FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z klawiaturą
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-14, 20:51   Problem z klawiaturą

kruffka napisał/a:
Fajne sykrabcie! Pryeprasyam, ale Martznka wađnie upryejmie mi cođ pryestawia w komputerye, strasynie mam teray mae literki i .... nie te, ktre bzm chciaa :-(

:arrow: z tego wątku

kruffko - no proszę Cię... :roll: Jeśli masz tego typu problem, a nie wiesz, jak go rozwiązać, zapytaj. A nie pisz posta, który wygląda jak wygląda ;/

Spróbuj wykonać następujące kroki:
Panel Sterowania>Opcje regionalne i językowe>Języki>Szczegóły>Ustawienia.
Potem naciśnij "dodaj" Wybierz język Polski układ klawiatury programisty. Następnie wybierz "Język domyślny" - "Polski - Polski (programisty).

Nie wiem, jaki masz system operacyjny - w zależności od tego może się to trochę różnić.
U mnie (mam Vistę) powrót do języka polskiego programisty następuję przy użyciu skrótu klawiaturowego: Shift+Ctrl :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-01-14, 23:42   

Albo wyłącz i włącz komputer - ja tak zawsze robię a takie "przestawienia" przez dzieci są u mnie na porządku dziennym :roll:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2008-01-15, 08:58   

Zamiana w tekscie liter Z i Y oraz polskich znaków diakrystycznych na dziwolągi może być to efekt jednoczesnego wciśnięcia przycisków lewy Ctrl i lewy Shift, co stosuje się np przy zaznaczaniu większej ilości załącznikow.
Przypadkowe, jednoczesne wciśnięcie tych przycisków powoduje powyższy efekt.
Usuwa się go ponownie wciskając jednocześnie te przyciski.

Działa też u mnie przy XP.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-01-18, 20:55   Re: Problem z klawiaturą

kabatka napisał/a:
kruffko - no proszę Cię... :roll: Jeśli masz tego typu problem, a nie wiesz, jak go rozwiązać, zapytaj. A nie pisz posta, który wygląda jak wygląda ;/


Ależ Moniko, to wygląda.... :spoko: Tylko proponuję przenieść do śmiecholandii bo ja się ubawiłem. Przypomina mi to nawet pewne posty ale to już inna historia... :okular:
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2008-01-18, 21:02   

Post był komiczny, ale w miarę zrozumiały. :lol: :lol: :lol:
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2008-07-18, 11:47   

Korzystam od niedawna z Firefoxa i mam pewien problem z literami.
Otóż na forum i w różnych innych oknach dialogowych nie mogę napisać wielkich liter z polskimi znakami diakrystycznymi.

ś ć ź ż ł ń - tak to wychodzi pomimo wciśnięcia capslocka.

żeby napisać wielkie polskie litery muszę je pisać w Wordzie i skopiować, wtedy jest dobrze.

Proszę o radę: czy trzeba coś zmienić w ustawieniach przeglądarki i jak to zrobić?
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-07-18, 19:12   

Korzystam z tej przeglądarki i dużą literę ś piszę klikając na shift+alt i s
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
mafra 
trajkotek


Wiek: 46
Dołączyła: 11 Lip 2007
Posty: 1863
Skąd: Toruń
Wysłany: 2008-07-18, 21:46   

Janusz, też korzystam z Firefox'a i polskie literki działają zarówno z caps lockiem jak i z shiftem.
Sprawdź może Narzędzia\Opcje\Treść\Czcionki i kolory\Zaawansowane\ i tam dwie rzeczy: Czcionki: środkowoeuropejskie oraz Zestaw znaków\Domyślny zestaw znaków: Środkowoeuropejski(ISO-8859-2)
Jak masz tak ustawione..., to nie mam więcej pomysłów - niech się wypowie ktoś, kto wie :-D
_________________
Marta, mama Antoniego Pędziwiatra z zD (19.04.2007r.) i Kudłatego Ignacego
Porzuć złe uczynki, postępuj szlachetnie, opanuj swój umysł...
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2008-07-19, 11:07   

Tak mam ustawione.

A faktycznie, Shift i prawy Alt pozwalają na napisanie wielkiej litery
Ż Ś Ć Ł
a z capslokiem wychodzi
ż ś ć ł

Dzięki Ala. :spoko:
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
kabat 
admin
Członek Stowarzyszenia


Wiek: 48
Dołączył: 02 Paź 2006
Posty: 329
Skąd: z Zakątka
Wysłany: 2008-10-30, 11:23   

Ciągle na naszym forum jest problem z literówkami i brakiem polskiej czcionki.

Proponuję zainstalować sobie jakąś przeglądarkę internetową, która ma słownik i tak jak w Wordzie będzie mam podświetlała na czerwono wyrazy, których nie ma w słowniku poprawnej polszczyzny.

Mozilla Firefox ma domyślnie ustawioną opcję sprawdzania pisowni. Pobieramy plik Firefox.exe, zapisujemy gdzieś na dysku i instalujemy.
Po zainstalowaniu, pisząc posta, wyrazy niepoprawnie napisane będą się podświetlały na czerwono, wystarczy wtedy kliknąć na wyraz prawym klawiszem myszy i z listy wybrać poprawny wyraz, np.:



Oczywiście nie wszystkie wyrazy będą miały podpowiedź, więc niektóre trzeba będzie poprawić ręcznie.

W trakcie użytkowania Firefoxa, czasami będzie się prosił o aktualizacje, wtedy tylko trzeba mu na to pozwolić. ;-)

Niech żyje język polski! :spoko:
_________________
Martin, tata anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-12-02, 20:59   Polskie znaki na klawiaturze w układzie UK

Dla tych którzy mają brytyjską klawiaturę (znak " nad cyfrą 2, znak £ na cyfrą 3 itd.) a chcieliby używać polskich znaków bez ciągłego przełączania klawiatur, przygotowałem dwa układy klawiatury:

:arrow: PolishUK "Polish (UK)"
:arrow: UKPolish "United Kingdom-Polish Programmers"

Układy klawiatury będą działać w systemach operacyjnych Windows NT 4.0, 2000, XP i 2003 (i zapewne również Vista, chociaż nie przetestowałem tego), zarówno 32-bit jak i 64-bit, nie będą działać w Windows 95 itp. systemach opartych o DOS.

Polskie znaki diakrytyczne zdefiniowane są identycznie jak w klawiaturze programisty (prawy alt razem z odpowiednim klawiszem litery łacińskiej), ale zachowany jest dostęp do znaków klawiatury UK w ich oryginalnych położeniach (tj. znaki £ @ " € ¬ itd. pozostaną tam, gdzie są opisane na klawiaturze). Układy PolishUK i UKPolish różnią się tylko obsługiwanym językiem (dla pierwszego to polski, dla drugiego angielski-UK).

Oba układy są instalowane osobno (wystarczy zainstalować jeden, odpowiedni dla ustawień regionalnych); po zakończeniu ich instalacji należy ręcznie skonfigurować ustawienia regionalne tak, aby korzystały one z zainstalowanych układów klawiatury. Oba układy dostępne są z kodem źródłowym (MKLC), ich instalacja nie wymaga żadnych dodatkowo ściąganych programów, rejestracji, opłat itp. W czasie działania nie obciążają systemu dodatkowym procesem (usługą, zbędnymi plikami .dll itp.) - nowe układy klawiatury zdefiniowane są dokładnie w ten sam sposób, co układy predefiniowane w systemie operacyjnym. Nie trzeba również instalować programu za pomocą którego zostały one stworzone (Microsoft Keyboard Layout Creator).

Instalacja każdego układu klawiatury składa się z pliku .msi pozwalającego na instalację i odinstalowanie układu klawiatury raz jednego pliku .dll, który zawiera opis układu klawiatury zrozumiały dla systemu operacyjnego. Dla osób które nie chcą (albo nie mogą) instalować programów z niezaufanego źródła, dostępne są również pliki źródłowe możliwe do skompilowania przy pomocy programu "Microsoft Keyboard Layout Creator".

Po zainstalowaniu nowego układu (lub układów) klawiatury należy otworzyć Control Panel, Regional Settings, zakładka Languages i wcisnąć przycisk Details ... Pojawi się okienko "Text Services and Input Languages", należy w nim zastąpić dotychczasowe układy klawiatury zainstalowanymi. Służą do tego przyciski Add ... i Remove.



Układy klawiatury wyglądają dokładnie tak:
1. Bez klawiszy modyfikujących:


2. Małe litery z prawym Alt:


3. Caps Lock z prawym Alt:


4. Shift:


5. Shift z prawym Alt:


6. Caps Lock z Shift z prawym Alt:


:arrow: Źródło: http://b.kozicki.pl/ukpl/
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-12-14, 17:29   

Alicja napisał/a:


i kolejna prośba : w Zakątku używamy polskich znaków :tak:


bambi23 napisał/a:
Tak tylko jak to zrobic?mam tylko laptopa niemieckiego wiec wymiana klawiatury nie wchodzi w gre.To jak mam uzywac polskich znakow? powiedzcie czy brak kompa z polska klawiatura eliminuje mnie z Zakatka? :cry:


----> z tego wątku
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2008-12-14, 17:52   

Po każdej instalacji systemu muszę ręcznie wydobywać niemiecką czcionkę i robię to tak właśnie, jak zademonstrował Michał. W ten sposób można uzyskać też polską czcionkę, jeśli ktoś ma obcy język w systemie (najlepiej pisać w Microsoft Word i kopiować). Naprawdę proste i nie trzeba być informatykiem, by tego dokonać.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-05-27, 11:46   

Pamiętam, że juz kiedyś prosiłam o pomoc, bo nie mogłam napisac "c" z kreseczką. Otwierał mi się wtedy skrót do catalyst control center. Teraz też tak mam, a nie mogę sobie przypomniec, co ja wtedy robiłam :nie: .
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2009-05-27, 21:17   Problem z klawiszem C i ATI Catalyst Control Center

To dosyc popularny problem.

ATI Catalyst Control Center, którego z pewnością też zainstalowałaś wraz ze terownikami, domyślnie ma ustawione kilka klawiszy szybkich skrótów (Hotkeys) w tym problemowy klawisz C z ALTem.

Jak to naprawić:

  1. Odpal Catalyst Control Center.
  2. W górnym menu kliknij "Hotkeys" i z rozwijanego MENU wybierz "Hotkeys manager".
  3. W rozwijanym menu z nazwą "List Hotkeys for" powinna być wybrana pozycja CATALYST Control Center - jeżeli jest inna zmień ją na podaną.
  4. W okienku z listą ustawień dla klawiszy szybkiego sktótu znajdziesz pozycję "Launch CATALYST Control Center" dla której to przypisano klawisz C z ALT lub klawisz C z ALT+CTRL.
  5. Wystarczy zmienić ten klawisz C na inny dowolny - najlepiej taki, który nie ma odpowiednika z polską czcionką - T; K; M; B; lub po prostu dowolna cyfrę.
  6. Zaakceptować zmiany i gotowe!


UWAGA! Nie ma znaczenia czy "Hotkeys" są aktywne czy nie, zawsze polskie znaki będą blokowane jeżeli ustawimy ALT+dowolna litera, która ma odpowiednik z polskim znakiem jak "ą"; "ę"; "ś"; "ć"; "ń"; itd.
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu