kabatka admin Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"
Pomogła: 1 raz Wiek: 47 Dołączyła: 28 Wrz 2006 Posty: 14639 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-15, 22:49 Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa przypisany został dniu 21 marca.
Krótka notka przetłumaczona przez magdalenkę z oficjalnej strony World Down Syndrome Day.
W tamtym roku Światowy Dzień Zespołu Downa odbył się w Singapurze. Jego celem było poinformowanie społeczeństwa o możliwościach ludzi z zD.
Tego dnia odbyły się różnego rodzaju imprezy:
- gry w kręgle dla organizacji charytatywnych
- wyścigi,
- przedstawienie z udziałem ludzi z zD,
- zbieranie funduszy.
Zorganizowane zostały konferencje i seminaria.
Janusz napisał/a:
Kolejnym punktem porządku zebrania była informacja o przygotowaniach do Światowego Dnia Syndromu Downa (World Down Syndrome Day), którego obchody zainaugurowane zostały w 2006 roku.
Nieprzypadkowo wybrany został dzień 21 marca - dwadzieścia jeden i trójeczka, to jakże bliskie nam wszystkim liczby.
W roku ubiegłym nie ukazały się w Polsce niemal żadne informacje na ten temat (na polskojęzycznych stronach nie znaleźliśmy nic).
Ano właśnie Janusz, nie było nic, a wiesz dlaczego między innymi nie było? Chyba nie zdradzam żadnej tajemnicy W Stowarzyszeniu Bardziej Kochani wisi na ścianie odpowiedź z Telewizji Polskiej na ten temat...
Mianowicie Stowarzyszenie BK wysłało do TVP prośbę o zarezerwowanie czasu antenowego z okazji tego dnia, tak jak są dni solidarności z chorymi na schizofrenię, dotkniętych depresją, z niepełnosprawnymi (najczęściej w domyśle chodzi o tych niepełnosprawnych ruchowo, nie intelektualnie), tak mogłaby się odbyć kampania społeczna oswajania z zD - bo nasze społeczeństwo chyba najpierw tego potrzebuje, zanim zaczniemy mówić o integracji...
Pismo zostało wysłane w styczniu, a odpowiedź przyszła na tydzień przed 21 marca. A odpowiedź - żenująca...
TVP nie podejmie się organizacji takiej kampanii społecznej z okazji tego dnia, ponieważ realizuje swoim programem misję społeczną, jaką jest m.in. integracja z osobami z zespołem Downa A jak jest to realizowane zapytacie - otóż TVP uważa, że realizuje te cele telenowelą "Klan"...
Mam propozycję
Tutaj są wymienione kontakty do TVP, może napiszemy szablon listu w sprawie i każdy z nas wyśle mailem do TVP maila (na podobnej zasadzie jak Greenpeace broni Rospudy)? Jak dostaną 50 takich maili, a może więcej, bo gdyby każdy z nas dał też swoim znajomym, którzy sprzyjają ludziom z zD, taki list - wtedy Bardzo Ważni Panowie z telewizji może by zauważyli, że osób z zD też jest dużo, że to nie jest marginalny problem
I ja myślę.
Może trzeba napisać że dość już ignorowania ludzi z upośledzeniem,
film nie załatwi niczego. W żadnym razie nie przybliży problemu ani go nie rozwiąże.
Trzeba spytać skąd się wzięła taka niechęć TV do dzieci z ZD ?
Przecież integracja jest teraz w modzie ?
Dlaczego tyle gadania o przemocy a ani słowa o wolontariacie ?
Może poproś tą fajną dziennikarkę Annę Dziduk - która ma córkę Basię -
może ona coś ruszy ?
kabatka admin Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"
Pomogła: 1 raz Wiek: 47 Dołączyła: 28 Wrz 2006 Posty: 14639 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-16, 17:19
Mija, ten list na pewno nie powinien być zbiorem żądań, musimy to napisać, co my, rodzice czujemy, bez napastliwości, że żądamy itd.
Zdaję sobie sprawę, że on w zasadzie nic nie załatwi, ale my będziemy mieli poczucie, że coś zrobiliśmy.
Do Pani Dodziuk nie będę pisać, no bo w jakim celu, po co jej głowę zawracać. List to sobie same napiszemy
Dobra, już nic nie piszę, jaki on ma być, tylko jak skończę to, co mam rozgrzebane, usiądę i napiszę to
kabatka admin Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"
Pomogła: 1 raz Wiek: 47 Dołączyła: 28 Wrz 2006 Posty: 14639 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-19, 17:10
A zatem moja propozycja jest taka:
- Ci, którzy chcą się dołączyć, przyślijcie mi na priv: imię, nazwisko, miasto i wiek dziecka, np.:
Anna Kowalska, Zamość, mama 4-letniej Karolinki z zD
Powiedzmy do czwartku do południa czekam na privy (zatytułujcie go: list do TVP), w piątek rano wyślę.
- ja napiszę maila, spiszę wszystkie nazwiska w jednym mailu i wyślę z zakątkowego adresu jako admin (tak sobie myślę, że taki mail może profesjonalniej wygladać, niż jak będziemy pojedynczo wysyłać co sądzicie?).
No i zobaczymy, co dalej. Tak jak wspominałam, nie sądze, aby coś to podziałało, jest już dosyć późno - został miesiąc, oni pewnie na samą odp. mają może nawet ze 4 tygodnie. Ale jestem bardzo ciekawa - co odpowiedzą... A może da to coś na przyszłość, w końcu ów Dzień będzie każdego roku
List, który naskrobałam, brzmi:
Szanowny Panie Prezesie,
Już niedługo, bo 21 marca będziemy obchodzić po raz drugi Światowy Dzień Zespołu Downa.
Zespół Downa jest jedną z najczęściej występujących wad genetycznych. W Polsce żyje ok. 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Oprócz nich są ich rodziny, nauczyciele, terapeuci.
Wizerunek osób z zespołem Downa jest w Polsce wciąż jednostronny; chorzy postrzegani są tylko jako upośledzeni umysłowo. Większość Polaków nie wie, że ludzie Ci są często uzdolnieni muzycznie, plastycznie, mają potencjał, któremu trzeba tylko pomóc się rozwinąć. Piotrek Swend jako Maciek w telenoweli "Klan" nie jest w stanie uświadomić w tym zakresie całego społeczeństwa.
Telewizja Polska SA wypełniając misję publiczną, zobowiązana jest ustawowo m.in. do oferowania społeczeństwu zróżnicowanych programów i innych usług w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu. Wychodząc naprzeciw tym zadaniom, są organizowane m.in. różnego typu akcje społeczne.
Czy w związku ze Światowym Dniem Zespołu Downa Telewizja Polska SA mogłaby przybliżyć także możliwości, problemy, życie ludzi z zespołem Downa i ich rodzin?
Z poważaniem
____________________
Informację, o liczbie osób z zespołem Downa w Polsce wzięłam [URL=http://merkuriusz.id.uw.edu.pl/numer_13/opinie/Zespół_Downa__-_piętno...,367.html]stąd[/URL]. Czy ktoś ma jakieś aktualne dane w tym zakresie?
Coś trzeba dodać, coś zmienić? - dzielcie się sugestiami.
Telewizja Polska SA wypełniając misję publiczną, zobowiązana jest ustawowo m.in. do oferowania społeczeństwu zróżnicowanych programów i innych usług w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu.
Ja bym tu wręcz nawiązał do tego, że publiczna radiofonia i telewizja ma ustawowy obowiązek wynikający z art. 26 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie informowania o działalności opp, ale to chyba tylko w przypadku, gdy pismo składałaby organizacja, taka, jak BK lub nasza.
Twój list mi się podoba, taki, wynikający z potrzeby rodziców dzieci z zD.
Tylko, że w ostatnim zdaniu, zamiast zadawać pytanie umieściłbym wniosek o przybliżenie problemów, mozliwości i życia osób z zD.
Oprócz nich są ich rodziny, nauczyciele, terapeuci.
...i przyjaciele.
Cytat:
mają potencjał, któremu trzeba tylko pomóc się rozwinąć.
są uczuciowi i pełni wewnętrznego ciepła, którym obdarzają innych. Może jeszcze coś w tym stylu?
kabatka admin Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"
Pomogła: 1 raz Wiek: 47 Dołączyła: 28 Wrz 2006 Posty: 14639 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-19, 21:11
Ponieważ występujemy jako rodzice, zwykli szarzy obywatele, to marketingowo rzecz biorąc, niedobrze im grozić i pisać wprost o ustawowym obowiązku. W pierwszej wersji tak napisałam:
Cytat:
Telewizja Polska SA zobowiązana jest ustawowo do wypełniania misji publicznej, która przewiduje m.in. oferowanie społeczeństwu[...]
potem jednak zmieniłam szyk, groźba trochę zmiękła, TVP poczuje się pochwalona, a jednocześnie damy sygnał, że wiemy o ustawowym obowiązku
Megi, przyjaciół, uczuciowość i wewnętrzne ciepło też oczywiście dodamy. Na tym bym poprzestała, żeby list nie zrobił się długaśny, powinna w nim być tylko kwintesensja, bez nadmiaru słów przybliżonych.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum