FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Kolonie i zimowiska z "Bardziej Kochanymi"
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-01, 21:53   Kolonie i zimowiska z "Bardziej Kochanymi"

Turnusy, konferencje, lato w mieście - to już wiemy. Działalność stowarzyszenia to także kolonie dla dzieciaków. W tym roku w dniach 30 lipca - 12 sierpnia było Mrzeżyno 2006. Uczestniczyło 45 dzieci i młodzieży oraz 26 opiekunów (kadra i wolontariusze).

Przeczytajcie relacje jednego z wolontariuszy - Daniela Makosa.

Kolonie „Bardziej Kochanych” (refleksje wolontariusza).

Już (albo dopiero) po raz drugi pojechałem na kolonie z Bardziej Kochanymi. Co mi dają te wyjazdy? Czemu chce się tam wracać? Trudno powiedzieć.



Jeśli brać pod uwagę aspekt finansowy, to wyjazd taki wydaje się stratą czasu. Poświęcamy swój wakacyjny czas, nie mając żadnych profitów. Ale już od paru lat kilkanaście osób dochodzi do wniosku, że najbardziej interesuje je wyjazd na kolonie z Bardziej Kochanymi! Wśród nich jestem również ja.
Można potraktować ten wyjazd jako praktykę. Jest to niepowtarzalna okazja, aby spędzić tyle czasu non stop z osobami niepełnosprawnymi. Jest się razem 24 godziny na dobę. Widzi się podopiecznych w sytuacjach codziennych i tych niecodziennych, niezwykłych. Jest czas na zrozumienie ograniczeń i pokazanie, że czasami nie warto się czegoś obawiać. Czy ktoś, kto nie był nigdy na koloniach z „naszymi” dziećmi może się pochwalić taką wiedzą? Ale, tak naprawdę, liczy się coś innego. To, co napisałem wcześniej, mówię znajomym, kiedy tłumaczę im, dlaczego jadę na kolonie, albo ojcu, kiedy zostawiam go samego w czasie żniw. Najważniejsze jest to, co tak trudno opisać, bo jest takie nieuchwytne….



W momencie, kiedy wsiadam do pociągu, pozostawiam na peronie wszystkie problemy, kompleksy i Bóg jeden wie co jeszcze. Na dwa tygodnie zmienia się wszystko! Odwracają się role. Zmieniają priorytety. Przestaje się myśleć tylko o sobie. Trzeba postawić czyjeś potrzeby ponad swoje. Na co dzień nie muszę się nikim opiekować. Nie mam własnych dzieci. Ba, sam mieszkam z rodzicami i korzystam z dobrodziejstw braku odpowiedzialności za cokolwiek i kogokolwiek, poza mną samym. Na koloniach było inaczej. Tam ja byłem opiekunem. Musiałem zadbać o to, aby chłopcy chodzili czyści, żeby wszędzie zdążyli, a kiedy coś ich bolało, na ciele lub duszy zaradzić temu.



W domu spędzam czas jak chcę. Nie myślę, co będę robić za godzinę czy dwie, albo od obiadu do kolacji. A na koloniach to ja musiałem zadbać, żeby dwóch dorosłych mężczyzn się nie nudziło, i żeby robili to, co przystoi osobom w ich wieku.



Na tych koloniach nauczyłem się także czegoś o sobie i dla siebie. Nie istnieje dla mnie teraz „nie potrafię”, „nie umiem” i „wstydzę się”. Kiedy koleżanka pochwaliła mnie, że fajnie się ze mną tańczy, bez oporów przyznałem się, że nauczyły mnie tego dziewczyny z zespołem Downa. To prawda! Zawsze myślałem, że nie potrafię! A tu, na koloniach, tańczą wszyscy!



Nikt nikogo nie krytykuje, nie ocenia. I okazało się, że nie trzeba umieć, żeby się dobrze bawić. Teraz wiem, że umiem. A czy moja „pełnosprawność” nie powinna mi otwierać wszystkich drzwi? Czy nie powinienem umieć wszystkiego, a przynajmniej więcej niż niepełnosprawni? Czy to nie my, starsi i sprawniejsi, powinniśmy ich uczyć i pomagać im oswoić świat?
Nie mogę też nie wspomnieć o wolontariuszach. Na koloniach, mimo wielu obowiązków, mamy czas poznać się i zaprzyjaźnić. Ponieważ na co dzień studiujemy na różnych uczelniach, nieraz w różnych miastach, nie mamy możliwości spotykać się tak często, jakbyśmy chcieli. Tylko Bardziej Kochani nam to umożliwiają. Raz do roku, ale w jaki sposób!



I mimo że po dwóch tygodniach ma się dość swoich podopiecznych, to już następnego dnia się do nich tęskni! Czy pojadę za rok? Na pewno!
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-07, 19:07   

Zapraszamy wszystkie dzieci powyżej 10 r. ż. na kolonię, która odbędzie się w dniach 14-27 lipca w Ośrodku Wypoczynkowo-Kolonijnym Spółdzielni Usług Socjalnych w Mrzeżynie ul. Nadmorska 12.

Jest to wspaniały czas poświecony na odpoczynek, zabawę oraz naukę. Uczestnicy będą mieć zajęcia w dwóch grupach wiekowych. Planujemy, oprócz codziennych kąpieli morskich i słonecznych, liczne wycieczki i atrakcje w postaci konkursów, olimpiady sportowej, nauki tańca, gier zespołowych i indywidualnych. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie kadra oraz wolontariusze - studenci Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Akadami Wychowania Fizycznego.


Informacji udziela: Elżbieta Kawecka - pod numerami telefonów (022) 663 10 13 lub 663 40 43.
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-04-02, 20:53   

Jak to się stało,że przegapiłam taką ofertę :shock:
Jutro dzwonię..
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2007-04-03, 01:58   

No tak, od 10 roku życia. Gocha już trzeci rok będzie na koloniach beze mnie, a w maju kończy "dopiero" 9 lat.
Nie powiem, ze było mi lekko, łatwo i przyjemnie, ale naprawdę warto było dać Małej szansę na samodzielnośc już w wieku 6 lat (oj, kosztowało mnie to nerwów, kosztowało...)
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-04-03, 07:46   

Grażynko a czy Gosia jeździ z BK? czy może z innym organizatorem.
Ja od 2 lat poszukuję dla Jagi koloni. :roll:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2007-04-03, 10:59   

Ponieważ BK organizuje kolonie dzieciom od 10 roku życia, Magocha jeździ ze Stowarzyszeniem AKTYWNI z Białegostoku. Teraz też (19-22 kwietniqa) wyjeżdża z nimi do Lublina ze spektaklem teatralnym, ponieważ letnie kolonie mają charakter warsztatów tearalnych. Oczywiście warsztaty mają typowy, kolonijny charakter, ze wszystkimi zwyczajowymi punktami programu.
W tym roku AKTYWNI organizują 10 dniowy wyjazd nad Jezioro Szelment do osrodka o takiej samej nazwie jakoś tak od razu po zakończeniu roku szkolnego.
Kontakt do nich znajdziesz na stronce www.aktywni.za.pl albo www.aktywni.free.ngo.pl , ale dawno tam nie wchodziłam, nei wiem, czy stronka działa.

ps.
jeśli nie powinnam w temacie BK podawac linków, to można to przenieśc do tematów o Jednym Świecie, ponieważ współpracujemy z Aktywnymi. Oni organizują np coroczny Marsz Godności 5 maja.
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-04-03, 12:05   

Dzwoniłam do Stowarzyszenia i sprawa nie przedstawia się tak różowo.
Koszt wyjazdu w zeszłym roku to 1900 zł,ale warunkiem wyjazdu dziecka jest obowiązkowa obecność na sobotnich zajęciach które odbywać się będą w mscu kwietniu i maju.
Więc tak na prawdę to są to kolonie BK dla BK :roll:
Koszt dojazdu mój i Jagi na zajęcia do Wawy byłyby porównywalny z kosztami wyjazdu na kolonie.. :shock:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2329
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-04-03, 12:11   

Nie przejmuj się, Alu, odbijesz sobie w sierpniu.
Na turnusie też jest czas na nadmorski wypoczynek, tylko, że Ty też tam będziesz, a chodziło Ci chyba o kolonie bez rodziców.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2007-04-03, 12:13   

Co to za sierpniowy turnus, o ile to nie info tylko do Ali :-) ? Kurcze, ciągle brak czasu, by "polatać" po całym Forum i są na Zakątku zakątki, do których zaglądam z opóźnieniem ....
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2007-04-03, 12:16   

Alicja napisał/a:
Dzwoniłam do Stowarzyszenia i sprawa nie przedstawia się tak różowo.
Koszt wyjazdu w zeszłym roku to 1900 zł,ale warunkiem wyjazdu dziecka jest obowiązkowa obecność na sobotnich zajęciach które odbywać się będą w mscu kwietniu i maju.

U Aktywnych jest pewnie 10% tej kwoty, ale czy nei ma jakichś warunków (np uczestnictwo w całorocznych warsztatach) to nei wiem, ale chyba nie ...
Najlepiej zapytać u źródła.
W tym roku jada moje dwie: Zosia i Gosia. Bo od dwóch lat sa to wyjazdy "wkluczające", ze tak powiem. ;-)
Dzieki tym wyjazdom i zajęciom Gosia i Zosia jeżdżą nie tylko z nami (z Jednym Swiatem) ale i z Aktywnymi na rózne przeglądy i festiwale.
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2329
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-04-03, 12:20   

Tutaj jest wątek poświęcony turnusowi psychoterapeutycznemu, organizowanemu przez
Pomorskie Centrum Terapii Pedagogicznej z Koszalina, byliśmy tam w ubiegłym roku grupą 9 dzieci z opiekunami i jedziemy w tym roku: 7 rodzin w czerwcu i 19 rodzin w sierpniu.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-12, 07:54   

SPOTKANIE PRZEDKOLONIJNE


Zapraszamy wolontariuszy i uczestników wyjeżdżających na tegoroczne kolonie razem z opiekunami na spotkanie do Zespołu Szkół nr 56, ul. Fontany 1, dnia 15 czerwca 2007 r. o godz. 17.00.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-17, 11:22   

:arrow: Tutaj możecie przeczytać relację z kolonii BK jednej z wolontariuszek, a także obejrzeć kilka zdjęć.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
monkle 
milczek

Wiek: 33
Dołączyła: 30 Maj 2009
Posty: 2
Wysłany: 2009-06-11, 08:35   Kolonie/Ferie Zimowe BK

Relacja pisana przez uczestników - kolonia 2008
http://kolonie2008.blogspot.com/
Relacja pisana przez uczestników - ferie zimowe 2009
http://zimowisko2009.blog...s/posts/default

Miłej lektury:)
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-06-11, 11:37   

Ojej, kiedy moja Martynka na takie kolonie czy zimowisko pojedzie? :cry:
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu