FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie o niepełnosprawności
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-10-10, 10:53   Orzeczenie o niepełnosprawności

Orzeczenie o niepełnosprawności

EDIT: 20.01.2011

W orzeczeniu o niepełnosprawności, poza ustaleniem stopnia niepełnosprawności, powinny być zawarte - z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji danej osoby - wskazania dotyczące:

1.odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby

2.szkolenia, w tym specjalistycznego

3.zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej

4.uczestnictwa w terapii zajęciowej

5.konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby

6.korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki

7.konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji

8.konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji

9.spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w ustawie prawo o ruchu drogowym (i niestosowania się do niektórych znaków drogowych - zobacz: Transport)

10.prawa do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju (dla określenia normatywnego metrażu w trakcie ubiegania się o dodatek mieszkaniowy)

W przypadku gdy osoba niepełnosprawna posiada prawo jazdy lub pozwolenie do kierowania tramwajem, zespół orzekający o niepełnosprawności zawiadamia o wydaniu orzeczenia organ właściwy w sprawach wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.


Jagoda po odwołaniu się do komisji wojewódzkiej dostała orzeczenie do 16. r.ż.
Wcześniej dostała na 2 lata.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-10-10, 12:55   

Martynka 2 razy stawała na komisji, teraz ma orzeczenie do 2008r.
A 30 października 2006 mamy badanie psychologiczne określające stopień upośledzenia.
Potrzebne jest nam ono (tak jest u nas w lubelskim, być może w innych województwach jest inaczej, z góry uprzedzam) do nauczania indywidualnego. Do tej pory wystarczyło zbiorowe i praca w domu, teraz już nie. I być może w zależności od stopnia upośledzenia, jaki wyjdzie, będzie miała przyznane orzeczenie o niepełnosprawności do 16 r.ż.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-10-10, 13:07   

Asia Twoja Martynka będzie miała nauczanie indywidualne?w jakiej szkole?

:arrow: Kształcenie specjalne ,
:arrow: Akty prawne
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-10-10, 13:12   

Wiecie co, nie rozumeim tego, że dziecko z zD nie ma przyznawanego orzeczenia od razu do 16. roku życia.
Kuba też miał do 2008 r. Tłumaczono to tym, że ma problemy kardiologiczne, że wtedy na następnej komisji się zobaczy. Nie miałam wtedy czasu na odwoływanie się, ale wiem, że powinnam. Bo co to za tłumaczenie, że wtedy zobaczymy. Zespół Downa jest nieulaczalny, wymaga pomocy drugiej osoby i koniec. Więc po co zwoływanie co dwa lata komisji, gromadzenie papierków i jeszcze pilnowanie, czy aby nie kończy się w danym roku już orzeczenie, bo wtedy może akurat będzie problem z przyznaniem dofinansowania np. do turnusu rehabilitacyjnego (niektóre MOPS-y robią wtedy problem).
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-10-10, 13:14   

Przepraszam, znowu źle się określiłam :oops: . Miałam na myśli zajęcia indywidualne, ona ma 4 latka, więc będą one odbywały się w przedszkolu, nie mniej jednak na spotkaniu w przedszkolu, wychowawczyni grupy zasugerowała, aby jak najszybciej określić stopień opóźnienia, aby dostosować "nauczanie indywidualne" do dziecka.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-10-10, 13:27   

A cóż paniom pomoże papierek? To one pracując z dzieckiem nie widzą na jakim etapie rozwoju jest dziecko?
Nie mniej papier to ważna rzecz ;-) Ale też się nijak ma co do orzeczenia o niepełnosprawności.Czasami warto uświadomić lekarza na komisji,że upośledzenie jest wpisane w zespół.I nie ma znaczenia czy ono bedzie lekkie czy umiarkowane.Jest i już!
A orzeczenia dają czasowe,bo przecież muszą mieć jakieś zajęcie ;-) I jak mi to powiedziała pani :"Bo takie jest zarządzenie odgórne".A jak się zapytałam tzn od kogo? to już nie potrafiła wyjaśnić :-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-10-10, 13:41   

Masz rację Alicja, ale cóż zrobić...
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-11, 18:56   

No właśnie. Ja też czegoś tu nie rozumiem. Właśnie odebraliśmy zaświadczenie o niepełnosprawności dla Łukaszka. Zostało ono przyznane na 5 lat. I teraz nie wiemy czy należy się odwoływać aby uzyskać je do 16 roku życia. Jak tak, to jak to motywować? Czy dać sobie spokój i za 5 lat ponownie złożyć wniosek? Tylko co się zmieni za 5 lat? Niepełnosprawność przecież pozostaje do końca życia.
Proszę o poradę w tej kwestii.
 
 
Sylwia M. 
mruczek

Wiek: 50
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 158
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2006-12-11, 19:15   

My z Pawełkiem stanęlismy na takiej komisji i miał przyznaną niepełnosprawność na 16 lat
_________________
Mama 20-letniej Natalii, Aniołka Pawełka z zD (10.12.2000-1.08.2002) i Aniołka Darii (30.09.2005-12.01.2006)
 
 
Ewelina 
nawijacz


Wiek: 46
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 797
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2006-12-11, 19:23   

Ania my pierwsze orzeczenie dostaliśmy na rok :-? A powodem według lekarzy orzeczników była TYLKO wada serca. Po roku gdy zbierałam dokumenty dowiedziałam się że nie każdy z zespołem Downa musi być niepełnosprawnym. Ale takich absurdów przez 15 miesiecy słyszałam wiele :cry:
_________________
" Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem, możemy latać wtedy gdy obejmiemy drugiego człowieka"
___________________
mama Hani 23.03.2007 i Madzi -Aniołka z ZD ( 23.11.2004-26.02.2006)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-11, 21:40   

Aniu, ja bym się odwołała. Motywowałabym to charakterem wady genetycznej, jaką jest zespół Downa: wyłóż im łopatologicznie definicję zD, że wiążę się to z upośledzeniem, który jest wpisany w zespół, że póki co nie ma to lekarstwa i jest to choroba/odmienność (jak zwał tak zwał) nieuleczalna.

Chciałam zwrócić jeszcze na jedną rzecz uwagę. Na orzeczeniu są Wskazania dotyczące: po czym następuje 10 punktów
Pamiętam, kiedy otrzymaliśmy orzeczenie, pierwsze co sprawdzałam, to pkt 5.
5) konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz pomoce ułatwiające funkcjonowanie


Swego czasu na forum GW zwrócono mi uwagę, że ten punkt powinien być opatrzony słówkiem TAK. Wiążę się bowiem z możliwością potem odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy słyszeliście o tym, czy może byłam przewrażliwiona?
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2006-12-11, 22:43   

Bianeczka dostała od razu do 16 r.ż.
Ale ja też bym się odwoływała, sprawa jest oczywista.
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-11, 23:06   

Kobietki, właśnie wyszukałam nasze orzeczenie i tak: pierwsze dostaliśmy na 3 lata, i w 2005 stawaliśmy znowu i dostaliśmy też na 3 lata - do 2008r. :-(
Odwoływaliśmy się jedynie do punktu 8:"konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji". Mieliśmy odnośnik - nie wymaga ;/ . I tym sposobem nie należało się nam świadczenie pielęgnacyjne: 420 zł miesięcznie (mąż jest tym opiekunem). Oprócz tego przysługuje nam zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153,00zł miesięcznie i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w wysokości 60,00zł miesięcznie.Także jeżeli chcemy ubiegać się o te świadczenia punkt 6 i 8 muszą być na "TAK, TAK - WYMAGA"
A punkt 6 brzmi: "korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji (korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych).
P.S. Nie wiem jak dziecku z zespołem Downa mogli określić "nie, nie wymaga" punkt 6 i 8 :-? Dlatego zawsze w takiej sytuacji trzeba się odwołać.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
  
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2006-12-12, 12:40   

Dziewczynki mają orzeczenia wydane na osiem lat. Ja bym dała spokój. Jeżeli oczywiście masz wpisane w orzeczenie te punkty o których pisała Asia. Za pięć lat i tak wydadzą orzeczenie i tak więc nie zawracałabym sobie tym głowy.
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2006-12-12, 16:31   

Jarek dostał orzeczenie na 3 lata( do listop. 2007r.). A czy możecie mi powiedzieć kiedy złożyć kolejny wniosek tzn. na ile dni? tyg? przed upływem poprzedniego żeby była ciągłoś w wypłacaniu świadczeń? Słyszałam,że trzeba to zrobić dużo wcześniej , bo to chyba zależy od tego kiedy zbiera się komisja i jak długo potem się czeka na wydanie orzecz., czy tak?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu