FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Czas dorastania i mieszkanie treningowe
Autor Wiadomość
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-11-21, 22:54   Czas dorastania i mieszkanie treningowe

To projekt BK, w którym osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną ćwiczą umiejętności samodzielnego życia pod okiem trenerów w mieszkaniu treningowym.
Blog o uczestnikach projektu


:arrow: Joanna o mieszkaniu treningowym

:arrow: Michał o mieszkaniu treningowym

:arrow: Przemek o mieszkaniu treningowym


:arrow: Anna o mieszkaniu treningowym

20 listopada odbyła sie konferencja podsumowująca projekt
zdjęcia z konferencji
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Jericho 
milczek

Wiek: 29
Dołączył: 04 Maj 2020
Posty: 1
Wysłany: 2020-05-04, 08:42   

Ciekawe artykuły, wiele się nauczyłem.
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 838
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2020-05-04, 19:50   

Jericho - przedstaw się w odpowiednim wątku i nie reklamuj na starcie...
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-08, 09:48   

To ostatni turnus w tym roku i w tym projekcie.
Jestem nim bardziej zainteresowana bo bierze w nim udział najstarszy chłopiec z naszej klasy i trójka z klasy która powtarza rok.
Będę o tym pisała ...czy to jest mieszkanie treningowe czy raczej wytchnienie dla opiekunów.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-08, 11:11   historia 25 turnusu w mieszkaniu na Narbutta-pierwsze 2 tyg

:arrow: dzień pierwszy
:arrow: dzień drugi
:arrow: dzień trzeci
:arrow: dzień czwarty
:arrow: dzień piąty
:arrow: dzień szósty
:arrow: d7
:arrow: d8
:arrow: d9
:arrow: d11
:arrow: d12
:arrow: d13
:arrow: d14
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2458
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2022-11-09, 07:56   

O- przejrzę w wolnej chwili. Wytchnienie dla rodziców na pewno, a przy tym spora dawka wiary w siebie dla młodzieży.
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-09, 09:27   

Podjęłam ten temat, bo wiem z drugiej ręki jakie były problemy z jednym z uczestników, co nie ma przelożenia na to co tam jest relacjonowane.
I teraz moje pytanie. Pisać prawdę czy upiekszać rzeczywistość. Tak samo jest z innymi wątkami zespole Downa. Czy można pisać prawdę.?..
Pamiętacie może jak ES kiedyś powiedziała, że tym dorosłym to też trzeba czasem wytrzeć tyłek ...no i zdania były podzielone...
Że naruszyła godność...
no ...nie! Powiedziała prawdę.
Co prawda , prawda w wydaniu bezosobowym, nie boli tak jak prawda o moim dziecku.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2022-11-09, 10:38   

Powinno się mówić prawdę. Tylko wszyscy- jako ogół społeczeństwa, jak też indywidualnie, nawet my rodzice dzieci, czy dorosłych nie[ełnosprawnych - chyba nie jesteśmy gotowi na tą prawdę. Co jest bez sensu.
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5809
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2022-11-09, 10:45   

Ja chyba jednak chciałabym znać relację, która jest bliżej prawdy niż podkoloryzowanej rzeczywistości. Łatwiej mi przygotować się na później. Z drugiej strony z tą samodzielnością jest tak, że pewnych rzeczy sobie nie uświadamiam, dopóki ich nie doświadczę. Z naszego podwórka - Julek jest ogarnięty, ale pewne rzeczy robiliśmy za niego, z automatu, bez żadnej refleksji. Otwieranie pasty do zębów, wyciskanie pasty do zębów, wycieranie się po myciu, podcieranie się (po dwójeczce) itd. Niby pierdoły, ale wyszły dopiero, gdy Julek miał nocowanie w szkole rok temu, a potem trzydniową wycieczkę. Nadrabiamy więc zaległości. Myślę że takie dwutygodniowe mieszkanie treningowe też może wiele pokazać. Ale ono chyba właśnie po to jest, żeby doświadczyć mieszkania bez rodziców, bez ich "wyręczania", z trudnością działania kolektywnego. I mogą być niedociągnięcia, potknięcia, trudności. Chciałabym móc przeczytać również o tym.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-09, 14:15   

Trudno mi by było czytać że Maks siedzi i nic nie robi, że nie umie umyć sedesu , ale jeszcze gorzej jakby dał nogę na ulicy , albo molestował - czytaj dotykał zbyt nachalnie opiekunkę.Pewno wolałabym to usłyszeć w cztery oczy.
Jest tak, że inaczej zachowują się w znanym, a inaczej w nieznanym otoczeniu, przynajmniej ci, którzy mniej rozumieją.Co jak podam niżej też nie jest regułą.
Jako przykład podam akurat kumatą i rozgarniętą Natalię, która nie chciała być w mieszkaniu treningowym i do siostry dzwoniła, żaląc się że rodzina chce się jej pozbyć.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2022-11-09, 19:06   

Myślę, że nikt by nie chciał. Nie chodzi o dokładne relacjonowanie czego konkretny uczestnik nie zrobił, albo co nieakleptowalnegpo zrobił, ale o opisanie oprócz pozytywnej relacji problemów, które wystąpiły podczas takiego turnusu. Tylko podstawowe pytanie, czemu służy ten materiał. Bo jeśli miałby to myć materiał, z którego ktoś miałby czerpać informację przy twprzeniu kolejnych mieszkań i turnusów, czy dla rodziców, którzy chieliby posłać tam swoje dorosłe niepełnosprawne dzieci, to na pewno powinien on być całościowy. Trudno natomiast spodziewać się, że ktoś, kto by reklamował np. akademik, to oprócz pokazywania pozytywnych stron, opisywałby, że oczywiście na co dzień nie jest tam tak czysto, a studencji nie tylko wykorzystują pokoje do nauki czy wypoczynku, ale równiez do suto zakrapisnych alkoholem imprez.
Moje spostrzeżenie jest takie, że tabu co do niepełnsprawności intelektualnej jest ogromne, co mnie zasmuca również wśród specjalistów - terapeutów. Nie ma co też chować głowy w piasek, że niektórych rzeczy niewłaściwych się nie wyeliminuje, może są za to inne środki zaradcze.
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5809
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2022-11-10, 07:44   

Nie chodzi mi o to, żeby w takiej relacji podane były personalia. Może faktycznie w takiej relacji dzień po dniu, którą czytałam, lepiej wybrzmi co kto robił i na tym koniec. Oczekiwałabym jednak podsumowania, rzetelnej analizy tego, co takie doświadczenie (mieszkanie treningowe) dało. Z jakimi problemami opiekunowie się zetknęli, jak sobie z nimi radzili. Zbiór plusów i minusów. Rozumiem, że istnieje ryzyko, ze gdyby pokazać minusy, ktoś mógłby stwierdzić, że takie turnusy są bez sensu. Ale właśnie to wielkie tabu mnie niepokoi, a nawet zatrważa. Nie wiem. czego mogę się spodziewać. I oczywiście, ze każde z naszych dzieci jest inne, u każdego mieszkanie przez dwa tygodnie bez rodziców mogłoby wyzwolić najróżniejsze instynkty, nieznane dotąd zachowania. Ale chyba właśnie o to w tym chodzi. Przecież normatywne osoby uczą się samodzielności doświadczając jej empirycznie. I też prezentują wachlarz najróżniejszych zachowań, nie zawsze akceptowalnych społecznie.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-10, 09:35   

Takie mieszkanie to wyzwanie dla wszystkich
Dla nauczycieli tam pracujących- po swojej pracy idą do następnej.Rzadko znają osoby, które tam mają turnus.
Na początku psycholog robi wywiad i na koniec też. Więc jest to merytoryczne opisane.
Uczestnicy są zwykle z jednego miejsca, żeby opiekun mogł ich rano dostarczyć do WTZ, albo innego miejsca.
Niektórzy chcą mieszkać bez rodziców i to ich motywuje. Inni myślę że traktują to jak zieloną szkołę. Więc wypoczynek tak, praca - niekoniecznie.
Kiedyś uczestniczka przyniosła z domu pluskwy i mimo 3 dezynsekcji nadal dają się we znaki mieszkańcom.
Organizatorzy nigdy nie wiedzą czy to mieszkanie będzie ich, w kolejnym projekcie.
Zwykle nie jest. Poprzednio BK remontowali mieszkanie przy Jagiellońskiej. Teraz przed projektem robili remont na Narbutta.
Mieszkań w Warszawie jest 7, więc mają szansę na kolejny remont w następnym rozdaniu. :tak: o ile będą brali udział w tym konkursie...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-18, 12:50   

Szymon od niedzieli zaczyna turnus w tym mieszkaniu. Zobaczymy jak będzie, odpowiem na pytania chętnych. Ale chyba się na kawę umówimy :lol:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5809
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2022-11-18, 13:29   

Ja na tę kawę to chętnie... :-)
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu