?




Marta Witecka napisał/a:

Do lekarza pójdź koniecznie, aby mieć świeżą opinię i chyba ze szkoły, ale nie wiem czy to coś da. Kilka dni temu rozmawiałam z mamą 16-letniej koleżanki Szymona ze szkoły i przeszła niestety to samo :-(




Warto odwiedzić neurologa. Boszka59 ma jakiegoś z CZDz może poda namiary
Neurologicznie nasi 47 odbiegają od reszty 46, ale jak jest trend na pełnosprawność to może się nie udać
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
edisek
milczek

Dołączył: 25 Mar 2020
Posty: 1
Wysłany: 2020-03-26, 08:40   Pomoc w odwołaniu

Witam. Szukam pomocy w napisaniu odwołania do decyzji Orzeczenia Niepełnosprawności. Widziałem w tym wątku, że kilka osób wcześniej spotkało się z takim samym przypadkiem czyli przy pkt 7 w orzeczeniu - nie wymaga. Najbardziej mi chodzi jak uzasadnić odwołanie, córka ma niecałe 3 miesiące i oczywiście ZD.
 
 
DominikH 
milczek

Wiek: 44
Dołączył: 30 Mar 2020
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-06-18, 21:21   orzeczenie

No to jesteśmy po komisji, zaocznej bo zaocznej (koronatyfus), ale komisji.
Nasz wynik to:
1, 2, 3, 4, - nie dotyczy
5, 6, 7, 8 - wymaga
9, - nie spełnia
10 - nie wymaga

orzeczenie na 5 lat
symbol 11-I, 10-N
oprócz zespołu downa mamy jeszcze coś na kształt wodogłowia, serce ok.

Czy nie powinienem się starać o pkt 4 - uczestnictwa w terapii zajęciowej - to chyba naturalne że będzie to potrzebne.

No o 9 bym się odwołał.

Wiem, że można się starać o trzy symbole, ktoś pisał ze warto się starać o U, a ktoś inny że o C, o który powinienem?

no i najważniejsze odwoływać się, czy nie? Martwię się żeby czegoś nie zabrali. Z drugiej strony słyszałem, że orzeczenie nie może być na szkodę osoby wnoszącej odwołanie?????
 
 
DominikH 
milczek

Wiek: 44
Dołączył: 30 Mar 2020
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-06-18, 22:17   

Czy na podstawie 10-N można wnosić o kartę parkingową? tak gdzieś na forum przeczytałem.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-20, 18:21   dla kogo karta parkingowa

Tak, karta chyba Wam się należy( nie napisałeś jaki macie stopień umiarkowany czy znaczny)
Tak maksymalnie można mieć 3 symbole. Ja bym wnioskowała o U, z symbolem 10-N i umiarkowanym stopniem możecie starać się o kartę parkingową.
Powodzenia!
:arrow:
jak zdobyć kartę parkingową
Kto może otrzymać nową kartę parkingową?

Zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446) imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:

Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się

Należy pamiętać, że wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności, ale wyłącznie od tego, że osoba z niepełnosprawnością ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Zaliczenie do znacznego stopnia niepełnosprawności nie jest tożsame ze znacznymi ograniczeniami w samodzielnym poruszaniu się.

Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna) lub/i 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – uprawnienie to przysługuje im od 1.04.2020)
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
DominikH 
milczek

Wiek: 44
Dołączył: 30 Mar 2020
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-06-21, 20:22   Re: dla kogo karta parkingowa

[quote="groszek"]Tak, karta chyba Wam się należy( nie napisałeś jaki macie stopień umiarkowany czy znaczny)

Dziękuję za odpowiedź,
ale nie wiem jaki mamy stopień niepełnosprawności - przeczytałem całe orzeczenie, ale nie widzę - czy tak małym dzieciom oznacza się stopień niepełnosprawności?

Czyli odwoływać się do 16 roku i symbol U czy lepiej nie, bo coś jeszcze zabiorą?
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-23, 21:57   

W rzeczy samej małe dzieci nie mają określonego stopnia niepełnosprawności.
Na odwołanie są dwa tygodnie.
Jeśli zależy Ci na karcie to się odwołuj, to co dali powinni zostawić, ale nie wiem jak teraz jest z komisjami, czy się je zwołuje czy po prostu przedłuża się z automatu, czekając na lepsze czasy bez wirusa..
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2479
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2021-10-03, 19:33   

Orzeczenie skończyło się nam w czerwcu. Stwierdziłam, że już nie czekam i złożyłam we wrześniu komplet dokumentów. Główne to i tak te od psychologa ze szkoły. Ciekawa jestem czy znów na 2 lata... w sumie to juz się do tego przyzwyczaiłam... ;/
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5839
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-10-04, 07:40   

O! My też w oczekiwaniu na werdykt :lol: Papiery wysłałam 10 września, to może w październiku będzie jakaś zdalna, bez naszego udziału komisja, czy co? I tez ciekawa jestem czy znów na trzy lata (bo u nas łaskawcy najpierw dali na 7 lat, a potem na trzy).
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5839
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-10-07, 10:10   

Dostałam wczoraj pisemko z komisji, że ze względu na brak lekarza o specjalności odpowiedniej do schorzenia właściwego, nie mogą rozpatrzyć mojego wniosku w ustawowym terminie 30 dni. Komisja - bez udziału Julka - odbędzie się 19 października, o g. 14:15. To czekamy :-D
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5774
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2021-10-07, 20:16   

baronek napisał/a:
Dostałam wczoraj pisemko z komisji, że ze względu na brak lekarza o specjalności odpowiedniej do schorzenia właściwego, nie mogą rozpatrzyć mojego wniosku w ustawowym terminie 30 dni. Komisja - bez udziału Julka - odbędzie się 19 października, o g. 14:15. To czekamy :-D

Marta, a która to komisja ?
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5839
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-10-08, 07:21   

Powiatowa z Mińska Mazowieckiego
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2479
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2021-10-13, 14:21   

Dostałam pisemko, ze mój wniosek nie może być rozpatrzony w ustawowym terminie, z powodu sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa … :shock:
Na drugiej kartce, ze posiedzenie składu 20.10. i nasza obecność nie jest obowiązkowa .
Czyli rozumiem, ze jeśli bym chciała - to pewnie bym mogła … :roll:
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu