FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie o niepełnosprawności
Autor Wiadomość
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-07-13, 19:54   

Jeśli będziesz chciała pojechac z dzieckiem i uzyskać dofinansowanie na turnus związany z chorobami układu krążenia to musisz mieć ten symbol :roll: , albo jakieś dofinansowanie do specjalistycznego sprzętu medycznego związanego z sercem...
I oczywiście potem w orzeczeniu o kształceniu specjalnym dostajesz sprzężenie...

Osoby dorosłe mogą mieć dodatki finansowe

Orzeczenie o niepełnosprawności określa przede wszystkim dwie kwestie.
Po pierwsze kod niepełnosprawności, który wskazuje przyczynę niepełnosprawności,
po drugie stopień orzeczonej niepełnosprawności.
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r, w artykule 26a ust. 1bwskazuje, które symbole niepełnosprawności stanowią podstawę do zwiększonego dofinansowania wynagrodzenia pracownika.

Art. 26b ust. 1. ustawy o rehabilitacji wskazuje:

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, zwane dalej „miesięcznym dofinansowaniem”, przysługuje w kwocie:

1800 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;

1125 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;

450 zł – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Ust. 1b doprecyzowuje, że w określonych przypadkach dofinansowanie to zwiększa się o 600 zł miesięcznie.

Kody przyczyny niepełnosprawności upoważniające do wyższego dofinansowania to:

01-U - upośledzenie umysłowe (stopnie lekki, umiarkowany i znaczny),

02-P - choroby psychiczne (stopnie lekki, umiarkowany i znaczny),

04-O - choroby narządu wzroku (stopnie umiarkowany i znaczny),

06-E - epilepsja (stopnie lekki, umiarkowany i znaczny),

12-C - całościowe zaburzenia rozwojowe, np. autyzm (stopnie lekki, umiarkowany i znaczny),

:arrow: żródło
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-07-14, 15:48   

Aniu, szkoda tylko, że korzyści z dopisania kodu niepełnosprawności w Orzeczeniu o niepełnosprawności ma jedynie pracodawca a nie pracownik niepełnosprawny. W większości nasze dzieci nigdy nie będą pracownikami jedynie mogą liczyć przy ogromnym szczęściu na :arrow: WTZ-y :-(

Jak najwięcej kodów niepełnosprawności jest też ważne dla niepełnosprawnego, bo dzięki temu może dostać Orzeczenie o kształceniu specjalnym w związku z niepełnosprawnością sprzężoną. By była niepełnosprawność sprzężona musi być co najmniej 2 niepełnosprawności : np.: niepełnosprawność intelektualna i niepełnosprawność ze względu na słuch, lub ruch lub wzrok. Wtedy dziecku należy się więcej terapii i przedszkole, szkoła dostaje na to dziecko większą subwencję. Na kardiologiczne sprawy nie ma sprzężenia.

"Pracodawca, który zatrudnia niepełnosprawne osoby, może starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników. W celu otrzymania takiego dofinansowania pracodawca powinien złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Celem takiego dofinansowania jest w pierwszej kolejności zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych, z drugiej strony jest do rekompensata za poniesienie dodatkowych kosztów, które niekiedy wiążą się z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. Dofinansowanie jest zależne od tego jaki kod niepełnosprawności posiada pracownik."
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-07-14, 18:47   

Edyta symbol "S" w Orzeczeniu o niepełnosprawności może Ci się przydać do założenia subkonta w :arrow: Fundacja Serce Dziecka i pomocy od tej Fundacji, wyjazdów na turnus rehabilitacyjny dla dzieci z wadami serca. Więc myślę, że warto zawalczyć o ten wpis. Nie wiadomo co życie przyniesie. Zawsze lepiej mieć więcej niż mniej.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5767
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2018-10-20, 20:28   

10 sierpnia skończyło się nam orzeczenie. Nowy wniosek składałam w połowie lipca.
Na komisję czekaliśmy 3 miesiące. Podobno lekarzy nie było, bo wakacje.... I takie tam.
Doczekaliśmy się i generalnie standard, poza tym, że nasze dziecko (przypominam - 10-letni chłopiec z zD :roll: ) nie wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku z .... - tak zwany pkt. 7
Za to dostaliśmy kartę parkingową :jupi:

I teraz mam dylemat czy się odwoływać, bo nie przewiduję rezygnować z pracy na rzecz opieki nad Piotrkiem i bardzo się cieszę z karty.
Tylko mam pytanie.
W praktyce, co oznacza brak pkt.7 ? Czy tylko niemożność pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w przypadku rezygnacji z pracy ?

Jakie są wasze praktyczne doświadczenia ?
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-10-21, 15:28   

To dziwne , że dali kartę , a nie dali Ci 7 punktu...
Zawsze mnie to dziwi, przed 16 rokiem życia.
Bo np w USA dzieci wszystkie muszą być pod opieką dorosłych do 14 roku życia , a u nas 10 latek nie musi , może sam poruszać się po mieście....! Czy komisja wzięła to pod uwagę :-? ?

Jeśli osoba pracuje i nie chce rezygnować z pracy to pkt 7 jest niepotrzebny. To jest punkt na którym opiera się świadczenie pieniężne w przypadku rezygnacji z pracy.
Do kształcenia specjalnego, leczenia, rehabilitacji potrzebny jest pkt 8.
Natomiast warto mieć na uwadze
że jezeli dziecko do 10 roku życia wymagało opieki to cudownym zrządzeniem losu , gdy skończyło 10 lat już tej opieki nie potrzebuje, czyli jest zdrowym dzieckiem
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
iwi 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 19 Paź 2008
Posty: 2286
Skąd: Świerklany
Wysłany: 2018-10-21, 17:07   

A do kiedy macie to nowe orzeczenie?
Czy przez ten czas masz pewność, że nie zaistnieje sytuacja, że będziesz chciała/zmuszona zrezygnować z pracy?
Po uprawomocnieniu pozostanie, w razie potrzeby, składanie ponownie dokumentów na komisji z pogorszenia stanu zdrowia.
A i po upływie tego orzeczenia na kolejnym prawdopodobnie będzie trudniej ten punkt otrzymać.
_________________
Iwona - mama Igora z zD (15.10.2001)
foteczkowy zakątek Igora
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5767
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2018-10-21, 18:39   

Orzeczenie mamy na 3 lata . Jak zwykle ;/
Nie chce mi się przechodzić tej całej procedury odwoławczej.... Boję się, że mi zabiorą kartę, a naprawdę mi na niej zależy (lekarz zapytał czy ją chcemy i dlaczego, ja powiedziałam dlaczego i dostaliśmy).
Ale z drugiej strony jak teraz nie będziemy mieli 7, to potem będzie trudno go dostać.
Nienawidzę pisania tych odwołań ( 18 lat temu "uzdrowili" nam Juniora - polio poszczepienne, po operacjach, lewa noga z częściowym zanikiem mięśni i nerwów, krótsza o 2,5 cm - nie dostał wtedy NIC. Do dziś pamiętam moment, kiedy otworzyłam kopertę i przeczytałam)

...... nie napiszę co czuję, a ikon takich nie ma.......
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5767
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2018-10-22, 20:26   

Kiedyś na Zakątku ktoś wrzucał wzory odwołań - nie mogę znaleźć. Może ktoś mi pomoże ?
Dzięki.
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5809
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2018-10-23, 06:30   Re: wzór do odwołania się od decyzji Komisji orzekającej

Cytuję z poprzedniej strony ;-)
Powodzenia Aniu!

groszek napisał/a:
Taki wzór opublikowała jedna mama w grupie Zakątek21 na FB, tylko moim zdaniem zamiast odwoływania się od decyzji powinnas napisać o ponowne rozpatrzenie ze względu na zmianę stanu zdrowia i musi zawierać rozpatrzenie pozytywne odnośnie punktu 7

Imię dziecka ( dla syna)..............
małoletni reprezentowany przez matkę:
.......................
adres

Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w ......
za pośrednictwem
Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
w .....
adres

ODWOŁANIE OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
NUMER SPRAWY ........

Niniejszym składam odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności wydanego dnia ....... (numer .......) dla mojego syna .......... w części dotyczącej:
1) Pkt. II wydanego orzeczenia, poprzez dodanie jako symbolu przyczyny niepełnosprawności symbolu 12-C oraz 01-U.
2) Pkt. IV wydanego orzeczenia – okresu, na jakie zostało wydane orzeczenie, poprzez jego zmianę i wydanie orzeczenia na okres maksymalny przewidziany dla osoby małoletniej tj. 16 lat.
3) Pkt. 9 wydanego orzeczenia – poprzez jego zmianę i orzeczenie, że osoba niepełnosprawna spełnia przesłanki określone w art. 8 ust. 3a pkt 2 ustawy z 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym a tym samym jest uprawniona do otrzymania karty parkingowej.

UZASADNIENIE
W zakresie rozszerzenia pkt II Wnioskodawca wnosi o rozszerzenie symbolu przyczyny niepełnosprawności poprzez dodanie symbolu 12-C oraz 01-U.
ZESPÓŁ DOWNA – przyczyna niepełnosprawności małoletniego jest całościowym zaburzeniem obejmującym kaskadę patologii wynikających z błędu genetycznego prowadzącym do wcześniejszej, zakodowanej genetycznie śmierci osoby z tą wadą.

Z dniem 1 stycznia 2010 r. znowelizowano przepisy rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328), wprowadzając całościowe zaburzenia rozwojowe – oznaczone symbolem przyczyny niepełnosprawności 12-C – jako oddzielną klasę diagnostyczną.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wskazuje przy tym, że:
“Symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej dziecka.
Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu. Ustawodawca ograniczył liczbę symboli przyczyn niepełnosprawności na każdym z orzeczeń do trzech, wymagając jednocześnie aby w przypadku orzeczenia stopnia niepełnosprawności albo niepełnosprawności, każdy z symboli zawartych w orzeczeniu niezależnie od pozostałych stanowił samodzielną przyczynę niepełnosprawności lub jej stopnia. “

W zakresie Pkt. IV wydanego orzeczenia tj. okresu, na jakie zostało wydane orzeczenie, Wnioskodawca wnosi o jego zmianę i wydanie orzeczenia na okres maksymalny przewidziany dla osoby małoletniej tj. 16 lat.
ZESPÓŁ DOWNA jest całościowym zaburzeniem obejmującym kaskadę patologii wynikających z błędu genetycznego trisomii pełnej lub częściowej 21 chromosomu, prowadzącym do wcześniejszej, zakodowanej genetycznie, śmierci osoby z tą wadą i progresywnym pogorszeniem się jakości życia będącym efektem zaburzeń i stanów chorobowych, wpływających na funkcje poznawcze, komunikację, sprawność ruchową i możliwość prowadzenia samodzielnego życia.

Zespół Downa nie jest chorobą, ale naturalną formą ludzkiej egzystencji o odmiennym przebiegu rozwoju niż większość genetyczna z 46 chromosomami. Dzieci mają odmienne potrzeby, zwłaszcza umysłowe i emocjonalne, które często nierozpoznane i niezaspokajane prowadzą do tzw. zmian wtórnych związanych z brakiem mowy i upośledzeniem umysłowym.

Zespół Downa jest więc wadą genetyczną, która pozostanie z dzieckiem do końca jego życia. Zespołu Downa nie da się wyleczyć! Tak więc wydanie orzeczenia o niepełnosprawności na okres nieco ponad 2 lat jest nielogiczne i nieuzasadnione przyczyną niepełnosprawności.

W zakresie Pkt. 9 wydanego orzeczenia – Wnioskodawca wnosi o orzeczenie, że osoba niepełnosprawna spełnia przesłanki określone w art. 8 ust. 3a pkt 2 ustawy z 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym a tym samym jest uprawniona do otrzymania karty parkingowej.
Tak jak to już wskazano powyżej, Zespół Downa jest całościowym zaburzeniem funkcjonowania organizmu. Osoba z Zespołem Downa wymaga systematycznych i częstych zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Małoletni jest na przykład pod opieką poradni: neurologicznej, kardiologicznej, okulistycznej, foniatrycznej, endokrynologicznej, logopedycznej, fizjoterapeutycznej oraz wymaga stałej rehabilitacji. Wizyty w każdej z poradni odbywają się co tydzień albo co miesiąc. Dojazd na zajęcia odbywa się samochodem osobowym, ale najgorzej jest z miejscami parkingowymi. Przy poradniach zwykłe miejsca parkingowe są zajęte, więc pozostaje parkowanie w niekiedy bardzo oddalonych miejscach. To przy coraz większym, niepełnosprawnym dziecku jest problematyczne i kłopotliwe zważywszy na intensywność zabiegów rehabilitacyjnych. Przy ośrodkach i przychodniach jest zawsze kilka miejsc przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych, które znacznie ułatwiają sprawne dotarcie na zabiegi rehabilitacyjne.
Samodzielne chodzenie dzieci z Zespołem Downa ma miejsce około 24 miesiąca życia i najczęściej dzieci takie nigdy nie osiągają pełnej sprawności ruchowej i motorycznej.
W związku z powyższym, biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia, wydanie karty parkingowej dla małoletniej osoby niepełnosprawnej jest zasadne.

Wobec powyższego, wnoszę jak we wstępie.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5767
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2018-10-23, 08:23   Re: wzór do odwołania się od decyzji Komisji orzekającej

baronek napisał/a:
Cytuję z poprzedniej strony ;-)
Powodzenia Aniu!

:oops: Wpisywałam w SZUKAJ i nic... a tu tak prosto. Dzięki Marta, chyba mnie nerwy już powoli zżerają. :*
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2019-04-11, 14:38   

Mam pytanie, czy w związku z odwołaniem do Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności będzie ponowne badanie dziecka przez ww. komisję, czy orzeka ona na podstawie przedstawionych dokumentów?
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-11, 22:53   

Nie słyszałam, żeby ktoś stawał znów na komisji.Raczej każą uzupełnić dokumentację, ale wiem, też , że jedna mama nic nie uzupełniła i też odwołanie się odbyło.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2528
Wysłany: 2019-04-11, 23:17   

Dzięki Aniu. Mam dali na 3 lata z symbolem 02-P, choroby psychiczne (?!) W uzasadnieniu, że niepełnosprawność ma charakter okresowy. Badania na komisji w zasadzie wcale nie było, chciałam pokazać kolanko Krzysia z podwichniętą rzepką , ale pani dr psychiatra, że nie trzeba, że te dzieci tak mają. Łączny czas wizyty u dwóch pań orzecznik niecałe 10 minut, pytania o to czy ja pracuję, czy synek ma jakieś problemy somatyczne oprócz "tego co wiadomo w zD" i czy się nie przejmuję, że Krzysiek kręci mi się na kolanach. Zawsze myślała, że w 21 wieku już wszyscy lekarz odróżniają niepełnosprawność intelektualną od choroby psychicznej. Czego nie omieszkam napisać w odwołaniu. Ponieważ nie dostaliśmy kart parkingowej poszliśmy do ortopedy, no i dowiedzieliśmy się, że Krzysio musi mieć operowane kolana i że nawet sobie nie wyobraża jak ciężko musiało mu być nauczyć się chodzić przy aż tak dużej hipermobilności stawów :-( Na pocieszenie powiedział, że kiedyś jednak widział dziecko z jeszcze większą hipotonią
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5809
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2019-04-12, 05:40   

Boszsz, co się wyrabia w tym kraju?!?!?!
To już drugi przypadek, kiedy słyszę, że naszemu dziecku na komisji przypisano symbol choroby psychicznej. :-x I to podejście. Ręce opadają. Mario, składaj odwołanie. Wysmaruj uzasadnienie tak, żeby im w pięty poszło. Ale że człowiek musi się tak nachodzić i udowadniać, że białe jest białe, a zespół Downa to zespół Downa.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-12, 15:03   

Orzecznictwo u nas naprawdę jest do reformy.
Tylko zdecydowane działanie środowiska rodziców ON , nagłaśnianie takich sytuacji, pisanie odwołań może coś zmienić.
Oczywiście jest to okropne, że ciągle mamy pod górkę nawet w tak oczywistych sprawach.
Podejście musi się zmienić już od punktu podawczego , w którym pani przyjmująca wniosek czasem pozwala sobie coś za nas pozmieniać. Potem komisja, trzeba robić notatki z posiedzenia komisji wtedy łatwiej jest napisać odwołanie.
Jestem w kontakcie z matką działającą na rzecz nagłaśniania niewłaściwie działających komisji.
Jak już zakończy swoją krucjatę, będziemy prowadzić doradztwo ....
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu