FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Moje dziecko pierwszy raz... - lista nabywanych umiejętności
Autor Wiadomość
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-11-24, 22:46   Moje dziecko pierwszy raz... - lista nabywanych umiejętności

wiem, że nasze dzieci rozwijaja sie bardzo indywidualnie, jednak chciałabym abyście podzieliły sie wspomnieniami o rozwoju maluszków, mój brzdąc ma niecałe dwa miesiace i na razie miesci sie nawet w normie ale chciałabym wiedziec jak było u Was i czego moge sie spodziewać :-) dziekuje
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-11-24, 22:57   

O tym jak rozwijaja sie nasze dzieci mozesz poczytac tutaj :arrow: Sukcesy i osiagniecia
Napisze Ci jednak jak bylo u nas, u mojego syna zauwazono zD jak maly mial 4,5 miesiaca wiec do tego czasu rozwijal sie zgodnie z wiekiem,nawet napiecie miesniowe mial OK,podciagal sie do siadania itd.
Teraz kiedy ma prawie 2 latka jego rozwoj oceniam (ja, nie specjalista) na jakies 16/18 miesiecy.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2007-11-25, 09:37   

Piotruś np. zaczął pewnie dźwigać główkę w 6 miesiącu, a zdrowe dzieci chyba robią to już w 3-4(?). Zaczął obracać się z pleców na brzuszek mając 6 miesięcy i parę dni, z brzuszka na plecy wcześniej. Ładnie zaczął chodzić podtrzymywany mając 8/9 miesięcy, oczywiście robiliśmy to sporadycznie, ale był to dla nas ratunek, gdy już nic nie pomagało. ;-) W wieku 10 mies. zdiagnozowany przez psycholog, że rozwój emocjonalny adekwatny do wieku, psychicznie super, po skończeniu roku tak samo oceniła go neurolog. Chwytanie zabawek, przekładanie, zainteresowanie, gaworzenie-zawsze o czasie, trochę leniwe rączki miał tylko. Również od pewnego czasu chwalony był przez rehabilitantkę, że świetnie sobie radzi, lepiej niż jego koledzy... Pełzać zaczął mając 9,5 mies., siedzieć stabilnie-prawie 11 miesięcy. Nie pamiętam, kiedy zaczął sam wstawać, gdy się czegoś chwyci (najlepiej wychodzi mu wstawanie, gdy się opiera o nas). Ostatnio trochę się opóźnia, widzę to, np. już pięknie wstawał na czworaka przez pewien czas bez przerwy, a teraz mu sie nie chce...
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-25, 15:14   

Plaza, chyba najwięcej na ten temat dowiesz się, czytając wątki dzieciaczków w Sukcesikach (magdalenka podała link).
Nie ma co tworzyć kolejnego wątku na ten sam temat. Poza tym temat: rozwój dzieci jest ogromnie szeroki, można w zasadzie tu pisać o wszystkim. A za jakiś czas nikt się nie połapie, o czym konkretnie w tym wątku piszemy (bo będzie wszystko i nic).

Proponuję więc zrobić tak - w tym wątku wymieniajmy punktowo, w jakim wieku dziecko nabyło daną umiejętność. Bez elaboratów - same punkty kiedy co.

A zatem:

1. Kiedy zaczęło trzymać sztywno główkę?
2. Kiedy pojawił się świadomy pierwszy uśmiech?
3. Kiedy zaczęło chwytać grzechotki?
4. Kiedy zaczęło obracać się z plecków na brzuszek i odwrotnie?
5. Kiedy usiadło?
6. Kiedy zaczęło pełzać?
7. Kiedy zaczęło raczkować?
8. Kiedy zaczęło stawać przy meblach?
9. Kiedy postawiło pierwszy samodzielny kroczek?
10. Kiedy pewnie zaczęło maszerować?


Zmienimy także tytuł tego wątku na Moje dziecko pierwszy raz... - lista nabywanych umiejętności
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2007-11-25, 15:34   

Plaza, ja bym Ci jednak radziła nie ulegać pokusie porównywania swego dziecka do innych, nawet tych z zD. Rozbieżności sa zawsze i wcale nie muszą one przesądzać o stopniu rozwoju psycho-ruchowego nawet w najbliższej przyszłości, głównie dlatego, że nasze dzieci rozwijają się skokowo.
To tak na wypadek, gdybyś się martwiła, że Twoje dziecko nie potrafi jeszcze tego, co już w tym samym wieku umiało dziecko innej matki.
 
 
Lusi 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 06 Paź 2007
Posty: 1619
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-11-25, 15:51   

Nadziejka ma absolutnie rację... Być może ucieszysz się że twoje dziecko robi szybciej coś niż inne ale w odwrotnym przypadku można się tylko pogrążyć i dostać do głowy a dziecko na tym na pewno nie skorzysta. Lepiej nie porównywać. Zwłaszcza naszych dzieci, każde z osobna rozwijają się w swoim tempie, według indywidualnych możliwości i uwarunkowań.
_________________
Liski_5 to Lusi, Lisu (vel magura) i nasze Liski-urwiski Paweł (09.07.2004), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (22.09.2010)
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2007-11-26, 08:41   

No więc tak: ja nie opisałam w Sukcesach pierwszych razów Piotrusia (chyba, chyba, bo nie pamiętam), ponieważ jestem na forum od niedawna, gdy on skończył już roczek. Po drugie-Nadziejko i Lusi-ja bym się z Wami nie zgodziła (choć generalnie Was lubię :-) ), ja np. chciałam wiedzieć, czego i kiedy mogłam się spodziewać po Piotrusiu, bo np. rehabilitantka (ale nie nasza) powiedziała, że Piotruś zacznie chodzić, gdy będzie miał 4 latka...(miał wtedy miesiąc) :shock: I wcale tych wiadomości nie chciałam posiadać po to, by sobie porównywać, cieszyć się lub dołować. Chciałam wiedzieć, kiedy ewentualnie MOGĘ się czegoś spodziewać, oczywiście biorąc na to wszelkie możliwe poprawki.

Paru rzeczy już nie pamiętam z tych pytań, które wymieniła Kabtaka, parę mam nadzieję przede mną. ;-)
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-11-26, 09:22   

Moim zdaniem porownywac sie nie powinno,ale taki watek jak Sukcesy i osiagniecia pomaga w zorietowaniu sie co mogloby nasze dziecko juz umiec i tym samym zaczac go danej czynnosci uczyc.
Ja np. nie wiedzialam kiedy ,co Kai moze umiec,wiec jak zobaczylam na innym forum ze 17 miesieczne dziecko umie pokazywac palcem na przedmioty,zaczelam 17 miesiecznego Kaia tego uczyc i okazalo sie ze on tez byl juz gotowy do wskazywania palcem.
Wiec podgladam sobie co dzieci w Kaia wieku potrafia i sama go tego ucze.
Wiec nie jest to tylko watek gdzie sie chwalimy ale jest on pomocny innym rodzicom.

1. Kai trzymal glowke w wieku 3 miesiecy
2. usmiechu nie pamietam,bo byl smutnym dzieckiem,za to teraz caly czas sie usmiecha
3. grzechotke trzymal w wieku 4 miesiecy
4. obracal sie w wieku 4/5 miesiecy
5. usiadl w wieku 7 miesiecy
6. pelzal w wieku 10 miesiecy
7. raczkowal w wieku 20 miesiecy
8. stawal przy meblach w wieku 20 miesiecy
9. pierwsze kroczki zaczyna stawiac teraz - 2 latka
10. nie wiem kiedy zacznie maszerowac
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
  
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2007-11-26, 09:34   

Joa, a ciekawe jak byś się czuła, gdyby rehabilitantka powiedziała Ci, że Piotruś zacznie chodzić w wieku 12 miesięcy. :lol:
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2007-11-26, 10:12   

Nadziejko-ale generalnie 4latka to chyba przesada...choć wiem, że i tak może być...Nastęna rehablitantka i in. mówiły, że w wieku ok. 2 lat ZAZWYCZAJ nasze dzieci stawiają pierwsze kroki. Mogłabym jeszcze napisać coś na podstawie zdjęć, ale teraz zmykam do mycia okien, aż mi się jakoś chce... :shock:
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-11-26, 10:40   

Znam 5 letniego chlopca z z D ktorego mama twierdzi ze swietnie sie rozwija, ale jak go zobaczylam to nie wiem o czym ona mowila,chlopiec pije z butelki ze smoczkiem,nie mowi,nie chodzi a raczkuje.
Jak to ma byc swietny rozwoj to ja dziekuje,a jego mama prowadzi grupy zajeciowe dla dzieci z opoznieniem w rozwoju,wiec wie ja wyglada dziecko ktore dobrze sie zozwija,moze miala nadzieje ze nigdy jej syna nie zobacze,nie rozumiem po co tak klamac :roll:
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-26, 15:02   

Magdalenko nie sądzę,żeby ta pani chciała cię okłamac ;-) . Wg .niej jej dziecko rozwija się super i myślę,że tak właśnie jest.Tak jak pisałyśmy już wielokrotnie każde dziecko rozwija się w swoim tempie. W książce C.Cunningama "Dzieci z zespołem Downa" na str. 219-221 jest tabelka osiągnięc rozwojowych dzieci zdrowych i dzieci z zD do 5-6 roku życia. Jeśli ktoś potrzebuje takiego zestawienia to poczytajcie.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-11-26, 15:43   

Megi napisał/a:
Magdalenko nie sądzę,żeby ta pani chciała cię okłamac ;-) . Wg .niej jej dziecko rozwija się super i myślę,że tak właśnie jest..


:wow: Megi sadzisz ze to co napisalam ze ten chlopiec potrafi to jest super rozwoj ?
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-26, 16:02   

Są mamy, które lubią trochę podkolorować rzeczywistość ( ja nie wiem po co ) ale są kobiety, których dzieci zawsze są genijalne i jak pomyślimy w tym kontekście o naszych ( nawet tych bez zespołu) to można się pogrążyć. Albo mają słabą pamięć, albo takie pozytywne nastawienie ;-)
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-11-26, 17:48   

Może nie powinnam polemizowac z tobą Magdalenko na temat tego chłopca i jego mamy , bo ich nie znam, ale czytając twój post pomyślałam o innej mamie i jej dziecku, które " nie mieści się" w normach nawet dla dzieci z zD.Wiem ,że robi bardzo dużo i każde osiągnięcie jej dziecka jest wielkim sukcesem. Myślę,że ta pani ( o której piszesz) przestała już liczyc miesiące i lata , a zamiast tego liczy sukcesy i osiagnięcia synka. I wg. mnie to jest jak najbardziej pozytywne nastawienie, nawet gdy jest trochę podkolorowane ;-) :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu