FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy (CAVC)
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-07, 08:44   Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy (CAVC)

Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy (nazywany także: wadami wypustek wsierdziowych, ubytkiem przegrody przedsionkowo-komorowej, ang. atrioventricular canal - AVC) jest najczęściej spotykaną wadą serca maluchów z zD.

Różnicę między zdrowym serduszkiem a sercem ze wspólnym kanałem możecie zobaczyć na rysunku:



Jest to szczególna postać ubytku przegród serca, obejmuje ona część na pograniczu przegrody międzyprzedsionkowej oraz międzykomorowej, zatem miesza się ze sobą krew z obu przedsionków i z obu komór. Ponadto, jak wyraźnie wynika z rysunku, w miejscu gdzie stykają się obie przegrody "wyrastają" dwie bardzo ważne zastawki: dwudzielna - między lewym przedsionkiem a lewa komorą oraz trójdzielna - między prawym przedsionkiem a prawą komora.
W tej wadzie z reguły obie zastawki są uszkodzone. Powinny one szczelnie zamykać się w czasie skurczu komór, lecz wskutek defektów swojej budowy nie mogą pełnić tej funkcji. Stają się niedomykalne, krew cofa się do obu przedsionków, co powoduje bardzo duże zaburzenia w krążeniu. W skrajnych przypadkach może występować tylko jedna, wspólna zastawka przedsionkowo-komorowa.

:arrow: źródełko - Fundusz na rzecz dzieci z wadami serca

Leczenie tej wady wiąże się zawsze z operacją. Poważną operacją w krążeniu pozaustrojowym.

Spotkałam się z dwoma podejściami do leczenia:

- jedna to operowanie do 3. miesiąca życia, tak aby nie rozwinęło się nadciśnienie płucne, które jest bardzo groźne i nieodracalne. Do tego czasu wykonywana jest pełna korekcja (taki typ leczenia miała Bianeczka miji),

- drugi typ leczenia to założenie zaraz po urodzeniu na tętnicę płucną bandingu, natomiast pełna korekcją jest wykonywana później, kiedy dziecko ma ok. roku (wg tego sposobu postępują lekarze prowadzący Adasia Noreki).

Drugi etap jest pewnie wykorzystywany, kiedy nie można czekać z operacją do 3. miesiąca, krew mieszająca się na tyle utrudnia w miarę normalne funkcjonowanie, że trzeba natychmiast załozyć banding (Norelko, czy mam rację?).

Więcej o wspólnym kanale przedsionkowo-komorowym :arrow: Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej, Katedra Chirurgii Pediatrycznej, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Wady bezsinicze ze zwiększonym przepływem płucnym
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-11-07, 09:57   

Tak Kabatko. U nas nadciśnienie płucne było bardzo niebezpieczne, a wiek Adasia (3 tygodnie) nie pozwalał na przeprowadzenie pełnej korekcji, dlatego lekarze zdecydowali o założeniu opaski na tętnicę płucną.
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-07, 13:06   

Zajrzyjcie do linku :arrow: „Wspólny kanał przedsionkowo-komorowy w prenatalnym badaniu echokardiograficznym”.

W ilu znanych nam przypadkach lekarze stwierdzili kanał w okresie prenatalnym?... To retoryczne pytanie, bo wiemy, że jest tak rzadko. Nawet jedna z największych sław warszawskich powiedziała miji, że serce Bianki piękne, zdrowe :-? A jak wynika z opisu łódzich specjalistów kanał nie jest trudny do rozpoznania prenatalnie... My mieliśmy to szczęście, że był on rozpoznany prenatalnie, od razu, na pierwszym USG, kiedy można było go zobaczyć, czyli w 24 tc.
 
 
Jołaśka 
mruczek

Dołączyła: 02 Lis 2006
Posty: 97
Wysłany: 2006-11-07, 13:09   

Moja córcia była operowana jak miała 2 miesiące. W pierwszej chwili, jak miała tydzień pojechała do ICZMP ale okazało się, że można poczekać... (te dwa miesiące właśnie)...
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-11-07, 13:43   

U Adasia w 19 tygodniu ciąży również stwierdzono serce zdrowe, 4-komorowe! Dopiero inny lekarz w 27 tyg. zobaczył, że jest wada, w dodatku na byle jakim usg. Nie powiedział, że to wada serca, tylko wyznaczył następną wizytę w gabinecie, gdzie ma usg 4D i tam się okazało, że jest coś nie tak i skierował mnie na konsultację do kardiologa. Kardiolog od razu rozpoznał kanał p.-k. :-(
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-07, 13:48   

Ponieważ tematy się zazębiają podrzucę link :arrow: o prenatalnym wykrywaniu zD.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2006-11-07, 22:08   

Czy to prawda ze jezeli moj Kai nie ma teraz wady serca, to moze ja miec w pozniejszych latach??? tak mi powiedziala jedna znajoma (nauczycielka w szkole specjalnej) bardzo mnie to zdziwilo.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-11-08, 13:24   

To raczej mało prawdopodobne, nasze dzieci mają wrodzone wady serca. Poza tym wydaje mi się, że o wadzie można mówić właśnie wtedy, gdy ktoś się z nią urodzi, bo jeżeli ją nabędzie później to jest już raczej choroba serca i to czymś spowodowana.
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-04-30, 20:43   

Kacper to ten własnie skrajny przypadek - wspolny kanał ze szczątkowa zastawka przedsionkowo - komorową:( Ale ma sie świetnie:)
U Kacpra nie wykryto prenatalnie wady serca - ale powód był prozaiczny - USG miałam wykonane w 20tc a to za wcześnie na wykrycie wady - na kolejne usg byłam umówiona pod koniec 34tc. W 33 urodził sie Kacper:(
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 57
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-04-30, 22:42   

Ania też ma wspólny kanał przedsionkowo- komorowy. USG miała robione w 30 tyg ciąży i nic nie wykryto.
 
 
Dagmara 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Lis 2006
Posty: 968
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-05-01, 11:14   

Nasz Mikołajek też miał wspólny kanał przedsionkowo- komorowy i mnogie ASD :-(
Niestety, mimo wielu USG w ciąży (w prywatnych gabinetach) żaden z lekarzy nie zauważył tak ogromnej dziury, twierdząc za każdym razem, ze serce jest 4- komoprowe.
Trudno było w to uwierzyć specjalistom w Zabrzu, ale cóż mogłam pomyśleć
i udać się w ciąży na specjalistyczne USG na Śląsk albo do Łodzi :cry:
_________________
Dagmara = mama Aniołka Mikołajka i Lenki( 23.09. 2008 r.)
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-05-01, 13:43   

Chyba 4 jamowe?
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-12, 08:54   

Pewnie tak Aga, Dagmara się przejęzyczyła ;-)

dorotka8s napisał/a:
A jeszcze ta operacja. Niczego nie mogę dowiedzieć się w CZD (jeszcze teraz te zapowiedzi strajków). Dzwonimy, pytamy a oni odsyłają nas z kwitkiem - "proszę zadzwonić za tydzień".


Dorotko, ile ma miesięcy już Ania? Czy stale kontrolujecie stan Ani pod kątem nadciśnienia płucnego? Martwię się, że tak długa każą Wam czekać :-?
A może Ania ma tak jak Adaś Norelki założony banding na tętnice płucną? Wtedy rzeczywiście z pełną korekcją kanału można poczekać aż dziecko podrośnie. Ale jeśli nie ma bandingu, to bardzo uważajcie i kontrolujcie, aby nie rozwinęło się nadciśnienie płucne.

Kanał przed.-kom. powoduje zalewanie płuc krwią. Krew natlenowana z nienatlenowaną mieszają się, to powoduje słabe dotlenienie dziecka. Jaką Ania ma przy kontrolach saturację?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Dagmara 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Lis 2006
Posty: 968
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-05-12, 09:33   

Przepraszam za pomyłkę :oops:
_________________
Dagmara = mama Aniołka Mikołajka i Lenki( 23.09. 2008 r.)
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 57
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-05-12, 11:20   

Ania skończyła 5 miesięcy. Nie ma bandingu, ponieważ dość dobrze sopbie radziła, jest wydolna oddechowo i saturacja była w miarę dobra. Byliśmy w CZD 22 marca i Ania została zakwalifikowana do operacji. Miała się odbyć w ciągu miesiaca właśnie ze względu na nadciśnienie płucne. Kazali czekać na telefon. Gdy minął miesiąc sami zaczęliśmy dzwonić do CZD, ale nic nie możemy się dowiedzieć. Też boję się o to nadciśnienie, ostatnio Ania nie była badana, bierze tylko leki verospiron i furosept.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu