FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zasiłek pielęgnacyjny
Autor Wiadomość
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2013-04-24, 10:47   

Od zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł) nie płaci się ani podatku, ani żadnych składek.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-04-24, 11:01   

Ja się już gubię, w sensie nie że nie rozumiem dlaczego ten zasiłek stały nie może być uznany dla tych przepisów o uldze prorodzinnej. Urząd skarbowy odsyła do mopsu, mpos do urzędu.

Matka była w mopsie to ja odsyłają do zusu.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2013-04-24, 13:29   

bo mops może wydać rente socjaln z kłopotami rodzinnymi. i to zależy od nich czy to jest renta rodzinna , socjalna, zasiłk stały itd
czasami oni jakoś tak to robia żeby właśnie od strony podatkowej było dobrze tym komu wydaja takie pieniążki


i bywa tez ze MOPSY GOPSY z różnych funduszy dostaja na to pieniążki więc i rozliczenie może być różne
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2013-04-25, 08:43   

OPS-y nie płacą rent socjalanych! :nie:
Od 2003 r. świadczenie to definitywnie przeszło do ZUS-u.

W katalogu świadczeń przyznawanych i wypłacanych przez OPS nie ma żadnych rent (ani socjalnych ani rodzinnych ani inwalidzkich), jest zasiłek stały, często mylony z rentą socjalną. Opisałam już wcześniej komu i kiedy przysługuje.
Nie płaci się od nich podatku, jedynie w pewnych przypadkach odprowadza się składkę na ubezpieczenie zdrowotne (gdy świadczeniobiorca nie ma możliwości objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym z innego źródła).
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2013-04-25, 10:30   

znam osobę która twierdzi że otrzymuję ją nadal.......

dopytam się więc w takim razie, może kiedyś miała rente socjalną a teraz zasiłe stały?
 
 
gudinek09
gaduła

Dołączył: 29 Lis 2011
Posty: 386
Wysłany: 2013-06-06, 11:02   

mam pytanie o zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153,00.Rozmawiałam wczoraj i
dowiedziałam się ,że można starać się o zasiłek przez ZUS wtedy wynosi on 205,Czy ktoś wie coś na ten temat.
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-06-06, 13:29   

Masz na myśli dodatek pielęgnacyjny ?

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest - na wniosek zainteresowanego - na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (komisji lekarskiej ZUS), ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2013-06-06, 14:16   

Alicja napisał/a:
Masz na myśli dodatek pielęgnacyjny ?

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest - na wniosek zainteresowanego - na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (komisji lekarskiej ZUS), ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.



153 pln, to chyba zasiłek pielęgnacyjny. :?:
Tiaaa, a na komisję w ZUS-sie stawiamy się z dzieckiem 16-to letnim :] do 16 lat zasiłek wypłaca gmina na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-06-06, 14:25   

vagabunda8 napisał/a:

Tiaaa, a na komisję w ZUS-sie stawiamy się z dzieckiem 16-to letnim :] do 16 lat zasiłek wypłaca gmina na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności.


:nie:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2013-06-06, 14:28   

Ala, to oświeć mnie i pewno nie tylko mnie.
Z tego co wiem, właśnie na proteście też to wytykaliśmy że zasiłek pielęgnacyjny 153 pln, wypłacany z gminy nie był waloryzowany od prawie 10 lat. Analogiczny, wypłacany prze ZUS dla starszych niepełnosprawnych wynosi niewiele ponad 200pln i jest systematycznie waloryzowany.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
kamilka 
nawijacz


Wiek: 69
Dołączyła: 30 Lis 2008
Posty: 773
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2013-06-06, 14:40   

Zus wypłaca zasiłek osobom po 75 roku życia ,a osoby niepełnosprawne otrzymują zasiłek z urzędu miasta do ukończenia 75 lat a później z zusu nie można pobierać dwóch świadczeń jednocześnie
_________________
ewa mama Kamilki z ZD ur 28.04,1996r
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2013-06-06, 15:52   

kamilka napisał/a:
Zus wypłaca zasiłek osobom po 75 roku życia ,a osoby niepełnosprawne otrzymują zasiłek z urzędu miasta do ukończenia 75 lat a później z zusu nie można pobierać dwóch świadczeń jednocześnie


Jeżeli tak jest, to jest niesprawiedliwe!!!!
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-06-06, 16:01   

A ja mam takie wieści, wytłumaczenie łopatologiczne ;-)



Dodatek pielęgnacyjny (ZUS).


Komu przysługuje:

dla osób, które ukończyły 75 lat jest przyznawany z urzędu (wypłaca go oddział ZUS);
dla pozostałych osób (m.in. dla inwalidów wojennych) przysługuje pod warunkiem, ze zostały uznane za całkowicie niezdolne do: pracy oraz samodzielnej egzystencji (przez lekarza orzecznika ZUS).

UWAGA ! Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba, która przez co najmniej połowę każdego miesiąca przebywa w zakładzie opiekuńczym.

Kto wypłaca: dodatek pielęgnacyjny wypłaca oddział ZUS.

Wysokość dodatku: od dnia 1 marca 2012 roku miesięczna wysokość dodatku pielęgnacyjnego dla:
inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wynosi 293,57 zł (brutto, tzn. że kwota po odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy - będzie niższa),

dla pozostałych osób wynosi 195,67 zł (brutto).

UWAGA ! Wysokość dodatku pielęgnacyjnego podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur, corocznie, od 1 marca danego roku.
ZAPAMIĘTAJ ! Osoba, której należy się dodatek pielęgnacyjny (wypłacany przez ZUS) i zasiłek pielęgnacyjny (wypłacany przez gminę) musi sama wybrać, które ze świadczeń chce otrzymywać. Powinna też dopilnować, żeby nie wypłacono jej i zasiłku i dodatku – bo jeśli tego nie zrobi, będzie zmuszona zwrócić pieniądze.


Zasiłek pielęgnacyjny (gmina).

Komu przysługuje: zasiłek pielegnacyjny jest przyznawany osobom, które nie mogą sobie same poradzić z codziennymi czynnościami albo z powodu wieku lub choroby przychodzi im to z trudem. Uprawnionymi do jego otrzymania są m.in.
osoby, które ukończyły 75 lat,
osoby starsze, u których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności,
osoby starsze o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ich niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia.

UWAGA ! Zasiłku pielęgnacyjnego nie może dostać m.in. osoba starsza niepełnosprawna mieszkająca w instytucji, która zapewnia jej całodobową opiekę lub utrzymanie.

Wysokość zasiłku: zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153,00 zł (brutto) miesięcznie. Przysługuje bezterminowo albo do czasu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

Kto wypłaca: zasiłek pielęgnacyjny wypłaca gmina.



źródło


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tak więc jeśli Jagoda stanie na komisji lekarskiej ZUSowskiej po ukończeniu 18 r ż, zostanie uznana za osobą całkowicie niezdolną do pracy, to może wybierać między zasiłkiem pielęgnacyjnym wypłacanym przez MOPS a dodatkiem pielęgnacyjnym wypłacanym przez ZUS
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2013-06-06, 16:12   

Alicja napisał/a:
A ja mam takie wieści, wytłumaczenie łopatologiczne ;-)



Dodatek pielęgnacyjny (ZUS).


Komu przysługuje:

dla osób, które ukończyły 75 lat jest przyznawany z urzędu (wypłaca go oddział ZUS);
dla pozostałych osób (m.in. dla inwalidów wojennych) przysługuje pod warunkiem, ze zostały uznane za całkowicie niezdolne do: pracy oraz samodzielnej egzystencji (przez lekarza orzecznika ZUS).

UWAGA ! Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzyma osoba, która przez co najmniej połowę każdego miesiąca przebywa w zakładzie opiekuńczym.

Kto wypłaca: dodatek pielęgnacyjny wypłaca oddział ZUS.

Wysokość dodatku: od dnia 1 marca 2012 roku miesięczna wysokość dodatku pielęgnacyjnego dla:
inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wynosi 293,57 zł (brutto, tzn. że kwota po odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy - będzie niższa),

dla pozostałych osób wynosi 195,67 zł (brutto).

UWAGA ! Wysokość dodatku pielęgnacyjnego podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur, corocznie, od 1 marca danego roku.
ZAPAMIĘTAJ ! Osoba, której należy się dodatek pielęgnacyjny (wypłacany przez ZUS) i zasiłek pielęgnacyjny (wypłacany przez gminę) musi sama wybrać, które ze świadczeń chce otrzymywać. Powinna też dopilnować, żeby nie wypłacono jej i zasiłku i dodatku – bo jeśli tego nie zrobi, będzie zmuszona zwrócić pieniądze.


Zasiłek pielęgnacyjny (gmina).

Komu przysługuje: zasiłek pielegnacyjny jest przyznawany osobom, które nie mogą sobie same poradzić z codziennymi czynnościami albo z powodu wieku lub choroby przychodzi im to z trudem. Uprawnionymi do jego otrzymania są m.in.
osoby, które ukończyły 75 lat,
osoby starsze, u których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności,
osoby starsze o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ich niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia.

UWAGA ! Zasiłku pielęgnacyjnego nie może dostać m.in. osoba starsza niepełnosprawna mieszkająca w instytucji, która zapewnia jej całodobową opiekę lub utrzymanie.

Wysokość zasiłku: zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153,00 zł (brutto) miesięcznie. Przysługuje bezterminowo albo do czasu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

Kto wypłaca: zasiłek pielęgnacyjny wypłaca gmina.



źródło


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tak więc jeśli Jagoda stanie na komisji lekarskiej ZUSowskiej po ukończeniu 18 r ż, zostanie uznana za osobą całkowicie niezdolną do pracy, to może wybierać między zasiłkiem pielęgnacyjnym wypłacanym przez MOPS a dodatkiem pielęgnacyjnym wypłacanym przez ZUS


Dziękuję Ci dobra kobieto. :prosze: To znaczy się, że opsnęłam się tylko o dwa lata. Jak do tej pory korzystniejszy jest dodatek z ZUS-u o kilka pln, ale zawsze.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-06-06, 16:21   

Ale lekarze orzecznicy ZUSu uzdrawiają na potęgę ;/
Pewnie wg nich Jaga aż taka niezdolna do pracy to nie będzie ;-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu