FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Ulga rehabilitacyjna
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-12-20, 13:17   

Ulga rehabilitacyjna tylko z dowodem odbycia zabiegu leczniczego

dzięki bebe :*
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-01-18, 13:32   

Ulga rehabilitacyjna w zeznaniu za 2012 r
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
ateczka77 
nawijacz
tylko mnie kochaj ...


Wiek: 46
Dołączyła: 16 Lut 2010
Posty: 1191
Skąd: garwolin
Wysłany: 2013-01-20, 09:22   

Alicja czy to oznacza, że nadal można odliczać ulgę? I wystarczy np. zaświadczenie o tym, że w r. 2012 Staś miał zajęcia w OWI, turnusy i dodatkowe zajęcia z SI? Tzn. czy wystarczą oświadczenia z tych ośrodków, czy wręcz powinnam mieć faktury.
_________________
Szczęśliwa mama Majeczki (09-04-2008) i Stasia z ZD (28-01-2010)
fotki historia sukcesy
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2013-01-20, 11:11   

Wydaje mi się, ze wystarczą tylko oświadczenia, że dowoziłaś dziecko na zajęcia.
Nam w skarbówce pani powiedziała, że żadnych faktur mieć nie trzeba tylko zlecenie i to, że odbyłam zajęcia w danym roku. Zapytałam ją jednak jak to jest z tymi zleceniami, skoro ja na zajęcia chodzę z dzieckiem prywatnie i nikt takiego zlecenia nie daje. To mi powiedziała, że mam wziąć zaświadczenie z tych zajęć, że to wystarczy.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
ateczka77 
nawijacz
tylko mnie kochaj ...


Wiek: 46
Dołączyła: 16 Lut 2010
Posty: 1191
Skąd: garwolin
Wysłany: 2013-01-20, 18:14   

Efcia - super.My chodzimy z nfz i prywatnie. Byliśmy też na turnusie i po Warszawie "rozbijałam" się autkiem.
_________________
Szczęśliwa mama Majeczki (09-04-2008) i Stasia z ZD (28-01-2010)
fotki historia sukcesy
 
 
iwonaf 
nawijacz


Wiek: 48
Dołączyła: 22 Cze 2008
Posty: 792
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2013-01-20, 18:32   

Czy zajęcia wczesnego wspomagania w przedszkolu też się w to wliczają?
Do OWI jeździmy tylko kontrolnie raz na pół roku.
_________________
mama 22 letniej Nikoli
i Juleczki zd 4.03.2006

:arrow: Foteczki Juleczki
:arrow: Sukcesy Juleczki
 
 
Tin 
gaduła


Pomogła: 4 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 05 Kwi 2012
Posty: 362
Skąd: Świnoujście/Poznań
Wysłany: 2013-01-20, 19:55   

Ja mam pytanie, którego jeszcze tu nie widziałam.

Czy ulga przysługuje tylko na okres, w którym dziecko już miało orzeczenie o niepełnosprawności, czy po prostu na rok, w którym je otrzymało? Jak to jest, jeśli bobas korzystał z rehabilitacji przez większość roku, a orzeczenie dostał dopiero pod koniec?
_________________
Mama Hani (2008) i Salka (ZD, 28 luty 2012).

"Down Syndrome: the gift that no one wants until they get it."
 
 
inka
mruczek

Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 64
Skąd: okolice Gliwic
Wysłany: 2013-01-20, 21:40   

Witam! Mam pytanie odnośnie ulgi za dowóz dziecka na rehabilitacje - moja Lenusia ma 2 miesiące czy w związku z tym taka ulga oczywiście za rok nam będzie przysługiwała? Jak określić jaką kwotę wydało się na paliwo na dowóz dziecka na rehabilitację? Czy można odliczyć sobie całą kwotę mimo, ze na paliwo wydało się mniej? Czy aby odliczyć sobie dojazd potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności z adnotacją, że wymagana jest rehabilitacja, czy jak to wygląda? Pytam, bo jesteśmy na początku drogi i będziemy starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Czy w takim orzeczeniu i dla tak małego dziecka określa się grupę inwalidztwa? Czy powinniśmy mieć faktury za paliwo? Jeśli tak, to jak powinny być prawidłowo wypisane? Z góry dziękuję za pomoc!
_________________
Ewelina mama najcudowniejszej Lenusi (14.11.2012) i żona najukochańszego Artusia
 
 
musk 
milczek

Wiek: 43
Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-25, 07:26   

witam, czytałem cały wątek ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi:
mam pytania:

czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć koszty auta, tj. czy jeśli oboje rodzice sa współwłaścicielami auta to kwotę można pomnożyć x2 ?
Czy te wydatki na samochód to jest koszt poniesiony tylko paliwo?
Co z eksploatacją auta , jakieś naprawy , przeglądy , koszt ubezpieczenia itd?

drugie pytanie to czy w ramach ww. ulgi można odliczać wizyty u specjalistów np.
pediatra, endokrynolog , kardiolog oraz badania ambulatoryjne , badania usg itd.

wiem że logopedę oraz fizjoterapię można odliczyć na 100 % bez limitu ale nie wiem jak to jest w przypadku lekarzy specjalistów.

w najbliższym czasie mam umówioną wizytę u pediatry - te wizyty nie należą do najtańszych stąd moje pytanie.

ps. jak to jest jak ktoś prowadzi prywatną praktykę lekarską - czy prosić o jakiś rachunek ?
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-25, 09:03   

musk napisz coś więcej o sobie w wątku :arrow: powitalnym, do którego wydzieliłam Twój post. Lubimy wiedzieć, z kim rozmawiamy :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-07-25, 09:24   

Musk jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytania nie koniecznie znajdziesz tutaj.
Tu dzielimy się swoimi doświadczeniami i informacjami. Być może nikt do tej pory nie przerabiał tak szczegółowo tego tematu i dlatego nie napisał o tym.

Dodatkowo należy pamiętać, że najbardziej wiarygodne informacje uzyskasz u źrodła, czyli SWOJEGO urzędu skarbowego (bo różnie to bywa z interpretacjami w różnych województwach).

Jeżeli uda Ci sie uzyskać odpowiedzi na Twoje pytania, to proszę podziel się nimi z nami.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2013-07-25, 11:27   

Ja bym odliczyła także wizyty u specjalistów, w końcu na kawę do lekarza nie jedziesz. Koniecznie weź rachunek lub fakturę, jeśli to wizyta prywatna. Może potrzebna nie będzie, ale z US nigdy nie wiadomo ;)

Jeśli natomiast chodzi o podwójne odliczenie ulgi w przypadku współwasności samochodu, to chyba raczej nie jest to zgodne z prawem... co innego, jeśli są dwa samochody. Chociaż pewności nie mam...

Wiesz, każdy US po swojemu interpretuje przepisy (niestety, nie ma jednoznacznego TAK lub NIE), dlatego, jak pisała Beticz, konretnej odpowiedzi udzieli Ci Twoj US (bo to on będzie sprawdzał Twoje rozliczenie i ewentualnie wewzie na wyjaśnienia:) )
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
hoobs
nawijacz

Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lip 2010
Posty: 1068
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-07-25, 22:27   

W broszurze informacyjnej do załącznika PIT/O wyraźnie jest napisane, że wydatki na cele rehabilitacyjne to m.in. odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne. O wizytach lekarskich nie ma mowy. U nas US faktury za wizyty lekarskie kwestionuje.
Co do auta:
- ważne, że podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem; jeśli macie swoje auto, ale jest ono zarejestrowane na kogoś innego np. w celu obniżenia kosztów ubezpieczenia, to wtedy nie możecie ulgi odliczyć w ogóle;
- jeśli macie jedno auto, to zdecydowanie tylko jeden odpis możecie zrobić;
- jeśli macie dwa auta, to już zależy od urzędu. Jeden US ulgę przypisuje do dziecka (1 dziecko=1 ulga), inny do rodzica/samochodu/podatnika i wtedy można odliczyć podwójnie.
Tak jak piszą beticz i nefre, tylko twój własny urząd skarbowy udzieli ci pewnych informacji i do nich należy się stosować, bo w razie kontroli, zeznania roczne będą sprawdzać pod kątem swoich wytycznych.
Ja bym się nawet pokusiła o opinię, że najlepiej rozmawiać z osobą przydzieloną do ewentualnej weryfikacji (zgodnie z literą nazwiska), bo u nas w US nawet w zależności od osoby weryfikującej, przepisy są różnie interpretowane. Tylko pewnie nie we wszystkich urzędach podatnicy są przypisani do konkretnej osoby.
_________________
Basia - mama Patryka z zD (06.07.2010) i Kacpra (17.07.2015).
---------------------------
"W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu"
 
 
musk 
milczek

Wiek: 43
Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-27, 12:16   

http://www.pierwszyskarbo...bilitacyjna.pdf
ciekawe informacje na ten temat.

- wynika z tego że wizyt u specjalistów nie można odliczać , tylko zabiegi rehabilitacyjne
(fizjoterapia, logopeda)
- nie można odliczać kosztów przejazdów na wizyty u specjalistów tylko na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne
- można odliczać koszty eksploatacji samochodu (tylko teraz pytanie czy całych czy tylko
części tych wydatków związanych na dojazdy na "zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne"
np 100 km na dojazdy na tydzień drugie 100 km na inne cele czy można odliczyć połowę kosztów eksploatacji auta czy wszystkie ? (eksploatacja rozumiem ubezpieczenie OC, przeglądy , naprawy).

no ale jak mi ktoś udowodni że nie używam samochodu tylko i wyłączone na dojazdy na zabiegi?

wtedy koszty eksploatacji mógłbym odliczać w 100 %
 
 
musk 
milczek

Wiek: 43
Dołączył: 24 Lip 2013
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-27, 12:50   

od kogo muszę mieć zaświadczenie że potrzebuje rehabilitacji?
czy tam musi być wskazane dokładnie miejsce do którego uczęszczam?
(pytam w kontekście odliczeń samochodowych)

rachunki za rehabilitacje jak mają być wystawione? na mnie czy na dziecko?
co musi się znajdować na takim rachunku?
( w kontekście ulgi rehabilitacyjnej)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu