FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Papierkologia przedprzedszkolna
Autor Wiadomość
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2008-02-11, 21:13   

wiecie co Ola (olcik) mówiła mi dziś, że do przedszkola należy załatwić skierowanie od starosty, czy wszędzie tak jest bo powiem szczerze kilka razy rozmawiałam z 2 p. dyrektor przedszkola i żadna mi nic na ten temat nie mówiła, jutro zadzwonię i dopytam, ale może wy wiecie czy wszędzie jest taki obowiązek?
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-11, 21:57   

Basiu wydziliłam Twój post - bo pomyślałam, że możemy tu zebrać kwestie potrzebnych papierków, które trzeba zebrać (lub warto zebrać), zanim maluch trafi do przedszkola. Zbierzmy w tym wątku informacje, co jest potrzebne w kwestii dokumentów, zaświadczeń, opini, czy wymagane papiery różnią się np. w zależności od typu przedszkola, do jakiego idzie dziecko.
Niektóre z Was pisały o tym przy okazji różnych innych tematów - tutaj zbierzmy fakty: co, od kogo, kiedy i komu trzeba przedstawić :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
asia14 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Wiek: 50
Dołączyła: 29 Cze 2007
Posty: 1057
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2008-02-11, 22:38   

Chciałam przekazać, iż dokumenty zgłoszenia dziecka do przedszkola to w większości wniosek zgloszenia, a patrząc na specyfikę orzeczenie o niepełnosprawnoći i opinia wczesnego wspomagania rozwoju. Jeżeli ktoś ma wydaną opinię bardzo wcześnie (czasami daje się dzieciom już kilku miesięcznym), to do tej opini zaświadczenie od specjalisty, który prowadzil wczesne wspomaganie przed przedszkolem, opis umiejętności, jakie osiągnęło dziecko poprzez terapię.

Obowiązek przedszkolny i dodatkowe badanie nie powinny być wymagane. Ja prowadzę przedszkole integracyjne i takie dok. dostarczają rodzice i są one w zupełności wystarczające. Nie dostajemy żadnych zaświadczeń od starostów czy tp., nawet jeżeli dzieci są spoza gminy.
_________________
Nie oglądaj się za siebie bo tylko przed tobą jest coś ciekawego i marzenia

Julia 29.12.1999r.
 
 
olcik 
trajkotek

Wiek: 49
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 1834
Skąd: Wrocław Bolesławiec
Wysłany: 2008-02-12, 06:55   

Nasze przedszkole prowadzone jest przez Gminę. Jeżeli przedszkole jest niepubliczne nie jest wymagane to sierowanie z Urzędu Miasta , o które ja musiałam składać wniosek w Urzędzie Miasta w Wydziale Edukacji.
_________________
Olga-mama Hani z ZD ur. 20.10.2005r i Tomka ur. 08.08.2008r
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2008-02-12, 08:13   

Ja poszłam do przedszkola, gdzie chcemy umieścić Bianeczkę.
Pani dyr. dała druczek do poradni P-P.
Pojechałam i do druczku z podaniem o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dołożyłam kilka kserówek o stanie sdrowia , ksero orzeczenia i tyle...
Czekam na termin rady orzekającej w P-P.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
olcik 
trajkotek

Wiek: 49
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 1834
Skąd: Wrocław Bolesławiec
Wysłany: 2008-02-12, 08:30   

Właśnie dzwoniłam do UM. Dowiedziałam sie ,że takie jest Rozporządzenie Ministra Edukacji i tak wyglądają procedury. Starosta musi zapewnić miejsce dziecku w placówce i wystawia skierowanie do przedszkola. Odpowiedz dostajemy równocześnie my i przedszkole. Czekamy na odpowiedź.
ust. 5. Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, na wniosek rodziców, zapewnia odpowiednią formę kształcenia, uwzględniając rodzaj zaburzeń i odchyleń rozwojowych, z zastrzeżeniem ust. 5a, a dyrektor szkoły, do której uczęszcza uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, organizuje indywidualne nauczanie.

ust. 5a. Jeżeli orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego zaleca kształcenie dziecka odpowiednio w przedszkolu specjalnym albo w przedszkolu, szkole podstawowej lub gimnazjum, ogólnodostępnych lub integracyjnych, odpowiednią formę kształcenia, na wniosek rodziców, zapewnia jednostka samorządu terytorialnego właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, do której zadań własnych należy prowadzenie przedszkoli lub szkół.
_________________
Olga-mama Hani z ZD ur. 20.10.2005r i Tomka ur. 08.08.2008r
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-22, 10:40   

Przedszkola z barierami
Paulina Głaczkowska, Dyrektorzy przedszkoli integracyjnych stawiają dodatkowe bariery dla dzieci niepełnosprawnych? Zdaniem rodziców tak. Dlatego napisali list w tej sprawie do Hanny Gronkiewicz-Waltz.


Dwa lata temu próbowałam zapisać do takiego przedszkola moje upośledzone dziecko. Dyrektor odmówił mi już po rozmowie telefonicznej. Nie chciał nawet zobaczyć zaświadczenia z poradni, w którym była informacja, że mój syn do przedszkola chodzić może – mówi Agnieszka Dudzińska, mama pięcioletniego chłopca. Tłumaczy, że rok później udało się jej dziecko w końcu do przedszkola zapisać. Wielu rodziców jednak takiej walki nie podejmuje. – Wolą dowozić swoje dzieci po kilkanaście kilometrów, niż użerać się z biurokratyczną machiną. Rodzice upośledzonych maluchów mają i tak dosyć własnych problemów – dodaje Dudzińska, która prowadzi również Ursynowskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych.

http://www.zw.com.pl/artykul/223194.html

Źródło : Życie Warszawy


Dodam jeszcze, że poznałam Agnieszkę w Kajetanach (jej synek też miał drenaż) i jest osobą z werwą i wie co robi. Dobrze, że rodzice mają tyle energii i robią rzeczy, które są bardzo potrzebne naszym dzieciom.
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
olcik 
trajkotek

Wiek: 49
Dołączyła: 24 Sty 2007
Posty: 1834
Skąd: Wrocław Bolesławiec
Wysłany: 2008-02-25, 14:00   

Wszystko załatwione. Mamy odpowiedż z Wydziału Edukacji. :jupi: :jupi: :jupi:
Szyjemy fartuszek i worek.
_________________
Olga-mama Hani z ZD ur. 20.10.2005r i Tomka ur. 08.08.2008r
 
 
pielgrzym 
cichosza


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 38
Wysłany: 2008-02-25, 15:05   

A żeby było "śmieszniej" od tego roku (tzn od września) zaczyna się nabór "elektroniczny". To tak na marginesie, chyba żeby ludziom było łatwiej :evil: :-x . P. Dyrektor z Przedszkola, do którego bedzie chodziła Kasia i do którego chodzi Marysia, już jest cała w stresie, bo mają być we wnioskach "Przedszkola pierwszego wyboru" i "dalszego".
Jakiś tuman chyba jednak musi pisze pracę doktorską pod tytułem jak utrudnić życie obywatelowi.
_________________
Semper Fidelis - Zawsze Wierni
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-02-25, 15:08   

u nas taki nabór jest już chyba od dwóch lat...teraz będzie po raz trzeci
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-25, 21:47   

pielgrzym napisał/a:
A żeby było "śmieszniej" od tego roku (tzn od września) zaczyna się nabór "elektroniczny". To tak na marginesie, chyba żeby ludziom było łatwiej :evil: :-x . P. Dyrektor z Przedszkola, do którego bedzie chodziła Kasia i do którego chodzi Marysia, już jest cała w stresie, bo mają być we wnioskach "Przedszkola pierwszego wyboru" i "dalszego".
Jakiś tuman chyba jednak musi pisze pracę doktorską pod tytułem jak utrudnić życie obywatelowi.


Krzysiek, ale dlaczego pani dyr. jest w stresie - przecież coś takiego działa też przy wyborze zdaje się liceów, a nie wiem, czy i przy gimnazjach...
Jakoś zawsze mnie drażni z góry nastawienie na nie... A może właśnie zapisy elektroniczne będą ułatwieniem... :roll: Przyrównując zapisy na moim wydziale na papierkach, i na wydziale Martina, gdzie wszystko było elektroniczne - wg mnie zapisy elektroniczne są o niebo lepsze. Oczywiście trzeba je na początku dopracować - ale nie mówmy im od razu nie! :spoko:

Stokrotko i jak się u Was taki nabór sprawdza?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-02-29, 13:44   

Jakichś większych problemów nie było z taką rekrutacją - myślę,że ma to na pewno plusy i minusy (jak wszystko) i pewnie co innego dla niektórych będzie plusem, a co innego minusem...dyrektor musi podać dokładną liczbę wolnych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych (dzieci chodzące już do danego przedszkola mają miejsce zapewnione ) i rodzice chwalą,że teraz przedszkole nie może ich nie przyjąć, gdy są miejsca (a bywało,że mówiło się o braku miejsc, a miejsca były...), a dyrektorzy przedszkoli chwalą,że teraz rodzic nie może zapisać dziecka do kilku przedszkoli na raz i potem sobie wybrać, do którego dziecko pójdzie ( blokowało to miejsca potrzebującym...i okazywało się nagle 1.09.,że z całej grupy 25 dzieci została połowa...albo dziecko pochodziło sobie po kilka dni do różnych przedszkoli i w końcu gdzieś tam zostawało - ale miejsce było blokowane i nikogo przyjąć się nie dało).
A jeśli chodzi o te "pierwsze i dalsze wybory" - to przecież sam plus - jeśli dziecko nie dostanie się do przedszkola pierwszego, automatycznie "przekazane" jest do drugiego, które rodzice podali na liście i nie trzeba już nic więcej robić (szukać miejsca) jest przyjęte.
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
pielgrzym 
cichosza


Wiek: 51
Dołączył: 31 Sty 2008
Posty: 38
Wysłany: 2008-03-03, 10:52   

Zapisałem Kasię elektronicznie.
Ale i tak muszę iść do przedszkola i papierkowo potwierdzić (czyli muszę wydrukować formularz zapisu i gnać z nim do przedszkola).
A rodzice, którzy (z różnych powodów) nie mają dostępu do sieci zapisują dzieci po staremu.
bez sensu ... :nie:
_________________
Semper Fidelis - Zawsze Wierni
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-07, 18:29   

O przedszkolach integracyjnych i problamach z dostaniem się do nich:

:arrow: Dzień dobry TVN
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2008-03-07, 21:23   

Ostatnie zdanie jest chyba najbardziej prawdziwe z prawdziwości całego reportażu - najwięcej zależy od dyrektorów placówek... niestety :-(
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu