FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup samochodu z dofinansowaniem
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-18, 11:01   Zakup samochodu z dofinansowaniem

Rusza pilotażowy program "SPRAWNY DOJAZD - pomoc w nabyciu przez osoby niepełnosprawne samochodu osobowego oraz w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B".

Jednym z warunków rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych mających różnego rodzaju trudności w przemieszczaniu się, jest umożliwienie tym osobom dostępu m.in. do zakładu pracy, szkoły, placówek służby zdrowia (w tym na zabiegi rehabilitacyjne), urzędów, placówek kulturalno-oświatowych i innych jednostek.


Osoby niepełnosprawne stanowią grupę bardzo zróżnicowaną nie tylko pod względem rodzaju i zakresu niepełnosprawności, lecz także pod względem obniżenia sprawności motorycznych, która utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia poruszanie się, co ma wpływ a wykonywanie czynności życia codziennego, pracę zawodową, korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych i usprawniających itp. Realizacja warunku dostępności do rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także medycznej osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu ruchu, możliwa jest poprzez zapewnienie środka transportu, który umożliwi im poruszanie i przemieszczanie się. Poza koniecznością wspierania ze środków PFRON likwidacji barier transportowych poprzez dofinansowywanie zakupów środków transportu zbiorowego - istnieje również duża potrzeba wsparcia transportu indywidualnego.


Dotychczasowy stopień zaspokojenia potrzeb w ramach realizacji programów PFRON umożliwiających osobom niepełnosprawnym zakup samochodu był niezwykle niski (w ramach programu "Pegaz" nie przekroczył 33%). W związku z tym, Najwyższa Izba Kontroli zaleciła, aby zasady realizacji programu były konstruowane w taki sposób, by zapewniały jak największy stopień zaspokojenia potrzeb w oparciu o dostępne w danym momencie środki finansowe. Niniejszy program zakłada realizację wskazanego przez NIK zalecenia, poprzez skierowanie pomocy do osób niepełnosprawnych, doświadczających największych trudności w poruszaniu się. Zaproponowane formy pomocy, umożliwią zwiększenie liczby beneficjentów pomocy w ramach likwidacji barier transportowych.

Program obejmuje dwa obszary :
* Obszar A - pomoc w zakupie samochodu osobowego lub oprzyrządowanego samochodu osobowego,
* Obszar B - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.

Adresatami programu są:
* w ramach obszaru A:
- zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, wydane z powodu znacznej dysfunkcji narządu ruchu, obejmującej co najmniej jedną kończynę dolną,
- dzieci niepełnosprawne posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii "B

* w ramach obszaru B:
- pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę, potwierdzające możliwość prowadzenia pojazdu mechanicznego.

Ze środków PFRON przeznaczonych na realizację programu może być udzielona pomoc w formie:
* dofinansowania zakupu samochodu osobowego,
* dofinansowania zakupu oprzyrządowanego samochodu osobowego,
* dofinansowania kosztów uzyskania prawa jazdy kategorii B.


Maksymalna kwota udzielonego dofinansowania zależna jest od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy i jest wyznaczana dla każdego wnioskodawcy zgodnie z algorytmem zawartym w procedurach realizacji programu przy czym:

1) wielokrotność najniższego wynagrodzenia za pracę wyznaczająca maksymalne dofinansowanie jakie można przyznać w ramach programu wynosi:

a) dla samochodu osobowego - 18,
b) dla oprzyrządowanego samochodu osobowego - 22,
c) dla kosztów uzyskania prawa jazdy:
d) dla kosztów kursu i egzaminów - 1,25,
e) dla pozostałych kosztów uzyskania prawa jazdy - 0,75.
2) wnioskodawcy, których dochód brutto przypadający na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym jest równy lub wyższy niż czterokrotność najniższego wynagrodzenia mogą uzyskać dofinansowanie w kwocie równej 25% maksymalnej kwoty udzielanego dofinansowania.

W ramach każdego obszaru programu można uzyskać dofinansowanie tylko jeden raz.

Samochód zakupiony z udziałem środków PFRON musi być:
1) w przypadku samochodu osobowego - fabrycznie nowy,
2) w przypadku oprzyrządowanego samochodu osobowego - fabrycznie nowy lub nie starszy niż trzyletni, z uwzględnieniem pkt 3,
3) w przypadku oprzyrządowanego samochodu osobowego, którego jedyne oprzyrządowanie stanowi automatyczna skrzynia biegów lub inne akcesoria i urządzenia dostępne w wersji standardowej - fabrycznie nowy.


Do uzyskania dofinansowania niezbędne jest wniesienie przez wnioskodawcę udziału własnego w kwocie nie mniejszej niż:
1) dla samochodu osobowego i oprzyrządowanego samochodu osobowego - w kwocie nie mniejszej niż 50% ceny zakupu,
2) dla kosztów uzyskania prawa jazdy - w kwocie nie mniejszej niż 15% tych kosztów.


Program będzie realizowany przez Oddziały PFRON.

:arrow: źródełko - Biuro Prasowe PFRON

Zobacz także informację na :arrow: Niepełnosprawni.info

Dziewczyny i chłopaki myślę, że ten program jest jak najbardziej skierowany także do Was. Zapewne zaraz się okaże, że różne oddziały PFRON różnie interpretują adresatów programu - ale spróbować trzeba. Do dzieła! :spoko:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2007-08-25, 21:29   

KIlka najważniejszych rzeczy, jakich sie dowiedziałam w PEFRON


-Dofinansowanie (pomoc bezzwrotna - o ile dotrzymane są warunki zawartej umowy
dofinansowania).

Na zakup samochodu osobowego. Cena brutto samochodu osobowego nie może przekroczyć w 2007 roku 48.549,40 zł.

Wnioskodawcą jest jeden z rodziców lub opiekun prawny dziecka z ważnym orzeczeniem
o niepełnosprawności, jeżeli wymaga ono rehabilitacji leczniczej a Wnioskodawca posiada
prawo jazdy kategorii „B”, nie posiada wymagalnych zobowiązań wobec PFRON, nie posiada
samochodu albo posiada samochód starszy niż 6-cio letni.

Marka samochodu i jego dostawcy to swobodny wybór Wnioskodawcy. Zakupiony samochód musi
być fabrycznie nowy.

Na zakup samochodu osobowego ze środków PFRON, w 2007 roku maksymalnie można uzyskać
16.183 zł. ale:
UWAGA! kwota przyznanego dofinansowania zależna będzie od wysokości dochodów brutto
przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym, według skróconej zasady
im wyższe dochody tym niższe dofinansowanie.

Przykładowe maksymalne kwoty dofinansowania zakupu samochodu osobowego:
Dochód brutto na osobę
w gospodarstwie domowym
Maksymalna kwota dofinansowania
(w zł)
Do 899,10 zł./osobę 16.183
1000 zł/ osobę 16.171
1400 zł/osobę 15.870
2000 zł/osobę 14.670
2400 zł/osobę 13.370
3000 zł/osobę 10.672
3500 zł/osobę 7.736
ponad 3.596 zł/osobę 4.045

Ponadto, Wnioskodawca będzie zobowiązany do pełnego ubezpieczania samochodu (w tym
Auto Casco) przez 5 lat.

W 2007 roku termin przyjmowania wniosków rozpoczyna się 10 sierpnia a kończy się 10 września.
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
Kasia Smulkowsk 
cichosza

Wiek: 42
Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-25, 21:20   

Tak, ja już wcześniej interesowałam się tym programem, ale Panie w infolinii PFRON-u nie mogły stwierdzić czy my kwalifikujemy się - kazały czekać do września. Jest wrzesień, więc zobaczę co się da zrobić.
Dam znać jak się czegoś dowiem.
_________________
Kasia
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2007-09-25, 21:23   

Nie rozumiem. Wnioski były przyjmowane do 10- tego. Jest 25-ty w tym roku już nic nie załatwisz :-(
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
Kasia Smulkowsk 
cichosza

Wiek: 42
Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-25, 21:24   

W 2007 roku termin przyjmowania wniosków rozpoczyna się 10 sierpnia a kończy się 10 września.

tego już nie doczytałam, to miło, że panie z infolinii udzieliły mi wyczerpujących informacji

i tak zadzwonię
_________________
Kasia
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-09-25, 21:26   

Ja dzisiaj doczytałam, że niektóre ośrodki mogą przedłużyc termin. Trzeba dzwonic i pytac.
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-09-25, 21:27   

Ja się spóźniłam o 2 dni :cry:
Kolejne wnioski będą przyjmować na początku roku kalendarzowego.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Kasia Smulkowsk 
cichosza

Wiek: 42
Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-25, 21:32   

trzeba ich przycisnąć, chociażby ze względu na to, że sami do końca nie wiedzieli jak ta pomoc ma wyglądać.
ja jeszcze z żadnej ulgi do tej pory nie skorzystałam, a na rehab. jeżdżę rozklekotanym maluchem- już mam dość !!
musi się udać
_________________
Kasia
 
 
Kasia Smulkowsk 
cichosza

Wiek: 42
Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-25, 21:33   

co prawda to dofinansowanie to i tak niewiele :-(
_________________
Kasia
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-09-25, 21:37   

Niestety..chyba nie da rady ich przycisnąć,bo w rozporządzeniu jest wyraźnie napisane że wnioski można składać do 10 września.
Nie denerwuj się Kasiu..za 4 miesiące kolejny termin ;-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Kasia Smulkowsk 
cichosza

Wiek: 42
Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-25, 21:44   

:roll: będę czekać
_________________
Kasia
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2007-09-25, 21:54   

Ja z wnioskiem zdążyłam na czas :-)

Teraz czekam na odpowiedź :]
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2007-09-26, 09:03   

Alicja, co Ty mówisz- za 4 miesiące kolejny termin??? Mnie poinformowano, że dopiero za rok. :shock:
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-09-26, 16:17   

Hmm...
myślę, że obydwie odpowiedzi Pań urzędniczek są prawidłowe.
pewnie nie mają jeszcze rozporządzeń :okular:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Kasia Smulkowsk 
cichosza

Wiek: 42
Dołączyła: 14 Cze 2007
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-28, 10:58   

Na infolinii Pfronu, niestety nic nie wiedzą na temat kolejnego terminu składania wniosków, ponieważ nie zostało to ustalone na rok 2008/2009.
Powiedziano mi, że trzeba śledzić komunikaty na stronie "być może po nowym roku będzie wiadomo więcej".
:nie:
_________________
Kasia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu