FB Portal   Downoteka   FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Statystyki   Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wspaniałe właściwości kurkumy
Autor Wiadomość
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-04-26, 13:00   Wspaniałe właściwości kurkumy

Wspaniałe właściwości kurkumy

6 luty 2006 r. opracowała Hilary E. MacGregor

Bogini kurkumy wnosi w życie kolor.
Jest ornamentem mężatki.
A jeśli kobieta włoży kurkumę do potfela, nigdy nie będzie on pusty.

Stara indyjska piosenka wychwala kurkumę, złota przyprawę z Dalekiego Wschodu, za jej moc w przynoszeniu urody, zdrowia i szczęścia dla tych, którzy ją przy sobie noszą.

Lecz w indyjskiej medycynie jest ona jeszcze bardziej doceniana.
Nowoczesna medycyna zaczyna interesowac się odkryciami ze Wschodu.
Naukowcy zaczynają bliżej przygladać się tej Indyjskiej przyprawie, testują jej aktywne substancje.
Narodowy Instytut Zdrowia (The National Institutes of Health) ufundował co najmniej osiem badań nad kurkumą.
Kurkuma jest badana pod względem swojej potencjalnej możliwości zapobiegania i leczenia chorób: nowotworów, choroby Alzheimera, reumatyzmu i mukowiscydozy.

Zastosowanie kurkumy ma szeroki zasięg.
Hindusi posypują kurkumą plastry opatrunkowe (firma Johnson & Johnson produkuje specjalne plastry z kurkumą na rynek indyjski), posypują nią rany żeby szybciej się goiły. Ludzie płuczą kurkumą gardła przy zapaleniach i smarują skórę przy chorobach skórnych, połykają kurkumę przy bronchicie i chorobach takich jak cukrzyca.

Hinduskie panny młode smarują twarze kurkumą i mlekiem, żeby piękniej wyglądać.

A wszyscy, którzy kiedykolwiek gotowali curry, wiedzą, że kurkuma jest istontą kucharską przyprawą, nadajacą smak, kolor i konserwujacą.
"Nie znajdziesz w Indiach domu bez kurkumy. To jest nasza codzienna przyprawa" - powiedział Vasant Lad, prezes Ayurvedic Institute in Albuquerque.

Najwiecej badań nad kurkumą wykonano na zwierzętach, ale rosnąca liczba naukowców jest przekonana o jej dobrych własciwościach w leczeniu chorób u człowieka.

Krewna imbiru, kurkuma jest proszkiem utartym z korzenia dużej liściastej indyjskiej rośliny. Naukowcy wierzą, iż kurkuma zawiera środki zawalcząjace choroby, ponieważ zamyka (zabija) sliną proteine (białko), która sprzyja rozwojowi anormalnego zapalenia organizmu. Możliwe też, że kurkuma obniża cholesterol.

Kurkuma obiecuje w medycynie tak wiele, ponieważ różnego rodzaju zapalenia przyczyniają się do zachorowań na wiele chorob: Alzheimera, Parkinsona, reumatyzmu i nowotworów - powiedział Gregory Cole, profesor medycyny i neurologii z David Geffen School of Medicine at UCLA, który przeprowadził kilkanaście badań nad kurkumą.
Powiedział również, że potrzeba nam lepszych i bezpieczniejszych leków do leczenia wyżej wymienionych chorób.
"Jeżeli jednak tym lekiem nie będzie kurkuma, potrzeba coś bardzo podobnego do kurkumy – coś taniego i bezpiecznego z długą historią pozytywnego użytkowania, gdzie nie wystapiły skutki uboczne" - powiedzial Cole.

Kluczem do twierdzeń, iż kurkuma ma lecznicze właściwości było obserwowanie wzorców zachorowań wśród ludzi.
Na przykład naukowcy dawno temu zauważyli, że Hindusi mają znacznie mniejszą liczbę zachorowań na niektóre typy nowotworów. To doprowadził o naukowców do obserwowania diety Hindusów, a w szczegolności do produktu używanego w codziennej diecie, którym jest kurkuma.

Badania na myszach w University of Texas M.D. Anderson Cancer Center wykazały, że przyprawa ta blokuję rozwój raka skóry i hamuje przerzuty raka piersi na płuca.

Badanie na myszach z roku 2004 wykazało, że dodanie kurkumy do Taxol lub paclitaxel -najczęściej przepisywanej chemioterapii na raka piersi, podnosi działanie lekarstw co powoduje, iż chemioterapia jest mniej toksyczna, a tak samo mocna.

Badania te spowodowały, że zaczęto badania na człowieku.
Jedno z tych badań testuje możliwości tabletek z kurkumy u pacjentów z rakiem trzustki, który co roku zabija 30 000 osób (tylko 50% pacjentów chorujących na raka trzustki przeżywa dłużej niż 6 miesięcy).
50 pacjentów dostanie 8 gramów kurkumy dziennie, aby zbadać, czy przeżyją dłużej niż maksymalny okres, czyli 6 mięsiecy.
Drugie wstępne badania będą egzaminowały bezpieczną i aktywną dawkę kurkumy u pacjentów z multiple myeloma - rzadka odmiana raka szpiku kostnego. Jeżeli kurkuma zda egzamin, będzie świetnym lekarstwem, gdyż nie posiada ona toksycznych skutków ubocznych.

Aktywna zawartość kurkumy okazuje się być najskutecznieszszym środkiem niedopuszczajacym (blokujacym) naturalnej substancji chemicznej zwanej TNF, która sprzyja zachorowaniom na nowotwory, reumatyzm i jest odporny na chemioterapię -powiedział Bharat B. Aggarwal, profesor w dziedzinie nowotworów w Department of Experimental Therapeutics at the University of Texas M.D. Anderson Cancer Center, który studiuje kurkume już od dekady.
"Nie trzeba niewioadomo ilu tysięcy blokujących lekarstw na TNF" - powiedział Aggarwal "Kurkuma sama w sobie robi dokladnie tę samą robotę“.

Kurkuma jest także badana w kierunku leczczenia choroby Alzheimera.
Zachorowanie na chorobę Alzheimera wsród dorosłych w Indiach w wieku 70-79 lat jest najmniejsze na całym świecie.
Badania nad myszami z roku 2004 opublikowane w Journal of Biological Chemistry sugerują że możliwe jest, iż kurkuma wyleczy pacjentów z choroby Alzheimera.
Badania przeprowadzone na myszach przez UCLA i naukowców Veterans Affairs wykazują, że rodent chow połączony z kurkumą spowalnia gromadzenie się proteiny zwanej beta amyloids, która jest kluczem do rowijania się choroby Alzheimera.
“Kurkuma zadziałała tu mocniej niż jakiekolwiek inne lekarstwa testowane na przypadkach choroby Alzheimera” - powiedział Cole, główny dowodzący w badaniach.
Naukowcy z UCLA zabierają się do pierwszych testów na ludziach chorujacych na Alzheimera. We wstępnych badaniach, w których weźmie udział 36 pacjentów naukowcy przeegzaminują jak dobrze wysokie dawki kurkumy są tolerowane i jak dobrze jest ona wchłaniana przez organizm.
W ciągu 48 tygodni badań naukowcy będą również testować, czy kurkuma działa na chemikalia w organizmie człowieka i czy działa na płyn mózgowo-rdzeniowy, który odpowiada za aktywność choroby Alzheimera - powiedział Dr. John Ringman, asystujący profesor neurologii z UCLA Alzheimer's Disease Center.

W międzyczasie naukowcy z Universytetu w Waszyngtonie badają, czy kurkuma może być używana w terapii leczącej mukowiscydozę. Jest to najczęstsza śmiertelna genetyczna choroba u białych ludzi.
Badania opublikowane w 2004 w journal Science wykazują, że kurkuma zapobiegła temu defektowi genetycznemu u myszy, które chorowały na chorobe podobną do mukowiscydozy. Badania na ludziach będą obejmowały 9 pacjentów z mukowiscydozą, podana im będzie kurkuyma przez dwa tygodnie, żeby zbadać, czy duże dawki są bezpiecznie tolerowane i czy wystarczająca ilość dostaje sie do krwi.

Biorąc pod uwage wszystkie te badania, eksperci są jednak ostrożni, ponieważ badania te są jeszcze we wczesnym stadium, nikt nie wie, czy kurkuma okaże sie tylko jeszcze jednym ziołem czy jednak bedzie bardzo ważnym środkiem leczniczym.
Dr David Knopman, naukowiec badający chorobę Alzheimera w Mayo Clinic in Rochester Minn., mówi, że wiele prac nad kurkumą pochodzi z badań na zwierzętach i nie wiadomo jest, jakie działanie będzie ona miała na ludziach.
"Wiemy, że kurkuma jest używana przez tysiące lat i wiemy jak duża wartość ma dla tych którzy jej używaja” - powiedział James Adams, profesor z USC School of Pharmacy.
"Jest ona bardzo użyteczną rosliną o której chcemy wiedzieć więcej ,czekamy na więcej badań naukowych".

Ale nie wszyscy czekają na dowody naukowe.
W sklepach ze zdrową żywnością suplementy kurkumy sprzedają się jak swieże bułeczki ,a niektórzy lekarze zaczeli sprowadzać suplementy kurkumy do swoich klinik.

Dr. Madalene Heng, dermatolog z Ventura County, ma w swoim gabinecie produkty z kurkumy. Opracowała Psoria-Gold - maść, która według Dr. Heng leczy łuszczycę, trądzik i trądzik różowaty. Jedno leczenie łuszczycy i problem znika na całe życie - mówi Dr Heng. I twierdzi, że jej maść usuwa także zmarszczki.

:arrow: tekst przetłumaczony na podstawie anglojęzycznego artykułu
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Bea 
gaduła


Wiek: 47
Dołączyła: 16 Sty 2007
Posty: 224
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-04-29, 01:28   

ufff, dlugie to bylo...ale przeczytalam, i powiem ze jestem pod wrazeniem. Zawsze dodawalam troche kurkumy do kebabow, ale nie wiedzialam ze to ma takie wlasciwosci, ot dodawalam bo ma fajny zolty kolor i ladnie pachnie.
Dzieki Magda.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 43
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14619
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-20, 21:26   

O kurkumie czytaj także tutaj:
:arrow: Kurkuma pomaga w walce z chorobą Alzheimera
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-07-03, 21:50   

Warto wątek przenieść do suplementacji.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
janusz55 
mruczek


Wiek: 65
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 55
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2012-10-27, 20:59   

Trochę się rozgadałem. Podawaliśmy Agnieszce kurkumę w postaci przyprawy do jedzenia przez około rok. W tym czasie dostała też przez miesiąc sprowadzony z USA preparat z kurkumy. Nie wiem czt tylko to było powodem ale nastąpiło bardzo duże przyspieszenie w jej rozwoju, W ciągu roku zrobiła takie postępy jak wcześniej przez 3 lata.
Kurkumę podajemy w dalszym ciągu jako przyprawę.
_________________
Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego...
 
 
joanna79 
gaduła


Wiek: 41
Dołączyła: 29 Paź 2010
Posty: 261
Skąd: Barcin
Wysłany: 2013-02-15, 10:41   

Tak się naczytałam o Alzhaimerze i o tej kurkumie,że postanowiłam ją kupić dla synka. Tylko gdzie? Dziewczyny poradzcie, macie namiary na dobre żródło kurkumy longvidy?
_________________
Joanna -mama Alicji 20.10. 2007r. i Wojtusia 21.10.2010 r.(zd)
Jedyne szczęście w życiu to kochać i być kochanym :)
 
 
Tin 
gaduła


Pomogła: 4 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 05 Kwi 2012
Posty: 362
Skąd: Świnoujście/Poznań
Wysłany: 2013-02-15, 16:05   

Kurkuma longa - ostryż długi - znajdziesz go w każdym eko-szopie (sklep z żywnością ekologiczną).

Natomiast Longvida (Optimized) Curcumin jest znakiem towarowym, produktem standaryzowanym, produkowanym przez Nutrivene. Różni się otoczką z lecytyny, która ma zapewniać lepszą wchłanialność.
_________________
Mama Hani (2008) i Salka (ZD, 28 luty 2012).

"Down Syndrome: the gift that no one wants until they get it."
 
 
Joanna 
trajkotek


Wiek: 43
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 1869
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-02-15, 16:15   

joanna79 napisał/a:
Tak się naczytałam o Alzhaimerze i o tej kurkumie,że postanowiłam ją kupić dla synka. Tylko gdzie? Dziewczyny poradzcie, macie namiary na dobre żródło kurkumy longvidy?


Jesli chcesz konkretnie tę kurkumę to najlepiej przez stronę zespoldowna.info kontaktując sie z Jarkiem.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
Jezior 
gaduła


Pomógł: 2 razy
Wiek: 37
Dołączył: 19 Mar 2012
Posty: 188
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-15, 16:47   

Joanna napisał/a:
joanna79 napisał/a:
Tak się naczytałam o Alzhaimerze i o tej kurkumie,że postanowiłam ją kupić dla synka. Tylko gdzie? Dziewczyny poradzcie, macie namiary na dobre żródło kurkumy longvidy?


Jesli chcesz konkretnie tę kurkumę to najlepiej przez stronę zespoldowna.info kontaktując sie z Jarkiem.


Jarek@zespoldowna.info
_________________
Kuba- tata Ani z zD urodzonej 28.02.2011

Zdjęcia PrzytulAnki
 
 
Iga 
złotousty


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 6243
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-05-09, 10:26   

Falstart ....
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2013-07-06, 23:30   

Kurkumina, znany składnik substancji spożywczych, pomaga wcześniakom w wykształceniu zdrowego układu oddechowego.Jako, że układ oddechowy wcześniaków nie jest w pełni wykształcony, tuż po urodzeniu są one poddawane tlenoterapii i sztucznej wentylacji. Takie działania prowadzą jednak do dysplazji oskrzelowo-płucnej. Najnowsze badania lekarzy z Los Angeles Biomedical Research Institute udowodniły, że można temu zapobiec za pomocą kurkuminy.

Kurkumina to żółto-pomarańczowy barwnik spożywczy, będąca składnikiem m.in. curry. Kurkuminę otrzymuje się z kłączy ostryżu długiego, zwanego także kurkumą. Według niektórych badań kurkumina spowalnia rozwój nowotworów, choć część naukowców uważa, że jest wręcz odwrotnie. Substancja ta jest traktowana jako potencjalny środek zapobiegający demencji i chorobie Alzheimera. Teraz okazało się, że kurkumina może być pomocna wcześniakom.

Eksperymenty na szczurach wykazały, że kurkumina zabezpiecza wcześniaki zarówno przed dysplazją oskrzelowo-płucną, jak i hiperoksą, czyli podwyższonym stężeniem tlenu w organizmie. Ochrona trwa nawet do 3 tygodni od momentu narodzin.

Jednodniowe szczury wystawiano na oddziaływanie albo 21 proc., albo 95 proc. tlenu. Jednej grupie zwierząt podawano kurkuminę, a drugiej nie. Trwało to przez 5 dni. Następnie (do 21 dnia życia) gryzonie oddychały powietrzem atmosferycznym, po czym oceniono rozwój płuc.

- Kurkumina jest silnym środkiem przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym, dzięki czemu terapia z jej użyciem jest więcej niż obiecująca - powiedział Virender Rehan, biorący udział w badaniach.

Czytaj więcej na interia
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
anakonda123
milczek

Dołączył: 13 Sie 2016
Posty: 1
Wysłany: 2016-08-13, 08:22   kurkuma

Rewelacyjny artykuł, ale trochę informacji zostało pominięte! Doskonałym uzupełnieniem może być [.link usunięty.]
Dodatkowo dopowiem, że przyjmowanie samej kurkumy za wiele nam nie pomoże, gdyż jest ciężko wchłanialna. Aby poprawić wchłanialność kurkumy powinno się ją przyjmować z pieprzem oraz oliwą z oliwek,


Najpierw przedstawiamy się, pozwalamy siebie poznać innym użytkownikom - potem po napisaniu wielu postów, możemy polecać linkami inne miejsca (patrz regulamin).
kabatka
 
 
wallping
milczek

Dołączył: 15 Sie 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-08-15, 17:47   

Kurkuma może np. poprawić pamięć i wiele więcej. Poczytajcie sobie więcej o niej na: http://arturtopolski.pl/kurkuma-badania-zdrowie/
 
 
emilka
nawijacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 1092
Wysłany: 2017-12-21, 07:46   suplementy...

ja podaję kurkumę w mleku i zawsze też idzie omega więc tłuszcz jest
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 56
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-01-08, 00:49   

Emilka a jaką Ty podajesz kurkumę? A Ty Aniu? Gdzie kupujecie dziewczyny tą kurkumę ?
U Jarka? Czy w jakimś sklepie, w internecie, na jakiejś stronie? Mogłybyście się podzielić informacjami? Aniu Ty też zauważyłaś u Maksa poprawę, jakieś zmiany na lepsze? Zieloną herbatę też podajecie? Jakieś inne suplementy też?

"Nastała moda na probiotyki - podobno można dzięki nim wzmocnić swoją odporność. Czy to prawda? Czy można je brać profilaktycznie i stosować bez konsultacji z lekarzem? Czy probiotyki mogą zaszkodzić? - Rzeczywiście uważamy, że probiotyki są dobre. Ale nie wszystkie i nie w każdej sytuacji (...) Niezwykle ważna jest szczepozależność. Nie wszystkie probiotyki mają to samo działanie i nie jest tak, że możemy je stosować zamiennie - przyznała w "Dzień Dobry TVN" kierownik Kliniki Pediatrii WUM prof. dr hab. Hanna Szajewska. - Uważam też, że nie należy stosować rzeczy, które są kompletnie niepotrzebne. Jeśli już, to należy wybierać takie preparaty, które mają medycznie udokumentowane działanie" - dodała profesor. :arrow: Probiotyki czy warto je brać profiolaktycznie?
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu