FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dowóz do szkoły - obowiązki gminy
Autor Wiadomość
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-06-21, 21:36   

Tuska tak napisz pismo, dolacz orzecznie synka, plus list potwierdzajacy rozpoczecie nauki, dolaczylabym tez zaswiadczenie lekarskie ze niewiedzic i z tego powodu niemasz mozliwosci stransportu dziecka do szkoly wlsanym srodkiem...
U nas dzieci jezdza taksowkami...opiekunem moze byc rodzic.
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-06-21, 23:21   

Martynka jeździ busikiem, ok 10 km. A do ośrodka odległego o 30 km od nas dzieci też jeżdżą taksówkami :tak:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
dagmala 
milczek

Dołączyła: 01 Lip 2008
Posty: 1
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-07-01, 07:21   u kogo starać się o subwencje

dzień dobry

Nazywam się Joanna Woloch i jestem mamą 6-letniej Karinki. Mieszkamy w Szczecinie. Tu też od 3 lat mamy własne stowarzyszenie, które dziarsko prze do przodu. Jednakze martwi nas edukacja szkolna naszych dzieci, która w Szczecinie w ogóle nie jest rozwiązana. Bardzo chcemy stworzyć klasę dla naszych dzieci w szkole publicznej lub społceznej, gdzie nauka przedmiotów ścisłych i humanistycznych odbywałą by się we własnym gronie, a przedmiotów typu muzyka, plastyka, wf wraz z klasą zdrowych dzieci. Ale jak zawsze potrzebne są pieniądze. Przeczytałam u Państwa na forum o subwencji na dziecko w wysokości 2000 zł. Bardzo proszę o informację na temat, jaki urząd wypłaca te pieniądze i komu, oraz czy na wszystko mogą być wykorzystane.

Bardzo serdeczmie pozdrawiam :-)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-07-01, 09:56   

Witaj Asiu

Zapraszam do wątku ---> Czas się przedstawić ,abyśmy mogli Cię oficjalnie przywitać.

O działalności Waszego Stowarzyszenia możesz nam napisać ----> Tutaj

A ---> w tym wątku możesz przeczytać o Innowacyjnym Zespole Edukacyjno-Terapeutycznym, który na co dzień funkcjonuje na terenie ogólnodostępnej Szkoły Podstawowej
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-07-01, 10:40   

Dagmala
Subwencja w wysokosci 2000zl jest wyplacana na podstawie orzeczenia o nauczaniu specjalnym,, szkola otrzymujac opinie wypisuje -optuje do wydzialu edukacyjnego.
Jesli chodzi o dziec z samym ZD jest to duzo mniejsza kwota bo 4 krotnosc subwencji,
Moj syn mial 9 krotna z powodu sprzezen ZD i Cechy Autyzmu.
Jesli u dziecka wystepuja rozne jednostki utrudniajace nauke wielokrotnosc subwencji rosnie.
Poszukaj na forum linku do subwencji.
Wszystko zalezy od otwartosci szkoly i gminy-miasta.
Musicie rozpoczac ponad rok okolo18 miesiecy wczesniej dzialania.
Zlozcie do wybranej szkoly pismo, plus pismo do wydzialu edukacyjnego i miec grupe dzieci 3-5.
Powodzenia
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-07-01, 11:24   

subwencje 2008

Tu sa informacje z uaktualnieniem.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2008-08-21, 12:14   

Mam problem. Dzisiaj odrzuciłam propoycję, aby Aneta dwa razy w tygodniu jeżdziła do szkoły, właśnie przez transport. Nie wiem co robić. Nie chcą jej dać dowozu takiego dzwi w drzwi. Twierdzą, że jest autobus szkolny i to wystarczy. Do gimbusa muszę ją doprowadzić na przystanek i często musiałaby czekać jeszcze godzinę na zajęcia i po zajęciach. Ośrodek ma busika i jakby ją dowozili nie było by problemu. Podparłam sie zaświadczeniem od kardiologa, że Aneta nie może wykonać wysiłku większego, niż przejście 100m w terenie płaskim. Nie wiem czy dobrze robię, chciałam, aby trochę była w szkole, ale nie kosztem jej zdrowia.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Ewka 
cichosza


Wiek: 53
Dołączyła: 28 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Konin
Wysłany: 2008-08-26, 17:25   

W w/w postów rozumiem, że gmina ma obowiazek dowozu tylko dzieci uczęszczajace do szkoły podstawowej a co z dziećmi w kl. 0 która jest realizowana w przedszkolu? Zna ktoś odpowiedź?
pozdrawiam ciepło ewa
_________________
Ewa-mama Bartka z zD ur. 22.03.1999
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2008-08-26, 19:27   

U nas w gminie twierdzą, że zerówka objęta jest obowiązkiem szkolnym i gmina ma obowiązek dowozu. Z tego co słyszałam to dowozili w zeszłym roku dziewczynkę do zerówki w przedszkolu specjalnym.
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-26, 19:59   

Maciejko i dobrze twierdzą :-)
W ustawie cytowanej wyżej przez Alicję jest wyraźny zapis, że:
Cytat:

3. Jeżeli droga dziecka sześcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola
lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przekracza 3 km,
obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie
przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami
komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice
.
4. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim
bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola,
oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego
dzieciom, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom upośledzonym
umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku, o
którym mowa w art. 14 ust. 3, albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna
środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

:arrow: ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty art. 14a pkt 3 i 4 (str. 20 podanego .pdf)

Grażynko, w tym cytowanym przez Alę art. 17 jest zapis, że:

Cytat:
3a. Obowiązkiem gminy jest:
1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie
odbywa się na podstawie art. 71b, bezpłatnego transportu i opieki w czasie
przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum
, a uczniom z niepełnosprawnością
ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej,
nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia;

:arrow: ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty art. 17 pkt 3a (str. 22 podanego .pdf)

Wydaję mi się, że można się nim podeprzeć. Tyle tylko, że oczywiście wszystko zależy, kto co uważa za opiekę... Widać dla urzędników u Ciebie pan kierowca (jak rozumiem?) miałby być tą opieką dla Anety :?:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Ewka 
cichosza


Wiek: 53
Dołączyła: 28 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Konin
Wysłany: 2008-08-26, 20:29   

Właśnie, problem w tym ,że u nas w mieście nie zwracają rodzicom za przejazdy swoim samochodem i nie zapewniają innego transportu, tylko mówią, że mamy darmowe przejazdy komunikacją miejską. Nie ważne, że ja się 3 razy przesiadam, nie zgrywaja mi sie przesiadki, tracę czas, jestem umęczona itp- mają to w nosie!
_________________
Ewa-mama Bartka z zD ur. 22.03.1999
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-26, 20:40   

Ewa, ale Konin to miasto prawda? ;-) Skoro w ustawie jest mowa, że gmina ma obowiązek to może może to być argumentem, że komunikacja miejska (jakby nie patrzeć) nie jest spełnieniem wymogów ustawy... :roll:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-08-26, 20:51   

Znalazłam taką informację, z której wynika,że jeśli dowozi się dziecko swoim samochodem, to gmina nie zwraca kosztów:
"obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b ustawy o systemie oświaty, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły, przy czym, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice dziecka (wówczas oczywiście nie dokonuje tego gmina), to na gminie ciąży obowiązek dokonania zwrotu kosztów przejazdu ucznia i opiekuna. Należy jednak zaznaczyć, iż gmina jest zobowiązana do zwrotu poniesionych kosztów przejazdu tylko i wyłącznie wtedy, gdy dziecko było dowożone środkami komunikacji publicznej (nie można więc dowozić dziecka, np. samochodem prywatnym i domagać się zwrotu poniesionych kosztów).
Identyczna zasada obowiązuje w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 14a ust. 4 ustawy o systemie oświaty, bowiem gmina ma obowiązek zapewnić niepełnosprawnym dzieciom sześcioletnim bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub ośrodka umożliwiającego dzieciom, o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o systemie oświaty albo dokonuje ona zwrotu kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice."
stąd :arrow: dowóz dziecka

Ale są gminy, które zwracają częściowo koszty dowozu dziecka swoim samochodem (gmina sama podejmuje taka uchwałę) w przypadku, gdy dowóz nie jest możliwy ani bezpłatnym transportem organizowanym przez gminę, ani środkami transportu publicznego (PKS). Dzieci są dowożone przez rodziców ich własnym środkiem transportu w zamian za comiesięczne wypłacanie rodzicom części kosztów dowozu w wysokości równowartości zużytego paliwa.
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
Tuśka 
złotousty
Zbigniewkowa mama


Pomogła: 4 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 08 Lut 2008
Posty: 3037
Skąd: z domu
Wysłany: 2008-08-26, 20:55   

No to jest nas dwie...
Nasze kochane władze wciskają rodzicom że to ich dobra wola że wożą sobie dzieci za darmo.
Nam sie darmowe przejazdy należą z innego tytułu a przejazd do szkoły to co innego.
A ja to już wg.pań z urzędu nie mam na co narzekać bo sama mam legitymację os niepełnosprawnej więco co mi chodzii? -też mam przejazdy za darmo.
Za samochód mi nie zwrócą bo... go ie mam.
Aaapanie jeszcze stwierdziły, że jeżdżenie autobusem uspołecznia.
Ja posłałam dzicko do Orew. imam transport z głowy, bo ośrodek ma swojego busa.
_________________
"Szczęśliwi, którzy potrafią śmiać się z samychsiebie.
Będą mieli zabawę i radość przez całe życie." ks. T. Fedorowicz
www.zbysiozielinski.cba.pl
www.zapiskituski.blog.onet.pl
 
 
Ewka 
cichosza


Wiek: 53
Dołączyła: 28 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Konin
Wysłany: 2008-08-27, 10:47   

Nie rozumie tłumaczenia w ustawie tego, że mi sie nie należy zwrot kosztów tylko i wyłącznie dlatego, że ja dowożę sama. Dowoże ja samochodem -bo gmina niezapewniła transportu. Jeśli zapewni bezpłatny dojazd mojemu dziecku wraz z jakim opiekunem -to mam to w nosie, czy oni bedą jechać busem czy komunikacja publiczną. A samochód z chęcią sprzedam bo od pół roku ciągle mi sie psuje!
Ja jednak pójdę do urzędu i złoże stosowne pismo. Znając życie to będę znów pierwsza z takim "problemem" i znów bedę rodzicem "rozczeniowym".
Właśnie, tylko gdzie mam to pismo złożyć, w jakimś wydziale oświaty czy w urzędzie miasta? Nie wie ktoś?
_________________
Ewa-mama Bartka z zD ur. 22.03.1999
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu