FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Świadczenia rodzinne
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-06-03, 17:31   

O świadczeniu pielęgnacyjnym mamy wątek ---> tutaj :-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-06-04, 13:36   

Czy ja dobrze zrozumiałam, że jak nie będzie waloryzacji teraz, to nastepny termin za trzy lata?!
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Sylwia Janasik 
gaduła
Sylwia1974


Wiek: 49
Dołączyła: 30 Paź 2008
Posty: 326
Skąd: Dolnośląskie
Wysłany: 2009-06-22, 22:34   Razem możemy więcej

Przeczytałam właśnie artykuł o propozycji zmian w ustawie o zasiłkach rodzinnych .Wygląda to bardzo obiecująco ale czy jest jakaś realna szansa na przeforsowanie tych zmnian ;/ obawiam się że niestety nie .Przyznam sie szczerze że jestem bardzo zainteresowana tą sprawą i będę na bierząco śledzić jej losy.

Wątek scaliłam z już istniejącym.
Grażyna O.
_________________
"...wstań,nie skupiaj się na słabościach i wątpliwościach,wyprostuj się...Wstań i idź."
Jan Paweł II
Sylwia J.mama Dominika 6 lat i Patryka 3 latka
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-08-02, 19:28   

Pół miliona osób zachowa świadczenia

Wyższe zasiłki rodzinne, a także podwyższenie limitu dochodów, którego przekroczenie pozbawia prawa do świadczeń rodzinnych – proponuje resort pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce, by wzrosło kryterium dochodowe dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej, w których wychowywane są dzieci. Dzięki temu więcej osób, które ucierpiały wskutek kryzysu, dostanie pomoc od państwa.

– Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, wszystko zależy od tego, jaką decyzję podejmie w tej sprawie Komitet Stały Rady Ministrów, a później Rada Ministrów – tłumaczy Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej. – Musimy się porozumieć w tej sprawie. Mam jednak nadzieję, że nasze propozycje zostaną zaakceptowane.

Może być z tym problem, szczególnie ze strony Ministerstwa Finansów, gdyż proponowane przez resort pracy zmiany oznaczają wydatki z budżetu rzędu 250 mln zł jeszcze w tym roku, a w przyszłym aż 1,5 mld zł.

Kosmetyczne zmiany

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych od 1 listopada 2009 r., wzrosną zasiłki rodzinne. Rodzice dzieci, które nie ukończyły pięciu lat, otrzymają 68 zł, a nie jak dotychczas 48 zł. W okresie między piątym a 18. rokiem życia dziecka zasiłek wyniesie 91 zł (zamiast 64 zł). Później, aż do momentu ukończenia przez nie 24 lat, rodzice będą dostawali 98 zł miesięcznie, czyli o 30 zł więcej.

Do 429 zł wzrośnie także zasiłek pielęgnacyjny przysługujący rodzicowi, który ze względu na niepełnosprawność dziecka musiał zrezygnować z pracy. Pozostałe świadczenia przewidziane w tych przepisach, np. becikowe czy związane z rozpoczęciem roku szkolnego, pozostaną bez zmian.

Wzrośnie również limit dochodów, którego przekroczenie powoduje utratę prawa do tych świadczeń. W myśl projektu zasiłek rodzinny przysługiwałby rodzicom albo opiekunowi dziecka pod warunkiem, że dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy 539 zł (o 35 zł więcej niż dotychczas). Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, to limit zarobków uprawniający do pomocy będzie wyższy – 624 zł na członka rodziny (dotychczas wynosił on 583 zł).

Pozostawienie progów na dotychczasowym poziomie spowodowałoby gwałtowne zmniejszenie się liczby uprawnionych do świadczeń rodzinnych.

Limit do podwyższenia

Zapowiadane wcześniej przez rząd zamrożenie progów, jak wynika z szacunków organizacji związkowych, pozbawiłoby prawa do tych świadczeń co najmniej pół miliona osób. To dużo, biorąc pod uwagę, że w ostatnich pięciu latach liczba świadczeniobiorców zmalała z 5,5 mln do 3,7 mln.

– Podczas negocjacji na forum Komisji Trójstronnej rząd przedstawił obliczenia Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, z których wynika, że kryterium dochodowe powinno być wyższe o około 100 zł – zauważa Zbigniew Kruszyński, szef biura polityki społecznej NSZZ “Solidarność”.

– Progi dochodowe zostały określone bardzo nisko, na poziomie sprzed dwóch lat – potwierdza Dorota Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. – Myślę, że w ostatnim okresie sytuacja wielu rodzin się pogorszyła, nie można więc teraz oszczędzać na pomocy dla nich pod pretekstem, że jest kryzys.

źródło :Rzeczpospolita
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-08-03, 08:07   

Miałabym jakąś stówę w kieszeni więcej.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
kropka79 
gaduła

Wiek: 44
Dołączyła: 28 Mar 2009
Posty: 343
Skąd: Białogard
Wysłany: 2009-08-03, 08:42   

A ten dochód to też od listopada podniosą? Jestem w takiej sytuacji , że według obecnych stawek muszę oddać do skarbówki część ulgi na dziecko bo przekroczę dochód uprawniający do płatnego urlopu wychowawczego. I tak nie bardzo wiem co robić - przeliczać według obowiązujących stawek i zwracać , czy poczekać na oficjalne podniesienie i nie zwracać. Żebym tylko w listopadzie nie została bez pieniędzy :-?
_________________
mama Mateuszka ur.28.08.2000 i Maciusia
z ZD ur. 18.09.2007
 
 
an26 
gaduła

Wiek: 43
Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 232
Skąd: małopolska
Wysłany: 2009-08-03, 10:17   

Ja gdzieś czytałam, że już się nie będzie wliczać tej ulgi do dochodów, ale najlepiej to sobie zadzwoń do MOPS-u.
_________________
Ania-mama Jasia z zd (25.06.2007) i Adasia (25.01.2010)
 
 
Evela_ud 
milczek

Wiek: 38
Dołączyła: 17 Sty 2007
Posty: 6
Skąd: Ustrzyki Dolne
Wysłany: 2009-08-06, 17:00   Zapytania

Mam pytanie czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym zasiłkiem pielęgnacyjnym bo nie rozumiem
Na dzień dzisiejszy zasiłek pielęgnacyjny to 153 zł i to on ma wzrosnąć do 429 zł ?
czy świadczenie pielęgnacyjne które teraz wynosi 420zł bo właśnie by dostawać świadczenie pielęgnacyjne rodzic rezygnuje z pracy na rzecz dziecka niepełnosprawnego
_________________
Ewelina (szczęśliwa mama) Kacperka 21.11.2006
 
 
Amara 
mruczek


Dołączyła: 17 Maj 2009
Posty: 146
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2009-08-06, 18:39   Re: Zapytania

Evela_ud napisał/a:
Mam pytanie czy ktoś może mi wytłumaczyć o co chodzi z tym zasiłkiem pielęgnacyjnym bo nie rozumiem
Na dzień dzisiejszy zasiłek pielęgnacyjny to 153 zł i to on ma wzrosnąć do 429 zł ?
czy świadczenie pielęgnacyjne które teraz wynosi 420zł bo właśnie by dostawać świadczenie pielęgnacyjne rodzic rezygnuje z pracy na rzecz dziecka niepełnosprawnego


chodzi o świadczenie pielęgnacyjne
_________________
"Szczęśliwym jest ten co po zachodzie słońca potrafi cieszyć się z rozświetlających niebo gwiazd"
 
 
Asiulinka27 
nawijacz
Patryczek ur.04.02.2006


Wiek: 43
Dołączyła: 22 Sie 2007
Posty: 552
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2009-08-11, 21:29   

Rząd podniósł świadczenie pielęgnacyjne do 520 zł

Rząd zdecydował we wtorek o podwyższeniu świadczenia pielęgnacyjnego o 100 zł, z 420 do 520 zł. Zwiększona została także wysokość zasiłku rodzinnego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenie w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się, stanowiących podstawę do ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych. Nie zmienia się wysokość kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczeń rodzinnych.

Rząd podniósł zasiłki rodzinne do poziomu nie niższego niż 40 proc. wartości koszka żywnościowego. Oznacza to, że osoba korzystająca ze świadczeń rodzinnych otrzyma 68 zł na dziecko do 5 lat, 91 zł na dziecko w wieku od 5 do 18 lat oraz 98 zł na dziecko powyżej 18. roku życia, do ukończenia 24 lat.

Na obecnym poziomie pozostają: dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, do zasiłku rodzinnego dla samotnie wychowujących dziecko, dla rodzin wielodzietnych, dodatek do zasiłku rodzinnego na kształcenie i rehabilitację dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego czy podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, a także jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka i zasiłek pielęgnacyjny.
_________________
Asia, mama Patryczka z ZD lat 11 i Kamilka prawie 9 lat :)
 
 
Amara 
mruczek


Dołączyła: 17 Maj 2009
Posty: 146
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2009-08-12, 11:10   

no coś drgnęło wkońcu dobre i to choć wiemy,że każda złotówka jest ważna
_________________
"Szczęśliwym jest ten co po zachodzie słońca potrafi cieszyć się z rozświetlających niebo gwiazd"
 
 
natka 
gaduła

Wiek: 48
Dołączyła: 23 Lis 2008
Posty: 413
Skąd: Myszków
Wysłany: 2009-08-12, 12:50   

Niestety mnie to nie urządza gdyby znieśli kryterium dochodowe to tak :-( :placze:
_________________
Mama Natalci ZD (05.07.2007) i Dominika (1997)
 
 
Amara 
mruczek


Dołączyła: 17 Maj 2009
Posty: 146
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2009-08-12, 13:01   

natka niestety wielu rodziców straci te "pare złotych" :evil:
i co z tego,że dostaniemy ciut więcej jak w MOPSach nie podnieśli kryterium i teraz to dopiero będzie"walka" aby dostać jakąkolwiek pomoc od nich :-x

szkoda słów :nie:
_________________
"Szczęśliwym jest ten co po zachodzie słońca potrafi cieszyć się z rozświetlających niebo gwiazd"
 
 
gosia78 
mruczek

Wiek: 46
Dołączyła: 01 Sty 2009
Posty: 114
Skąd: woj.śląskie
Wysłany: 2009-08-12, 13:24   

My tez tracimy te DUŻE pieniądze.
Usiąść i płakać. :ranting:
Szkoda słów.
_________________
Mama niepełnosprawnej Wiktorii(ur.24.06.1999) i Adasia(ur.8.01.2006)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2009-08-12, 14:19   

Amara napisał/a:
...jak w MOPSach nie podnieśli kryterium i teraz to dopiero będzie"walka" aby dostać jakąkolwiek pomoc od nich :-x szkoda słów :nie:

dziewczyny, ale z tego, co wiem, to nie MOPS ustala kryteria dochodowe, tylko właśnie rząd...a skoro ustawa tego nie zmieniła, to i MOPS niewiele może w tej sprawie :-? MOPS-y są tylko "wykonawcami ustaw".
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu