FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Ulga rehabilitacyjna
Autor Wiadomość
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2013-07-27, 16:09   

Możesz sobie np zrobić zeszyt, w którym będziesz w tabeli wpisywał datę i miejsce, do którego jedziesz na rehabilitację i przy każdym punkcie poprosisz o pieczątkę ośrodka.

Albo można raz na miesiąc poprosić ośrodek o wystawienie zaświadczenia, że dziecko uczęszcza na zajęcia w ośrodku np dwa razy w tygodniu.
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2481
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2014-11-11, 20:44   

Dostaliśmy wezwanie do skarbówki, aby wytłumaczyć z z naszej ulgi rehabilitacyjnej w latach 2012 i 2013 :wow:
Zadzwoniłam z pytaniem jakie dokumenty przygotować :cool2:
Przedstawiłam stosownemu urzędnikowi:
-orzeczenie o niepełnosprawności
-ksero dowodu rejestracyjnego pojazdu
-zaświadczenie z ośrodka rehabilitacyjnego o udziale w zajęciach w tamtym okresie (wypisane teraz)
-zaświadczenia z turnusów rehabilitacyjnych

Decyzją US przestępcą podatkowym nie jestem :-D
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
Hania-Poznan 
cichosza


Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 36
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-01-16, 22:46   

Widzę, że duuużo pytań jest w tym temacie, a mało odpowiedzi. W związku z czym zrobiłem mały rekonesans w sprawie ulgi rehabilitacyjnej a wydatkach na dojazdy dziś w Internecie i czuje się już prawie jak profesor w tym temacie. Najlepsze zestawienie konkretów jest tutaj: link

Parę rzeczy których mi tam brakuje, a znalazłem gdzieś indziej:

1. Koszty są do rozliczenia maksymalnie do kwoty 2280 zł (czyli rozliczamy się z realnych kosztów ale jeżeli mamy większe wydatki to dostaniemy maks. kwotę limitu).

2. Limit ten można rozliczać per rodzic/osoba niepełnosprawna/samochód i tu nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, podejście zależy od konkretnego Urzędu Skarbowego (trzeba wystąpić o indywidualną interpretację podatkową żeby mieć spokój), ale przy uwzględnieniu obu rodziców możemy mieć nawet do dwukrotności kwoty limitu.

3. Urząd Skarbowy najprawdopodobniej wyliczy nam koszty dojazdów za pomocą kilometrówki: link I tu doradzam skorzystać sobie z Google Maps (sprawdzajcie oddzielnie trasę w tę i z powrotem, bo dystans może być inny) przy wyliczeniach kilometrażu oraz z wyciągu z systemu ZIP (Zintegrowany Informator Pacjenta), bo kto pamięta ile razy w ciągu roku i gdzie był na rehabilitacji.

PS: Zastanawiałem się przy okazji czy zestawienie z ZIP nie byłoby doskonałym dokumentem potwierdzającym faktyczne odbycie zajęć rehabilitacyjnych.

Pozdrawia,
Tata Hani :-D
_________________
Ewelina & Max, mama i tata Hani z zD ur. 28 kwietnia 2014
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-01-19, 13:00   

Czy zajęcia logopedyczne (prywatne) są "zabiegiem leczniczo-rehabilitacyjnym" uprawniającym do ulgi rehabilitacyjnej ?
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
Hania-Poznan 
cichosza


Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 36
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-01-20, 20:17   

Zgodnie z "Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych" (znanej też jako "updof") art. 26 ust. 7a pkt 6:

6) odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne;

taki wydatek kwalifikuje się w na ulgę rehabilitacyjną, ale zapoznaj się jeszcze z tym artykułem (link) dla pewności.

PS: Pytanie jest też czy chodzi Ci o zwrot kosztów za te zajęcia czy koszty poniesione na dojazd na nie. Bo jak o koszty dojazdu to zwróć uwagę na istotną kwestię: niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W przypadku odliczania kosztów samych zabiegów rehabilitacyjnych nie widzę w ustawie wymogu "niezbędności".
_________________
Ewelina & Max, mama i tata Hani z zD ur. 28 kwietnia 2014
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-01-20, 21:34   

Z linku który zamieściłaś wcześniej
"rehabilitacja w medycynie oznacza przywracanie sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej utraconej wskutek schorzeń i urazów, przez stosowanie działań usprawniających. Rehabilitacja jest procesem medyczno-społecznym, którego celem jest przywrócenie człowiekowi niepełnosprawnemu utraconych funkcji w przebiegu choroby, a także wad rozwojowych i wrodzonych. Innymi słowy rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej'

I pod to chciałam podciągnąć zajęcia logopedczyne a odliczyć chciałabym tylko dojazd na te zajęcia.
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
Hania-Poznan 
cichosza


Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 30 Kwi 2014
Posty: 36
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-01-21, 14:54   

Podobna sprawa z logopedą: link

PS: Polecam wszystkim używać w razie wszelkich wątpliwości wyszukiwarkę interpretacji podatkowych wydanych przez Urzędy Skarbowe: http://sip.mf.gov.pl/sip/

W polu "słowo kluczowe" wybieramy z boku "lista słów", tak klikamy w literę "U", znajdujemy słowo "ulga" i wybieramy pod spodem "ulga rehabilitacyjna" i możemy już przeglądać cały spis interpretacji podatkowych w tym temacie. Aby zawęzić wyniki można np. w pole "Szukaj" wrzucić jakieś dodatkowe słowa kluczowe jak "logopeda".

Pozdrawiam,
Tata Hani
_________________
Ewelina & Max, mama i tata Hani z zD ur. 28 kwietnia 2014
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2015-01-23, 11:43   

Ok dziękuję tato Hani nie zwróciłam wcześniej uwagi na płeć a mężczyzn ostatnio tutaj jak na lekarstwo :roll:
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2015-04-16, 08:47   

Czy można odliczyć ulgę na paliwo dla dziecka, które ukończyło 16 lat a nie ma jeszcze przyznanej grupy inwalidzkiej? Jakieś nie jasne są dla mnie te przepisy:

Używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa1) lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2015-04-16, 09:30   

Ups, pytanie już nieaktualne, okazuje się, że mają orzeczenie ze stopniem niepełnosprawności :-)
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu