FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Urlopy macierzyńskie
Autor Wiadomość
Megi1981 
nawijacz

Wiek: 42
Dołączyła: 27 Sie 2010
Posty: 1003
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2012-01-04, 12:10   

W sumie nie wiem gdzie to napisać, a mianowicie mam taki problem:Miałam umowę do dnia porodu.Teraz będę otrzymywała macierzyński z ZUS, teoretycznie dzieci ubezpieczone są z matką tak??
Otóż M pojechał do lekarza po receptę na mleko, zażądali od niego dowodu ubezpieczenia dziecka, wytłumaczył, że pobieram macierzyński z ZUS i tam ubezpieczone są dzieci oni chcieli papier bo w aptece i tak bez dokumentu nic nie kupi na ryczałt. Wnerwił się. Dzwoniłam do ZUS i pani jeszcze nie wiedziała co odpowiedzieć, a jak zadzwonił M do ZUS pani powiedziała, że ja owszem jestem ubezpieczona ale dzieci nie :wow: nawet to na które pobieram macierzyński.Chore prawo i teraz co robić??Kazać dzieciom nie jeść i nie chorować!!!???
_________________
Magda mama Maksia (16.12.2009 z ZD) i Malwinki (1.12.2011), żona Maniusia:)

"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
 
bebe 
nawijacz


Wiek: 73
Dołączyła: 01 Gru 2008
Posty: 1086
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2012-01-04, 12:14   

To bzdura wszystkie dzieci są ubezpieczone w naszym kraju
_________________
Bartosz-urodzony 23 V 2003 Wnuczek

Nic mnie tak nie boli, jak bezmyślność.
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-04, 12:20   

Napisz do NFZ z podaniem nazwiska lekarza i zakładu opieki zdrowotnej - żeby Ci poradzili, jaki dokument ubezpieczenia powinnas okazać tymże, bo w ZUS nie są w stanie ci pomóc, kopię dostarcz do ośrodka.

Może tutaj coś znajdziesz, albo tutaj ?
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
bebe 
nawijacz


Wiek: 73
Dołączyła: 01 Gru 2008
Posty: 1086
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2012-01-04, 12:26   

http://www.grabieniec.pl/...id_artykulu=717

Tu masz odpowiedz wydrukuj i daj tym biurokratom
_________________
Bartosz-urodzony 23 V 2003 Wnuczek

Nic mnie tak nie boli, jak bezmyślność.
 
 
Megi1981 
nawijacz

Wiek: 42
Dołączyła: 27 Sie 2010
Posty: 1003
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2012-01-04, 13:16   

Ja to wszystko wiem tylko ode mnie żądają dowodu ubezpieczenia.Mój M nie może małej ubezpieczyć bo sam nie wie czy mu składki odprowadzają. A co w sytuacji gdybym pochodziła z domu dziecka i była matką samotnie wychowującą dziecko??Może faktycznie tel do NFZ załatwi sprawę.
_________________
Magda mama Maksia (16.12.2009 z ZD) i Malwinki (1.12.2011), żona Maniusia:)

"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
 
Megi1981 
nawijacz

Wiek: 42
Dołączyła: 27 Sie 2010
Posty: 1003
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2012-01-04, 13:26   

Dowiedziałam się, że to ja mam być ubezpieczona a dziecko nie (to wiedziałam) tylko ciekawe co na to instytucje. Zaraz wyślę M zobaczymy co załatwi :-)
_________________
Magda mama Maksia (16.12.2009 z ZD) i Malwinki (1.12.2011), żona Maniusia:)

"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
 
Megi1981 
nawijacz

Wiek: 42
Dołączyła: 27 Sie 2010
Posty: 1003
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2012-01-04, 13:32   

Hmm... G.. dziś załatwimy, nie wypiszą mi zaświadczenia z ZUS bo systemy im nie działają :lol: Boszzz w jakim państwie my żyjemy :doh: Na szczęście jest 7 dni na doniesienie dowodu ubezpieczenia i tak będzie się tłumaczył M w aptece :-D
_________________
Magda mama Maksia (16.12.2009 z ZD) i Malwinki (1.12.2011), żona Maniusia:)

"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
 
MAGDALENASKUBA 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2011
Posty: 1409
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2012-01-04, 13:33   

Megi1981 już ci odpowiadam:
Dziecko jest ubezpieczone tylko wtedy kiedy rodzic zgłosi je do swojego ubezpieczenia i otrzyma z zakładu pracy druk ZCNA.Jeśli jesteś na macierzyńskim zgłoś małego do ubezpieczenia męża.Czasem jest tak,że razem z okazaniem tego druku chcą jeszcze RMUA rodzica, na którym jest ubezpieczone dziecko żeby wiedzieli że ten rodzic jest zatrudniony.Osoba która jest na macierzyńskim jest ubezpieczana przez ZUS i wygląda tak samo,po macierzyńskim ubezpieczenie przypada albo na PUP gdy rejestrujesz się jako bezrobotna,albo mąż (ub.zdrowotne) gdy będziesz pobierała z MOPSU świadczenia. :*
_________________
kochająca mama Bartusia 22.08.2011 Bartuś
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2012-01-04, 13:34   

Magda, a zgłosiłaś swoje dzieci do ubezpiecznia w swoim zakładzie pracy? Bo rozumiem, że gdzieś pracowałaś?
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
zdziśka 
nawijacz
Bo Maciek, to po prostu Maciek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2010
Posty: 740
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-04, 13:37   

To ciekawe, bo ja przed pierwszą wizytą u genetyka zgłosiłam Maćka do ubezpieczenia przy mnie, ale nie miałam go jeszcze wpisanego w tym dokumencie który dostałam z TESCO, więc dla potwierdzenia musiałam z pod rejestracji dzwonić do zakładu pracy, czy aby napewno Maciek jest zgłoszony, jeśli by nie był musiałabym płacić za wizytę.
_________________
ZDZIŚKA i :) Żaneta Anna- 20.07.'91r, Arkadiusz Michał- 14.12.'92r- 08.05.'07r, Maciej Arkadiusz- 01.06.'10r, Oskar Michał- 04.05.'12r i Victoria Gabriela-06.11.'13

Bo Maciek... jest jak lodołamacz, mimo trudności na kursie życia prze do przodu, wolniej niż inni, ale do przodu
 
 
Megi1981 
nawijacz

Wiek: 42
Dołączyła: 27 Sie 2010
Posty: 1003
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2012-01-04, 13:38   

beticz napisał/a:
Magda, a zgłosiłaś swoje dzieci do ubezpiecznia w swoim zakładzie pracy? Bo rozumiem, że gdzieś pracowałaś?

Jak pracowałam (do dnia porodu) Max był ubezpieczony u mnie. Z dniem porodu wygasła umowa i teoretycznie mała powinna być ubezpieczona razem ze mną w ZUS - ja jestem ona nie. M nie może ich ubezpieczyć bo sam nie wie czy mu składki odprowadzają. Chodzi o to, że instytucje powinny żądać dowodu mojego ubezpieczenia a nie dzieci.
_________________
Magda mama Maksia (16.12.2009 z ZD) i Malwinki (1.12.2011), żona Maniusia:)

"Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże" Pearl Buck
 
 
MAGDALENASKUBA 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 07 Lis 2011
Posty: 1409
Skąd: okolice Bydgoszczy
Wysłany: 2012-01-04, 13:49   

Megi1981 napisał/a:
beticz napisał/a:
Magda, a zgłosiłaś swoje dzieci do ubezpiecznia w swoim zakładzie pracy? Bo rozumiem, że gdzieś pracowałaś?

Jak pracowałam (do dnia porodu) Max był ubezpieczony u mnie. Z dniem porodu wygasła umowa i teoretycznie mała powinna być ubezpieczona razem ze mną w ZUS - ja jestem ona nie. M nie może ich ubezpieczyć bo sam nie wie czy mu składki odprowadzają. Chodzi o to, że instytucje powinny żądać dowodu mojego ubezpieczenia a nie dzieci.


Megi masz rację powinno tak być,ale nasz kraj jest źle skonstruowany,powiem ci tak to że mąz nie wie czy opłacają skłądki nie ma najmniejszego wpływu,ponieważ pracownik nie jest zobowiązany do tego aby wiedzieć i mieć na to wpływ,np.w moim zakładzie szef płacił składki ZUS z rocznym opóźnieniem.To nie ma wpływu.Jeśli chodzi o ciebie to tak:ty przechodzisz do ZUS i twoje dziecko też.Nie ma innej możliwości (ponieważ dziecko zgłosiłaś jak jeszcze pracowałaś na swoje ubezpieczenie).Po prostu mają bałagan i tak było zawsze
_________________
kochająca mama Bartusia 22.08.2011 Bartuś
 
 
bebe 
nawijacz


Wiek: 73
Dołączyła: 01 Gru 2008
Posty: 1086
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2012-01-04, 13:53   

Przestań się martwić.Nic bym nie załatwiała dalej dziecko jest do 18 roku życia ubezpieczone i basta
_________________
Bartosz-urodzony 23 V 2003 Wnuczek

Nic mnie tak nie boli, jak bezmyślność.
 
 
Edith 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 50
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 752
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-01-04, 23:12   

Ja zaraz po porodzie Zosi dostała do wypełnienia dokumenty z mojej firmy dotyczące zgłoszenia córki do ZUS. U mnie było tak, że na moją prośbę pracodawca zgłosił dziecko do ubezpieczenia. Z tym, że ja mam umowę na czas nieokreślony.
Co więcej ja ma dwie legitymacje ubezpieczeniowe: moją i rodzinną, gdzie mam wpisane dzieciaki. Czasami korzystam z tej drugiej, ale częściej pokazuję moją.

Musiałabyś się wywiedzieć w ZUSIE jak to jest w Twoim przypadku.

A nie łatwiej byłoby, aby Twój mąż ( skoro pracuje) wciągnął Was pod swoje ubezpieczenie? Miałabyś wówczas taką legitymacje członka rodziny i tam byłabyś wpisana i dzieciaki.
_________________
Mama Jasia z ZD (ur. 5.07.08) i Zosi ( ur. 03.07.2011)
 
 
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2012-01-04, 23:17   

Nawet jak ktoś pobiera świadczenie z ZUS - renta czy emeryturę (nie jestem pewna jak w przypadku pobierania macierzyńskiego) to jest możliwość zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenie zdrowotnego. tylko to nie dzieje się z automatu. zarówno będąc pracownikiem zgłasza się w kadrach taki wniosek, tak i taki wniosek musi być zgłoszony do zus.
Druk do zgłoszenia to ZUS Rp-13 - Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny emeryta -rencisty-osoby uprawnionej do renty socjalnej - świadczenia przedemerytalnego/zasiłku nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

Dziecko (czy uprawnionego członka rodziny) niekoniecznie musi zgłaszać matka. Może to być ojciec, babcia itp.

dziecko (czy uprawnionego członka rodziny) niekoniecznie musi zgłaszać matka. może to być ojciec, babcia itp.

Co do dokumenty potwierdzającego ubezpieczenie to:
ZUS RMUA pracownika jest równoznaczny z pieczątką w legitymacji pracownika - dla Ciebie matki to wystarczy,
natomiast ZUS RMUA i kopia ZUS ZCNA zgłoszonego członka rodziny jest równoznaczna z pieczątką w legitymacji członka rodziny i to są dokumenty potwierdzające urawnienia dziecka.

Ta rozbieżność w dokumentowaniu wynika właśnie z braku automatu co do zasady, że matka zawsze ma u siebie ubezpieczone dzieci.

a odpowiadając na pytanie co by było gdybyś była samotną matką bez pracy czy bezrobotną bez innego uprawnionego członka rodziny, który mógłby Cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnegp to wtedy takiego zgłoszenia - wniosku o zgłoszenie dokonujesz w urzędzie pracy lub ośrodku pomocy społecznej.
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu