FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Odraczać czy nie odraczać od szkoły
Autor Wiadomość
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-11, 23:04   

Tośka, ale posłać Antka chyba możesz. Marceli idzie od lutego. PPP właśnie wystawia orzeczenie.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5856
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2016-01-12, 07:18   

Tośka, ty się zorientuj, ale zmiany w ustawie nie zamykają możliwości rozpoczęcia przez dziecko edukacji w wieku 6 lat, tyle że teraz to się odwróciło i ty jako rodzic musisz tę gotowość udowodnić. Na twój wniosek Antek będzie mógł rozpocząć naukę w szkole w wieku 6 lat, pod warunkiem że:
1. był objęty rocznym przygotowaniem przedszkonym (Antek spełnia ten warunek);
2. posiada opinię z ppp o możliwości rozpoczęcia nauki w podstawówce w wieku 6 lat.
Ustawa nic nie mówi, że taka możliwość nie dotyczy dzieci z orzeczenim o kształceniu specjalnym.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-12, 11:24   

Nie wiem, do jakiej klasy Antek miałby pójść. Właśnie załatwiamy Marcelkowi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na poziomie szkolnym, żeby od lutego mógł chodzić do szkoły. I dowiedziałam się w PPP, że jeżeli ma pójść do klasy dla dzieci z umiarkowanym upośledzeniem, to nie ma problemu, bo tam zajęcia są zindywidualizowane, więc jakiś szczególnych umiejętności opanowanych mieć nie musi. Gdyby miał pójść programem dla dzieci lekko upośledzonych, to każdy rok dłużej w przedszkolu jest korzystny, bo dziecko dojrzewa, chętniej siedzi w ławce i się uczy. Tak orientacyjnie, to musi być chętny do samodzielnego robienia szlaczków i pisania po śladzie, bo przecież w klasie z lekkim program jest taki sam jak w zwykłej szkole, czyli dla dzieci niepełnosprawnych bardzo trudny.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2016-01-14, 19:31   

baronek napisał/a:
Nam się przez zmianę ustawy z kolei poszczęściło ;-) Miałam w tym roku starać się o odroczenie Julka, zacznę dopiero za rok. A jeszcze potem się zobaczy.
Mi tak samo :-)
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
Tośka 
gaduła

Wiek: 47
Dołączyła: 28 Sie 2010
Posty: 412
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2016-01-14, 22:54   

Dzięki dziewczyny, zorientuję się. Antoni poszedł do przedszkola jako dwulatek, więc już teraz powtarza zerówkę; fakt, że z programem Tropiciele lat 4 ale...
Ładnie pracuje indywidualnie i grupowo ostatnio też, kompletnie nie radzi sobie ze swobodną zabawą i nie specjalnie angażuje się w zabawy grupowe (dopiero jak zostaje 4-5 osób to "ożywa"), a tego akurat w przedszkolu sporo. Pedagog specjalny twierdzi, że lepiej mu zrobi szkoła. Nie miałabym takich dylematów, gdyby nie remont placówki, za dużo zmian i to co roku by go czekało chyba.
Mewa, ja nie wiem, Antek chyba jednak umiarkowanie, on raczej czytać będzie i mówi całkiem nieźle ale jakoś nie widzę go opanowującego normalny program. I nie uciekającego z ławki heh ;/ Rozumiem, że to ma mi właśnie podpowiedzieć ppp, tak?
_________________
Antoni z zD (04.04.2010), Helena i Staszek
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-15, 09:08   

Tośka, nasza poradnia nie podpowiada, nasza poradnia bada i diagnozuje i z diagnozą raczej nie możesz się nie zgodzić. Tzn. nawet jak ktoś uważa, że chce posłać dziecko do klasy dla lekko, to poradnia, jeżeli zdiagnozowała umiarkowane, to przy nim obstaje. O przypadkach w drugą stronę nie słyszałam.

Różnica potem jest nie tylko w programie (lekko realizują zwykłą podstawę programową dla zdrowych dzieci, a w klasach z umiarkowanym każdy ma swój indywidualny program i ogólnie ciśnienie chyba jest mniejsze), ale też w liczbie dzieci. W klasach z umiarkowanym upośledzeniem dzieci może być od 4 do 8, z tymże dzieci z orzeczeniem o sprzężeniu liczą się x2, czyli jeżeli wszystkie mają sprzężenie, to może być ich w klasie od 2 do 4. Klasy z lekkim są dużo większe, ale jak duże, to nie pamiętam. W klasie dla dzieci z umiarkowanym jest nauczyciel i pomoc nauczyciela, a w klasach dla lekko upośledzonych tylko nauczyciel.

Marceli przejawia podobne zachowania. Indywidualnie lub w parze pracuje wzorowo. Zabawy grupowe w postaci gonitw albo tańczenie z pokazywaniem to jest żywioł. Zabawa swobodna tylko z jednym dzieckiem, bo jak się więcej dzieci schodzi, to Marceli traci zainteresowanie.

Szkoła wydaje się lepiej dostosowana do naszych dzieciaków. Tzn. ja żałuję, że Marcelka w zeszłym roku odraczałam, bo w sumie w nowej grupie za bardzo się nie odnalazł, a w szkole, wydaje mi się, będzie mu się podobać, bo będzie miał większą uwagę nauczycieli i innych dzieci, a pewnie i bardziej skorzysta pod względem edukacyjnym. Oczywiście, że żałuję, że czasy swobodnej zabawy w przedszkolu się kończą, że nie będzie miał zdrowych kolegów. Zresztą nawet tutaj na forum wszystko przecież dokładnie analizowałam, dziewczyny mi doradzały. A teraz klamka już zapadła, denerwuję się strasznie i przeżywam, ale po prostu przyszedł czas na kolejny etap i już.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
iwi 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 19 Paź 2008
Posty: 2286
Skąd: Świerklany
Wysłany: 2016-01-15, 12:03   

Lekko uczą się z tych samych podręczników co dzieci z normą. Ale wymagania są inne. Nie muszą umieć wszystkiego. W podstawówce to, co było do zaliczenia na 3, to było maksimum czego wymagali od Igora. Także tego, program był jakby ciut dostosowany. ;-)
_________________
Iwona - mama Igora z zD (15.10.2001)
foteczkowy zakątek Igora
 
 
Anielka 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Sty 2011
Posty: 2224
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-01-18, 19:34   

baronek napisał/a:
Nam się przez zmianę ustawy z kolei poszczęściło ;-) Miałam w tym roku starać się o odroczenie Julka, zacznę dopiero za rok. A jeszcze potem się zobaczy.


Baronku, my też skorzystaliśmy na tym zamieszaniu, bo przez to Franio ma już indywidualne zajęcia przedszkolne w domu, a bez tego mielibyśmy kolejny rok bez żadnego wspomagania. No i faktycznie jeszcze odraczać nie trzeba :roll:
_________________
mama Zosi (10.12.2003) i Franusia (15.10.2010 z zD) Franuś

FRANEK TAŃCZY :)
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-18, 19:38   

A Franio by nie miał więcej zajęć w nauczaniu indywidualnym, gdyby poszedł od września do szkoły? Dobrze, że komuś chociaż to zamieszanie się przydaje.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
Anielka 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Sty 2011
Posty: 2224
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-01-18, 20:15   

Franio jeszcze się nie nadaje do szkoły. Nigdy nie chodził do przedszkola z dziećmi i nawet nie wiem jak będzie sobie radził w grupie. W marcu zakończymy leczenie. Czekam na opinię profesora, czy Franek będzie mógł już wiosną chodzić na dwie godzinki do dzieci. Od września powtórzy zerówkę i wtedy będzie mysleć co dalej, być może znowu go odroczymy :). a tak skorzystał, bo gdyby nie było obowiązku pies z kulawa noga by się nami nie zainteresował.
_________________
mama Zosi (10.12.2003) i Franusia (15.10.2010 z zD) Franuś

FRANEK TAŃCZY :)
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-18, 21:33   

Anielka, wiem, jaka jest Wasza sytuacja. Pomyślałam tylko, że może w szkole przysługiwałoby mu więcej zajęć. A tak, rzeczywiście, może spróbujcie jeszcze z przedszkolem -- to może być bardzo fajna przygoda :tak: .

Chociaż wiesz, przedszkole (integracyjne) ma duże grupy, a szkoła specjalna raczej małe klasy -- to i mniej zarazków.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
Ania-wiosna08 
trajkotek
SzYmoNiasty


Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 1729
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-01-19, 12:48   

Anielka - a zamiast przedszkola integracyjnego nie myślałaś o przedszkolu specjalnym?

powyżej ktoś pisze że w p-kolu duże grupy to i więcej zarazków ...prawda
a w specjalnym małe grupy kameralnie...chyba tak przytulniej jak na 1 raz...

ja do szkoły bym jeszcze na Waszym miejscu nie posyłała tylko do p-kola :spoko:
_________________
Ania-mama Szymona z zD (14.04.2008)
 
 
Anielka 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Sty 2011
Posty: 2224
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-01-19, 17:00   

Myślę, że Franek będzie miał o tyle łatwiej, jeżeli pójdzie do przedszkola integracyjnego z którego przychodzą nauczyciele, że zna ich bardzo dobrze. Grupę prowadzi oligofrenopedagog - pan Sławek, którego Franio uwielbia. Pani psycholog i logopeda też zdążyły dobrze poznać Frania. Rehabilitację prowadzi tam pani, która wspomagała go odkąd wróciliśmy do Polski. Szkołę z oddziałami integracyjnymi mam 5 minut od domu. Moja Zośka kończyła tam podstawówkę i teraz jest w gimnazjum integracyjnym. Znam nauczycieli, klasy max 15 osób, dużo dzieci z zD. Niestety przedszkole i szkołę specjalną mamy daleko. Spróbujemy, zobaczymy ;-)
_________________
mama Zosi (10.12.2003) i Franusia (15.10.2010 z zD) Franuś

FRANEK TAŃCZY :)
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2016-12-05, 14:11   

No i przyszedł czas, że temat "odraczać czy nie" spędza mi sen z powiek...
A co o ty myślą rodzice innych 6-latków?
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5856
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2016-12-06, 07:13   

Ja odraczam. Na pewno w przyszłym roku, a co będzie jeszcze w przyszłym, to nie wiem. Dopóki Julek jest po skrzydłami p. Agaty i przedszkole ciągle go chce, nie zamierzam niczego zmieniać. Szczególnie że on w tym przedszkolu fantastycznie się odnajduje. I rozwija. :tak:
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu