FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dziecko niepełnosprawne w Niemczech - o czym warto wiedzieć
Autor Wiadomość
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-07-08, 12:45   Dziecko niepełnosprawne w Niemczech - o czym warto wiedzieć

Witajcie moje drogie, wczoraj spotkalam kolezanke, ktora ma dzidzie z zD i po rozmowie stwierdzilam, ze pare informacji do niej nie dotarlo(kasy chorych o tym glosno nie mowia), wiec chce sie podzielic paroma waznymi informacjami, moze juz o tym wicie od dawna, ale jak nie...
1. Od trzeciego roku zycia naszego dziecka, mamy prawo na bezplatne Pampersy, wystarczy zwykla Rp od lekarza dzieciecego(co miesiac,kwartal,polroczna), to juz Twoja decyzja, jaki odstep czasowy.Jezeli chcesz Pampersy kupowac sama, masz do tego prawo(jakij Firmy, wybor nalezy do ciebie), zbierasz paragony i wysylasz swojej kasie chorch.
2. Kazde dziecko z integracyjnym tokiem nauczania ma prawo na Zivi
3. Jezeli macie "Schwerbehindertenausweis" i literki B,G, H , B -osoba towarzyszaca(Bus, pociag...basen, teatr), G i H to ulgi podatkowe i nie musimy placic podatku za samochod, od 4 roku zycia mamy prawo starac sie o min. 80 % (GdB), czesto dostaje sie 50%, ale trzeba pisac odwolanie i oare dni pozniej jest mozliwosc zmiany...Oni chyba tak zawsze robia i czekaja, czy sie ktos zglosi czy nie...

Ja jestem z Quickborn okolice Hamburga, moze jest jeszcze jaks mama z tych okolic? :papa:
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-07-08, 12:57   

jeszcze jeda kwestie, wszyskie dzieci, ktore posiadaj Pflegestufe(I, II, III) maja prawo do dodatku to jest ok. 1470 Euro w roku na opekuna dla swojego dziecka!(moze to byc sasiadka, kolezanka, ale nie czlone rodziny) podanie skladasz to swojej kasy chorych, jezeli masz bardzo duze problemy wychowawcze, albo jestes "przemeczona" :-) masz prawo do tego dodatku jeszcze jeden dodatek, ale to moze byc tylko rozliczane przez np. Rote Kreuz, Pflegedienst... to jest dodatkowo ok 500 euro w roku!
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-08, 14:25   

Ilona przeniosłam Twój wątek do Zakątka prawnego (i zmieniłam tytuł). Piszesz o ważnych rzeczach w kontekście praw, jakie się należą dziecku w Niemczech :spoko: Tutaj będzie lepsze miejsce :-)


I prośba: nie piszemy post pod postem, jest 30 min na edycję :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-07-08, 21:44   

Diekuje Tobie bardzo, a z tym pisaniem to nie wiedzialam, ze mam 30 min, teraz juz wiem! :* :spoko:
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-07-10, 13:29   

NOWOSC!!!! ma niebawem powstac w Görlitz pirwszy Europeiskie Zentrum dla doroslych i dzieci z zD(lekarz dzieciecy, Internist, Pneumologe(płucny). Miałam okazje rozmawiac z prof. Ekkehardt Paditz, przyszlam zalozycielem tego centrum. Jak bedzie juz konkretna data otwarcia - to zaraz tu wpisze!
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-07-10, 13:41   

O! :arrow: Görlitz to zaraz przy granicy z Polską :-D
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-07-10, 14:33   

Ilona a mozesz dowaidujac sie wiecej dowiedziec jak przewiduja wizyty dzieci z polski, i innych krajow europejskich z ubezpieczeniem zdrowotnym??
Mozna by pomyslec o omowieniu sie.
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-07-10, 21:36   

Doinformuje sie, a tylko jak beda jakies nowinki, to zaraz na "zakatku" napisze! :spoko:
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-07-12, 16:35   

W Hamburgu 03.10.08 - 05.10.08 odbedzie sie sympozjum na temat " Perspektywy dla dzieci i ludzi z zD".
    Tematy:
  • wczesna terapia dla maluchow i starszych dieci (pisanie, czytanie, liczenie)
  • jakie formy integracji istnieja w szkolach i przedszkolach
  • rozne warunki mieszkaniowe dla doroslych z zD (Hamburg i okolice)
  • jaki szanse maja mlodzi z zD na wyksztalcenie i mozliwosci pracy
  • ludzie z zD przygotowali krotki referat jak wyglada ich zycie
  • Workshop jezeli chodzi o ubezpieczenie pielegnacyjne, testament, jakie mozliwosci sa w dziedziczeniu
  • Osteoparia i Down-Syndrom


Kontakt www.Down-Syndrom-Netzwerk.de
albo Anmeldung@Down-Syndrom-Netzwerk.de
Jak co roku napewno jest zapewniona opieka dla dzieci a dla przyjeznych mozliwosc Hotelu
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-07-13, 04:47   

Kurcze... tematy fajne...
Tylko jezyk.... bry,
Dzieki za informacje.
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-08-29, 15:22   

raz na rok mozna dostawac, a wrecz musza przyznawac opieke, kiedy Ty masz jakies utrudnienia! np. chcesz aby Twoje dziecko na basen chodzilo, ale nie znosisz basenow... :-)
2400 Euro w roku, ale te pieniadze moze otrzymac tylko specjalna instytucja np.: "rote kreuz", ;Pflegedienst" itd.

Ja dzisiaj wlasnie zalatwilam taka pania, ktora bedzie na basen z Pati chodzila :jupi: , abym ja mogla odpoczac! :cool2:

Kasa chorych pokrywa tez wydatki, (jezeli chodzi o uciekinierow) specjalnych tel., gdzie mozna okreslic, gdzie sie dziecko znajduje. W nastepnym tygodniu jedziemy nasz nowy dobytek odebrac..., napisze o :dobani: i :spoko:
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2008-09-11, 13:47   

no to ja sie przeprowadzam :lol:
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-10-05, 18:01   

Jestem po spotkaniu i jestem pod wielkim wrazeniem!
Poznalam mloda pare z ZD ktora razem zyje ze soba! :wow: sa po slubie i opowiadali o swoim zyciu, az mi ze szczescia serce "rozroslo", opowiadali o swoim codziennym zyciu, i powiem Wam, ze az pozazdroscic ich podejscia co do paru spraw! ;-)
Poznalam jedna pare, ktorej corka z ZD urodzila ZDROWA coreczke, wychowuja rodzice dziewczyny, ale ona mieszka w domu razem z rodzicami i pomaga na ile moze :wow: , jestem pelna podziwu jak oni to umieja pogodzic! Ale ja mam nadzieje, ze u Pati jakos obejdzie sie bez takiego problemu!
Jezeli chodzi o mozliwosci mieszkalne, to powstalo nowoczesne osiedle w Hamburgu, gdzie mozna super wygodne M-1, albo M-2 wynajac, na dole mieszka jeden opiekun, ktory jest 24h dostepny. Nawet pary razem mieszkaja :wow: , naprawde po projekcie przedstawionym przez mlodziez jestem taka "lekka" psychicznie!
Tak jak juz wspomnialam trzeba sie zajac wlasny testamentem, aby nie bylo za pozno, jednak nie kazdy adwokat jest w tym temacie obyty!
Tematy dotyczace maluszkow nie odwiedzilam, ale jak przeczytam recenzje z tych spotkan chetnie opisze, co nowego slychac.
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
natka27 
nawijacz
Patrick luty 12'


Wiek: 39
Dołączyła: 15 Lut 2012
Posty: 731
Skąd: FFM
Wysłany: 2013-06-26, 17:46   

o jak dobrze mieć już doświadczoną koleżankę w Niemczech która pomoże :tak:
Dzięki !
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2013-06-26, 18:17   

Ilona Dahnke napisał/a:

Jezeli chodzi o mozliwosci mieszkalne, to powstalo nowoczesne osiedle w Hamburgu, gdzie mozna super wygodne M-1, albo M-2 wynajac, na dole mieszka jeden opiekun, ktory jest 24h dostepny. Nawet pary razem mieszkaja :wow:


Ilonka wchodzisz jeszcze na Zakątek?? ;-)
To osiedle nadal funkcjonuje??
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu