FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Suplementacja kwasem foliowym
Autor Wiadomość
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-02-02, 12:24   Suplementacja kwasem foliowym

Suplementacja kwasem foliowym

Suplementacja kwasem foliowym – cienka granica pomiędzy profilaktyką a kancerogenezą.

Foliany mają ogromne znaczenie biologiczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim dostarczają reszt jednowęglowych w procesach syntezy kwasów nukleinowych, białek, czy przemianach aminokwasów. Są konieczne do wytwarzania ochronnej osłonki mielinowej na włóknach nerwowych. Chronią płód przed wystąpieniem wrodzonych wad cewy nerwowej. Szczególnie duże zapotrzebowanie na foliany wykazują tkanki intensywnie dzielące się – szpik, tkanki płodu. Zatem niedobór folianów może skutkować poważnymi zaburzeniami w organizmie. Obecnie popularnym sposobem na uzupełnienie niedoborów jest suplementacja kwasem foliowym. Jest to związek syntetyczny i bardzo niedrogi w produkcji.

Bezpieczeństwo regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu foliowego nie zostało jednoznacznie rozstrzygnięte. Obserwowana jest rozbieżność w efektach działania tej substancji. Badania eksperymentalne wskazują na pozytywny wpływ kwasu foliowego na organizm pod warunkiem niewystępowania równoczesnych procesów nowotworzenia. Jeśli nastąpią zmiany nowotworowe, kwas foliowy potencjalnie przyczynia się do promowania procesów kancerogenezy!

Najnowsze badania stawiają kwas foliowy w niekorzystnym świetle.

Chicago Health and Aging Project (CHAP) to projekt długotrwałych badań nad powszechnymi, przewlekłymi chorobami wieku starczego. W 6-letnim badaniu dotyczącym wpływu kwasu foliowego na procesy poznawcze wzięło udział 3,718 osób w wieku powyżej 65 lat. Wyniki tego badania wykazały statystycznie istotny związek dużej podaży kwasu foliowego z przyspieszeniem osłabienia sprawności kognitywnej. Największe pogorszenie funkcji poznawczych obserwowano w grupie suplementującej kwas foliowy w nadmiarze o 400 μg/d.

To zaskakujące odkrycie zmusza badaczy do kolejnych badań nad kognitywnymi konsekwencjami suplementacji kwasem foliowym przez osoby starsze.

Dodatkową obawę dotyczącą bezpieczeństwa kwasu foliowego wnoszą badania nad wpływem tego związku na układ immunologiczny. Przeprowadzono badanie przekrojowe, w którym wzięło udział 104 zdrowych kobiet po menopauzie (>60 lat). Podczas suplementacji w osoczu badanych kobiet wykryto niezmetabolizowany w 78% kwas foliowy (nieaktywny farmakologicznie). Obecność niezmetabolizowanego kwasu foliowego zmniejsza aktywność i cytotoksyczność komórek NK (Natural Killers), co może przyczynić się do promowania procesu kancerogenezy.

Ograniczona zdolność do metabolizowania dużych dawek kwasu foliowego jest najprawdopodobniej spowodowana występowaniem polimorfizmu genu reduktazy dihidrofolianowej (DHFR), redukującej kwas foliowy do aktywnego tetrahydrofolianu (THF). Etap ten jest kluczowy dla włączenia kwasu foliowego do metabolizmu folianów.

Kolejnym szlakiem metabolicznym, a dla wielu osób – barierą, jest reakcja przemiany THF do 5-MTHF pod wpływem reduktazy metylenotetrahydrofolianowej (MTHFR), której geny również często wykazują polimorfizmy. Polimorfizm genu MTHFR oznacza nieefektywną konwersję kwasu foliowego oraz niemożność optymalnej remetylacji homocysteiny. Skutkuje to indukcją procesów neurodegeneracyjnych, występowaniem problemów z donoszeniem ciąży i wadami płodu, wzrostem ryzyka wystąpienia chorób z autoagresji oraz szeregiem innych, niebezpiecznych efektów.

Szacuje się, że polimorfizm genu MTHFR występuje u 30-40% populacji Europy. Dlatego, mając na uwadze własne zdrowie, warto wyeliminować suplementy zawierające kwas foliowy, a sięgnąć po bezpieczne formy zmetylowane, które bezpośrednio wchodzą w cykl przemiany folianów.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2023-02-07, 11:10   

Jak co roku robimy cały panel badań Kubie. Wyglada na to, ze jak przeszedł na inną dietę, to ma niedobór kwasu foliowego i jak stwierdził Jarek - opadł sił bo nie ma z czego czerpać energii.
Przyjdzie nam przyjmować kwas foliowy w leku i suplementować się B-comexem.
W życiu nie robiłam sobie ani Karolinie badania poziomu vit B a widać powinnam.
A Wy robicie?
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-07, 14:34   

Nie robiłam.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3719
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2023-02-07, 22:21   

Ja Adzie robiłam z 4 lata temu, i też miała niedobór wit. B i kwasu foliowego. Ale przy Ady diecie to nie ma co się dziwić .
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-02-08, 06:57   

Tez nie robie.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5809
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2023-02-08, 08:03   

Pamiętam, ze gdy zaczynałam pracę w ZUS-ie mojej szefowej mama zaczęła tracić pamięć i w ogóle zaczęły się z nią dziać dziwne rzeczy. W szpitalu seria badań. Wykluczyli problemy neurologiczne. Ręce rozkładali. Nie wiedzieli. Aż jakaś lekarka na samym końcu zleciła badanie poziomu witaminy B. Starsza pani miała ogromne niedobory tej witaminy, które skutkowały objawami demencjopodobnymi. Uzupełnili niedobory i pani wróciła do formy. Tak że ten. Nie badałam nigdy, a Julkowi badaliśmy tylko poziom wit. D.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
agajagoda 
nawijacz


Dołączyła: 15 Lis 2010
Posty: 875
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-02-08, 08:48   

Parę lat temu robiłam Olci wit B , kwas foliowy i D , wszystko wyszło w normie , a D nawet za dużo . Ale to było dawno , teraz okres dojrzewania to może trzeba powtórzyć .
_________________
Aga mama Tomusia (1999) Bartusia (2002) i Oluni (01.06.2010)
Moja Olunia
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2023-02-08, 17:25   

No ja bagatelizowałem vitaminy. Hemoglobinę gość ma taką, że się nie martwiłam. A tu zonk 🫣
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-02-12, 09:21   

Magda, czy Tobie Jarek interpretuje wyniki? Czy możesz wrzucić listę badań które rebisz?
Na te Mai sraczki lekarz kazał zrobić stężenie tryptazy i JsA. Jeszcze nie doszłam do laboratorium.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2023-02-12, 10:27   

Tak, wrzucam Jarkowi choć dodatkowo daje je lekarzowi i Kuby dietetykowi.
Jarek nam w zeszłym roku dał suplementy ale Kuba nie dobrze na nie reagował.
Odstawialiśmy powoli.
Badania jakie robimy:
Homocysteina
TSH
FT3
FT4
Cholesterol
Trójglicerydy
UHDL
LDL
B12
Ferrytyna
Hemoglobina glikowana
Kwas foliowy
VitD
Żelazo
Na
Potas
Morfologia
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2458
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2023-02-12, 15:03   

Wit B12 i kwas foliowy maja nie tylko znaczenie dla wartości hemoglobiny , ale także homocysteiny , o czym wielu lekarzy zapomina …
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 838
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2023-05-02, 09:53   

Kwas foliowy to dość poważny problem - za mało źle, za dużo to jeszcze gorzej.. >>>>
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu