FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Świadczenia rodzinne
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-13, 09:11   

nefre napisał/a:
[....]niekóer kobity, to co dwa tygodnie będą musiały biegać do lekarza, by ewentualnie potwierdził ciążę ??
[...]


hmmm.... nie zabezpieczając się, będąc w wieku potencjalnego zajścia w ciąże, kiedy spóźniałby mi się okres 2 tyg., na pewno wybrałabym się do lekarza. Gdyby była ciąża - to byłby 6 tydzień. Może łatwo mi mówić, bo jestem bardzo w tej kwestii uregulowana ;-) U dziewczyn nieregularnych być może rzeczywiście byłoby to problematyczne :nzastanawianie:
Ta zmiana ma zdaje się na celu wyeliminować patologiczne sytuacje, kiedy to becikowe idzie na przelew....
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-02-13, 17:16   

Ja poszłam do lekarza na wizytę w 17 tyg. Taki miałam kaprys i co!? Czy chodzenie w ciąży do lekarza to przymus? Czułam się dobrze, a wizyty u lekarzy psują mi humor. To że jestem w ciąży sama zauważyłam i nie potrzebowałam potwierdzenia ;-)
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
zula 
trajkotek

Wiek: 44
Dołączyła: 04 Lis 2008
Posty: 1859
Wysłany: 2009-02-13, 20:28   

Ja miałam inny przypadek .Wiedziałam ze jestem w 6 tygodniu ciąży a lekarz który mnie prowadził powiedział że nic nie wyczuwa.!!!!Macica spulchniona ale to raczej nie ciąza. Takie cos usłyszałam!aż mi sie smiać zachciało.
_________________
Mama Kamilka (9 lat) z ZD i Agatki (6lat)
Blog Kamilka
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-02-13, 21:41   

kabatka napisał/a:

Ta zmiana ma zdaje się na celu wyeliminować patologiczne sytuacje, kiedy to becikowe idzie na przelew....


też tak myślę.

Ale przecież kobiety z marginesu mogą też do 10 tc zajść do lekarza i ewentualnie jak się spóźnia okres biegać co dwa tygodnie, bo tysiąc,. to tysiąc... warto ;-)

coś czuję, że ten przepis nie będzie długo, bo lekarze się ładnie będą wkurzać widząc na fotelu panią, która stara się o dziecko, w dwutygodniowych odstępach :lol:
hihihihihi
moja koleżanka poszła do lekarza w 9 tc, bo ją zmusiłam ;-) ona jest z tych niereguluarnych i nie wierzyła w cud, a jednak ...
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-02-14, 17:56   

No nie :lol: .Naprawdę ocenianie kogoś, że jest patologią i przepije becikowe, tylko
dlatego, że się nie śpieszy na wizytę u lekarza ginekologa to zasługuje na najlepszy dowcip roku.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-15, 20:40   

Grażynko, być może przy tej okazji wyleje się dziecko z kąpielą, być może jest wiele kobiet, które nie widzą potrzeby iść do ginekologa tylko w celu potwierdzenia ciąży. Nie wiem... Mając doświadczenie ciąży fizjologicznej, gdzie wszystko przebiega w porządku, poród bez komplikacji itd. - być może też uważałabym, że po co biegać do tych wszystkich lekarzy...
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-16, 13:40   

1. Mam nieregularny cykl, który w ogóle trudno nazwać cyklem
2. Pierwsze dwa okresy w ciąży miałam
3. A jak ktoś akuracik za granicę wyjedzie na stypendium czy coś? Na początku ciąży wyjechałam na dwa miesiące za granicę - miałam się tam pchać do lekarza, po co, w jakim celu? Zadziwiający przepis, ciekawe co ustawodawca chce uzyskać? Większy tłok w poczekalniach? Większą frekwencję w prywatnych gabinetach?
Jak ktoś ma nie dbac o dziecko, to nie będzie dbał nawet jak ma często się pokazywać u lekarza.
Moje starsze dziecko urodziło się z takiej właśnie zadbanej (trzeba było zaświadczenia na pieniążki z mopsu od lekarza uzyskiwać) zapitej ciąży. A potem takie zaniedbane chodziło do lekarza też ciągle.
I muszę powiedzieć jeszcze jedną rzecz: podczas, gdy uczciwy obywatel często musi błagać o zlecenie badań dla dziecka, to tamtej rodzinie robiono wszystkie badania, fałszując jeszcze wyniki, żeby więcej dostawali od opieki! uf
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-02-16, 14:03   

Ja myślę, że nawet systematyczne wizyty u lekarza od 10 tyg. ciąży nie uchronią pieniędzy z becikowego przed przepiciem przez osoby które będą chciały to zrobić :nie:
Niestety, takie osoby widzą tylko jeden cel, dla świętego spokoju będą chodzic do lekarza aby dostać te upragnione 2 tysiące... .
Lepszym rozwiązaniem jest nie wypłacanie takim osobom pieniędzy w gotówce tylko danie ich w formie rzeczowej.
Art.17a ustawy o świadczeniach rodzinnych daje taką możliwość "W przypadku gdy ośrodek pomocy społecznej przekazał organowi właściwemu informacje, że osoba uprawniona lub jej przedstawiciel ustawowy marnotrawią wypłacane jej świadczenia rodzinne lub wydatkują je niezgodnie z przenaczeniem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenia rodzinne w całości lub w części w formie rzeczowej".
W naszym OPS-ie praktykowaliśmy juz takie rozwiązania, oczywiście sama zainteresowana była niezwykle niezadowolona ;/
Uważam, że przepis nie jest trafiony, wręcz głupi :okular:
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-02-16, 19:50   

ja też zgodzę się ze zdaniem, że przepis jest nie trafiony i uważam, że prędko zniknie ze stronic prawa.

Co wypłacania becikowego w formie rzeczowej, to genialny pomysł. mogłoby to być w formie bonów, za które kupuje się no, ubranka, kosmetyki, wózek.. a potem MOPS przesyła pieniążki do danego sklepu.
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-02-16, 20:09   

No tak to dokładnie wyglądało - pieniądze do sklepu, na daną kwotę pani mogła brać rzeczy niezbędne dla dziecka (najlepiej jak matka sama kupi ubranka i inne rzeczy bo ona najlepiej wie co potrzebuje, urzędnik nie zawsze) , część pieniędzy do apteki - na mleko, bo dziecko miało problemy i potrzebowało specjalnego, drogiego mleczka. Po wykorzystaniu pieniędzy i rozliczeniu faktury trafiły do dokumentów klientki.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-17, 10:31   

hmmm A tych bonów to ci ludzie nie spieniężali za parę groszy, np. za jedno tanie winko?
 
 
tuba 
mruczek


Wiek: 68
Dołączyła: 29 Sty 2008
Posty: 70
Wysłany: 2009-02-18, 11:35   Zasiłki rodzinne w 2009 r

Może kto wie jaki będzie dochód na rodzinę potrzebny do otrzymania zasiłku rodzinnego przy dziecku niepełnosprawnym.?
_________________
Teresa, mama 18-letniego Kuby
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2009-02-20, 08:55   

tuba tak często się to nie zmienia, więc pewnie taki jak zeszłego roku 583 zł.

Projekt wsparcia dla opiekunów niepełnosprawnych

Ministerstwo pracy i polityki społecznej przygotowało projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, którego celem jest poprawienie sytuacji finansowej osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny - poinformował w Sejmie wiceminister Marek Bucior.

(........)

Wiceminister tłumaczył, że zasiłek dla osoby opiekującej się niepełnosprawnym członkiem rodziny wynosi miesięcznie 420 zł - przy czym można taki zasiłek otrzymać pod warunkiem, że przeciętny dochód miesięczny na osobę w rodzinie nie przekracza 583 zł.

- W projekcie likwidujemy kryterium dochodu na członka rodziny - poinformował Bucior. Jak wyjaśnił, projekt zakłada też zwiększenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, a także zrównanie zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem pielęgnacyjnym, który jest corocznie waloryzowany.

Zdaniem Buciora nie ma szans na powrót do możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę osób opiekujących się niepełnosprawnymi członkami rodziny.

Projekt jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych.

Źródło :arrow: Onet.pl

Projekt mądry, ale czy coś z tego wyjdzie czas pokarze.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-02-22, 21:49   

trzeba wierzyć...... ;-)

może to ma coś wspólnego z petycją, którą kiedyś podpisywaliśmy ?? Dość dużo ludzi ją podpisało, każdy z nas dał swoim znajomym itp... może coś to dało ?
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Asiulinka27 
nawijacz
Patryczek ur.04.02.2006


Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 552
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2009-02-24, 20:22   

Wyższe świadczenie pielęgnacyjne

Od dnia 1 listopada 2009 roku być może będzie zniesione kryterium dochodowe uprawniające do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Resort pracy i polityki społecznej proponuje, aby świadczenie pielęgnacyjne było wypłacane bez względu na dochód rodziny. Aktualna wysokość tego świadczenia, to kwota 420 zł netto. Przysługuje osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. MPiPS proponuje też, aby zrównać wysokość dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego.



Od dnia 1 listopada br. ma zostać zniesione kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne, które wynosi 420 zł miesięcznie. Trzykrotnie ma też wzrosnąć podstawa naliczania składki na emeryturę i rentę osób, które je otrzymują. Takie m.in. zmiany przewiduje przygotowany przez resort pracy projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późń. zm.). Trafił do konsultacji społecznych.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje obecnie osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Musi się on legitymować orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z konkretnymi wskazaniami dotyczącymi jego stanu zdrowia. Świadczenie przysługuje, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 583 zł netto miesięcznie. Resort pracy proponuje, aby od listopada znieść to kryterium.

- To dobra zmiana. Rodzic, który musi zajmować się niepełnosprawnym ma do wyboru: albo robić to samemu, albo oddać dziecko do specjalnej placówki i podjąć pracę - mówi Małgorzata Harasimowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych w Urzędzie Miasta w Toruniu.

Tłumaczy, że taka instytucjonalna opieka też kosztuje i może się okazać, że lepiej zapłacić za to rodzicowi. Jest wręcz zwolennikiem wypłacania im świadczenia w wysokości minimalnej pensji. Wskazuje też, że zniesienie kryterium nie powinno doprowadzić do nadużyć, bo ustawa restrykcyjnie reguluje, kto może się o nie ubiegać. Innego zadnia jest Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

- Kryterium dochodowe gwarantuje, że pomoc państwa trafia do osób najbardziej potrzebujących - mówi.

Eksperci zgadzają się, że dobrą zmianą jest podniesienie tzw. podstawy naliczania składek na emeryturę i rentę osób otrzymujących takie świadczenie. Ma wzrosnąć z 420 zł do minimalnej płacy (w 2009 r. - 1276 zł). W efekcie na konta emeryckie do ZUS i OFE takich osób będzie miesięcznie trafiać prawie 250 zł, zamiast niepełna 82 zł.

- Długie okresy bierności mogą narazić te osoby na ubóstwo na emeryturze - mówi Dorota Głogosz.

Jej zdaniem podstawa ta powinna docelowo, tak jak dla osób na urlopach wychowawczych, wzrosnąć do 60 proc. średniej płacy.

Resort pracy proponuje też, aby zrównać wysokość dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego. Wynoszą one obecnie odpowiednio 163,15 zł miesięcznie (od marca 173,10 zł) i 153 zł. Zasiłek ma też rosnąć na takich samych zasadach jak dodatek, tj. co roku w marcu z waloryzacją emerytur i rent.

Ministerstwo szacuje, że proponowane zmiany spowodują wzrost liczby osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne o około 3 tys. (obecnie otrzymuje je 69 tys. osób). 153 mln zł ma kosztować budżet podniesienie podstawy naliczania składek, a około 200 mln zł podniesienie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Niepełnosprawne 153 złote
_________________
Asia, mama Patryczka z ZD lat 11 i Kamilka prawie 9 lat :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu