FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Słabo wykształcona lateralizacja
Autor Wiadomość
magdajacky 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 01 Sty 2010
Posty: 117
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-03-18, 18:46   

Paweł miał zajęcie z kinezjologii w przedszkolu przez około 4 miesiące ale nie zauważyłam jakiś wielkich zmian,U drugiego syna też były zajęcia w szkole ,to był chyba wtedy taki okres ,że nauczyciele robili kursy ale już to wycichło.
_________________
mama Pawełka z zespolem (12)i Piotrusia(11)
 
 
ganna
cichosza

Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 30
Wysłany: 2010-03-18, 20:19   

magdajacky napisał/a:
Paweł miał zajęcie z kinezjologii w przedszkolu przez około 4 miesiące ale nie zauważyłam jakiś wielkich zmian,U drugiego syna też były zajęcia w szkole ,to był chyba wtedy taki okres ,że nauczyciele robili kursy ale już to wycichło.


Wszystko niestety zależy od tego jak się to robi i jakie ćwiczenia wybrała nauczycielka. Pracowałam tą metodą najpierw z gimnazjalistami, później z dziećmi z podstawówki. Najczęstszymi zgłoszeniami rodziców była poprawa w czytaniu, lepsza koncentracja. Pismo nie poprawiało się, ale dziecko nie miało niechęci do pisania. A ja odstawiłam okulary na kilka lat. Moje dzieci zdawały egzaminy stosując ćwiczenia- przed. Ja zresztą też. Nie miałam histerii przedegzaminacyjnej. Dobra metoda, ale nie należy jej traktować jako cudu.
Dobrze jest jeżeli ćwiczeniom towarzyszy żart i śmiech. Szkoda, że w szkole wf-iści nie mają przekonania do tej metody, bo 45- minut to jest dobry czas na ćwiczenia z kinezjologii. 5- minut to trochę mało, a myślę, że w przedszkolu mogło to tyle trwać.
Jestem pewna, że metoda jest dobra i z powodzeniem można w domu ćwiczyć. Wspólna zabawa....
 
 
magdajacky 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 01 Sty 2010
Posty: 117
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-03-19, 19:05   

W przedszkolu trwało to 35 minut a ja ćwiczyłam razem z nim ,bo wymagał pomocy .
_________________
mama Pawełka z zespolem (12)i Piotrusia(11)
 
 
ganna
cichosza

Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 30
Wysłany: 2010-03-19, 19:11   

No to nauczycielka przyłożyła się. 4-miesiące- coś powinno pomóc...
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2012-03-12, 20:46   

odświeżę trochę wątek..

dziś w OWI pani pedagog zasugerowała, że Nati może mieć skrzyżowaną lateralizację.
Je prawą rączką, kredki trzyma w prawej rączce, ale już telefon w lewej i przykłada do lewego ucha, wchodzi na schody i krzesło lewą nóżką, kopie piłkę lewą nóżką... ;/

Może się to jeszcze zmienić? że okaże się za jakiś czas, że jest tylko lewo lub prawostronny (nie mylić z orientacją polityczną :okular: )?

Ponoć taka skrzyżowana lateralizacja może spowodować konsekwencje w m.in. słabszym uczeniu się, mniejszej zdolności koncentracji.. :-(
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2012-03-12, 21:17   

No to dałaś mi do myślenia moja droga.. bo Cyprian też jedno robi prawą ręką a inną czynność wykonuje lewą ;/
Nikt nigdy nie zasugerował skrzyżowanej lateralizacji... ;/

Logopeda z którą rozmawiałam na ten temat powiedziała, że w końcu którąś rękę wybierze...
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
martas 
złotousty
martas

Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 3953
Skąd: Stargard
Wysłany: 2012-03-12, 21:29   

nefre napisał/a:
odświeżę trochę wątek..

dziś w OWI pani pedagog zasugerowała, że Nati może mieć skrzyżowaną lateralizację.
Je prawą rączką, kredki trzyma w prawej rączce, ale już telefon w lewej i przykłada do lewego ucha, wchodzi na schody i krzesło lewą nóżką, kopie piłkę lewą nóżką... ;/

Może się to jeszcze zmienić? że okaże się za jakiś czas, że jest tylko lewo lub prawostronny (nie mylić z orientacją polityczną :okular: )?

Ponoć taka skrzyżowana lateralizacja może spowodować konsekwencje w m.in. słabszym uczeniu się, mniejszej zdolności koncentracji.. :-(

Sylwia a to nie jest przypadkiem tak, że uczymy nasze dzieci pracy obiema rączkami? I jeszcze nieświadoie wybierają, która jest ważniejsza? Ja bardzo duży nacisk kładę, żeby Hania używała obydwu rąk i nóg. Myślę, że jest trochę za wcześnie, by ocenić, która jest dominujaca, ale mogę się mylić oczywiście :-)
_________________
moja ekipa:
Hania 6.05.2008
Ant 15.01.2013
Szympans 17.01.2017
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2012-03-12, 21:49   

Sylwia, Antek do tej pory czasem nie może się zdecydować którą ręką ma jeść, lewą czy prawą. Nasza psycholog mówi że nasze dzieci troszkę dłużej się "zastanawiają" nad wyborem dominującej ręki/nogi=strony.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2012-03-12, 22:11   

Ale Nati wyraźnie wybiera rękę do jedzenia prawą, nawet jak ma łyżkę po lewej stronie, to przekłada do prawej. Tak samo z telefonem jest.. dziś sprawdzałam kilka razy. Co mu do prawej rączki dałam telefon, to go przekładał do lewej i do lewego ucha.. A z nóżkami, to nie ma opcji, by kopnął piłkę prawą ... choćby miał niewygodnie, to wybiera lewą nogę..
no, zaciekawiła mnie tą opinią...
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2012-03-12, 22:41   

Nefre, Paulina raz lewą rączką rysuje, raz prawą, raz obiema na raz :wow: Jest raczej praworęczna, bo większosć rzeczy robi prawą rączką/nóżką. Ma ładną naprzemienność itp. Pytałam psycholog i pedagog, czy mam się martwić tym brakiem zdecyowania, którą rączką rysować, ale mi powiedziały, że absolutnie nie, bo prędzej czy później (raczej później niż prędzej ;-) ) sama się określi, a teraz ćwiczy obie półkule mózgowe.
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
ancorek 
mruczek

Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 99
Wysłany: 2012-03-12, 22:52   

nie jestem specjalista ale czasami dysleksja tez daje takie efekty jak zmiana ręki , raz prawa raz lewa . Ja tak miałam. Np. nie potrafiłam zrobić pajacyka lub co było gorsze myliły mi się ręce przy witaniu podawałam lewa - obciach na maksa. Ćwiczenia na koordynację ruchową bardzo mi pomogły gra w kosza i siatkę.
_________________
Mama Benia (06.01.06) i Księżniczki Rity z ZD (18.09.11).
 
 
Edith 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 50
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 752
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-03-12, 23:19   

Mi psycholog mówiła, że lateryzacja wykształca się ok. 3 roku życia. Pewnie na naszych trzeba wziąć poprawkę... Choć Jasiek mam wrażenie woli lewą rękę.... ;/ Nie powiem, żebym była szczęśliwa... Sama jestem leworęczna i jako zdrowemu dziecku nie było mi łatwo.
Najgorzej było na kursie prawa jazdy - instruktor mówi w prawo - a ja w lewo... Na egzaminie musiałam się bardzo pilnować.... :lol:
_________________
Mama Jasia z ZD (ur. 5.07.08) i Zosi ( ur. 03.07.2011)
 
 
BeataR 
nawijacz
Beata

Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 25 Lip 2008
Posty: 1345
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-03-13, 08:41   

nefre napisał/a:
Ale Nati wyraźnie wybiera rękę do jedzenia prawą, nawet jak ma łyżkę po lewej stronie, to przekłada do prawej. Tak samo z telefonem jest.. dziś sprawdzałam kilka razy. Co mu do prawej rączki dałam telefon, to go przekładał do lewej i do lewego ucha.. A z nóżkami, to nie ma opcji, by kopnął piłkę prawą ... choćby miał niewygodnie, to wybiera lewą nogę..
no, zaciekawiła mnie tą opinią...


ja jestem praworęczna a telefon od zawsze trzymam przy lewym uchu, torebke też na lewym ramieniu i zaburzeń u siebie nie widzę ;-)
_________________
Mama Natalki z zD (ur.14.04.2008) i Kasi (ur.16.10.2009)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9695
Skąd: Dębica
Wysłany: 2012-03-13, 08:50   

Sylwia, ogólnie nie wiem jak to jest z lateryzacją skrzyżowaną, i jaki ma wpływ na rozwój, ale dobrze, że Nati zdecydował się, którą ręką się posługuje. To już jest krok do przodu.

mammamika wypowiedz się :-D
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
hoobs
nawijacz

Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lip 2010
Posty: 1068
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-13, 11:43   

Podczas konferencji prof. Cieszyńska mówiła, że dziecko powinno do 2 lat określić się którą rękę preferuje. Jeśli do tego czasu się nie określi, to sami narzucamy mu prawą rękę (lepszą z natury, fizjologii).
Ale co wtedy gdy mu mu narzucimy prawą ,a on dużo później zdecyduje się na lewą? My z Patrykiem na razie ćwiczymy obie półkule, ale jemy tylko prawą ręką, tak zaczęła naukę jedzenia z nim ćwiczyć w wieku 8 m-cy logopeda i to kontynuujemy.

Nefre zaciekawiłaś mnie tą lateralizacją skrzyżowaną. Podpytam naszych terapeutów.
Spróbuj jeszcze zobaczyć, którym okiem Nati będzie patrzył przez jakiś mały otwór . Wyczytałam, że lateralizacja skrzyżowana może być obserwowana w zachowaniu dziecka jako leworęczność i prawooczność (i odwrotnie).
Jak dla mnie to Nati kieruje się ku lewostronności. Używa lewej nogi, lewego ucha (dla pewności jak u Was z niedosłuchem?) i umie posługiwać się też lewą ręką. A czy ta prawa ręka do jedzenia nie została mu narzucona od malutkiego tak jak u nas? Myślę, tak jak Iga, że jego zdecydowanie to krok do przodu:)
_________________
Basia - mama Patryka z zD (06.07.2010) i Kacpra (17.07.2015).
---------------------------
"W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu