FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SpercUstawa o koronowirusie
Autor Wiadomość
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-12, 14:52   SpercUstawa o koronowirusie

Zebrałam na portalu to co jest dziś wiadome w tym temacie
:arrow: koronawirus-specustawa
a w nim telefon na infolinię ZUS o zasiłku opiekuńczym i świadczeniu z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

:arrow: PFRON on line
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-13, 13:39   

Jest już jasnoąć w sprawie zasiłków na dzieci niepełnosprawne

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku nie wlicza się do wcześniej obowiązujących limitów przy wypłacie zasiłku. Zgodnie z nimi w ciągu roku zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 60 dni, jeżeli rodzic opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku. Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat zasiłek przysługuje przez 30 dni.

:arrow: wypowiedź minister Jadwigi Emilewicz
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-01, 10:11   Wreszcie zasiłek opiekuńczy dla opiekunów ON

Rozszerzenie uprawnień na rodziców dzieci niepełnosprawnych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje od 26 marca br. także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

:arrow:

strona ZUS
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Przem1 
milczek

Wiek: 53
Dołączył: 31 Maj 2012
Posty: 8
Skąd: okolica Bydgoszczy
Wysłany: 2020-04-01, 12:53   

A co trzeba zrobić by go dostać?
_________________
Przem1
www.zosiawoj.pl
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-01, 18:14   

Wchodzisz na stronę ZUS :arrow: strona ZUS
znajdujesz link pod którym możesz pobrać oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (plik docx 38kb). , które musisz złożyć
u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy
.
Można to też zrobić na portalu PUE ZUS
Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność albo współpracujesz z osobą prowadzącą działalność (płatnikiem Twojego zasiłku jest ZUS) i masz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS to oświadczenie w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego możesz wysłać do ZUS elektronicznie (jeśli jesteś pracownikiem lub zleceniobiorcą to oświadczenie składasz do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy).
Na portalu PUE ZUS Oświadczenie możesz złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-06, 11:58   Wsparcie z PFRON-u

:arrow: Wsparcie jest do osób z niepełnosprawnością, które na skutek zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii straciły w okresie od 9 marca 2020 r. do 4 września 2020 r. możliwość korzystania, przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych, z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc będzie polegała na dofinansowaniu kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.
Adresatami wsparcia są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących, podopieczni dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej, podopieczni placówek rehabilitacyjnych, uczestnicy programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON, którzy w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne, pełnoletni uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, pełnoletni wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.
:arrow: zródło

Jak zawsze trzeba wypełnić wniosek umieszczony na stronie PFRON

:em0:

wniosek na platformie SOW
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2020-04-07, 23:19   

Fajnie, ale ja z tego nic nie rozumiem :-( Komu, kiedy, za co i czy są jeszcze jakieś dodatkowe warunki pomocy? Jakby ktoś skorzystał to bardzo bym poprosiła o podzielenie się takimi "łopatologicznymi " wyjaśnieniami :-)
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-09, 11:48   

PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program ➡️ „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”‼️➡️Program skierowany jest m.in. do osób z niepełnosprawnościami, które przebywają w domu i nie mają możliwości uczestniczyć w zajęciach oraz rehabilitacji.
Wsparcie polega na wypłacie 500 zł miesięcznie, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące.

‼️Termin składania wniosków: od 10 kwietnia do 4 września przez SOW - System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON ➡️ https://sow.pfron.org.pl/

Dla kogo jest ten program
➡️ dla osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
➡️ dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej posiadającej aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia.

Kto może otrzymać wsparcie
➡️ osoby z niepełnosprawnością, które są:
✔️ uczestnikami WTZ;
✔️ uczestnikami ŚDS, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
✔️ podopiecznymi dziennych DPS, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
✔️ podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków #PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
✔️ uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
✔️ pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
✔️ pełnoletnimi (od 18. do 24. roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Więcej informacji:
⬇️⬇️⬇️

:arrow: żródło
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-09, 11:52   

Napisałam zapytanie do Pani z PFRONu zobaczymy co odpowie ?
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
renia33 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 20 Gru 2009
Posty: 984
Skąd: okolice Chełma
Wysłany: 2020-04-09, 16:59   

Mi właśnie wczoraj ze szkoły Weroniki przywieźli te wnioski. Ale kiedy składać- nie wiem
Ktoś na jakiejś grupie ma fb pisał, że najlepiej w maju, bo wtedy zapłacą za trzy miesiące.
Miałam jutro zadzwonić do szkoły Weroniki, ale raczej jutro nikogo tam nie będzie. Zresztą pewnie nie wiele więcej wiedzą.
Tak więc czekam na jakieś informacje tutaj.
_________________
mama Weroniki z Z.D.(ur.17 01 2007) i Łucji (już pełnoletniej ;) )
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2020-04-09, 18:53   

Czyli Bianka ktora chodzi do szkoly specjalnej a korzysta z rehabilitacji gdzie indziej dostanie ?
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2020-04-09, 20:05   

Dzięki Aniu. Jak dostaniesz jakieś dodatkowe informacje z PFRON to napisz :-) Ja niestety nie wiem czy placówki do których uczęszcza Krzyś jest finansowana z PEFRON :-(
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-09, 20:57   Zapytania i odpowiedzi PFRON

Raczej nie mam dobrych wiadomości. Na fb pod postem o wsparciu z PFRON mama mi napisała
"że dzieci które uczęszczają do SOSW lub Orewu a są niepełnoletnie, nie mogą z tej pomocy skorzystać. Informacje tę uzyskała od Pani z infolinii PFRON"
Zapytałam o to panią z PFRONu i potwierdziła

Dzień dobry Pani Anno, informacja, którą Pani uzyskała jest zgodna z prawdą. Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:
1. uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
2. uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
3. podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
4. podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
5. uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
6. pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
7. pełnoletnimi (od 18. do 24. roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Zakątek 21. Stowarzyszenie rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa
A jeśli chodzi o wspomniane dzieci i młodzież niepełnosprawną posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia.
To czy jest coś dla nich?


Pani z PFRON odpowiedziała
Dzieci i dorośli ujęci są w punkcie 4. podopieczni placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
Ale przede wszystkim przewidziany jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy
.

Świadczenie 500 zł nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zakątek 21. Stowarzyszenie rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa
Przyznam, że ta ilość informacji jest tak duża ale jak się ją czyta to w końcu okazuje się, że to nie jest jednak dostępne.
Jest dziecko z zespołem Downa, po operacji kolana od dwóch miesięcy w domu i teraz w związku z zamknięciem oddziałów rehabilitacyjnych nie ma żadnej pomocy w usprawnianiu.


PAni z PFRON-u
a dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wchodzi w grę?
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2020-04-09, 22:10   

Szybko udało Ci się Aniu uzyskać informacje :-) Podoba mi się ten zapis: "podopieczni placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych".
U mnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wchodzi w grę bo nie udało mi się pogodzić pracy z opieką nad synkiem. Oby tylko nie zabrali tego świadczenia, które teraz mam :-) . Nie ten wątek, ale póki co "odpukać" , kolanko Krzysia jest ok., zgięcie jest już ok. i sam się rehabilituje biegając już po mieszkaniu :-)
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-04-10, 11:35   

Ja też lubię te wszystkie paragrafy wstawiane dl maluczkich, które nic nam nie mówią
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu