FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Niepełnosprawność sprzężona a edukacja
Autor Wiadomość
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-09-20, 12:38   

Dziś byłam z Paulą w PPP. Zapytałam co z decyzją o WWR, jeśli dostanę opinię o kształceniu specjalnym ze sprzężeniem. Powiedzieli, że w praktyce WWR powinno zostać cofnięte, bo jedno wyklucza drugie :wow: . WWR jest dla dzieci do 3 roku życia, KS powyżej 3-go. Ale moja Paula dopiero od stycznia idzie do przedszkola i dopiero wtedy będzie Jej KS potrzebne, więc powiedzieli, że mi opinii o WWR nie cofną, żeby nie była do stycznia w zawieszeniu. Będzie więc miała dwie opinie - o WWR i o KS ze sprzężeniem... Jak widzę to dużo tu zależy od dobrej woli ośrodka.
Co do samego badania Pauli...
Najpierw była logopeda, która traktowała mnie jakbym wraz z ośrodkiem rehabilitacyjnym, dzięki sprzężeniu, kasę jakomś wyłudzić chciała. Ciągle mi tłumaczyła, że chyba się nie da sprzężenia u Pauli, że to Jej nie jest potrzebne, ble, ble, ble. To ja krótko, że Ona ma mi dziecko zdiagnozować pod względem logopedycznym, ma tylko opinię wystawić, a o tym czy sprzężenie będzie czy nie, to już komisja zadecyduje, a z tego co się orientuję, to Jej w zespole orzekającym nie ma :okular: . Obraziła sie i zaczęła badanie ;-) Badanie trwało z 5 mimut, cały czas próbowała na siłę Paulę utrzymać na kolanach, a Ta wyrywała się tylko, gryzła, szczypała. Ku mojej ogromnej uciesze i zadowoleniu :okular: W ciągu całego badania Paula nie wydała z siebie żadnego dźwięku, nie współpracowała wogóle. I ciekawe co też Pani sznowna w opinii napisze.
U psychologa o niebo lepiej. Pani dała Pauli czas na aklimatyzację i poznanie otoczenia, nawiązała z Nią kontakt. Palcia wyluzowana, zadowolona przez godzinę pięknie z psycholog współpracowała. Gadała, układała klocki, oglądała książeczki, śpiewała, wykonywała wszystkie polecenia. Dała się w pełni zdiagnozować :spoko: Psycholog zadowolona, Na koniec powiedziała mi, że Paula ewidentnie, z uwagi na opóźniony rozwój ruchowy i liczne wady towarzyszące, podchodzi pod sprzężenie. Więc mam w komisji 2 osoby "za" sprzężeniem - lekarza i psycholog :spoko: Chyba wystarczy. Mam się nie martwić o nic, tylko zadzwonić 5 października czy decyzja jest już do odbioru :tak:
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2011-09-20, 12:47   

Dziwne, że jedno wyklucza drugie :cry: my jeszcze nie mamy KS , badanie wyznaczone na 7 października. Ale nikt nie wspominał o takiej regule. Tym bardziej, że w decyzji o WWR mam wyraźnie napisane, że do rozpoczęcia nauki w szkole. Chyba, że mi się tylko zdaje. A nie mam teraz czasu szukać pisma.
My do poradni donosimy opinie od logopedy , pedagoga, lekarza rehabilitacji do których chodzimy na WWR co by mniej badań trzeba było w poradni robić, bo to oni lepiej znają Cypriana :-) W poradni tylko psycholog.
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-09-20, 12:55   

Ja też się pogubiłam.

Mamy WWR (zobaczę w domu czy jest coś napisane do kiedy) i mamy orzeczenie o kształceniu specjalnym (bez sprzężenia).
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2011-09-20, 13:14   

Coś ta pancia chyba poknociła... u nas też jedno nie wyklucza drugiego.
Mamy i kształcenie specjalne (ze sprzężeniem), i WWR.

Nie przejmuj się Ania, można się odwołać, w razie gdyby była nie taka..
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-09-20, 13:17   

Tak mi tłumaczyli, ale czy tak jest to nie wiem. Na opinii o WWR nic nie ma na ten temat, bo WWr mamy wydane na czas określony, czyli do ukończenia przez Paulę 5-go roku życia. I to tez przeczy temu, co mi mówili (że do 3-go roku jest WWR). Zobaczymy co będzie naopinii o KS napisane. Zostawiają nam WWR, więc już zupełna kołomyja.
Ja, oprócz zaświadczenia od lekarza prowadzącego (pediatry) i wniosku, nic więcej nie składałam. Żadnych opinii od rehabilitantów, nic. Tylko nam tą "diagnozę" z logopedą i psychologiem na dziś wyznaczyli. Potem będzie komisja i decyzja (już bez nas oczywiście). Co kraj to obyczaj, tak to wygląda.
A swoją drogą to bez sensu, że w jednym mieście tak, a w drugim siak. Jak widać nie ma jednolitej interpretacji przepisów. Jak sobie urzędnik uwidzi tak jest...
Ja nie narzekam jak na razie bo i WWR bede mieć i kształcenie ze sprzężeniem (mam nadzieję).
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2011-09-20, 13:27   

Mnie to tak zaintrygowało, że jednak sprawdziłam co na naszej decyzji jest napisane. No i WWR mamy do rozpoczęcia nauki szkolnej. Tak jak pisałam wyżej.

Jak staraliśmy się o WWR to też donosiłam opinie od logopedy i pedagoga z OWI, do którego wcześniej jeździliśmy. Może w naszym PPP są po prostu wygodni ;-) dzięki temu mniej pracy mają :lol:
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
aga.d 
gaduła


Dołączyła: 21 Sie 2009
Posty: 287
Skąd: Woj.mazowieckie
Wysłany: 2011-09-20, 13:45   

Wystarczyło tylko postraszyć :evil: dziś dzwoniła pani dyrektor PPP i prostowała przepraszała (nie ma takiego rozporządzenia żeby przyznając kształcenie specjalne ,zabierać WWR)Niech was nikt nie robi w bambuko !!Ale jestem z siebie dumna,dopiełam swego :lol:
_________________
Agnieszka mama Mai z ZD ur.(25 04 08)i Pauliny ur .(20 02 98)
 
 
affelti 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Sie 2008
Posty: 1416
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2011-10-04, 19:00   

Mnie niestety babka z PPP spławiła :-( Starałam się o sprzężenie jednak pani z PPP obejrzała zaśw. od okulisty i stwierdziła że Dawid ma zbyt słabą wadę wzroku i nie kwalifikuje się. Próbowałam z innej beczki: pokazałam wypisy od ortopedy i chciałam uczepić się za Dawid ma też problemy ruchowe, tj. nawykowe zwichnięcie rzepek kolanowych. Babka pytała coś o orzeczenie o niepełnospr. czy tam jest zaznaczony symbol R- my tego nie mamy :-( To powiedziała niestety ale nie ma podstaw aby orzeczenie zmienić. Sama nie wiem co zrobić? Czy uprzeć się i dążyć do swego, co wiąże się jednak z wizytami u okulisty lub ortopedy i poproszenie o wystawienie stosownego zaświadczenia? Nie wiem, nie mam siły, z tą szkołą Dawida jestem w ciągłym biegu, do tego rehabilitacja nie mam czasu na jedzenie ;-) Chyba sobie odpuszczę :?:
_________________
Iza- mama Dawida lat 17
Sukcesy Dawida
Foteczki Dawida
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-10-04, 19:25   

I one znowu postawią na swoim...
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-10-04, 19:46   

affelti, a to orzeczenie zmieni coś na lepsze w edukacji Twojego dziecka? To może nie odpuszczaj. W końcu trzy wizyty: u ortopedy, okulisty i w PPP to jeszcze nie tak dużo. Zwłaszcza jeżeli potem Dawid będzie miał lepszą opiekę w szkole.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-10-04, 19:48   

Iza, nie odpuszczaj! Mnie powiedzieli w PPP, że chociażby z uwagi na opóźnienie w rozwoju ruchowym, nie wspomnieć o wadzie serca, wzroku... będzie sprzężenie. Czekam cierpliwie na decyzję, jutro dzwonię, bo już miała być gotowa. Jeśli jednak nie będzie sprzężenia to odwołam się na bank. Iza nie daj sie spławić. Masz dziecko niepełnosprawne i nie jest to tylko niepełnosprawność intelektualna, więc trzeba walczyć o swoje :spoko:
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2011-10-11, 13:58   

Dziś do mnie dzwonili z PPP, mamy do odbioru decyzję o KS, jest sprzężenie z uwagi na wadę wzroku. Ale nie obyło się bez walki. Pani Dyrektor miała obiekcje do sprzężenia. Jednak w dokumentacji okulistycznej (baaardzo obszernej i szczegółowej na szczęście) mam podane wszystkie parametry wad wzroku Pauliny, do tego napisana jest takim językiem, że wogóle tego nie kumam (znaczy medycznym), więc stwierdzili, że to na razie wystarczy, bo mi coś bąkali o konsultacjach w poradni specjalistycznej na Krakowskiej we Wrocławiu :-x Im chodziło o to, by mieć np. na zaświadczeniu od okulisty napisane, że Paula jest dzieckiem "słabowidzącym", albo od audiologa, że "słabosłyszącym", albo od ortopedy i rehabilitanta, że jest niepełnosprawna ruchowo, co wynika nie z opóźnienia w rozwoju, ale z innych rzeczy (jak koślawość, wiotkość czy inne "dolegliwości"). Co kraj to obyczaj jak widać. Ale najważniejsze, że mamy orzeczenie :spoko: .
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
affelti 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Sie 2008
Posty: 1416
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2011-10-12, 18:40   

Fajnie że Ci się udało :spoko:
_________________
Iza- mama Dawida lat 17
Sukcesy Dawida
Foteczki Dawida
 
 
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2011-10-20, 21:03   

Udało się :-) . Warto było pisać. Byłam dziś na rozmowie z Burmistrzem. Adaś z 1 godziny zajęć na starcie ma zwiększone do 2,5 godz. w tygodniu. Rozdzielone na 2 x 0,5 godz. logopedy w tygodniu, 2 x 0,5 godz. zajęć indywidualnych z nauczycielem i 1 x 0,5 godz zajęć psychologicznych traktowanych jako grupowe z innym dzieckiem z deficytami.
Rehabilitacja ruchowa będzie od listopada - przynajmniej tak mam obiecane.
Grupy integracyjnej dla dzieci młodszych nie utworzą, ale jest już dodatkowa pomoc na 5 godzin. Będą rozważać czy "dadzą radę" wydłużyć jej pracę, aby Adam miał jedną panią przez cały dzień.
I co ważniejsze jeśli Adaś będzie przeziębiony - zakatarzony (tak jak teraz już 3 tydz. idzie) to zajęcia będą w domu. Przynajmniej indywidualne z nauczycielem.
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-10-20, 21:05   

Elcia jestem w szoku, :brawo: :brawo: dla Ciebie. A te indywidualne w domu to na jakiej podstawie?
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu